Povežite se s nama

U fokusu

Zamjenik gradonačelnika Zlatan Avar javno najavio kamatarenje!

Objavljeno:

- dana

“Što se tiče avansa datog T7 VIS-u, Varkom će potraživati ne 9, nego ukamaćeno – 20 milijuna kuna. Svi vole kamatariti Grad kad on sklopi s nekim ugovore i to se izjalovi, pa hajmo mi kamatariti natrag.”

Hrvatski presedan

Poručio je ovo zamjenik varaždinskoga gradonačelnika Zlatan Avar na prošlotjednoj izvanrednoj sjednici Vijeća, na kojoj je gradska vlast vijećnike informirala o raskidu Ugovora za interventno zbrinjavanje bala iz 2008. godine. Ugovor je sklopljen između Varkoma i Grada Varaždina s jedne i T7 VIS-a (danas T&H Invest d.o.o.) s druge strane.

Sukladno Ugovoru, Grad je tvrtki uplatio 9 milijuna kuna avansa za dogovoreni posao zbrinjavanja komunalnog otpada, a koji se, zahvaljujući Gradu i unatoč inzistiranju T7 VIS-a te kasnije T&H Investa, izjalovio. Podsjećamo, tvrtka T7 VIS je uložila više od 150 milijuna kuna u izgradnju postrojenja za mehaničko-biološku obradu otpada te najmanje 30 puta dopisima pozivala i doslovno molila Varkom i Grad da isporuče otpad i predaju ga na obradu kako bi se time zatvorio spomenuti avans.

Varkom i Grad zaboravili da VIS-u godinama nisu isporučili otpad na obradu

No, oni nisu poštovali Ugovor i odbili su isporučiti otpad, čime su prouzročili štete daleko veće od iznosa avansa, a da ne spominjemo one sramotne u okolišu. Nakon dugih godina i sudskih procesa vezanih uz balirani otpad, Grad i Varkom sada su jednostrano odlučili raskinuti Ugovor, a istovremeno zamjenik Avar najavljuje zahtjev za povrat uplaćenog avansa u više nego dvostrukom iznosu?!

Šok je bio prva reakcija kojom su oporbeni vijećnici, ali i svi koji su u internetskom prijenosu uživo pratili burnu sjednicu, popratili izjavu Zlatana Avara. Trenutak kad gradski dužnosnik javno najavljuje kamatarenje hrvatski je presedan. Pompozni stav i ton kojima je zamjenik docirao vijećnicima dodatno sugeriraju nadmoć u odnosu gradskih vlasti prema lokalnim poduzetnicima i Varaždincima uopće. Takva se zamjenikova zanesenost, koja ne preza ni od najave kamatarenja, promatra sa skepsom. Pitanje je tek jedno: kojim to smjerom ide gradska vlast koja prvo zaključi ugovor s lokalnom tvrtkom i isplati određeni avans, pa potom onemogući obavljanje ugovorenog posla i na kraju traži povrat avansa uz lihvarsku kamatu?

Uvod u zamjenikovu verbalnu prijetnju bila je jedna od mnogih replika potpredsjednika Gradskog vijeća Davora Patafte iz Lige za Varaždin, upućena gradonačelniku i zamjeniku.

– Ova sjednica jednog dana će se itekako gledati. Gospodine Čehok, ima tu više stvari koje miješamo, a nejasno je. Povjerenstvo Ministarstva zaštite okoliša je tehnički radilo stvari (oko Plana buduće sanacije lokacije Brezje), a ne pravno, i nije analiziralo pravnu situaciju Grada. A vijećnici su ti koji odlučuju o pravnim i financijskim posljedicama.

Mnogo ste puta prozvali kolegu Vjerana Strahonju, koji je rekao da u Planu sanacije želi vidjeti brojke. No, ni u materijalima za ovu zadnju sjednicu isto ne vidimo brojke. Dakle, u Planu sanacije nema nikakvih financijskih projekcija ili komparacija da vidimo koje su prednosti ili mane, a tako se radi u svijetu.

I još nešto, nitko danas ne govori o rješenju problema, a ono se nalazi između redaka i izgleda da će se balirani otpad odložiti. Pa i bivši gradonačelnik Habuš ga je želio odložiti. No, druga točka dnevnog reda je da se i to raskida (koncesija s C.I.O.S. grupom). Podsjećam, Habuš je otpad pokušao odložiti na tri mjesta, pa nije uspio. Ja samo ukazujem da treba nastojati da se ne ponove greške iz prošlosti. Grad sada ima dva pravna posla, i možda je to problem, a sada se srlja u treći posao. Na kraju će se raskinuti dva posla, a što ako se treći zakomplicira? – zapitao se potpredsjednik.

Ova je vijećnikova replika isprovocirala zamjenikovu najavu kamatarenja:
– Naravno da želimo riješiti problem i naravno da ćemo ovo presjeći. (…) Mi u Gradu radimo po proceduri konačno nakon niza godina. Mi kao odgovorna gradska vlast očekujemo da Varkom raskine ugovor i tražit ćemo da to napravi pismeno. A što se tiče avansa datog T7 VIS-u, Varkom će potraživati ne 9 (s PDV-om koji je platio T7 VIS, op. a.) nego ukamaćeno – 20 milijuna kuna. Svi vole kamatariti Grad kad on sklopi s nekim ugovore i to se izjalovi, pa hajmo mi kamatariti natrag. To vam je sukus ove današnje rasprave – rekao je zamjenik, nazivajući takav potez „prekretnicom“.

Pritom je spomenuo „odgovornu vlast“ te da oni u vlasti nisu diletanti i budale i na kraju zaključio da njima „nitko neće usaditi crv sumnje pa da se međusobno zavadimo“. Usput rečeno, na sjednici koja je trajala satima nitko iz gradske vlasti se nije sjetio nijednom riječju spomenuti štete koje trpe mještani Brezja i Kućana. Tisuće njih godinama žive u smradu, cijena nekretnina im je obezvrijeđena i ugroženo im je zdravlje, a za ekološku rentu nikad nisu dobili ni kunu. (jn/vg)

Kamatarenje je izraz pod kojim se podrazumijeva ilegalno lihvarstvo, odnosno davanje ilegalnih zajmova uz visoke kamate te uz prijetnju nasiljem i drugim neugodnostima u slučaju neplaćanja. Kamatarenje u suvremenom svijetu predstavlja jednu od najrasprostranjenijih aktivnosti organiziranog kriminala. (Izvor: Wikipedija)

U fokusu

Habijan o radu na izborni dan: Neradni je dan, a oni koji žele radnike na poslu moraju platiti

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Već neko vrijeme traju polemike o tome je li dan izbora neradni dan ili poslodavci mogu radnicima naložiti da dođu na posao.

Danas smo pisali o slučaju gdje je poslodavac, odnosno tvrtka iz Ludbrega, svojim radnicima naložila da 17. travnja dođu na posao.

Dan izbora je neradni dan? Očito ne i za radnike jedne poznate ludbreške tvrtke

O toj temi danas se oglasio i ministar gospodarstva Damir Habijan.

Izborni dan je neradni te su poslodavci obvezni osigurati radnicima ostvarivanje njihova biračkog prava, a oni koji na izborni dan 17. travnja budu radili imaju pravo na povećanu plaću za taj dan, izjavio je Damir Habijan.

Habijan naglašava da zakon propisuje da je to neradni dan, a i Državno izborno povjerenstvo je reklo da su poslodavci obvezni radnicima osigurati ostvarivanje njihova biračkog prava.

Dodaje i da zakon propisuje kako radnici koji rade u dane blagdana i neradne dane imaju pravo na povećanu plaću.

Svima treba osigurati izlazak na izbore, a onima koji rade uvećati plaću za taj dan, rekao je Habijan.

Nastavite čitati

U fokusu

Ovo su imena ljudi na HDZ-ovoj listi u našoj izbornoj jedinici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon sastanka stranačkih tijela, predsjednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković predstavio je izborni program “Za sve izazove” kao i izborne liste.

-S nama na liste idu dosadašnji partneri – HSLS, HDS, HNS, Hrvatska stranka umirovljenika i Marijana Petir. Naša ključna poruka bila je politička stabilnost, koju smo zadržali i održali. Rezultat je to politike desnog centra, liberalnih stranaka, demokršćanskih stranaka i manjinskih stranaka. Sastavit ćemo Vladu, bit ćemo relativni pobjednici – rekao je Plenković.

Nositelji HDZ-ovih lista bit će: Andrej Plenković (prva izborna jedinica), Gordan Jandroković (druga), Anđelko Stričak (treća), Ivan Anušić (četvrta), Marin Piletić (peta), Davor Božinović (šesta), Tomo Medved (sedma), Oleg Butković (osma), Ivan Malenica (deveta), Branko Bačić (deseta), dok će listu za dijasporu (11 izborna jedinica) nositi državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske Zvonko Milas.

Lista u III. izbornoj jedinici izgleda ovako:

1. Anđelko Stričak

2. Zoran Gregurović

3. Ljubomir Kolarek

4. HNS (Predrag Štromar)

5. Damir Habijan

6. Žarko Tušek

7. Sanja Borovec

8. Dražen Srpak

9. Ljubica Jembrih

10. Siniša Jenkač

11. HNS (Robert Šplajt)

12. Gordana Ramušćak

13. Zdravko Tušek

14. Goran Kaniški

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje