Povežite se s nama

Međimurje

ZAMP više ne naplaćuje izvorne pjesme: Koje su to izvorne pjesme?

Objavljeno:

- dana

OTVORENO

Hrvatski sabor kulture i Hrvatsko društvo skladatelja, koje je zastupala njihova služba ZAMP, potpisali su prije mjesec dana novi Ugovor o uvjetima za korištenje glazbe na nastupima amaterskih ansambala.

Iako u ZAMP HDS-u vjerojatno to neće priznati, veliku zaslugu za novi ugovor sigurno ima prosvjed KUD-ova sa sjeverozapada održan u listopadu u Čakovcu. Jer, nova pravila moćne službe za zaštitu autorskih muzičkih prava Hrvatskog društva skladatelja nisu tako rigorozna prema kulturnoumjetničkim društvima kao što su to bila zadnjih deset godina, osobito zadnje dvije.

Predrag Kočila je vrlo oprezan s novim pravilima ZAMP-a

Najbolje rješenje za KUD-ove bi, prema mišljenju predsjednika KUD-a Mihovljan Predraga Kočile – koji je uz predsjednika Matice hrvatske Čakovec Ivana Pranjića predvodio prosvjed – bilo da ZAMP skroz zaobiđe KUD-ove u svojim cjenicima. To se, očekivano, nije dogodilo, ali, ruku na srce, nitko nije očekivao da će ZAMP uopće imalo olabaviti svoj strogi i, mnogi bi rekli, nepravedni pravilnik. Pogotovo kad se zna da je, prema grubim izračunima profesora Pranjića, služba HDS-a godišnje samo od naplaćivanja paušala KUD-ovima zarađivala 400 tisuća kuna. Rijetko je koja priredba prolazila bez ZAMP-ovih špijuna koji su brojili je li izvedeno točno onoliko pjesama koliko su KUD-ovi prijavili. Jednako su naplaćivali otpjevani Severinin hit, kantautorsku pjesmu ili pučku izvornu skladbu otpjevanu na proštenju. To im je bilo omogućeno Zakonom o autorskom pravu i srodnim pravima. Zahvaljujući tom zakonu, ZAMP za svojeg poslodavca, HDS, sakuplja ogroman novac. Konkretnu cifru nitko – osim valjda samih HDS-ovaca – ne zna. Jer kad se postavi to pitanje, nema odgovora.

Dio tog novca je u veliki ZAMP dolazio i iz malih KUD-ova. Takvu su situaciju međimurski KUD-ovi, potpomognuti Maticom, pokušali prekinuti pobunom u listopadu. I u tome su, sudeći prema novom ugovoru, uspjeli. Promijenjena su pravila: KUD ne mora plaćati za izvođenje izvornih pjesama, za zabavu poslije priredbe također više ne mora plaćati ako su zabavljači besplatni, priredba s isključivo izvornim pjesmama se ne mora uopće prijaviti… Sve to je dosad koštalo.

Ipak, Predrag Kočila je oprezan. – Rekao bih da je uspjeh djelomičan. Puno će tu biti nervoze. Jer ako organiziramo priredbu s gostujućim KUD-ovima, kako mogu znati sve generalije njihovog programa? Također, ako imaju splet pjesama – dvije su možda izvorne, jedna je autorska… Prijaviti takvu priredbu ZAMP-u ili ne? Riskirati kaznu ili radije platiti za svaki slučaj? – pita se Predrag Kočila. Svjestan je da sad ispada kako cjepidlači, ali veli da u cijeloj priči zapravo nije riješeno osnovno pitanje: Koje su to izvorne pjesme? On smatra da definicija izvorne pjesme kao “tradicionalna glazbena djela bez aranžerskih, koreografskih ili drugih intervencija” nije odgovor. – Nigdje nije definirano koja je pjesma izvorna. Jer kako možemo znati kako je izvorno zvučala “Narodil nam se kralj nebeski”? To nitko ne može znati, što znači da u svakom slučaju postoji autor obrade – kaže Predrag Kočila.

On vjeruje da ZAMP u svakom slučaju, kao i dosad, ima prostor naplatiti što želi. Jer, niti nova pravila se, kako su napisana, ne razlikuju, zapravo, od dosadašnjih. Prema njima se svaki zakonski članak, autora Ive Josipovića, bivšega hrvatskog predsjednika, zbog nepreciznosti može tumačiti na više načina. Tako nigdje nije precizirano ono što Predrag Kočila navodi kao osnovni problem: Koja je to pjesma zapravo izvorna?

Izvor:
Foto:

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje