Povežite se s nama

Život i društvo

Zapovjednici 104. brigade HV-a o oslobađanju prvoga okupiranoga grada (1. dio)

Objavljeno:

- dana

Trideset godina prošlo je od dolaska prvih vojnika iz varaždinskoga kraja na lipičko-pakračko bojište 1991. godine. Spomenuta obljetnica dobar je povod da se širu javnost podsjeti na te teške, sudbonosne događaje za hrvatski narod i borbu za opstanak naše države.


Hrabrost i odlučnost


Naime, u tim presudnim trenucima ljudi iz varaždinskoga kraja dobrovoljno su s oružjem odlazili braniti stečenu neovisnost, slobodu i cjelovitost RH u druge krajeve u kojima su se odvijale neposredne borbe.

– Mi smo tada bili mladi, sanjali i živjeli svoje snove koji su nam bili prekinuti. Budućnost nam se činila teškom i neizvjesnom. Tjeskobna pitanja su mi se rojila po glavi: “Hoćemo li se uspjeti izboriti za slobodu i obraniti našu domovinu? Hoćemo li uspjeti osigurati sebi i djeci bolju budućnost? Ili će se povijest ponoviti, pa ćemo kao mnogi naši očevi, djedovi i ujaci završiti u dugim povorkama u smrt, kakve slike još neizbrisivo žive u sjećanjima starijih ljudi…” – prisjeća se mr. sc. Marijan Kostanjevac, umirovljeni pukovnik HV-a.

Diljem varaždinskoga kraja i sjeverozapadne Hrvatske na grobljima se nalaze spomenici poginulim braniteljima. Na njihovoj hrabrosti, odlučnosti i žrtvi temelji se naša domovina, stoga dvije priče zapovjednika satnija koje donosimo opisuju surovu stvarnost rata koji su proživjeli prvi pripadnici 104., varaždinske brigade Hrvatske vojske u kasnu jesen 1991. godine pri dolasku na lipičko-pakračko bojište. Ti su zapovjednici neposredno vodili svoje ljude u borbu, suprotstavili se srbočetničkim napadima i time doprinijeli ukupnim naporima branitelja iz zapadne Slavonije u sprečavanju neprijatelja da presiječe teritorij Hrvatske i dođe do granice Mađarske. Naime, početkom listopada 1991. godine pobunjeni Srbi (iz zapadne Slavonije) uz pomoć Banjolučkoga korpusa i dijela Varaždinskoga korpusa JNA uspjeli su zauzeti značajan dio tamošnjeg teritorija. Neposredno su bili ugroženi gradovi Nova Gradiška, Novska, Pakrac, Daruvar, Požega, Grubišno Polje, Orahovica, Slatina i Virovitica. Štoviše, postojala je i realna opasnost da u jednom snažnom prodoru zauzmu virovitičko-slatinsko područje, izbiju na mađarsku granicu i odsijeku slobodni dio Slavonije.

U ranim jutarnjim satima u srijedu, 30. listopada 1991. godine prvi pripadnici 1. bojne 104. brigade ZNG-a – sa zbornog mjesta okupljanja vojarne JNA “15. maj” (smještene pored željezničkoga kolodvora) – okupili su se, kompletirali oružje i opremu, stali u stroj i nakon prozivke zapovjednika ukrcali se u autobuse i kamione te u organiziranoj koloni krenuli na Zapadnoslavonsko bojište.

– Dolaskom u područje Brekinska – Kapetanovo Polje počinjemo s razmještanjem satnija prema predviđenom planu aktivnosti. U zapovjedništvo obrane sektora Pakrac, uz prisutnost zapovjednika bojne Marijana Streleca, dobio sam zapovijed da iz područja sela Brekinska u borbenom rasporedu uđemo u selo Toranj, udaljeno 4,5 kilometra. Očekivalo se da u njemu još možda postoje neprijateljske snage (nije se točno znala jačina i raspored četničkih snaga). Cilj je bio da pregledamo sve kuće i gospodarske objekte, smjestimo se te zaštitimo civilno stanovništvo od nasilja, maltretiranja i raznih drugih oblika ugrožavanja. Četiri naša tenka iz smjera Batinjana i Banovaca davat će nam potporu prilikom našeg ulaska u selo Toranj. Iako su postrojbe specijalne policije MUP-a još 9. i 10. listopada 1991. godine predvođene Tomislavom Merčepom razbile i potjerale četnike na područje Batinjana, Tornja i Gornje Obriježi, u ovo područje ubacivale su se četničke skupine. Našim dolaskom ovo područje postalo bi sigurnije za daljnja borbena djelovanja, a osigurala bi se i komunikacija koja je vodila od Gaja – Tornja – Banovaca – Batinjana do Omanovca za opskrbu Pakraca i Lipika – ističe mr. sc. Marijan Kos, tada zapovjednik 2. satnije 1. bojne 104. brigade HV-a.


Ulazak u selo Toranj

Nakon primljene zapovijedi, sa zamjenikom i zapovjednicima vodova detaljno je razrađen plan provedbe zadaće.

– Satniju smo podijelili u dvije skupine. Ja sam predvodio prvu skupinu, a iza mene je drugu skupinu vodio moj zamjenik Rajko Košćak. Dobro naoružani i opremljeni ručnim raketnim bacačima, u taktičkom borbenom rasporedu kretali smo se polagano, korak po korak, dobro motreći da nas ništa ne iznenadi. Prolazili smo područjem hrastove šume i guste živice, što je predstavljalo veliku opasnost za postavljanje njihove zasjede ili mina, ali srećom, sve je prošlo dobro. Kako smo se približavali selu Toranj, četnici su počeli pucati prema nama, ali nitko nije stradao. Dolaskom tenkova iz smjera Batinjana i Banovaca te ulaskom satnije u selo, četničke skupine se povlače u šumu Turkovaču. Tako zaposjedamo mjesto Toranj bez neke borbe. U središte sela došla su i četiri tenka iz bjelovarske postrojbe. No, u tom trenutku dobili smo dojavu preko radioveze da nas nadlijeće zrakoplov JNA i kreće se prema Tornju. Zapovjedio sam vojnicima da potraže zaklone, a zapovjedniku tenkovske postrojbe da sakrije tenkove u gospodarske objekte (sjenik) kako ne bi bili vidljivi i raketirani. Tijekom brišućeg preleta zrakoplov na izlasku iz Tornja odbacuje aviobombu tzv. “krmaču” od 250 kilograma! Silna detonacija dugo nam je odzvanjala u ušima, no srećom, nije nitko stradao od ove velike eksplozije. Nakon što se situacija smirila, mi smo se razmjestili po kućama… – prisjeća se Kos.
Idućeg dana uslijedilo je utvrđivanje položaja – kopanje rovova, staza kretanja, izrada minskih polja te uređivanje smještaja za boravak.

– Međutim, četnici nisu mirovali, često bi pucali po nama iz strojnica ili minobacača. Rovove, zemunice i grudobrane smo natkrivali i maskirali kako bi što više nalikovali prirodnom okruženju. Ispred uređenih rovova na udaljenosti oko 80 do 100 metara postavljali smo minsko polje kako bismo spriječili iznenadni i neočekivani napad četničkih snaga iz šume Turkovače, u koju su se povukli prilikom ulaska naše satnije u Toranj. Daljnji boravak na ovom području postajao je sve teži i suroviji. Dani koji su slijedili postali su hladniji, a noćima se temperatura spuštala i desetak stupnjeva ispod nule. Vatra se nije smjela ložiti kako se ne bi otkrivali naši položaji. Neprijatelj bi po nama pucao i danju i noću iz svega što je imao, kao da su imali streljiva i oružja napretek. Često nas zasipaju rafali iz strojnica, a posebno je opasna snajperska paljba po našim položajima. Po našim položajima često padaju minobacačke granate od 80 do 120 mm, gađaju nas i topovima i višecjevnim bacačima raketa (VBR 122 mm). Nakon toga nastala bi duga i jeziva tišina, kao da su svi četnici nekamo otišli, a onda odjednom ponovno jaka paljba. Paljbu su ponavljali i noćima. I napadi skupina četnika iz šume Turkovače se pojačavaju. Teško je opisati i ljudima predočiti situaciju u kojoj smo se nalazili. No, morali smo izdržati jer nas nije imao tko zamijeniti – ističe Kos.


Četnici krše primirje


U odbijanju tih napada neprijatelja iz šume Turkovače potrošili su puno streljiva te je naš sugovornik 31. listopada zatražio popunu streljivom iz logističke baze u Ploštinama.

– Nažalost, u jednom napadnom djelovanju (1. studenoga 1991. godine), iako je bilo dogovoreno primirje radi posjeta nekih mještana groblju, oko 13 sati neprijatelj je iznenada pokušao izvesti napad na naš drugi vod. U rovu s grupom gardista nalazio se desetnik Vladimir Dombaj, koji je prvi uočio četnike kako se približavaju rovu, i u toj snažnoj paljbi pogođen je te je na mjestu poginuo. Iako je sanitet brzo stigao na mjesto događaja, bespomoćno tijelo ležalo je u rovu mrtvo. Shvatili smo surovost rata s četnicima, koji su bili spremni napasti čak i na dan Svih svetih i njihova potvrđenog dogovora o prestanku paljbe u vrijeme posjeta mještana grobljima. Na ovom položaju zadržali smo se sve do polovice studenoga 1991. godine, kada nam je došla prva smjena – rekao je Marijan Kos.
(Nastavak u idućem broju.)

Život i društvo

Zbog „WRC Croatia Rallyja“ u nedjelju se očekuju gužve kod Trakošćana, a neke će ceste biti zatvorene

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U nedjelju, 21. travnja, na području Varaždinske županije, održat će se međunarodno auto rally natjecanje pod nazivom „WRC Croatia Rally 2024.“

U sklopu navedenog natjecanja na relaciji „Trakošćan – Macelj – Vrbno“ 13,15 km (ŽC2258 i ŽC2083) održat će se brzinski ispit 17 i 19 i to u vremenu od 7.08 do 13.30 sati.

Dolazak natjecatelja na navedeno područje, prostor oko dvorca Trakošćan predviđen je između 6 i 7.08 sati, kada kreće prvi start brzinskog testa.

S obzirom na značaj manifestacije, tog se dana od ranih jutarnjih sati na prilaznim prometnicama prema Trakošćanu očekuje pojačani intenzitet prometa, a za potrebe sigurnog i nesmetanog održavanja same utrke, od 4 sata bit će u potpunosti zatvoren promet za sve sudionike na trasi kretanja natjecatelja ŽC 2258 Trakošćan – Macelj i ŽC 2083 Macelj – Vrbno, javila je varaždinska policija.

– Vezano uz navedeno, molimo sudionike u prometu da u slučaju prijevoza koriste okolne obilazne pravce. U vrijeme održavanja utrke bit će postavljena privremena prometna signalizacija koja će obavještavati sudionike o zabrani prometa i obilaznim pravcima. Završetak manifestacije i otvaranje cestovnog pravca Trakošćan – Vrbno predviđen je za oko 14 sati. Kako je ova utrka jedan od značajnijih sportskih događaja u Hrvatskoj, molimo građane za razumijevanje i postupanje po privremenoj prometnoj signalizaciji te znakovima i naredbama policijskih službenika koji će osiguravati održavanje utrke – istaknuli su iz PU varaždinske.

Nastavite čitati

Život i društvo

SračinecFestival gimnastike u Sračincu prepun izvrsnosti, elegancije i timskog duha

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U subotu, 13. travnja, gimnastička mladost sjedinila se u Sračincu na trećem Otvorenom prvenstvu Sračinca u gimnastici. Preko 200 natjecatelja iz šest klubova popunilo je dvoranu Osnovne škole Sračinec, donoseći sa sobom graciozne pokrete, živopisne figure i nevjerojatnu energiju.

Natjecanje je održano u dvorani Osnovne škole Sračinec, koja je postala središte ove iznimne gimnastičke akcije. Gimnastički klubovi Vindija Varaždin, MZM Čakovec, Vinica, Sokol Sisak, Bjelovar te domaćin, Gimnastički klub Sračinec, izmjenjivali su se u nastupima, pokazujući svoje vještine i talent pred brojnom publikom. Ovaj događaj nije bio samo natjecanje, već i prilika za zajedništvo, razmjenu iskustava i podizanje razine gimnastičkog sporta.

Svečano otvaranje natjecanja obavio je načelnik Općine Sračinec Božidar Novoselec, čime je naglasio podršku lokalne zajednice ovom iznimnom sportskom događaju. Uz njega, gimnastičare je pozdravio i načelnik Općine Vinica, Branimir Štimec.

– Ova predivna manifestacija ne bi bila moguća bez angažmana Damira Fotaka, nastavnika tjelesne kulture u ovoj školi i trenera Gimnastičkog kluba Sračinec. Njegov rad s djecom uvijek ćemo pomagati kroz materijalnu, ali i moralnu podršku. Posebno želim zahvaliti i  općinskoj vijećnici Đurđici Kovačić i njenim suradnicima, koji ulažu puno svog slobodnog vremena i energije, da bi na kraju imali ovako lijepu manifestaciju, – istaknuo je načelnik Općine Sračinec Božidar Novoselec.

Podršku ovom natjecanju dala je i OŠ Sračinec koja je ustupila na korištenje školsku dvoranu.

Natjecatelji su se nadmetali u različitim kategorijama, pokazujući svoju izdržljivost, fleksibilnost i tehničku preciznost.

Gimnastički klub Sračinec posebno se istaknuo kao domaćin, pružajući gostoprimstvo svim sudionicima i stvarajući atmosferu koja je odisala prijateljstvom i sportskim duhom. Organizacijski tim kluba uložio je puno energije kako bi osigurao glatki tijek događaja, što je rezultiralo nezaboravnim iskustvom za sve prisutne.

Gimnastičari kluba domaćina mogu se pohvaliti brojnim osvojenim medaljama: 3 zlatne, 4 srebrne i 3 brončane medalje u pojedinačnoj konkurenciji te 2 zlatne, 2 srebrne i 2 brončane medalje u konkurenciji ekipa.

Na kraju dana, pobjednici su proslavljeni, ali svi su otišli s osjećajem pobjednika jer je  u Sračincu bilo više od natjecanja – bio je to festival sporta, prijateljstva i snage ljudskog tijela i duha.

Sračinec se još jednom dokazao kao nezaobilazna destinacija u svijetu gimnastike te se s nestrpljenjem očekuje iduće Otvoreno prvenstvo Sračinca, koje će ponovno okupiti najbolje gimnastičare iz regije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje