Povežite se s nama

U fokusu

Zašto je bivši gradski odvjetnik Hrvoje Petrić stao uz FB grupu Varaždinsko smeće?

Objavljeno:

- dana

Kad su predstavnici FB grupe “Varaždinsko smeće” nakon nekoliko mjeseci debatiranja s Čistoćom i njezinim vlasnikom Gradom Varaždinom, a oko velikih računa za odvoz i prikupljanje otpada, pozvani u Gradsku vijećnicu na razgovor s gradonačelnikom Ivanom Čehokom i suradnicima, jedan član tročlane delegacije gostiju izazvao je kontroverzu.

Naime, uz profesora Matiju Mikaca i Damira Šileca, u ime prosvjednika je u Vijećnicu došao i Hrvoje Petrić, a svi iole upućeni u gradska posla smatraju da Hrvoju Petriću tu nije bilo mjesto. Štoviše, dovođenjem Hrvoja Petrića u Vijećnicu, kao svog zastupnika, grupa je lupila ne čvrgu, nego poštenu pljusku svim Varaždincima koje zaista muče (pre)visoki režijski troškovi odvoza smeća. Hrvoje Petrić je, podsjećamo, jedan od bivših odvjetnika Grada Varaždina koje su Varaždinci kroz proračun za mandata bivšega gradonačelnika Gorana Habuša platili milijune.

Brojke vezane uz prihode odvjetnika obitelji Petrić iznosi su od kojih se prosječnom Varaždincu zavrti u glavi

No, dolaskom nove vlasti, svi su dotadašnji odvjetnici redom izgubili unosne ugovore s Gradom. Iako se nisu javno izjašnjavali o otkazivanju punomoći, teško da je odvjetnička elita bila sretna s gubitkom uhodanog posla. A njega je bilo puno jer je bivša vlast Gorana Habuša rado tužila sve, svakoga i za svašta, a gradski su odvjetnici rijetko završavali sporove mirnim putem, višestruko jeftinijim nagodbama.

Unosna petoljetka

Brojke vezane uz prihode odvjetnika obitelji Petrić iznosi su od kojih se prosječnom Varaždincu zavrti u glavi. Na razini države Petrići su tada s prihodom od 0,16 % zauzeli 137. mjesto među 1008 registriranih odvjetničkih društava u Hrvatskoj, dok su po dobiti pri samom vrhu – na 60. mjestu.

Osnivači i članovi Odvjetničkog društva Petrić i dr. su Ana Petrić i Hrvoje Petrić. Zaseban ured ima i Marijan, njihov otac, koji po prihodima i zaradi ne zaostaje za uspješnom djecom.

Bilanca na računu OD Petrić i dr., ali i Marijana Petrića, teško da bi se računala u milijunima kuna bez izdašnog ugovora s Gradom Varaždinom. Odvjetnička društva Kallay & partneri, Brlečić & partneri, Petrić i dr. te odvjetnik Marijan Petrić Grad su od 2012. do 2017. godine, prema podacima koje je iznio gradonačelnik na jednom od svojih javnih kolegija, stajali vrtoglavih 7,5 milijuna kuna. Goran Habuš i suradnici su samo u zadnjoj godini mandata na odvjetnike potrošili 2 milijuna kuna javnog novca. Od te je ogromne svote Odvjetničkom društvu Petrić i dr. u pet godina (2013. – 2017.) pripalo 1.846.329,72 kune. Istovremeno je Marijan Petrić kao samostalni odvjetnik u četiri godine rada za Grad (2012., 2013, 2016. i 2017.) zaradio gotovo 1,1 milijun kuna. Tako je obitelj Petrić u šest godina trajanja ugovora s Gradom Varaždinom od Varaždinaca svoje usluge naplatila nešto manje od 3 milijuna kuna – 2.932.808,43 kune. Međutim, ni taj veliki novac nije pridonio dobivanju barem jednog sudskog spora koji su Petrići vodili za Grad.

Unatoč velikim zaradama, Hrvoje Petrić je za Regionalni tjednik ustvrdio da je “honorar ugovoren ispod honorara određenog Odvjetničkom tarifom”.

Skupi troškovnici

Od šest najuspješnijih godina Odvjetničkog društva Petrić i dr., osnovanog 2009. godine, s troje zaposlenih u uredu u Kolodvorskoj ulici, ističe se 2016. godina, kad je Društvo ostvarilo prihod od 2,8 milijuna kuna, a što je bilo dvostruko više u odnosu na godinu prije. Kad se odbiju rashodi od 920.000 kuna, odvjetnicima je nakon oporezivanja ostala dobit od 1,9 milijuna kuna, što je bilo 1,5 milijuna više nego u 2015. godini. Grad Varaždin je Odvjetničko društvo Petrić i dr. najviše stajalo 2017. godine – čak 568.598 kuna.
Grad Varaždin odvjetnicima je sve račune uredno i platio, potvrdio je Hrvoje Petrić.
Neki od troškova mimo suđenja, poput sastanaka s odvjetnicima, također nisu bili jeftini. Gradonačelnika Habuša je razgovor s odvjetnikom stajao 500 kuna po satnici, iako u jednom od ugovora piše da je cijena bila 700 kuna. Branku Matavulj, tada predstojnicu Ureda gradonačelnika za pravne poslove, je taj sastanak stajao najmanje 450 kuna, pisanje očitovanja za medije naplaćivalo se 650 kuna…

Raskidom ugovora s Gradom Petrići su izgubili veliki dio sigurnih prihoda i zarade

Bile su to svakako godine kad je punomoć Grada za zastupanje bila financijski vrlo vrijedan, isplativ dokument. Posla je bilo puno, Grad Varaždin je, bilo kao tuženik ili tužitelj, sudjelovao u čak 42 spora ukupne vrijednosti od 385 milijuna kuna! Novac građana nemilice se trošio na sudske parnice, a najveći je dio odlazio na račune odvjetnika. Biti gradski odvjetnik danas i nije tako unosno. Novi opunomoćenici Grad ukupno stoje najviše pola milijuna kuna godišnjeg paušala.

Prerušavanje

Odlazak Gorana Habuša je za odvjetnike Grada bio težak financijski udarac. Njegov nasljednik Ivan Čehok prvo se iz Grada namjerio riješiti skupih odvjetnika, a među kojima i Hrvoja Petrića.

Međutim, nakon što se Grad oslobodio njegovih odvjetničkih usluga i susreta po cijeni od 700 kuna, Hrvoje Petrić je u Vijećnicu došao zabadava. Odvjetnik koji zarađuje milijune (ili možda više i ne, nakon prekida ugovora s Gradom) došao je s gradonačelnikom na pregovore oko računa za smeće, a u ime Varaždinaca. Je li odvjetnik Petrić ljut na velike račune za smeće ili ga muči što više nema komu ispostaviti račune s nekoliko znamenki nula više? Grad Varaždin je bio zlatna koka za odvjetničku obitelj Petrić. Sredinom srpnja 2017. godine Petrići su jednim potpisom gradonačelnika izgubili veliki dio sigurnih prihoda i zarade. A to boli. Koliko zapravo boli, možda je pokazao Hrvoje Petrić kad se „prerušen“ u ruho prosvjednika pojavio u varaždinskoj Gradskoj vijećnici i time kompromitirao one kojima bi manji računi za smeće zaista nešto i značili. Teško je vjerovati da bi Varaždinci za svog predstavnika oko socijalnog pitanja s natruhom politike izabrali osobu kojoj su još do jučer, iz uglavnom praznih džepova, plaćali milijune.

Odvjetnici radili s dobiti od 80 posto?!

Da je vrijeme rada za Grad Varaždin bilo zlatno poslovno doba za odvjetnike u obitelji Petrić, pokazuju i prijavljeni prihodi i zarada prije i za vrijeme petogodišnjeg rada za Grad Varaždin. Odvjetničko društvo Petrić i dr. je 2010. i 2011. godinu završilo s minusom. U 2010. godini ostvareno je 394.000 kuna prihoda, ali je godina završila s minusom od 170.000 kuna. I godina poslije nije bila uspješnija, završila je s minusom od 129.000 kuna. Već prvu, 2012. godinu poslovanja s Gradom završili su s ne toliko većim prihodom (1,1 milijun kuna), ali uz 144.000 kuna dobiti. Prihodi i dobit su rasli, da bi kulminirali 2016. godine s 2,8 milijuna kuna prihoda i nešto manje od 1,9 milijuna kuna dobiti.
Odvjetnik Marijan Petrić je, primjerice, 2015. godinu, kad je pauzirao u radu za Grad Varaždin, završio s minusom od 59.000 kuna. Sljedeće, 2016. godine, Marijan Petrić je opet opunomoćenik Grada i godinu završava s 2,3 milijuna kuna prihoda, od čega gotovo 1,6 milijuna kuna dobiti, što je ogromnih 82 posto od ukupnog prihoda?!

Hrvoje Petrić i “Varaždinsko smeće”

– Moj osobni angažman u grupi se može promatrati primarno u kontekstu želje ostvarivanja transparentnosti i zakonitosti rada aktualne gradske vlasti. Konkretan povod za moje uključenje je bio nedopustivi pritisak Čistoće prema osnivaču grupe Robertu Boroviću te slanje dopisa njegovu poslodavcu, što me revoltiralo kao građanina. Smatram da je kod građana potrebno probuditi svijest da su političari ovdje da služe njihovim interesima, a ne da svoju poziciju smiju koristiti za nedopuštene pritiske i ostvarivanje osobnih probitaka – rekao je Hrvoje Petrić.

 

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

U fokusu

Gong: “Milanović se ne ponaša kao odgovoran državnik, a Ustavni sud ne djeluje kao čuvar Ustava“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gong smatra da se Ustavni sud svojim loše obrazloženim upozorenjem predsjedniku Milanoviću stavio iznad Ustava.  Ako predsjednik Republike podnese ostavku, ništa ne smije sprječavati izabrane zastupnike Sabora da odaberu Milanovića za predsjednika Vlade.

Tako u jučerašnjoj objavi ove organizacije civilnog društva koja je usmjerena unaprjeđenju demokratskih procesa i institucija te demokratske političke kulture podsjećaju da većina na Ustavnom sudu smatra da je predsjednik svojim sudjelovanjem u kampanji kontinuirao kršio Ustav.

. No Ustavni sud nikad nije donio odluku da je predsjednik kršio Ustav. Dapače, većina ustavnih sudaca ističe kako rezultati izbora nisu na bilo koji način sporni. Nejasno je stoga, kako izostanak bitne povrede može za posljedicu imati drakonsku kaznu koja nije predviđena nijednom odredbom Ustava. Svojim zaključkom prijete uskratom političkih prava Zoranu Milanoviću, i volji zastupnika da biraju tko će biti mandatar – ističu u Gongu.

I dodaju:

„U skladu s njegovom ulogom čuvara stabilnosti državne vlasti, Zoran Milanović morao je dati ostavku na mjesto predsjednika države kada se odlučio sudjelovati u parlamentranim izborima. Predsjednik države to nije učinio nego je čak i najavljivao svoje buduće ministre. Važna ustavna uloga predsjednika jest povjeravanje mandata za sastavljanje Vlade. Kako taj proces može biti nepristran, ako Milanović s pozicije predsjednika pomaže jednoj strani u sastavljanju većine?“

Tvrde i da je Ustavni sud po svojoj već ustaljenoj praksi, na koju su već upozoravali kroz slučaj Markovog trga, propustio kvalitetno i precizno argumentirati odluku.

– I to odluku koja je po svojoj formi upozorenje protiv kojeg nema pravnog lijeka, stoga ni mogućnosti predsjedniku da se eventualno obrati Europskom sudu za ljudska prava. Sud izriče zabrane na temelju paušalnog pozivanja na određene ustavne norme, dok u isto vrijeme navodi da tijekom cijelog predizbornog razdoblja predsjednik svojim ponašanjem nije napravio značajan utjecaj na ishod izbora – zaključuju u Gongu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje