Povežite se s nama

U fokusu

Gdje je “novi” ultrazvuk: ravnatelj Jagić tvrdi da je u Ludbregu, a vijećnica Đud (SDP) da ga nema

Objavljeno:

- dana

ŠTO SE TO DOGAĐA U SDP-u?

SDP-ova vijećnica Marija Đud je na prošlotjednoj sjednici Županijske skupštine u Varaždinu pitala zašto u ginekološku ambulantu u Ludbregu još nije stigao novi ultrazvuk.

Međutim, ravnatelj Doma zdravlja Varaždinske županije Dražen Jagić je još u siječnju za Regionalni tjednik rekao da je ultrazvuk stigao u Ludbreg krajem prošle godine.

Bilo je najavljeno da će tamošnja ginekološka ambulanta dobiti novi ultrazvuk, ali nakon što je Dom zdravlja Varaždinske županije nabio novi uređaj, nije ga dodijelio Ludbregu, nego je odlučeno da će ostati u Varaždinu za potrebe otvaranje nove ginekološke ambulante.

Umjesto tog novog uređaja, Jagić je rekao da je u Ludbreg poslan ultrazvuk star pet godina.

<< Gdje je obećani ultrazvučni aparat za ginekološku ordinaciju u Ludbregu?

Iako neki pacijenti možda nisu zadovoljni što im nije došao potpuno novi uređaj, ipak su dobili “novi” UZV u odnosu na dotadašnji koji je bio star 20 godina. Ili ga još uvijek nisu dobili?

Čudno je da je baš vijećnica SDP-a postavila to pitanje, jer je ravnatelj Doma zdravlja Jagić iz iste stranke, SDP-a. 

U svakom slučaju, neobično je da takve informacije ne kolaju unutar SDP-a i da već drugi put vijećnice iz te stranke na Županijskoj skupštini traže odgovore o ultrazvuku.

Prvi put je pitanje postavila Ivana Pomahač, a njezin stranački kolega Alen Kišić, dožupan zadužen za zdravstvo, tada je najavio da će novi uređaj stići u Ludbreg do kraja 2016.

<< Kišić: Ginekološka ordinacija u Ludbregu dobit će novi ultrazvučni aparat do kraja godine

Bilo je to u rujnu 2016. Dva mjeseca kasnije, 30. studenoga te godine, Ivana Pomahač je kao razrednica 17-ogodišnjaka sastavila zapisnik u Srednjoj školi Ludbreg (koji nema urudžbeni broj i potpis), prema kojem joj je učenik navodno priznao da je Kišić od njega tražio da širi o njoj neistinite informacije.

Cijela afera je izbila u siječnju ove godine, a Ivana Pomahač se prošli tjedan nije pojavila na Županijskoj skupštini.

Ima li cijeli slučaj Kišić-Bajsić veze i s ultrazvukom, koji je prvo trebao biti “novi”, pa je postao “rabljeni”, a na kraju nije jasno je li stigao u Ludbreg ili ga još uvijek nema?

<< Što se događalo: u ludbrešku školu stižu ugledni ravnatelji, župan smijenio mladež HNS-a i SDP-a

Izvor: Arhiva RT
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Tko su najveći dobitnici i gubitnici izbora? HDZ i SDP nisu igrali kao timovi već svatko za sebe i protiv svojih, a Čačić…

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U III. izbornoj jedinici glasovalo je 218.591 od ukupno 349.019. SDP, odnosno koalicija Rijeke pravde dobili su 77.793 glasa ili 6 mandata, a HDZ i partneri osvojili su 58.346 glasova birača, odnosno pet mandata.

Nezavisna platforma Sjever Matije Posavca osvojila je čak 25.829 glasova ili 12,20 posto i time dobivaju dva mandata.

Možemo osvaja 13.229 glasova u našoj izbornoj jedinici i time dobivaju jedan mandat.

Glasovanje je bilo preferencijalno, što znači da su birači svoje povjerenje mogli dati bilo kome od kandidata na listi, bez obzira na poredak koji su odredile stranke. Međutim, da bi kandidati preferencijalno ušli u Sabor morali su skupiti više od 10 posto od ukupnih glasova liste. To ovaj put nije uspjelo nikome iz treće izborne jedinice.

Specifičnost ove kampanje u III. izbornoj jedinici bila je ta da gotovo ni jedna opcija nije pokušala preferencijama uloviti jedan mandat više za cijelu listu, odnosno nisu bacili karte za samo jednog kandidata, već je djelovalo kao da svaki kandidat igra svoju igru, odnosno protiv svojih. Tako smo imali reklamne spotove, plakate, letke i razne druge promidžbene materijale na kojima je više kandidata s iste liste tražilo birače da zaokruže njihovo ime. To je vrlo vjerojatno dodatno zbunilo birače.

Najbliže prolazu bio je Siniša Jenkač, kandidat na listi HDZ-a i partnera koji je s 10 mjesta pokušao ˝uloviti˝ mandat. Osvojio je 4.934 glasa ili 8.54 posto ukupnih glasova liste.

Spomenimo da je i koalicijski partner HDZ-a, HNS donio listi preko 3000 glasova. Tako je Predrag Štromar koji je s četvrtog mjesta na listi ušao u Sabor donio 2.597 glasova, a Robert Šplajt 589 preferencijalnih glasova.

Na listi Rijeka pravde za preferencijalne glasove borilo se također više kandidata, a osim SDP-ovaca za glasove birača borili su se i Reformisti – Natalija Martinčević na sedmom mjestu i Radimir Čačić na 13 mjesto. Predsjednik Reformista Radimir Čačić dobio je  SDP-ovoj koaliciji 4.960 glasova, a Natalija Martinčević 837.

Međutim, iako su osvojili respektabilnu podršku birača, preferencijalni glasovi nisu im bili ovaj put dovoljni da uđu u Sabor.

Ovo će sigurno biti veliki udarac za Reformiste koje su u zadnjih nekoliko mjeseci napustili gotovo svi načelnici, a već dulje vrijeme prisutno je nezadovoljstvo članova vodstvom stranke. Hoće li ovaj put Reformisti nestati s političke scene ili ne bit će jasno uskoro. Spomenimo i da su druge godine lokalni izbori te se karte na političkoj sceni opet mogu pomiješati.

Nezavisna platforma Sjever Matije Posavca je pak, barem za neke, najveće iznenađenje izbora. Prvo ih uopće nije bilo u anketama, a u nacionalnim medijima o toj se političkoj opciji priča tek nepunih mjesec dana. Ipak, uspjelo im je osvojiti dva mandata u samo jednoj izbornoj jedinici.

Nezavisnoj platformi Sjever ovo će sigurno biti dobra početna pozicija i za lokalne izbore druge godine.

Ipak, sve ovisi o tome kako će izgledati nova Vlada, a dok pregovori ne završe možemo samo nagađati.

Više o tome tko bi nas u naredne četiri godine trebao zastupati u Saboru možete pročitati:  Evo tko iz III. izborne jedinice ulazi u Hrvatski sabor

Nastavite čitati

U fokusu

Evo tko iz III. izborne jedinice ulazi u Hrvatski sabor

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ujutro u četvrtak, 18. travnja u 7.45 obrađeno je 99,73% biračkih mjesta. Relativni pobjednik izbora je HDZ koji je dobio 61 mandat u Hrvatskom saboru.

Druga opcija je SDP, odnosno koalicija Rijeke pravde s 42 mandata. Slijedi Domovinski pokret s 14 zastupnika, zatim MOST s 11, Možemo s 10, NPS s dva mandata, koliko i IDS te Fokus Republika s jednim mandatom.

U III. izbornoj jedinici SDP je dobio šest mandata odnosno 36,75 % glasova, slijedi HDZ s pet mandata, pa NPS s dva mandata i Možemo s jednim zastupnikom.

U III. izbornoj jedinici nitko ni na jednoj listi nije uspio skupiti dovoljan broj preferencijalnih glasova što bi mu donijelo pomicanje na listi te mjesto u Hrvatskom saboru.

S liste Rijeke pravde iz naše izborne jedinice u Hrvatski sabor ulaze Siniša Hajdaš Dončić, Barbara Antolić Vupora, Željko Kolar, Boška Ban Vlahek, Miroslav Marković i Jasenka Auguštan-Pentek.

S liste HDZ u Sabor ulaze varaždinski župan Anđelko Stričak, Zoran Gregurović, Ljubomir Kolarek (gradonačelnik Preloga), Predrag Štromar i šef varaždinskog HDZ-a Damir Habijan.

S liste Nezavisne platforme Sjever u Hrvatski sabor ulaze međimurski župan Matija Posavec i ludbreški gradonačelnik Dubravko Bilić.

U III. izbornoj jedinici s liste Možemo u Hrvatski sabor ulazi Luka Korleat.

Župani Matija Posavec (NPS) i Anđelko Stričak (HDZ) nekome će tako morati prepustiti mjesto u Hrvatskom saboru budući da je nemoguće u isto vrijeme po zakonu biti župan i saborski zastupnik. Vidjet ćemo koji će ih to ljudi zamijeniti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje