Povežite se s nama

Međimurje

Završila Hrvatska Logo liga – novi uspjeh programera iz Centra izvrsnosti informatike Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Tijekom školske godine 2019./2020., mladi međimurski programeri iz udruga Međimurski informatički klub (MIK) i Mladi informatičari Strahoninca (MIS) sudjelovali su u natjecanju Hrvatskog saveza informatičara (HSIN) pod nazivom Hrvatska Logo liga.

Natjecanje je uključivalo 6 kola koja su se održala u prostoru Tehnološko inovacijskog centra Međimurje (TICM), od listopada 2019. godine pa sve do ožujka 2020. godine.

Hrvatska Logo Liga ove je godine okupila ukupno 241 učenika, a u natjecanju su sudjelovali učenici svih razreda osnovnih škola. To je bila odlična prilika da i oni najmlađi skupe iskustvo i pokažu svoje vještine i znanja u programiranju.

Natjecatelji iz udruga MIK i MIS pripremali su se za natjecanje na tečaju Algoritmi Logo koji se provodi u sklopu projekta „Centar izvrsnosti informatike Međimurske županije“ uz podršku Međimurske županije.

Rezultati natjecatelja bili su izvrsni, a samo sudjelovanje na ovakvoj vrsti natjecanja zahtijeva izniman trud i rad svakog od učenika.

Posebno treba istaknuti Jakova Marodija, najmlađeg natjecatelja, koji je u kategoriji 2. razreda osvojio 2. mjesto, i Dominika Vugrinca, koji je od ukupno 241 natjecatelja u cijeloj državi, sa osvojenih 2422 bodova zauzeo 18. mjesto.

Rezultati po razredima su sljedeći:

– 3. razred:

– 2. mjesto – Jakov Marodi (sa osvojenih 905 bodova)

–  4. razred:

–  6. mjesto – Teo Faić (sa osvojenih 910 bodova)

– 9. mjesto – Jonah Kranjčec (sa osvojenih 410 bodova)

–  5. razred:

–    7. mjesto – Leon Žvorc (sa osvojenih 1277 bodova)

– 12. mjesto – Lovro Kutnjak (sa osvojenih 1088 bodova)

–     19. mjesto – Ema Sačar (sa osvojenih 790 bodova)

–  21. mjesto – Filip Hozjan (sa osvojenih 755 bodova)

–  6. razred:

–    23. mjesto – Filip Kitanović (sa osvojenih 905 bodova)

–  65. mjesto – Vito Lesar (sa osvojenih 100 bodova)

–  7. razred:

– 6. mjesto – Dominik Vugrinec (sa osvojenih 2422 bodova)

– 11. mjesto – Roko Gluhak (sa osvojenih 1704 bodova)

– 19. mjesto – Andrija Železnjak (sa osvojenih 1050 bodova)

Mentor učenicima i voditelj tečaja Algoritmi Logo je Viktor Lazar, mag. inf.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje