Povežite se s nama

Međimurje

Završio 49. Majski muzički memorijal, posljednji koji je prije mirovine osmislio Ladislav Varga

FOTO: VŽR/Grad Čakovec

Objavljeno:

- dana

U petak, 13. svibnja, u dvorani Centra za kulturu u Čakovcu održana je završna večer 49. Majskog muzičkog memorijala „Josip Štolcer Slavenski“.

Kao i svih godina dosad, uoči završnog koncerta dodijeljena je nagrada Grada Čakovca „Josip Štolcer Slavenski“. Ovogodišnji laureat je skladatelj Krešimir Seletković iz Zagreba i to za djelo „Dystopia“.

Grad kulture i umjetnosti

Nagrada „Josip Štolcer Slavenski“, najveća je godišnja nagrada za klasičnu glazbu koja se dodjeljuje u Hrvatskoj, a naslijedila je Vjesnikovu nagradu za klasičnu glazbu. Od samih početaka najboljim domaćim skladateljima dodjeljuje su u Čakovcu i to na Majskom muzičkom memorijalu. Ova manifestacija nosi ime Čakovčanina Josipa Štolcera Slavenskog, koji je svojim radom obilježio klasičnu glazbu u prošlom stoljeću, čija djela i dalje predstavljaju vrhunske dosege ne samo europske, već i svjetske glazbene umjetnosti.

Nagradu je dodijelila gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini koja je tom prigodom naglasila da „Memorijal“ neprekidno traje već gotovo pola stoljeća.

– Malo je takvih manifestacija u našoj zemlji, a one najviše govore o ljudima i sredini u kojoj se održavaju. Čakovec i njegovi stanovnici izuzetno mnogo drže do statusa koji imaju, a to je onaj grada kulture i umjetnosti. Stoga, zahvaljujem se organizatorima koji sve ove godine ulažu velike napore da ova manifestacija opstane – rekla je gradonačelnica, podsjetivši da su ovu nagradu primili mnogi eminentni nacionalni glazbeni umjetnici.

Kako stoji u obrazloženju Ocjenjivačkog suda, ‘Dystopia’ Krešimira Seletkovića izdvaja se suverenošću odgovora na samopostavljene izazove, skladnim mnogoglasjem semantičkih slojeva i suglasjem unutar-glazbenog i izvan-glazbenog sadržaja. Na površinskoj je razini riječ o koncertu za orkestar, pri čemu skladatelj ne izbjegava pozivanje na istovrsna djela ranijih autora – poglavito, premda ne i isključivo, Béle Bartóka i Witolda Lutosławskog.

Djelo sigurno nije posljednji intermezzo unutar Seletkovićeva opusa i, u širem kontekstu, korpusa suvremene hrvatske glazbe; ona nije puki artefakt, pod kojim ćemo stajati plačući nad ‘boljom prošlošću’. Jer povijest, riječima samoga skladatelja, ‘omogućuje neograničenu nadgradnju u beskonačnom i nepromjenjivom protoku vremena’.

O laureatu

Seletković je rođen 1974. godine, diplomirao je kompoziciju na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u razredu Davorina Kempfa. Polazio je ljetne tečajeve u Austriji, Poljskoj, Njemačkoj, Mađarskoj i Hrvatskoj. Zaposlen je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u zvanju redovitog profesora, gdje je od 2013. do 2019. obnašao dužnost prodekana za nastavu. Bio je urednik edicije Ars Croatica Hrvatskog društva skladatelja 2003. – 2012. te umjetnički ravnatelj Muzičkog bijenala Zagreb 2012. – 2018. godine. Dobitnik je Rektorove nagrade Sveučilišta u Zagrebu, nagrade Boris Papandopulo Hrvatskog društva skladatelja, nagrade za najbolju glazbu za dječju predstavu na 19. Susretu lutkara i lutkarskih kazališta u Osijeku.

Laureat Majskog muzičkog memorijala prvi je put bio 2008. godine. Višestruki je dobitnik nagrade Porin. Godine 2019. odlikovan je odličjem Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića, a od 2020. je član suradnik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Autor je šezdesetak orkestralnih, komornih, vokalnih i elektroničkih skladbi izvođenih diljem svijeta (Austrija, Italija, Rusija, Litva, Slovačka, Kanada, Kina i dr.).

Nakon uručenja nagrade, Zbor Hrvatske radio televizije uz pratnju Branimira Pustičkog na violončelu te ravnanje Tomislava Fačinija izveo je Seletkovićevo djelo „Pet stadija žalovanja“. Pored čakovečke gradonačelnice, večer laureata uveličala je i izaslanica ministrice kulture, dr. sc. Vesna Pascutini Juraga.

Dugogodišnji ravnatelj odlazi u zasluženu mirovinu

Ovo je bio posljednji Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“ koji je osmislio i organizirao Ladislav Varga. Ovaj višegodišnji ravnatelj Centra za kulturu Čakovec te sadašnji voditelj glazbene djelatnosti u ovoj ustanovi odlazi u mirovinu. Tom prilikom, gradonačelnica Cividini uručila mu je prigodni poklon uz riječi zahvale na svemu što je za Čakovec, glazbu i kulturu u gradu općenito učinio tijekom svoga radnog vijeka.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje