Povežite se s nama

Međimurje

Završna konferencija projekta „Pouči me!: studenti pružali pomoć u obrazovanju više od 50-ero djece

Grad Čakovec

Objavljeno:

- dana

U srijedu, 15. veljače, u prostorijama Pučkog otvorenog učilišta Čakovec održana je završna konferencija projekta „Pouči me!“.

Korisnik projekta je Udruga za obrazovanje Roma – „Uzor“, a partneri na projektu su Udruga udomitelja djece Međimurja, Pučko otvoreno učilište Čakovec i Sveučilište u Zagrebu, Učiteljski fakultet.

Projekt je započeo 16. veljače 2022., a završio 16. veljače 2023. godine. Njegova vrijednost iznosi 453.963,28 kuna, odnosno 60.251,28 eura te su bespovratna sredstva u potpunosti osigurana iz Europskog socijalnog fonda i Državnog proračuna.

Na završnoj konferenciji projekta „Pouči me!“ uvodno se obratio Dragan Ignac, predsjednik Udruge za obrazovanje Roma – „Uzor“.

Uzvanicima su se zatim obratili i predstavnici partnerskih institucija. Ispred Pučkog otvorenog učilišta Čakovec prisutnima se obratio ravnatelj Učilišta Mario Zamuda, ispred Udruge udomitelja djece Međimurja Marina Hoblaj, predsjednica Udruge, te uvaženi profesori Blaženka Filipan-Žignić i Goran Lapat ispred Učiteljskog fakulteta, Odsjeka u Čakovcu.

U Čakovcu, Kuršancu i Orehovici

Provedene projektne aktivnosti predstavio je Ivica Jeđud, član projektnog tima ispred Udruge za obrazovanje Roma – „Uzor“. U okviru projekta tako je izrađen i pilotiran volonterski program namijenjen pružanju obrazovne pomoći u savladavanju inicijalnog čitanja, pisanja i računanja.

U volonterskim aktivnostima sudjelovalo je 16 studentica i studenata Učiteljskog fakulteta, Odsjeka u Čakovcu koji su tijekom 13 tjedana volontirali na trima lokacijama: Čakovec, Kuršanec i Orehovica. U aktivnosti pružanja obrazovne pomoći bilo je uključeno više od 50-ero djece.

U okviru projekta također su organizirani poučni izleti u Zoološki vrt u Zagrebu te Kulturni centar „Mato Lovrak“ u Velikom Grđevcu, gdje je 92-oje mališana imalo priliku međusobno se družiti, ali i naučiti mnogo toga o životinjskom i biljnom svijetu.

U sklopu projekta organiziran je i neformalni program stjecanja pedagoških, psiholoških te multikulturalnih kompetencija u ukupnom trajanju od 96 sati kojemu je pristupilo više od 50 zainteresiranih polaznika.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje