Povežite se s nama

Međimurje

Završnica Polarne kros lige: svečana dodjela nagrada najboljima i najupornijima

Objavljeno:

- dana

Već devetu godinu zaredom Biciklistički klub Prelog bio je organizator Polarne kros lige. Riječ je o natjecanju s kojim se započelo još 2011. godine, a zamišljeno je kao idealan način sportašima za druženje i održavanje kondicije do početka nove natjecateljske sezone.

Ove se godine sudionici su mogli birati između dvije dionice, 3,2 i 10,8 kilometara, a trčalo se i hodalo tijekom devet zimskih subota od početka prosinca na nasipu akumulacijskog jezera Hidroelektrane Dubrava. Ovogodišnja je Polarna kros liga bila rekordna po mnogočemu, prije svega po broju trkača, čak 241-oga. Plasman je osiguralo 168 trkača, a svih devet kola trčalo je 23 trkača.

Jasmina Ilijaš i Matija Zadravec oborili su rekorde staze na 10,8 kilometara, a Andrej Hladnik na 3,2 kilometra. Ira Branilović i Goran Mihinjač su pak oborili rekorde staze u konkurenciji hodačica i hodača. Posljednje kolo održano je protekle subote, 8. veljače. Nakon trčanja i hodanja u Sportsko-rekreacijskom centru DG Sport održana je dodjela nagrada najboljima i najupornijima.

U ukupnom poretku najbolji su bili Andrej Hladnik i Višnja Čonkaš na 10,8 kilometara, Saša Horvat i Ana Goričanec na 3,2 kilometra te Goran Mihinjač i Ira Branilović u konkurenciji hodača. Dodijeljene su i nagrade najmlađem i najstarijem sudioniku Polarne kros lige, Luciji Hozjak i Stjepanu Bernatu, priznanja za upornost, onima koji su sudjelovali u svih devet kola, a svi oni koji su sudjelovali u barem pet kola bili su nagrađeni i majicom Polarne kros lige.

Sve su pozdravili međimurski župan Matija Posavec, koji je sudjelovao u svim kolima Polarne kros lige, predsjednik Zajednice sportskih udruga Grada Preloga Dejan Naranđa, predsjednik Gradskog vijeća Đuro Ujlaki i predsjednik BK Prelog Robert Mikec.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje