Povežite se s nama

Kultura

Otvorena izložba Zbirke Bali, jedinstvene međimurske kolekcije umjetnina

Objavljeno:

- dana

U izložbenom salonu Muzeja Međimurja u petak, 23. ožujka, otvorena je izložba Zbirke Bali.

Radi se o jedinstvenoj kolekciji skulptura i slika hrvatskih umjetnika koju su desetak godina stvarali međimurski poduzetnici Dragutin i Snježana Bali iz Donje Dubrave. Zbog veličine zbirke izložba je postavljena na dvjema lokacijama: djela moderne umjetnosti od druge polovice 19. stoljeća do kraja Drugoga svjetskog rata postavljena su u Muzeju Međimurja, dok je drugi dio od ukupno osamdesetak izloženih djela postavljen u Centru za kulturu.

– Ne događa se često da se u Međimurju organizira izložba privatne kolekcije ovakvog obujma, radi se o prekrasnoj kolekciji koja broji više od 150 umjetničkih djela – rekla je ravnateljica Muzeja Međimurja Maša Hrustek Sobočan, koja je i proglasila izložbu otvorenom.

Zbirku je „otkrio“ i na nju ukazao povjesničar umjetnosti Marijan Špoljar.
– Zbirka Bali nije nastala nadogradnjom na postojeću obiteljsku kolekciju, kako to često biva, već su je Dragutin i Snježana Bali stvorili „ab ovo“, to jest otpočetka. Sama brojka zvuči impozantno, međutim, kad vidimo strukturu zbirke, tek tada možemo shvatiti koliko je ona fascinantna i s kakvom je pažnjom stvarana. Ova zbirka je posljedica doista temeljitog rada. I Snježana i Dragutin su poduzetnici umjetnosti, naše tržište danas nije prebogato unikatima. Stvarno morate „imati njuha“ da otkrijete uistinu vrijedna djela.

Višegodišnji trud

U Muzeju je izloženo 48 djela koja uključuju radove Slave Raškaj, Bukovca, Kraljevića, Račića, Becića, Vidovića, Gecana, Uzelca i drugih. U izložbenom prostoru Centra za kulturu zastupljena su pak 32 djela suvremenih autora (od Šuteja, Murtića, Sedera i Kožarića do Ivančića i Bućana). Svečanosti otvorenja prisustvovao je i ravnatelj Centra za kulturu Ladislav Varga. U umjetničkom dijelu programa sudjelovali su mladi članovi Puhačkog orkestra Donja Dubrava. Vlasnik zbirke Dragutin Bali zahvalio je svima koji su sudjelovali u organizaciji izložbe na pomoći.

– Stvaranje naše zbirke plod je višegodišnjeg rada i učenja. Prije svega zahvaljujem svojoj supruzi na bezrezervnoj podršci, kao i svojim sinovima Željku i Zoranu, koji su veliki ljubitelji umjetnosti i naši kritičari. Što se tiče stručnih savjeta, zahvaljujem profesoru Špoljaru, od kojeg uvijek odem bogatiji znanjem, i profesoru Zdenku Rusu, koji je, uz profesora Špoljara, zaslužan za izbor postava izložbe. Nadam se da ćete svi pronaći iskru života u ovim slikama i prepoznati povijest i mukotrpan rad umjetnika koji su napravili ova djela.

Kolekcija pokriva sve dominantne etape hrvatske umjetnosti. Izložbeni dio u Muzeju otvoren je do 29. travnja, dok će u Centru za kulturu izložba biti otvorena do 6. svibnja.

Kultura

Denis Peričić u Karlovcu primio svoju 111. književnu nagradu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu na pjesnikov je rođendan, 21. ožujka,
održana svečana dodjela nagrada najboljima na drugom Natječaju „Na tragu pjesnika“,
posvećenom velikom hrvatskom književniku Ivanu Goranu Kovačiću, poginulom u Drugom
svjetskom ratu.

Natječaj je organiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. Varaždinski književnik Denis Peričić dobio je drugu nagradu za pjesmu „Što je preostalo“.

Prema procjeni stručnog povjerenstva, u kojem su bili Mojca Rapo Waite, Bruno Vojvodić i
Nataša Vojnović, prvu nagradu osvojio je Tin Fresl iz Jastrebarskog, a treću Jelena Stanojčić
iz Zagreba.

Na prošlogodišnjem, prvom izdanju ovog natječaja, prvu nagradu osvojio je upravo – Denis
Peričić.

– Nakon prve i druge, volio bih iduće godine dobiti i treću nagradu! Pa da kompletiram te
svoje ‘male Gorane’… Naravno, šalim se, ali nimalo se ne šalim kad kažem da svaka nagrada
vezana uz Goranovo ime zauzima posebno mjesto u mom srcu. Organizatorima i stručnom
povjerenstvu upućujem svoju duboku zahvalnost na ovom priznanju – ističe Denis Peričić kojem je ovo već 111. književna nagrada.

Nastavite čitati

Kultura

Nagrada Porin za zbor Chorus angelicus i Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Glazbena škola u Varaždinu/Facebook

Dodjela 31. po redu glazbene nagrade Porin održana je u subotu, 23. ožujka.

Dvorana u zagrebačkom HoB-u bila je prepuna velikih, dobro poznatih i priznatih imena hrvatske glazbene scene, kao i onih koji „tek kreću“ na svoj glazbeni put. Crvenim tepihom prošetali su nominirani glazbenici zajedno s brojnim poznatim licima koja su se našla na ovogodišnjoj dodjeli u ulozi gostiju ili uručitelja najpoželjnije glazbene statue.

Veliki uspjeh na ovogodišnjem Porinu postigli su Berislav Šipuš i Vojko V sa suradnicima osvojivši po četiri statue Porina. Tri statue Porina pripale su Letu 3 i Tamari Obrovac sa suradnicima, a još jedna posebnost ovogodišnjeg Porina su i čak tri dobitnika u kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe.

U kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe su čak tri dobitnika, a u ovoj karegoriji nagrade su otišle i u Varaždin.

Među dobitnicima je Chorus angelicus, Capella Savaria, Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu, Ivana Lazar, sopran; Tia Pikija, sopran; Sonja Runje, alt; Hugo Hymas, kontratenor; Franko Klisović, kontratenor; Emanuel Tomljenović, tenor; Grga Peroš, bariton; Krešimir Stražanac, bas; Zsolt Kalló; umjetnički voditelj; Capelle Savarie; dirigent: Anđelko Igrec, za skladbu „Johann Sebastian Bach: Muka po Mateju BWV 244“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje