Povežite se s nama

U fokusu

Zbog EU fondova “zaiskrilo” između vidovečkih Reformista i načelnika Brune Hranića

Međunarodni festival čipke Lepoglava

Objavljeno:

- dana

Županijska organizacija Reformista Varaždinske županije nezadovoljna je koliko je novca Općina Vidovec povukla iz EU fondova.

O ovoj temi su poslali i priopćenje koje potpisuje Renato Cafuk, predsjednik Općinske organizacije Reformista Vidovec, a mi ga u nastavku prenosimo u cijelosti:

Prošlog tjedna u općini Vidovec održana je 15. sjednica Općinskog vijeća, na kojoj je podnesen Izvještaj o izvršenju proračuna za 2018. godinu. Kako smo imali prilike čuti od načelnika Brune Hranića, koji je podnio izvještaj, općina Vidovec iz EU fondova nije povukla ni jednu jedinu kunu. Obzirom na to da smo svakodnevno svjedoci da druge općine i gradovi, a pogotovo Varaždinska županija, koriste široke mogućnosti financiranja različitih projekata iz fondova Europske unije, smatramo kako je i općina Vidovec po tom pitanju mogla puno bolje i više. Jer koliko god da je povučeno sredstava, bilo bi bolje od sadašnjih nula kuna, što je uistinu nevjerojatno, ako uspoređujemo s bilo kojom općinom u županiji.

Kao predsjednik OO Reformista Vidovec želim upozoriti na ovu zabrinjavajuću činjenicu kako Vidovec nije povukao ni jednu kunu iz Europskih fondova, dok je istovremeno Varaždinska županija iskoristila čak 700 milijuna kuna iz EU fondova te je prva u Hrvatskoj prema povlačenju sredstava. Smatramo kako bi se općina Vidovec svakako trebala ugledati na ovaj dobar primjer iz prakse, te u budućnosti uložiti više truda u povlačenje sredstava koja su raspoloživa u fondovima Europske unije, samo za njih treba pripremiti projekte.

Nije se dugo čekao odgovor Općine Vidovec. Priopćenje načelnika Vidovca, HDZ-ovog Brune Hranića, također prenosimo u nastavku:

Dragi moj predsjedniče Reformista Renato Cafuk,

Da biste vodili politiku u jednoj općini potrebno je puno učiti, a još više dobro slušati. Slušati na sjednicama na koje dolazite na temelju dobre volje predsjednika vijeća koji Vam je to omogućio. Politika je i nešto znati o tome, učiti kroz političko djelovanje i poznavati određene stvari.

U svom priopćenju ušli ste u temu fondova Europske unije, a ne znate o tome puno. Ja kad ne znam onda pitam. Ili slušam pozorno nečija izlaganja. U mome izvještaju lijepo sam naveo koji se projekti provode u našoj općini, a financirani su iz fondova Europske unije. Nabrojit ću Vam ponovno da zapamtite, a podsjetit ću Vas i na one prije 2018. godine.

Najveći projekt je aglomeracija(kanalizacija) vrijednosti za Općinu Vidovec oko 55 milijuna kuna koja se sufinancira sa 85 % iz Kohezijskog fonda i čija je izgradnja započela 2018.godine. Prvi smo u županiji započeli taj projekt.

Drugi projekt je projekt “Zaželi” koji smo također započeli među prvima i zaposlili 4 teško zapošljive osobe s područja naše općine čime olakšavamo život ne samo tim ženama, nego i dvadesetak korisnika. Taj projekt u vrijednosti od 453.549,12 kuna za općinu Vidovec u 100% iznosu je financiran iz Europskog socijalnog fonda.

Treći projekt za koji smo potpisali ugovor sa Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost je nabava spremnika za rasvrstavanje plastičnog otpada ( 1.150 kanti od 120 litara) procijenjene vrijednosti 302.443,50 kuna , koji se 85% sufinancira iz eruopskog Kohezijskog fonda. Četvrti projekt smo realizirali sa poduzećem Čistoća, Gradom Varaždinom, Gradom Vodice , Gradom Varaždinske Toplice te Općinama Mali i Veliki Bukovec i Sveti Đurđ, a odnosi se na provođenje izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom. Vrijednost projekta procijenjena je na 1.2 milijuna kuna i sufinanciran je sa 85 % od strane europskog Kohezijskog fonda.

Nadalje, s Gradskim društvom Crvenog križa Varaždin sudjelovali smo u projektu Humanitarni paket za sjevernu Hrvatsku, ukupne vrijednosti 5.079.889,49 kuna koji je financiran je iz europskog operativnog programa FEAD.

Prijašnjih godina (2012. i 2015.) sproveli smo dva projekta iz Programa Europa za građane ukupne vrijednosti oko 232.500 kuna.

Nakon toga s Općinama Donja Voća i Petrijanec sproveli smo projekt Mentor u vrijednosti od 67.138,21 eura, koji je sufinanciran od strane Europskog socijalnog fonda (88%).

Evo to su Vam činjenice. Europski fondovi puno su više od izgradnje infrastrukture. Ako u proračunu nema direktnih priljeva iz kapitalnih pomoći EU ne znači da nismo aktivni po pitanju javljanja na otvorene natječaje jer uvijek postoje dvije opcije apliciranja: kao nositelj projekta ili partner. I jedno i drugo ima oznaku EU projekta, ima svoju težinu i nosi određenu odgovornost u njegovu provođenju i financiranju.

Zato učite da budete korisni zajednici svojim djelima od općeg interesa pa ako treba i kritikom onih kojima je povjereno upravljanje zajednicom, ali argumentirano.

Nije politika dijeliti humanitarnu pomoć i naslikavati se s ionako jadnim ljudima i to koristiti u svrhu političke promidžbe ili dijeliti ljubičice ženama. Žene treba poštivati i posvećivati im pažnju svaki dan i podupirati njihovo djelovanje kroz cijelu godinu.

Politika je služiti i pomagati ljudima a da to radiš skromno bez pompe, posebno prema potrebitima. Tako radimo mi u općini, a i ja osobno.

Zato ja Vama dajem 0 bodova (ili kuna) za ovo Vaše priopćenje.

U fokusu

˝Koliko je Međimurje dobilo od države? Ne dovoljno u usporedbi koliko daje˝

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na sjednici Županijske skupštine Međimurske županije donesena je odluka o dobitnicima Nagrade Zrinski, a međimurska popevka dobila je svoj dan.

Također, vijećnici su dali suglasnosti za sklapanje ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za veliki projekt revitalizacije Feštetićeva kaštela u Pribilsavcu.

-Po uspješno kandidiranom projektu, odobreno nam je stopostotno financiranje te po ovoj odluci Skupštine, ulazimo u projekt vrijedan više od 6.630.000 eura kojim ćemo još jednom dragulju naše kulturno-povijesne baštine udahnuti novi život i potom ga obnovljenog predati Općini Pribislavec na upravljanje – naglasio je župan Matija Posavec.

Jednako važna bila je i odluka o prodaji devet nekretnina u vlasništvu Međimurske županije, ukupne površine 96.008 kvadratnih metara, s početnom procjenom vrijednosti od 3.177.865 eura, koja je također donesena jednoglasno. Riječ je o nekretninama u Poslovnoj zoni Međimurje, na k.o. Pribislavec, namijenjenima izgradnji proizvodnih pogona.  Župan naglašava da interesa investitora ima, te se donošenjem ove odluke otvara put ozbiljnog pregovaranja sa zainteresiranim poduzetnicima, kako bi se nova radna mjesta što prije otvorila.

Na aktualnom satu je pak bilo pitanja o prometnoj infrastrukturi, ali i o tome koliko je ova Vlada uložila sredstava u Međimurju.

Vijećnik Željko Kofjač upozorio je da je, uz Nedelišće i Mursko Središće, i Šenkovec sve opterećeniji po pitanju prometa. Župan Međimurske županije Matija Posavec odgovorio je da je pri kraju proces rješavanja imovinsko-pravnih odnosa te da bi uskoro izvođač radova mogao biti uveden u izgradnju obilaznice Čakovec-Varaždin, te da se vjeruje da će se u Međimurje više ulagati kada je riječ o prometnoj infrastrukturi.

Vijećnik Zvonimir Siladi upitao je kada se i za što u Međimurje od države slilo 700 milijuna eura za razvoj, koliko je HDZ isticao u predizbornoj kampanji. Župan Posavec je dodao da bi volio političare državnog vrha viđati u Međimurju sve četiri godine mandata, a ne samo u kampanji  te da se nada da će nakon ovih izbora i Međimurska županija osjetiti više naklonosti-

-Nije da nismo ništa dobili od države, ali bilo je nedovoljno u usporedbi koliko dajemo kao gospodarski najrazvijeniji kraj Hrvatske – rekao je župan.

Vijećnica Andreja Marić  pohvalila je rukovodstvo Županijske bolnice Čakovec na angažiranju osam onkologa iz zagrebačkih klinika i bolnica, čiji će rad smanjiti liste čekanja. Zanimalo ju je i hoće li se graditi godinama najavljivana geotermalna energana, nakon što se odustalo od lječilišnog kompleksa u Draškovcu.

-Riječ je o privatnoj investiciji na koju nemamo utjecaja, jedino mi je žao nisu povučena sredstva iz EU fondova za uređenje termalnog lječilišta jer bilo je takvih natječaja – smatra župan Posavec.

Međimurska popevka dobila svoj dan

Vijećnici su odlučili da će se 28. studenoga obilježavati Dan međimurske popevke.

-To je datum na koji je 2018. godine UNESCO uvrstio međimursku popevku na reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva, datum kada je naša popevka dobila mjesto u svijetu koje svojom vrijednošću zaslužuje. Proglašenjem Dana međimurske popevke obvezat ćemo i naše odgojno-obrazovne ustanove da na taj datum dio nastave posvete programima usmjerenima na usađivanje zavičajne i umjetničke vrijednosti popevke djeci i mladima. Želimo naše blago njegovati i sačuvati i ova inicijativa je naš novi korak k tome – naglasio je župan pojašnjavajući prijedlog.

Skupština potvrdila dobitnike Nagrade Zrinski

Vijećnici su županije jednoglasno donijeli odluku o dobitnicima Nagrade Zrinski. Na svečanoj sjednici Nagradu Zrinski Međimurske županije za 2023. godinu primit će: dr. sc. Krunoslav Mikulan, i to za izniman doprinos u promicanju kulturnih vrijednosti Međimurja kroz umjetnička ostvarenja na području književnosti. Također, nagrada ide Željku Medvedu za dugogodišnji doprinos razvitku i promicanju tehničke kulture i tehničkog stvaralaštva te osobite uspjehe u radu s mladima. Marija Trstenjak primit će nagradu za dugogodišnji rad i doprinos u promicanju i razvoju kulturno – umjetničkog amaterizma i čuvanje folklornog i tradicijskog izričaja. Nagrada se dodjeluje i Košarkaškom klubu Rudar Mursko Središće za naročita sportska dostignuća na natjecanjima te podizanje sportske kulture građana. Socijalna zadruga Humana Nova primit će nagradu za značajan doprinos u djelatnosti gospodarenja tekstilnim otpadom, podizanje ekološke i društvene svijesti građana te jedinstveni model radne integracije osoba s invalidnošću i društveno isključenih skupina.

Na svečanoj sjednici bit će dodijeljene i Povelje Međimurske županije koje ove godine dobivaju Andrija Tekeli za doprinos razvoju gospodarstva, Dino Vlahek za postignuća u znanosti i razvoju računarstva, Jelena Tuksar za doprinos u obrazovanju te promociji područja tehničke kulture, Ivan Sokač za postignuća u književnosti kojima njeguje svoje međimursko nasljeđe u inozemstvu, te Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata – podružnica Međimurske županije, Ogranak Mihovljan za predan rad i zalaganje za prava branitelja.

Nastavite čitati

U fokusu

Zar baš nitko ne može stati na kraj nasilju nad psima u romskim naseljima?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Okrenuli su se još jedni izbori, a za životinje u romskim naseljima Međimurja ništa novog.

Naime, još 2015. godine počeo je projekt lobiranja za zbrinjavanje pasa iz romskih naselja. Projekt je podržalo Ministarstvo poljoprivrede uz veliku pomoć Međimurske Županije i od 2018. godine je Ministarstvo poljoprivrede dalo velika sredstva gradovima i općinama u čijem su sklopu romska naselja, za kastracije i liječenja romskih pasa.

Od 2018. velikim trudom Zaštitarsko ekološke udruge Prijatelji životinja i prirode, koja vodi najveće hrvatsko sklonište za životinje u Čakovcu, te uz ogroman rad svih stručnih službi s područja Međimurja, dosad je iz romskih naselja spašeno preko 2800 pasa, velikim dijelom štenaca, trudnih kuja, ranjenih, bolesnih, prepunih parazita, uništenih pasa…

Još 2018. godine „obrađena“ su sva naselja i svi su psi sređeni, a velik dio njih je ušao u sklonište te na udomljavanje.

– No, vrlo brzo, a uslijed nedostajuće kontrole od strane gradova i općina naselja se ponovo pune novim psima koje stanovnici ne cijepe, ne mikročipiraju i ne kastriraju. 2021. godine kreće drugi krug zbrinjavanja psa iz romskih naselja i tada se ponovo psi u nekoliko naselja zbrinjavaju, ovaj put velikim dijelom u sklonište. U naseljima ostaju tek oni za koje postoje koliko toliko adekvatni uvjeti držanja. Uključuje se i veterinarska inspekcija, komunalni redari. Pišu se prekršajni nalozi, optužni prijedlozi, sudovi donose presude, kazne idu na naplatu i tu uglavnom sve staje. Jer većina stanovnika ima zaštićena primanja te im se kazne ne mogu naplatiti. U međuvremenu oni dovlače nove pse i nove pse i nove pse. Tijekom 6 kontrola u 2023. godini u romskom naselju Kuršanec pronađeno je novih 135 pasa koji su svi oduzeti i smješteni u sklonište radi daljnjeg udomljavanja. Zadnja kontrola je bila u studenom 2023. godine i naselje je opet puno novih pasa – ukazuju zgroženi prijatelji životinja.

Štoviše, ovih dana su iz skloništa objavili fotografije psa iz Paraga kojeg je mještanin A.H. namjerno pregazio autom. Pas je imao višestruke prijelome kralježnice i nogu. I umjesto da mu pomogne on ili njegov vlasnik, pustili su ga da se danima vuče u ogromnim bolovima po blatu!

– Tek su u petak, 19. travnja, zvali da se pomogne psu što nije obaveza skloništa jer je pas imao vlasnika. No otišli su po njega, ali mu nije bilo pomoći jer su ozljede bile preteške. On je samo jedan od stotina koji trpe strašne bolove i zlostavljanja tamo. Dok stanovnici nabavljaju stalno nove i nove. Puni su ih oglasnici na društvenim mrežama gdje se javljaju za svako objavljeno štene za udomljavanje. U ovom trenutku u romskim je naseljima opet oko 500 pasa koji trebaju pomoć. Opet su prepuni krpelja, štenci se porađaju u kojekakvim rupama i ako ih ne zatuku autima, stradaju od krpelja, zaraznih bolesti. Nabavljaju se poput plišanaca iz dućana djeci za igru, a čim porastu, ulica i snalazi se sam.  Kad postanu agresivni u potrazi za hranom, zovu da ih riješimo pasa. Koje su sami dovukli u naselja, uglavnom za igračke djeci. Pitamo se dokle će trajati ovaj teror i koliko nedužnih života treba ostati na njihovim ulicama dok ne osvijeste da su to živa bića koja boli, koja se boje, koja gladuju, isto kao i mi ljudi? Ovo nije više problem Županije niti gradova i općina, ovo je problem države koja dopušta da neki ljudi budu više privilegirani od ostalih, da za njih Zakon ne vrijedi i da ga je nemoguće provesti – ističe se u priopćenju Skloništa za životinje Prijatelji Čakovec.

U isto vrijeme država u potpunosti ignorira ogromno crno tržište pasa za prodaju koje se samo na najvećem hrvatskom oglasniku kreće u iznosima od 900.000 eura za dva mjeseca za koliko je napravljeno istraživanje.

– Sve to bez registracije djelatnosti, bez plaćanja i eura poreza, bez izdavanja računa. Na godišnjoj razini govorimo o prometu od pola milijuna eura samo na jednom oglasniku. Obraćali smo se nekoliko puta Ministarstvu gospodarstva, Poreznoj upravi – bez rezultata. Mnogi od takvih neprodanih štenaca na kraju završe na ulici, u skloništima ili romskim naseljima. Zakoni postoje, nitko ih ne provodi. I s pravom se pitamo – pa dokle će to svojim životima plaćati ova nevina bića, najveći čovjekovi prijatelji – zaključuju.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje