Povežite se s nama

Međimurje

Zdravlje iz povrća: batat za ravnotežu šećera u krvi

Objavljeno:

- dana

Batat (Ipomoea batatas) je tropska biljka. U tropskim uvjetima batat je višegodišnja biljka, koja se na našem području u komercijalnom uzgoju koristi kao jednogodišnja kultura.

Potječe iz tropskih područja Latinske Amerike, a u ljudskoj prehrani koristi se već više od deset tisuća godina. Na engleskom se govornom području batat naziva „sweet potato“, u prijevodu „slatki krumpir“. Upravo se taj naziv ustalio i među hrvatskim potrošačima, iako batat zapravo nema nikakve veze s krumpirom. Batat pripada porodici slakova (Convolvuaceae), dok krumpir ulazi u porodicu ponoćnica (Solanaceae).

Visoka koncentracija vitamina A

U ljudskoj ishrani koriste se korijen batata te mlado lišće. Riječ je o namirnici bogatoj vitaminima A, C i E, kao i mineralima kalijem, kalcijem, cinkom, bakrom, manganom i selenom. Sadrži mnogo škroba, malo šećera, a ne sadrži masti, pa se s razlogom smatra visokokvalitetnom energetskom namirnicom i jednom od najhranjivijih vrsta povrća uopće. Uravnotežuje šećer u krvi te je batat uvršten u antidijabetičke namirnice.

Dokazano poboljšava antioksidativnu zaštitu. Istraživanja su dokazala da korijen batata sadrži zasebne bjelančevine koje pružaju zaštitu protiv oksidacijskih oštećenja. Zbog visoke koncentracije vitamina A, ova namirnica blagonaklono djeluje na zdravlje pluća, jer pospješuje održavanje optimalne strukture tkiva koja oblažu pluća. Zbog svih navedenih karakteristika batat je omiljena namirnica u ishrani dijabetičara i sportaša dijetalaca.

Batat se može jesti kuhan ili pečen. Da bi se sačuvali okusi, arome, vitamini, minerali i snaga antioksidansa, preporuča se kuhanje na pari. Pripremate li ga u pećnici, ostavite ga na 200°C, između 50 i 60 minuta, a ako volite da bude jako mekan, prije pečenja ga zamotajte u foliju. Ako ga prije pečenja narežete na kriške, spreman za konzumaciju bit će već nakon 30 minuta na 200°C.

Kuhate li ga na pari, izrežite ga, stavite u košaru iznad lonca s vodom. Pustite ga da zakuha, a zatim smanjite temperaturu i dodatno ga kuhajte još od 8 do 10 minuta. Batat je jednako ukusan i pirjani. Narezani batat stavite u nauljenu tavu, pirjajte na visokoj temperaturi uz stalno miješanje od 10 do 12 minuta. Batat se može konzumirati i sirov, nasjeckan ili nariban kao dodatak salatama ili u juhama. Zbog bogatstva različitih minerala, batat je uistinu rijetko potrebno dodatno začiniti, jer i potpuno prirodan jednostavno je slastan.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje