Povežite se s nama

Međimurje

Zdravlje iz povrća – blitva: za čvrste kosti i dobar vid

Objavljeno:

- dana

Blitva (Beta vulgaris) je zeleno lisnato povrće s debelim i hrskavim listovima. Spada u istu porodicu kao i špinat i cikla, pa dijele i iste okuse koji su mješavina gorčine listova cikle i slatkoće listova špinata. Za razliku od cikle, čiji je razvoj bio usmjeren na korijen, blitva većinu svoje hranjivosti sadrži u listu.

Najrasprostranjenija je u mediteranskom području, a o njezinim ljekovitim svojstvima govore još rimski i grčki zapisi iz 4. stoljeća prije Krista. Prilikom kupovine blitve pazite da listovi budu izrazito zelene boje, a stabljika čvrsta i hrskava.

Ljekovitost blitve najviše se oslikava u očuvanju zdravlja kostiju i vida. Blitva je bogata vitaminom K, koji se pod utjecajem okoline u probavnom sustavu pretvara u oblik koji aktivira proteine zaslužne za zaštitu zdravlja kosti. Blitva je ujedno i dobar izvor vitamina A, čija je najpoznatija uloga u zaštiti vida. Ovaj vitamin također pomaže u zaštiti od oksidativnih oštećenja, koji u konačnici mogu uzrokovati oboljenja od različitih vrsta karcinoma.

Prirodne tvari lutein i zeaksantin utječu na povećavanje koncentracije pigmenata u oku čime se osigurava bolja zaštita mrežnice. Riječ je o namirnici bogatoj kalijem, magnezijem, kalcijem i fosforom. Dokazano utječe na snižavanje povišenog krvnog tlaka, štiti srce i žile, ima protuupalno djelovanje te ublažava grčeve u mišićima i migrene. Posljednja istraživanja dokazuju da najmanje tri obroka dnevno zelenog i žutog povrća smanjuju mogućnost gubitka mentalnih funkcija za čak 40 posto.

Kuhana blitva gotovo je neizostavni prilog u serviranju ribe

Blitva je najukusnija s najviše sačuvanih hranjivih tvari, do tri dana nakon berbe. Za duže čuvanje, listove je potrebno kratko blanširati u vodi, a nakon toga zamrznuti. Kod kuhanja ili pirjanja obratite pozornost da u posudu prvo stavite zelene dijelove listova, a nakon toga stabljiku, s obzirom da je stabljici potrebno nešto više vremena za pripremu.

Kuhana blitva u gastronomiji naših priobalnih krajeva, zajedno s kuhanim krumpirom, gotovo je neizostavni prilog u serviranju ribe, ali jednako ukusna može biti i uz bilo koju drugu vrstu mesa. Blitva se odlično kombinira i s tjesteninom, bilo kao umak ili nadjev za raviole. Jednako tako, listovi blitve mogu poslužiti za slaganje roladica punjenih nadjevom, koje se zatim zapeku u pećnici. Zbog izrazito zelene boje, često se koristi kao dodatak juhama, a vrlo popularne su i različite vrste ukusnih pita punjenih nadjevom od kuhane i ocijeđene blitve.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje