Povežite se s nama

Život i društvo

“Želimo poslati poruku da u Varaždinskoj županiji imamo nultu stopu tolerancije prema bilo kakvom nasilju”

Objavljeno:

- dana

Za nasilje bilo koje vrste nema opravdanja, poručili su danas članovi Županijskog tima za sprečavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji Varaždinske županije na Franjevačkom trgu u Varaždinu.

Na sam Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, koji se u cijelom svijetu obilježava 25. studenoga, građanima su dijelili informativne brošure i letke kako bi javnost osvijestili o nužnosti nulte tolerancije na nasilje.

– Tamna brojka je, nažalost, još uvijek velika. Još uvijek imamo puno slučajeva u kojima se nasilje ne prijavljuje. Često se predugo čeka, sve dok „voda ne dođe do grla“, a u tom razdoblju pati cijela obitelj, posebno maloljetna djeca. Upravo smo zato danas ovdje jer na taj problem želimo javno ukazati i potaknuti naše sugrađane da nasilje prijavljuju, jer to nije kazna, nego pomoć žrtvi nasilja i samom nasilniku – rekao je Siniša Česi, predsjednik Županijskog tima.

I u Varaždinskoj županiji postoje sigurne, anonimne i besplatne telefonske linije koje su dostupne od 0 do 24 sata: žrtve nasilja pomoć mogu dobiti na broj 116-006 ili na broj 112.

Podršku u borbu protiv nasilja nad ženama i u obitelji dali su i predsjednik Županijske skupštine Josip Križanić te pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić.

– Danas želimo poslati poruku da u Varaždinskoj županiji imamo nultu stopu tolerancije prema bilo kakvom nasilju, kako fizičkom, tako i psihičkom, ekonomskom i svim drugim oblicima nasilja. Imamo Županijski tim koji je formiran na temelju Sporazuma o međuresornoj suradnji koji su u studenome 2018. godine potpisali hrvatski ministri nadležni za poslove obitelji i socijalne skrbi, pravosuđa, zdravstva, obrazovanja, uprave, unutarnjih te vanjskih i europskih poslova. Da bi se što je moguće bolje postupalo u slučajevima nasilja, da bi se zaštitilo žrtve, posebno je važna suradnja među različitim resorima – policijom, centrima za socijalnu skrb, bolnicom, Općinskim i Županijskim sudom, Probacijskim uredom i udrugama koje pomažu žrtvama nasilja. Upravo su predstavnici tih institucija članovi našeg Županijskog tima – istaknuo je dr. sc. Križanić.

Varaždinska županija sufinancira rad utočišta za žene žrtve nasilja te pruža financijsku podršku Udruzi za podršku žrtvama i svjedocima.
– Potrebno je dati dodatnu potporu ženama koje su se ohrabrile i rekle „ne“ nasilju, jer je to zasigurno najbolji poticaj onim ženama koje još uvijek trpe neki oblik nasilja da i same tako postupe – rekla je Ljubica Božić.

Siniša Česi, predsjednik Županijskog tima, zahvalio je na pomoći dr. sc. Robertu Gečeku koji je besplatno grafički oblikovao prigodni plakat, a prema ideji sutkinje Snježane Lukač Keretić. Ujedno je Gradskog tržnici zahvalio na donaciji štanda, što je sve pomoglo da javnosti pošalje poruka nulte tolerancije na nasilje.

Dodajmo da je u prvih deset mjeseci ove godine Policijska uprava varaždinska evidentirala 486 osoba oštećenih počinjenim prekršajima po Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji. To je 19 posto manje u odnosu na isto razdoblje 2020. godine. Nažalost, istovremeno se, gledaju li se kaznena djela na štetu mladeži i obitelji, povećao broj nanesenih tjelesnih ozljeda, i to za pet posto.

U Udruzi za podršku žrtvama i svjedocima – ured Varaždin bilježe sve više korisnika, a u ovoj godini, do kraja listopada imali su 434 savjetovanja. Njihov prosječan korisnik je žena u dobi od 35 do 45 godina, žrtva kaznenog djela obiteljskog nasilja ili kaznenog djela prijetnje, teške ili lake tjelesne ozljede povezanog s bliskim odnosom s počiniteljem.

Život i društvo

Varaždinska policija: Oprez pri paljenju vuzmenki

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Kako se Veliki tjedan tradicionalno u varaždinskom kraju obilježava starim uskrsnim običajima među koje spada priprema, izrada i spaljivanje vuzmenki na Veliku subotu, odnosno na sam Uskrs, policija skreće pozornost građanima da pritom vode računa o sigurnosti ljudi i imovine.

Najbolje i najsigurnije spaljivanje je spaljivanje na organiziran način uz obavezno vatrogasno dežurstvo vatrogasne postrojbe naselja u kojem se ista organizira. Loženje uskrsne vatre nije dozvoljeno ako je neorganizirano i ukoliko je vrijeme vjetrovito.

Lokaciju vuzmenke potrebno je odabrati na sigurnoj udaljenosti od gospodarskih i drugih objekata, stogova slame i sijena te drugih predmeta i nasada koje bi utjecaj topline mogao oštetiti.

Kod samog paljenja, a zbog povećanih opasnosti za ljudsku sigurnost, dozvoljeno je spaljivanje samo poljoprivrednog, šumskog ili biljnog otpada bez dodataka zapaljivih tekućina ili drugih tvari radi boljeg gorenja. Spaljivanje otpada nebiljnog porijekla nije dozvoljeno, ističu iz PU varaždinske.

Posebnu pažnju treba posvetiti djeci koja moraju biti pod nadzorom roditelja.

Mole se svi građani koji će paliti vuzmenke da prilikom paljenja ne ugroze svoju i sigurnost drugih građana te sigurnost svoje i tuđe imovine.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO Župan: Dvorac Bela I je u prilično derutnom stanju, a cilj je da cijela dolina vitezova dobije na važnosti

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Županijskoj palači u Varaždinu potpisani je 26. ožujka ugovor o kupoprodaji dvorca Bela I između Varaždinske županije i Danice Stipan Tomić te Vladimira Tomića, dosadašnjih vlasnika dvorca.

Ugovor je s dosadašnjim vlasnicima dvorca potpisao župan Anđelko Stričak, a potpisivanju su nazočili i zamjenica župana Silvija Zagorec, gradonačelnik Novog Marofa i saborski zastupnik Siniša Jenkač te Renata Skoko, pročelnica Upravnog odjela za poslove Skupštine i župana.

Nakon potpisivanja ugovora, župan je zajedno s županijskim vijećnicima, pročelnicima te predstavnicima mnogobrojnih udruga obišao dvorac Bela I i pripadajuće imanje.

Župan Stričak je istaknuo kako je za kupnju dvorca Bela I dobivena jednoglasna podrška vijećnika na prošloj sjednici Županijske skupštine.
– Dvorac je u prilično derutnom stanju, zahtjeva hitnu intervenciju i naravno da ga kao Županija želimo sačuvati i očuvati za buduće naraštaje. Ali osim tog očuvanja, bitno je naglasiti da nam je cilj da cijela ova dolina vitezova dobije na važnosti, da bude prepoznatljiva, da posjetitelji dođu i obiđu ovaj kraj. Znači cijelo ovo područje od novomarofskog Presečna, Krušljevca, Beletinca, Podevčeva, Bele Završja, Filipića, Seljanca, Margečana, nema jednu jedinu društvenu infrastrukturu. Vjerujemo da će ovo biti korak prema tome, da se cijeloj toj dolini da na važnosti odnosno prepoznatljivosti. Varaždinska županija trenutačno obnavlja dvorac Opeku, projektiramo energetsku obnovu dvorca Šaulovec, projektiramo obnovu jedine jahaone iz vremena Austrougarske u Varaždinu, projektiramo dogradnju palače Erdődy gdje se nalazi Glazbena škola u Varaždinu. Tim lokalitetima želimo kroz kojih četiri godine dati jednu novu vizuru, a samim time važnost Varaždinskoj županiji. Uz zaštitu tih možemo reći kulturnih lokaliteta, projektiramo istovremeno i izgradnju ostalih prezentacijskih centara za one lokalitete koji su nam važni, od Gaveznice, špilje Vindije, te muzeja Tri rijeke – rekao je župan Stričak.

Gradonačelnik Novog Marofa i saborski zastupnik Siniša Jenkač je naglasio kako se po zakonu, uvijek kad se ovakvi objekti prodaju, ako su u privatnom vlasništvu, moraju ponuditi lokalnoj ili regionalnoj samoupravi.
– S obzirom da je ipak regionalna samouprava jača i financijski, ali ima i veći značaj, u razgovoru sa županom Stričakom, zaključili smo da ćemo se mi odreći prava prvokupa u korist Varaždinske županije. Ovaj dvorac treba značajna ulaganja. Trebaju se uložiti značajna financijska sredstva da bi se uopće obnovio ovaj prostor i da bi mu se u budućnosti dao jedan sadržaj. Čestitam županu na hrabrosti i odlučnosti da županija kupi ovaj objekt. To je dugoročan projekat. Očekujemo i sredstva europskih sredstava, ali i Ministarstva kulture. Čitav ovaj krajolik ima posebnu vrijednost. Ne samo ovaj dvorac Bela I nego i dvorac Bela II te Pusta Bela, najstariji dvorac. Ovdje imamo izvor, Belski dol, tu se u blizini nalazi Čevo, nalazi se Ham Pokojec, ovdje se naziru su obronci Ivanščice i čitavi ovaj kraj je od posebnog značaja te je pogodan za razvoj kulturnog turizma. Siguran sam da će obnova dvorca dati novi zamah razvoju ovog kraja te se nadam da će ovdje i mnogi privatni najmodavci prepoznati potencijal i kreirati, stvarati, otvarati kučice s pričom koje će se moći iznajmljivati. Vjerujem da je ovo početak jedne dugoročne i lijepe priče koja ima itekako svoj smisao – naglasio je Jenkač.

Danice Stipan Tomić, dosadašnja vlasnica, rekla je kako su joj emocije podijeljene.
– S jedne strane rastajem se od nečeg toliko prekrasnog i nešto što sam voljela. A s druge strane sam sretna jer je dobio vlasnika koji će znati voditi brigu o tome i dalje ulagati. To je za ovaj kraj izuzetno bitno, da ti dvorci dobiju svoj turistički značaj, odnosno svoj nacionalni značaj. Čestitam županu koji je prepoznao vrijednost ove kulturne baštine – rekla je Stipan Tomić.

Nazočnima su se obratili i predsjednik Gradskog vijeća Grada Ivanca Zdenko Đuras pohvalivši investiranje Varaždinske županije u sanaciju ovakvih dvoraca te Zdravko Maltar, bivši gradonačelnik Grada Novog Marofa koji je prisutne upozna s poviješću samog dvorca.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje