Povežite se s nama

Međimurje

Velečasni Tihomir Kosec želio biti pilot, bio je vojnik, a na kraju ostao – neženja

Objavljeno:

- dana

POSEBAN GOST

Prvo je htio biti pilot, pa rukometaš. Svirao je harmoniku, bio je vojnik, skoro se i oženio, a na kraju svega postao je ono što je danas – svećenik. 

Riječ je o vlč. Tihomiru Kosecu, povjereniku za pastoral mladih Varaždinske biskupije, koji je bio poseban gost na satu vjeronauka u OŠ Domašinec. 

Neobičan put

Povod zbog kojega ga je vjeroučiteljica Kristina Kobal pozvala bio je razgovor s učenicima o temi braka ili celibata, tj. duhovnog poziva. Već sam susret s novom osobom na satu stvorio je novu atmosferu u učionici i poboljšao komunikaciju između učenika i predavača.

Mladi su ovim susretom bili oduševljeni zbog njegovih priča o sebi, njegovu životu, usponima i padovima.

– Sviđala mi se njegova prisutnost zato što nas je pokušao zbližiti s Bogom i detaljnije nas upoznao s vlastitim usponima i padovima. Saznali smo da mi uistinu nismo sretni kad nešto dobijemo ili ako se tako osjećamo već je naša sreća duboko ukopana u nama – naveli su neki od učenika nakon susreta.

Učenici OŠ Domašinec su priznali da nakon susreta s vlč. Kosecom iz drugačije perspektive gledaju na neke stvari u životu.  

Prijave za susret mladih u Vukovaru

Početkom studenoga započele su prijave za Susret hrvatske katoličke mladeži (SHKM), koji će se održati u Vukovaru 29. i 30. travnja 2017. godine pod geslom “Krist, naša nada”. Mladi se prijavljuju svojim župnicima, koji će te prijave proslijediti Uredu za Pastoral mladih Varaždinske biskupije. Cijena kotizacije iznosi 30 kuna za sve sudionike, a važno je da svi sudionici prođu katehetsku pripravu kroz 12 kateheza da bi bili spremni za sam susret.

 

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje