Povežite se s nama

Međimurje

Mirko Švenda Žiga i suradnici u Zagrebu povodom Dana obitelji ispričali “Najljepšu obiteljsku priču”

Objavljeno:

- dana

Međimurski glazbeni umjetnik Mirko Švenda Žiga ispisuje svoju glazbenu povijest već punih 35 godina, zbog čega je pridobio simpatije brojne publike diljem Hrvatske koja uživa u njegovoj glazbi, pjesmama, snazi i zabavljačkom duhu.

Objavio je brojne albume s pjesmama u kojima je koristio etno-motive, kako međimurske, tako i tradicijske glazbene baštine iz cijele Hrvatske. Žiga je prošle godine započeo s projektom „Najljepša obiteljska priča“, koncertom u kojem gostuju poznate hrvatske glazbene obitelji, koje sa Žigom pjevaju pjesme o pojedinom članu obitelji, o ljudima koje najviše volimo, o onima koji su nam najdraži i koji čine naš život ljepšim.

I ove godine, na Međunarodni dan obitelji, u velikoj koncertnoj dvorani „Vatroslav Lisinski“ u Zagrebu održao se koncert na kojem je publika puna tri sata uživala u najljepšim hrvatskim i međimurskim pjesmama koje su, uz Žigu, izvodili i bandisti, bend Tonija Eterovića izvodili obitelj Rucner, obitelj Šafarić, devetoro braće okupljenih u klapu Baruni, obitelj Nedić, Gelato Sisters, obitelj Pavin, Voljen Grbac, 10-godišnji Matej Prpić, a sve pod voditeljskom palicom obitelji Ovčar (Vanje i Miljenka).

Mirko Švenda – Žiga naglašava da izuzetnim glazbenim projektom „Najljepša obiteljska priča“ želi iskazati osobno poštovanje prema obitelji koja je temelj postojanja.

Brojnoj publici iz Međimurja i Zagreba, u prepunoj dvorani, obratili su se izaslanica gradonačelnika Zagreba, Ana Stojić Deban, rekavši kako je Zagreb danas oplemenjen istinskom proslavom Međunarodnog dana obitelji, dok je župan Međimurske županije Matija Posavec predstavio koncert kao dio projekta „Čisto Međimursko“, koji veže nedavnu promociju međimurskih proizvoda na glavnom zagrebačkom trgu i promociju manifestacije Urbanovo u brojnim objektima diljem Zagreba.

Spomenimo kako je Mirko Švenda Žiga samo u prošloj godini osvojio i dvije izuzetno vrijedne nagrade i to Grand prix festivala “Marko Polo” Korčula, te Grand prix 15. Međimurskog festivala „Ljubo Kuntarić“ za skladbu “Duša s tobom”. Nedavno je imenovan umjetničkim direktorom potonjeg.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje