Povežite se s nama

U fokusu

“Zimmer frei” postaje prilika za dodatnu zaradu i među kontinentalnim domaćinima

Objavljeno:

- dana

Na području Varaždinske i Međimurske županije sve je više onih koji priliku za dodatnu zaradu ili čak ozbiljniji obiteljski biznis vide u iznajmljivanju svojih stanova, kuća ili vikendica turistima.

Time i sjever Hrvatske prati trendove u turizmu koji su posljednjih godina napravili “bum” na obali i u Zagrebu.

Stoga ne čudi da je predavanje pod nazivom “Vaša kuća, vikendica ili stan kao izvor prihoda” privuklo velik broj sudionika koji su u četvrtak, 24. svibnja, do posljednjeg mjesta ispunili veliku dvoranu Županijske palače u Varaždinu. Predavanje je organizirala Turistička zajednica Varaždinske županije, a predavačice su bile Neda Telišman-Košuta sa zagrebačkog Instituta za turizam i privatna iznajmljivačica iz Varaždina Martina Marčec.

Među posjetiteljima bilo je najviše onih kojih su se već upustili u avanturu privatnih iznajmljivača, ali i onih koji razmišljaju o takvoj opciji pa traže dodatne informacije.

Obiteljski smještaj

Prema podacima zagrebačkog Instituta za turizam, obiteljski je smještaj najbrže rastući segment smještajnih kapaciteta u Hrvatskoj. U posljednjih pet godina broj obiteljskih smještaja uvećao se za 49 % i danas čini 56 % ukupnih smještajnih kapaciteta u turizmu Hrvatske.

Gosti u privatnom smještaju sve više traže dobru gastronomsku ponudu i dodatne sadržaje

U istom je razdoblju broj noćenja u obiteljskom smještaju porastao za 61 %, dok bruto iskorištenost tog oblika turističkog smještaja iznosi 19 %. Za usporedbu, hoteli čine 20 %, a kampovi 22 % smještajnih kapaciteta u turizmu. Posljednjih pet godina u toj je kategoriji broj novih objekata porastao za 5 %, a broj noćenja za 15 %, dok iskorištenost iznosi 28 %.

Sad je prilika!

Gledajući ukupnu statistiku o broju privatnih iznajmljivača, tj. objekata u domaćinstvu na razini cijele Hrvatske, ono što se događa na sjeveru zemlje neki bi nazvali tek “statističkom pogreškom”. No oni koji na raspolaganju imaju kvalitetnu nekretninu, smisao za privatni posao i osjećaj za trenutak, u turizmu mogu vidjeti priliku za zaradu, osobito ako krenu na početku, dok tržište još nije prezasićeno ponudom.

Gosti u obiteljskom smještaju dnevno prosječno troše 74 eura, od toga svaki gost na smještaj potroši 31 euro, a na hranu 14 eura

Prema podacima sustava e-visitor, u Varaždinskoj županiji registrirana su 53 objekta u domaćinstvu, a u Međimurskoj 45. Od toga ih je u Varaždinu 28, a u Čakovcu šest. Te brojke ne obuhvaćaju smještaj na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima, u hostelima i izletištima te kod onih koji su svoje stanove ili kuće odlučili iznajmljivati preko tvrtki.

Također treba uzeti u obzir da se na internetu, prvenstveno na Airbnb-u, oglašava dosta iznajmljivača koji svoje objekte još nisu registrirali ili su u procesu registracije, ali je takvih sve manje s obzirom na rigorozne kazne. S druge strane, u Splitsko-dalmatinskoj županiji turistima je na raspolaganju 26.359 objekata u domaćinstvu, u Istri 16.670, a u Gradu Zagrebu 1960. Dakako da se sjever Hrvatske ne može uspoređivati s glavnim turističkim središtima Hrvatske, ali te brojke mogu ukazati na to da na sjeveru postoji prostor za rast na području privatnog smještaja. Upravo je u svom izlaganju taj potencijal sjevera istaknula Martina Marčec, koja je prije više od godinu dana počela turistima iznajmljivati mali stan od 29 četvorna metra smješten u središtu Varaždina. Zahvaljujući dobromu marketingu, pametnom korištenju suvremenih platformi za oglašavanje nekretnina za najam i srdačnom odnosu prema gostima, danas je njezin stan popunjen 20 dana tijekom svih mjeseci u godini.

Na internetskoj platformi Airbnb danas se oglašava oko 103.000 objekata iz Hrvatske, a na Booking.com-u oko 111.000

– Zagreb je posljednjih godina postao tražena turistička destinacija i u tom je trendu zahvaćen i sjever Hrvatske. Prije dvije godine šetala sam Starim gradom i odjednom shvatila da sam okružena turistima – ispričala je što ju je potaknulo na to da počne iznajmljivati svoj stan turistima, isprva samo vikendima, a zatim i cijeli tjedan.
Za velik uspjeh privatnih iznajmljivača posebice su zaslužni rezervacijski turistički portali poput Booking.com-a i Airbnb-a, koji su i malima omogućili direktan i brz pristup do ogromnog tržišta. Tako da se, prema podacima iznesenima na predavanju, na Airbnb-u danas oglašava oko 103.000 objekata iz Hrvatske, a na Booking.com-u ih je oko 111.000.

Prema istraživanju “Tomas”, koje provodi Institut za turizam, gosti u obiteljskom smještaju dnevno u prosjeku troše 74 eura, od toga svaki gost na smještaj potroši 31 euro, a na hranu 14 eura. Dok su donedavno glavni motivi dolaska toj kategoriji gostiju bili odmor i opuštanje, danas i oni sve više traže razne aktivnosti i dodatne sadržaje.

 

– Gosti u privatnom smještaju sve su više zainteresirani za gastronomiju, nova iskustva i zabavu. Zadovoljni su kvalitetom objekata, hranom i ljubaznošću domaćina, što ujedno stvara novi imidž hrvatskog turizma u svijetu – istaknula je Neda Telišman-Košuta. No treba poraditi na sportskim sadržajima, kulturnim manifestacijama, biciklističkim stazama i mogućnostima za kupnju. Osim pristupačnog marketinga i mogućnosti direktne online-rezervacije, nove su internetske platforme donijele i nove trendove u turizmu te nove prohtjeve i očekivanja gostiju. Pojavom Airbnb-a u prvi plan dolazi alternativni smještaj, tj. prostori koji odudaraju od sterilnih soba s krevetom i ormarićem.

Gosti sada traže “prostore s dušom i pričom” te bliskiji odnos s domaćinom, od kojeg očekuju autentično gostoprimstvo. Portal Booking.com nastao je gotovo 10 godina prije pojave Airbnb-a (2008. godine) te je na početku bio namijenjen hotelskom smještaju. Pojavom Airbnb-a i Booking.com počinje izlistavati alternativni smještaj, koji danas čini trećinu njihovih oglašenih objekata.

Mjesto iz snova

– Gostima je važna estetika prostora i on zapravo traži smještaj iz svojih snova. Nemojte misliti da prolaze samo stanovi u gradskoj jezgri. Prijateljica jednako uspješno iznajmljuje stan u naselju Grabanice – poručila je Martina Marčec, koja je svoj mali stan uredila s velikim osjećajem za detalje te ga opremila uspomenama s putovanja, slikama i knjigama. U ovom poslu vidi veliku priliku te se nada da bi razvojem dodatnih sadržaja sjever Hrvatske mogao jednog dana postati mala Toskana ili mali Tirol.

Među njezinim gostima zasad je najviše klasičnih turista, obitelji, ali i onih koji u Varaždin dolaze zbog posla, nekoga sportskog ili zabavnog događaja, zdravstvenih usluga ili sudjelovanja u projektima.

Razgovarali smo i s obitelji koja ima prostran, dvosobni stan u Trakošćanskoj ulici. Nakon što su se zadnji podstanari odselili, odlučili su ga renovirati i zaključili da bi im bilo isplativije iznajmljivati ga turistima nego ponovno podstanarima.

– Varaždin postaje sve zanimljiviji turistima, a tu je i autocesta, mnogi zbog posla putuju u inozemstvo i mogu stati na jednu noć i prespavati – govori nam Varaždinka koja se nada da će do ljeta završiti renoviranje stana, registrirati ga i početi reklamirati na internetu.

U fokusu

Habijan o radu na izborni dan: Neradni je dan, a oni koji žele radnike na poslu moraju platiti

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Već neko vrijeme traju polemike o tome je li dan izbora neradni dan ili poslodavci mogu radnicima naložiti da dođu na posao.

Danas smo pisali o slučaju gdje je poslodavac, odnosno tvrtka iz Ludbrega, svojim radnicima naložila da 17. travnja dođu na posao.

Dan izbora je neradni dan? Očito ne i za radnike jedne poznate ludbreške tvrtke

O toj temi danas se oglasio i ministar gospodarstva Damir Habijan.

Izborni dan je neradni te su poslodavci obvezni osigurati radnicima ostvarivanje njihova biračkog prava, a oni koji na izborni dan 17. travnja budu radili imaju pravo na povećanu plaću za taj dan, izjavio je Damir Habijan.

Habijan naglašava da zakon propisuje da je to neradni dan, a i Državno izborno povjerenstvo je reklo da su poslodavci obvezni radnicima osigurati ostvarivanje njihova biračkog prava.

Dodaje i da zakon propisuje kako radnici koji rade u dane blagdana i neradne dane imaju pravo na povećanu plaću.

Svima treba osigurati izlazak na izbore, a onima koji rade uvećati plaću za taj dan, rekao je Habijan.

Nastavite čitati

U fokusu

Ovo su imena ljudi na HDZ-ovoj listi u našoj izbornoj jedinici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon sastanka stranačkih tijela, predsjednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković predstavio je izborni program “Za sve izazove” kao i izborne liste.

-S nama na liste idu dosadašnji partneri – HSLS, HDS, HNS, Hrvatska stranka umirovljenika i Marijana Petir. Naša ključna poruka bila je politička stabilnost, koju smo zadržali i održali. Rezultat je to politike desnog centra, liberalnih stranaka, demokršćanskih stranaka i manjinskih stranaka. Sastavit ćemo Vladu, bit ćemo relativni pobjednici – rekao je Plenković.

Nositelji HDZ-ovih lista bit će: Andrej Plenković (prva izborna jedinica), Gordan Jandroković (druga), Anđelko Stričak (treća), Ivan Anušić (četvrta), Marin Piletić (peta), Davor Božinović (šesta), Tomo Medved (sedma), Oleg Butković (osma), Ivan Malenica (deveta), Branko Bačić (deseta), dok će listu za dijasporu (11 izborna jedinica) nositi državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske Zvonko Milas.

Lista u III. izbornoj jedinici izgleda ovako:

1. Anđelko Stričak

2. Zoran Gregurović

3. Ljubomir Kolarek

4. HNS (Predrag Štromar)

5. Damir Habijan

6. Žarko Tušek

7. Sanja Borovec

8. Dražen Srpak

9. Ljubica Jembrih

10. Siniša Jenkač

11. HNS (Robert Šplajt)

12. Gordana Ramušćak

13. Zdravko Tušek

14. Goran Kaniški

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje