Povežite se s nama

Kultura

Žitnica kod Staroga grada prvi put će biti otkrivena javnosti!

Objavljeno:

- dana

Otkrit će se misterij

Jedan od odjela Gradskog muzeja Varaždin koji dosad nije imao svoj stalni izložbeni postav, za koju će godinu biti smješten u novom prostoru, Žitnici u sklopu Staroga grada. Iako još ništa nije definirano, najvjerojatnije će to biti Etnografska zbirka, čijom prezentacijom će i zgrada Žitnice, vrijedno i neistraženo srednjovjekovno zdanje, prvi put biti dostupna javnosti.

Tek je iseljenje arhivske građe omogućilo cjelovit pregled unutrašnjosti Žitnice, jer, osim nekolicine arhivista, dosad je nitko nije imao priliku vidjeti, zbog strogih pravila čuvanja gradiva

Naime, preseljenjem građe varaždinskoga Državnog arhiva – koji je 70 godina u Žitnici imao svoj depo – Muzeju je dodijeljen taj objekt od 450 kvadrata.
Tek je iseljenje arhivske građe omogućilo cjelovit pregled unutrašnjosti Žitnice, jer, osim nekolicine arhivista, dosad je nitko nije imao priliku vidjeti, zbog strogih pravila čuvanja gradiva. Dok su druge zgrade kompleksa obnovljene – utvrda Stari grad osamdesetih godina prošlog stoljeća i Kula stražarnica devedesetih godina – Žitnica je, tek djelomično, a i dvojbenim rekonstrukcijama, obnovljena samo izvana. Nakon što je zgrada dodijeljena Muzeju, lani je prvi put napravljen arhitektonski snimak Žitnice da bi se saznalo s kakvim prostorom se uopće raspolaže. 

Nevjerojatno

Čak i za Hrvatsku je gotovo nevjerojatno da u strogom centru grada postoji objekt iz 15. stoljeća čija namjena nije poznata, kao ni povijesne preinake. Ministarstvo kulture lani je za tu svrhu platilo dio troškova, a s obzirom na to da je ove godine novac iz državnog proračuna izostao, Muzej je osigurao nastavak restauratorsko-konzervatorskih istraživanja interijera Žitnice s vlastitih 50 tisuća kuna. Radilo se pet dana pretprošlog tjedna i nastavlja se pet dana u ovom tjednu. Radove obavljaju stručnjaci iz Hrvatskoga restauratorskog zavoda u Zagrebu. – Tek nakon tih istraživanja, kojima će se ustanoviti povijesni slijed preinaka u objektu, bit će moguće započeti s obnovom – najavljuje ravnatelj Muzeja Miran Bojanić Morandini. Muzej je već zatražio oko 150 tisuća kuna od resornog Ministarstva za izradu idejnog rješenja obnove 450 kvadrata Žitnice. – Tek kad nam restauratori kažu „ovaj zid mora ostati“, „ovaj možete srušiti“…znat ćemo nešto konkretnije – veli Morandini.

Izuzetna vrijednost

Čak i za Hrvatsku je gotovo nevjerojatno da u strogom centru grada postoji objekt iz 15. stoljeća čija namjena nije poznata, kao ni povijesne preinake.

Nakon restauratora posla će imati i arheolozi. – Treba utvrditi i povijesni kontekst u okolini Žitnice. Tamo ništa ne „štima“; teren je neravan, nivoi nisu utvrđeni i vidi se da ova visina objekta nije originalna visina – naglašava. 

U 2018. godini  se očekuje gotovo idejno-izvedbeno rješenje, slijedi prijava na fondove i početak obnove

Ovim je radovima utvrđeno da je Žitnica jednako stara kao i utvrda Stari grad. Njegov južni zid je bio obrambeni zid, a kasnije su napravljeni bedemi. Taj je obrambeni zid poslije pretvoren u objekt kolokvijalnog naziva Žitnica grofova Celjskih – govori Morandini. On vjeruje kako će se ovim istraživanjima pokazati i dokazati da je to bio, dakle, prostor za druge namjene, a ne za skladište žita. Ravnatelj se nada da će se uskoro realizirati idejno rješenje zgrade, a paralelno s tim bi i arheolozi trebali završiti svoja istraživanja. Time  bi se barem moglo utvrditi osnovno stanje zgrade – gdje će biti ulazna vrata ili koliko nivoa će zgrada imati…

Izvor:
Foto: GMV

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Kultura

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom postavu “Kuće tambure“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio je ovih dana prostor u stalnom izložbenom postavu u osebujnijoj „Kući tambure“ koja je svečano otvorena u petak, 12. travnja, u Slavonskom Brodu.

Odnosno u gradu koji ima najstariju folklornu manifestaciju u Slavoniji „Brodsko kolo“. Tambura je dobila još jedno priznanje na muzejskom prostoru površine gotovo 2500 metara četvornih.

U Tvrđavi Brod svečano je otvoren interpretacijski centar „Kuća tambure – slavonska notna bajka“. Svečanost je otvorio gradonačelnik Mirko Duspara, a svojim je dolaskom istu uveličao predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović sa svojom pratnjom, a koji je istaknuo kako grad Slavonski Brod može biti iznimno ponosan na realizaciju ovako velikoga projekta.

Jer malo se koji grad u Republici Hrvatskoj a i regiji može pohvaliti impozantnom građevinom, posebice u očuvanom spomeniku nulte kategorije Tvrđavi Brod. Predsjednik Svjetske tamburaške asocijacije i osnivač Tamburica Festa u Novom Sadu Jovan Pejčić također je posjetio Slavonski Brod i novootvorenu Kuću tambure te se pohvalio kako dobra suradnja među tamburaškim orkestrima dviju susjednih zemalja postoji već godinama jer i Hrvati sudjeluju na Tamburica festu.

 Za glazbeni program bili su zaduženi učenici Glazbene škole Slavonski Brod, student Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, članovi Folklornog ansambla Broda i Hrvatskog pjevačkog društva „Davor“ te svjetski poznat duo Hojsak&Novosel. Moderator programa otvorenja bio je Branko Uvodić, dobitnik nagrade za životno djelo od strane Svjetske tamburaške asocijacije.

Obilaskom postava Interpretacijskog centra „Kuća tambure – slavonska notna bajka“ posjetitelji se upoznaju s poviješću toga glazbenog instrumenta, starim i suvremenim sustavima tambure, tamburaškim orkestrima i komornim tamburaškim sastavima, tamburom u školstvu kao i tradicijskom kulturom Slavonije. Osim postava, u Kuću tambure smještena je i majstorska radionica gdje posjetitelji mogu svjedočiti izgradnji tambura.

Također, Kuća tambure sadrži koncertnu dvoranu, ambijentalnu dvoranu, kao i suvremeni tonski studio.
Dodajmo da je varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom izložbenom postavu!

– Velika je čast i privilegija dobiti prostor i vrijeme u stalnom postavu muzeja Nova kuće tambure – “Slavonska notna bajka”. Iznimno mi je drago da sam mogao podijeliti ove dragocjene trenutke otvaranja izložbenog prostora s mojim velikim prijateljem Ivanom Enjingijem. Naime, njemu je ujedno posvećena Vinska Simfonija  za tamburašku filharmoniju, koja je briljantno praizvedena uz  sjajni Tamburaški orkestar HRT-a pod ravnanjem uglednog maestra Siniše Leopolda. Radujem se skorom izlasku nosača zvuka u nakladi udruge Aulos i Koncertnog ureda Varaždin – ističe Bobić.

“Kuća tambure – slavonska notna bajka“ ne predstavlja samo očuvanje glazbenog stvaralaštva već je i promocija tambure kao simbola regije te potiče stvaralaštvo inovativnih kulturno-umjetničkih, edukativnih i drugih sadržaja. Projekt je trajao 72 mjeseca i financiran je sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj, ukupne vrijednosti 4.296.585,80 eura, uključujući infrastrukturne radove i opremanje novoobnovljenih prostora ukupne površine 2.429,65 metara četvornih.

Iz EU fondova sufinancirano je 3.652.097,85 eura, a iz proračuna Grada Slavonskog Broda osigurano je 644.487,95 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje