Novomarofski Kulturni centar „Ivan Rabuzin” bit će domaćin ovogodišnje Hrvatske operne akademije
Kulturni centar „Ivan Rabuzin” u Novom Marofu bit će domaćin Hrvatske operne akademije, prvog ljetnog edukativnog programa za glazbenike u...
Otkrit će se misterij
Jedan od odjela Gradskog muzeja Varaždin koji dosad nije imao svoj stalni izložbeni postav, za koju će godinu biti smješten u novom prostoru, Žitnici u sklopu Staroga grada. Iako još ništa nije definirano, najvjerojatnije će to biti Etnografska zbirka, čijom prezentacijom će i zgrada Žitnice, vrijedno i neistraženo srednjovjekovno zdanje, prvi put biti dostupna javnosti.
Tek je iseljenje arhivske građe omogućilo cjelovit pregled unutrašnjosti Žitnice, jer, osim nekolicine arhivista, dosad je nitko nije imao priliku vidjeti, zbog strogih pravila čuvanja gradiva
Naime, preseljenjem građe varaždinskoga Državnog arhiva – koji je 70 godina u Žitnici imao svoj depo – Muzeju je dodijeljen taj objekt od 450 kvadrata.
Tek je iseljenje arhivske građe omogućilo cjelovit pregled unutrašnjosti Žitnice, jer, osim nekolicine arhivista, dosad je nitko nije imao priliku vidjeti, zbog strogih pravila čuvanja gradiva. Dok su druge zgrade kompleksa obnovljene – utvrda Stari grad osamdesetih godina prošlog stoljeća i Kula stražarnica devedesetih godina – Žitnica je, tek djelomično, a i dvojbenim rekonstrukcijama, obnovljena samo izvana. Nakon što je zgrada dodijeljena Muzeju, lani je prvi put napravljen arhitektonski snimak Žitnice da bi se saznalo s kakvim prostorom se uopće raspolaže.
Čak i za Hrvatsku je gotovo nevjerojatno da u strogom centru grada postoji objekt iz 15. stoljeća čija namjena nije poznata, kao ni povijesne preinake. Ministarstvo kulture lani je za tu svrhu platilo dio troškova, a s obzirom na to da je ove godine novac iz državnog proračuna izostao, Muzej je osigurao nastavak restauratorsko-konzervatorskih istraživanja interijera Žitnice s vlastitih 50 tisuća kuna. Radilo se pet dana pretprošlog tjedna i nastavlja se pet dana u ovom tjednu. Radove obavljaju stručnjaci iz Hrvatskoga restauratorskog zavoda u Zagrebu. – Tek nakon tih istraživanja, kojima će se ustanoviti povijesni slijed preinaka u objektu, bit će moguće započeti s obnovom – najavljuje ravnatelj Muzeja Miran Bojanić Morandini. Muzej je već zatražio oko 150 tisuća kuna od resornog Ministarstva za izradu idejnog rješenja obnove 450 kvadrata Žitnice. – Tek kad nam restauratori kažu „ovaj zid mora ostati“, „ovaj možete srušiti“…znat ćemo nešto konkretnije – veli Morandini.
Čak i za Hrvatsku je gotovo nevjerojatno da u strogom centru grada postoji objekt iz 15. stoljeća čija namjena nije poznata, kao ni povijesne preinake.
Nakon restauratora posla će imati i arheolozi. – Treba utvrditi i povijesni kontekst u okolini Žitnice. Tamo ništa ne „štima“; teren je neravan, nivoi nisu utvrđeni i vidi se da ova visina objekta nije originalna visina – naglašava.
U 2018. godini se očekuje gotovo idejno-izvedbeno rješenje, slijedi prijava na fondove i početak obnove
Ovim je radovima utvrđeno da je Žitnica jednako stara kao i utvrda Stari grad. Njegov južni zid je bio obrambeni zid, a kasnije su napravljeni bedemi. Taj je obrambeni zid poslije pretvoren u objekt kolokvijalnog naziva Žitnica grofova Celjskih – govori Morandini. On vjeruje kako će se ovim istraživanjima pokazati i dokazati da je to bio, dakle, prostor za druge namjene, a ne za skladište žita. Ravnatelj se nada da će se uskoro realizirati idejno rješenje zgrade, a paralelno s tim bi i arheolozi trebali završiti svoja istraživanja. Time bi se barem moglo utvrditi osnovno stanje zgrade – gdje će biti ulazna vrata ili koliko nivoa će zgrada imati…
Izvor:
Foto: GMV
Unatoč kiši, drugi festivalski dan 28. Međunarodnog festivala čipke u Lepoglavi, protekao je u lijepoj atmosferi. Festivalska publika uživala je u atraktivnoj ponudi na „Danu Turske, koji je pripremila Turska, ovogodišnja zemlja – partner festivala u Lepoglavi.
Iako zbog lošeg vremena u subotu nije održan Tradicionalni sajam, posjetitelji Međunarodnog festivala čipke imali su priliku razgledati čak 35 izložbi na kojima su predstavljene najljepše čipke iz čak 15 europskih zemalja.
Za najmlađe su u Domu kulture u subotu priređene zanimljive radionice vezane uz rukotvorstvo i kulturnu baštinu na kojima su djeca pokazala svoju maštu i kreativnost.
U festivalskom šatoru u gradskom parku u subotu je održana gastronomska priredba – Okusi Hrvatske i Turske, na kojoj su ponuđena jela Hrvatskog zagorja te tradicionalni turski specijaliteti, koje su pripremili učenici – kuhari iz varaždinske Gospodarske škole pod vodstvom svojih mentora, članice KUD-a Lepoglavski pušlek i vrsnih kuhara iz Turske. Oni su za posjetitelje festivala pripremili pileće rolice punjene mlincima, hajdinu kašu s bukovačama, krpice sa zeljem, mlinčani kolač, turske pide s povrćem i mesom, ali i tradicionalne turske slastice – baklave i rahat lokum te pravu tursku kavu i turski čaj.
-Želimo da na našem festivalu uživaju sva čula. Posjetitelji tako mogu uživati u ljepoti izloženih čipaka, a zahvaljujući Turskoj, ovogodišnjoj zemlji – partneru, imaju priliku kušati tradicionalne turske s pecijalitete, ali i naša tradicionalna jela, kakav je primjerice, mlinčani kolač, koji smo i zaštitili. Gastronomska baština važan je dio naše bogate tradicije, stoga i nju, baš kao i čipku, želimo sačuvati i predstaviti na našem međunarodnom festivalu. Zahvaljujem našim partnerima iz Turske, Gospodarskoj školi u Varaždinu te našim turskim partnerima, uz čiju smo podršku i ove godine organizirali ovu atraktivnu gastronomsku priredbu – istaknuo je Marijan Škvarić, gradonačelnik Lepoglave na otvorenju „Okusa Hrvatske i Turske“.
Sadržajni subotnji program nastavljen je koncertom poznate turske pijanistice Tutu Aydinoğlu u lepoglavskoj župnoj crkvi. Virtuozna pijanistica iz Turske u Lepoglavi je izvela dojmljiv koncertni program pod nazivom – Međustoljetno putovanje Turskom. Publika u župnoj crkvi u Lepoglavi tako je uživala u izvedbi rijetko izvođenih skladbi koje počivaju na bogatoj glazbenoj tradiciji Turske, među kojima je bilo i jedno od najpoznatijih djela suvremenog turskog skladatelja Hasana Uçarsua – Ostaci ljetnog putovanja: Priča o četiri drevna grada, te djelo turskog skladatelja i pijanista Cemala Reşita Reyja – Šetnja gradom koji se sastoji od uspomena, koje je ovaj turski skladatelj posvetio starom Istanbulu.
Drugi festivalski dan završio je još jednim sjajnim koncertom na kojem su nastupile domaće estradne zvijezde – Vanna i Martin Kosovec. Koncert Vane i Martina Kosovca protekao je u pravom štimungu, uz najveće Vannine hitove te u odličnoj izvedbi domaćih i stranim evergreena sjajnog Martina Kosovca.
Organizatori su našoj poznatoj pjevačici poklonili ogrlicu od čipke, koju je izradila umjetnica Snježana Varović. Posjetitelji festivala čipke u Lepoglavi atraktivne izložbe čipke moći će razgledati i danas. Posljednjeg dana 28. Međunarodnog festivala čipke u svečanom šatoru od 14 sati i 30 minuta nastupit će na već tradicionalnom koncertu Limena glazba Lepoglava, kojoj će se na pozornici pridružiti i Big band iz Čakovca.
Od 15 sati u Domu kulture bit će organizirana i radionica Ivane Mikić inspirirana lepoglavskom čipkom, a od 16 sati će biti održana i tradicionalna priredba – Gradonačelnikov gulaš. U poslijepodnevnim satima Međunarodni festival čipke posjetit će i njegov visoki pokrovitelj – predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović. Program ovogodišnjeg, 28. Međunarodnog festivala čipke u Lepoglavi završit će izborom Miss Varaždinske županije za Miss Hrvatske u svečanom šatoru, koji će početi u 19 sati.
U sklopu Srijede u Muzeju 18. rujna u palači Herzer predstavlja se knjiga Grad u kojem spavaju anđeli autora Željka Prsteca.
Knjiga je rezultat opsežnog posla prikupljanja i sređivanja dokumentacije vezane uz rad likovnog umjetnika Željka Prsteca (Varaždin, 1950.), u kojoj se iscrpno predstavlja pedeset pet godina autorova stvaralaštva, kako u rodnom gradu tako i drugdje u Hrvatskoj. U njoj je obuhvaćen pregled predgovora, kritika i eseja koje su o Prstecovim djelima pisali naši istaknuti likovni kritičari, kao i popis održanih samostalnih i skupnih izložbi. Sastavni dio je i 87 reproduciranih djela te 43 fotografije ilustracija, koje dokumentiraju Prstecove likovne dosege i stvaralačku poetiku.
Umjetnički rad i akcije Željka Prsteca već se godinama u Varaždinu odvijaju pod geslom Grad u kojem spavaju anđeli, koje autor u okviru projekta Anđelinjak implementira svojim instalacijama u varaždinske prostore i sustavno ga provodi različitim sadržajima u svome Muzeju anđela. Akvareli, crteži i grafike Željka Prsteca izazivaju uzbuđenje zbog klasičnog načina na koji su rađeni i kao takvi prihvaćeni kod likovne publike i posjetitelja, i bez obzira na to što svaki njegov rad odiše tragičnim osjećajem prolaznosti, Željko Prstec je tražen slikar te će ova knjiga pomoći boljem upoznavanju njegove slikarske osobnosti.
Uz autora, knjigu će predstaviti povjesničari umjetnosti Mirjana Dučakijević i Miroslav Klemm, oboje umirovljeni muzejski savjetnici u GMV-u, a održat će se i projekcija dvaju kratkih filmova o stvaralaštvu Željka Prsteca nastalih u produkciji HRT-a i VTV Televizije.
Program počinje u 19 sati. Ulaz je besplatan.