Povežite se s nama

Međimurje

Život obitelji Šardi u medenoj bajci: Medeni vrt u Črečanu poput “Priča iz davnine”

Objavljeno:

- dana

Tatjana Šardi vjerojatno je najosebujnija pčelarica. tj. medarica koju ćete ikad upoznati. Odmalena je zaražena ljubavlju prema pčelama, tj. čmelama, kako ona kaže, i čini se da se toliko stopila s tim malim stvorenjima da je poprimila njihovu energiju, pa je sjedenje na miru za nju nepoznat pojam.

Tijekom jednosatnog razgovora u njezinu „Medenom vrtu“, u slikovitome naselju starih kuća u Črečanu, ni sekunde nije zastala, a kamoli sjela. Neprestano je hodala, premještala stvari, brzo govorila skačući s teme na temu, pokazivala, objašnjavala, pa ne čudi što joj i suprug Miroslav često kaže da „zuji k’o njezine pčele“.

Mi smo, s druge strane, strpljivo pratili njezinu zanimljivu priču zasipajući je hrpom pitanja i ne vjerujući pomalo svojim očima kako smo se odjednom zatekli u pravoj seoskoj bajci u ambijentu nalik nekoj čarobnoj ilustraciji „Priča iz davnina“: stara seoska kuća obojena u vedru, žutu boju, štagalj od stare cigle pretvoren u dnevni boravak na otvorenom, puno cvijeća, panjeva, slika, fotografija, starih stvari i ukrasnih detalja iz nekih minulih vremena.

Tradicija

– „Medeni vrt“ je moja bajka – kaže nam Tatjana Šardi, koja zajedno s mnogočlanom obitelji svoje medeno carstvo gradi i stvara zadnjih 15 godina. Svoje je djetinjstvo, kako nam govori, provela na sličnom seoskom imanju kod „japice i mamice“ u Prelogu. Baka i djed bavili su se pčelarstvom i tu su obiteljsku tradiciju nastavili ona i brat Vitomir Mlinarec, preuzevši za svoje pčelarske proizvode naziv Pčelarstvo Kanaan.

To je ime osmislio njihov djed, „vjerojatno kao aluziju na Obećanu zemlju, kojom teče med i mlijeko“, objašnjava naša sugovornica. Brat se nastavio brinuti za košnice na imanju u Prelogu, a ona je s obitelji kupila prekrasan grunt sa stoljetnom kućom i gospodarskim zgradama na samom rubu Črečana, gdje se stara seoska imanja stapaju s okolnim livadama i šumama, tako da je mjesto idealno za uzgoj pčela.

U kuću su se zaljubili na prvi pogled, „izgledala je kao da je baš njih čekala“, to je bilo njihovo „mjesto za dušu“ koje su obnavljali korak po korak uz puno vlastitog truda i rada. Zapravo, cijela obitelj, osim ljubavi prema baštini i prirodi, gaji i umjetničku, vizualnu crtu, što se ogleda u svakom kutku obiteljskog imanja. Tatjana Šardi je svoj radni vijek provela kreativno radeći kao dizajner tekstila u čakovečkoj tvornici rublja MTČ. Sad svoju kreativnost izražava uređujući kućicu u cvijeću, koja predstavlja njezino životno ispunjenje.

Kušaonica meda

Za uređenje ruševne stoljetne kuće u Črečanu, koja je, kaže Tatjana Šardi, „izgledala kao Trnoružica“, trebala su znatna financijska sredstva. Dio sredstava potrebnih za obnovu dodijeljen im je iz nacionalnih i lokalnih fondova kojima se potiču obnova tradicijske gradnje i razvoj turističkih sadržaja u ruralnim sredinama. Tako je 2015. godine u kući opremljena i otvorena Kušaonica meda „Medeni vrt“ te je za posjetitelje osmišljena turističko-edukativna ponuda u vidu svojevrsne škole u prirodi.

Imanje su otad posjetili mnogi “razdragani vrtićarci i školarci” te odrasli, koji su imali priliku vidjeti rad u pčelinjaku, upoznati se sa životom pčelinjih zajednica i saznati nešto novo o pčelinjim proizvodima, ali i razgledati mini-muzej s brojnim lokalnim starinama poput cekera, korpi od šibe, tepiha krpara, starozanatske kovačije i svetomarske čipke. Surađuje i s lokalnim udrugama i pojedincima koji se bave očuvanjem tradicijskih zanata, pa su u „Medenom vrtu“ održane razne kreativne radionice izrade voštanih svijeća, pletenih cekera i sličnog.

Na imanju se u svibnju redovito obilježava Svjetski dan pčela, što je prilika za okupljanje lokalnih pčelara i njihovih prijatelja. Svake godine 20. svibnja organiziraju se događanja s ciljem promoviranja pčelarstva i edukacije o važnosti očuvanja pčelinjih zajednica. Također se “na kućnom pragu” mogu kupiti pčelinji proizvodi; med, vosak za izradu krema, voštane svijeće i cvjetni prah u eko-ambalaži koju su sami dizajnirali. Iako je odnedavno službeno u mirovini, Tatjana Šardi i dalje je aktivna u pčelarstvu te se njihovi pčelarski proizvodi s etiketom „Kanaan“ mogu kupiti u Črečanu svakog petka, uz razgledavanje imanja.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje