Povežite se s nama

Kultura

Znanstveni skup povodom 10. obljetnice uvrštenja lepoglavske čipke na UNESCO-ov popis

Objavljeno:

- dana

Povodom 10. obljetnice uvrštenja lepoglavske čipke na UNESCO-ov popis reprezentativne svjetske nematerijalne kulturne baštine čovječanstva i 620. obljetnice prvog pisanog spomena Lepoglave, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti i Grad Lepoglava organizirali su znanstveni skup na kojem su okupljenima u čitaonici Gradske knjižnice Ivana Belostenca o ovim značajnim obljetnicama govorili prof. dr. sc. Mijo Korade, dr.sc., dr. Sanja Cvetnić i dr. sc. Tihana Petrović Leš.

Znanstveni skup je održan u četvrtak, 5. prosinca.

– 620. obljetnica prvog pisanog traga Lepoglave govori o šest stoljeća bogate prošlosti Lepoglave koju su, prije svih, obilježili pavlini, nositelji znanja, obrazovanja, prosvjetiteljstva i vjere. Ostavili su pavlini dubok trag u povijesti ne samo našeg grada, već Hrvatske i srednje Europe. Zahvaljujući njima već smo tada bili dio velikog civilizacijskog dosega kao što smo i danas zahvaljujući i uvrštenju lepoglavskog čipkarstva na UNESCO-ov popis reprezentativne svjetske nematerijalne kulturne baštine čovječanstva – istaknuo je gradonačelnik Marijan Škvarić na samom početku znanstvenog skupa.

Ispred Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti nazočne je pozdravio dr. sc. Vladimir Huzjan. Istaknuoje tom prigodom da Lepoglava danas više nije, zahvaljujući naporima Grada Lepoglave, asocijacija za zatvor već za čipku, barok, Rangera i druge znamenitosti iz svoje bogate kulturne baštine.

Govoreći o Ivanu Rangeru dr. Sanja Cvetnić je naglasila da se o Rangeru dosta toga zna, ali da je njegovo ime poznatije nego sadržaj onog što je radio i napravio.

– Ranger je donio posve novi stil u kontinentalnu Hrvatsku. Naime, podaci kojima raspolažemo govore da je Ranger boravio u Italiji, najvjerojatnije u Rimu. Tako su Lepoglava i njezina okolica prve saznale što je novog u Rimu, što je novi stil. Ranger je obilježio našu baštinu. Ostavio je zidne oslike za koje možemo reći da participiraju u barokni fenomen koji je obilježio stvaralaštvo od Sankt Petersburga do juga Italije te cijele zapadne i dio istočne Europe – istaknula je dr. Sanja Cvetnić. Njeno je predavanje popraćeno fotografijama Rangerovih djela koje je izradio fotograf Darko Gorenak.

Da je jedan od najvećih samostana u Hrvatskoj bio onaj u Lepoglavi koji je 16. stoljeću postao sjedište čitavog pavlinskog reda i u kojem je stolovao i general reda nazočne je, govoreći o djelovanju pavlina, upoznao prof. dr. sc. Mijo Korade, dr.sc.

– Pavlini su red koji je bio autohtoni hrvatsko-ugarski red i koji je imao veliki utjecaj na društvo u kojem su djelovali, kulturu i znanost – istaknuo je prof. dr.sc Korade. Dr. sc. Tihana Petrović Leš govorila je o uvrštenju lepoglavske čipke na UNESCO-ov popis reprezentativne svjetske nematerijalne kulturne baštine čovječanstva ne propustivši priliku još jednom istaknuti značaj lepoglavskog čipkarstva i jedinstvenu ljepotu lepoglavske čipke.

Ove važne obljetnice o koje su bile teme ovog znastvenog skupa obilježio je i Varaždinski klub kolekcionara izdavanjem prigodne omotnice i dopisnice.

Kultura

Proširena stvarnost omogućila posjetiteljima da dožive kakav je bio život u dvorcu Trakošćan

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U nedjelju, 21.travnja, u muzeju Dvora Trakošćan održano je uzbudljivo predstavljanje proširene stvarnosti kao novog dodatka stalnom postavu muzeju.

Posjetitelji su s oduševljenjem doživjeli ovu tehnologiju, koja je oživjela povijesni ambijent dvorca. Mnogi su iskoristili priliku za fotografiranje, stvarajući nezaboravne uspomene u ovom jedinstvenom okruženju.

Proširena stvarnost proizašla je iz uspješne suradnje Dvora Trakošćan te poduzeća Delta Reality. Posjetiteljima je omogućeno preuzimanje aplikacije „Oživjeli Trakošćan“ kojom, nakon skeniranja markera u muzeju, mogu vidjeti oživljene prikaze koji dočaravaju kakav je zapravo bio život u dvorcu.

Nastavite čitati

Kultura

Nikola Vudrag izlaže u Europskom kulturnom centru u Veneciji, a izložbu će vidjeti stotine tisuća ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Proteklog tjedna, u Europskom kulturnom centru u palači Palazzo Mora u Veneciji, paralelno s otvorenjem 60. Venecijanskog bijenala, otvorena je izložba “Personal Structures – Beyond Boundaries” u sklopu koje izlaže i varaždinski kipar Nikola Vudrag.

Vudragove skulpture Prometheusa i Atlasa postavljene na samom ulazu u palaču moći će vidjeti tisuće ljudi iz cijelog svijeta koji dolaze posjetiti 60. Venecijanski bijenale, ali i brojne komplementarne izložbe koje će do 24. studenog biti održane u Veneciji.

Izložba Europskog kulturnog centra (ECC) najstarija je takva izložba suvremene umjetnosti koja se održava tijekom Venecijanskog bijenala, a iz godine u godinu privlači sve više posjetitelja. Prema riječima glavne organizatorice izložbe, Sare Danielli, do kraja studenog izložbu će posjetiti oko pola milijuna ljudi.

– Tema ovogodišnje izložbe ECC-a nastoji izraziti složenost izazova globalnih migracija i zamršene mreže nacionalnih identiteta, ali i činjenice kako je svatko od nas pod utjecajem određenih okolnosti i granica koje mora nadići. Rad Nikole Vudraga “Prometheus i Atlas” postavljen na samom ulazu u Palazzo Mora simbolično je i ulaz na putovanje kompletnom temom izložbe koja problematizira suočavanje s granicama koje su nam nametnute. Prometheus i Atlas predstavljaju pobunu protiv nepravde u mitološkom kontekstu i te dvije skulpture, visoke tri metra, na ulazu u Palazzo Mora artikuliraju glavnu poruku izložbe, a to je kako je moguće nadići svoje osobne granice, bez obzira na vanjske pritiske i izazove – istaknula je glavna organizatorica izložbe Sara Danielli.

Vudrag u Veneciji izlaže pod produkcijom Metamorphosis Art Projects s londonskom adresom, a podršku varaždinskom kiparu u Veneciji su pružili i predstavnici Grada Varaždina, gradonačelnik Neven Bosilj i zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković.

– Izuzetno smo ponosni što smo mogli doći u znak podrške izložbi kipara Nikole Vudraga tijekom prestižnog Venecijanskog bijenala. Varaždin je grad koji cijeni kulturu, kreativnost i inovativnost, a imati umjetnika koji je prepoznat na međunarodnoj razini učvršćuje našu predanost razvoju umjetničkih nastojanja Nikole Vudraga, ali i drugih varaždinskih umjetnika. Ovakve izložbe, ne samo da povećavaju ugled našeg grada, već također potiču veze i suradnje koje mogu doprinijeti prepoznatljivosti Varaždina na inozemnoj karti kulture u godinama koje dolaze – rekao je gradonačelnik Neven Bosilj nakon svečanog otvorenja izložbe.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje