FOTO Vandali razbacali vijence i lampione kod Križa zahvalnosti u Varaždinu
Polaganjem vijenaca, prigodnim govorima te molitvom kod Križa zahvalnosti u Varaždinu obilježena je 33. godišnjica oslobođenja Grada Varaždina i Dan...
ODGOVOR ŽUPANU ŠTROMARU
Ne ide dobro s kanalizacijom, najvećim projektom ikad pripremanim u Varaždinskoj županiji.
O tome smo izvijestili i u srijedu, kada smo prenijeli izjave župana Predraga Štromara s kave s novinarima, i to u tekstu pod naslovom „Nije dobro: Štromar potvrdio da bi EU mogla kazniti Varkom s 30-ak milijuna kuna”.
Na to su jučer reagirali iz Varaždinske županije, pri čemu je županu najviše zasmetalo to što smo u naslovu ustvrdili da „nije dobro“. „Ostaje nejasno koji je bio povod autorice da iznese takav zaključak“, navedeno je u reagiranju.
Međutim, vrlo je jasno zašto smo došli do takvog zaključka. Župan Štromar je prije manje od 60 dana izjavio da radovi na kanalizaciji „počinju uskoro“ i da sve ide odlično.
<< Nije dobro: Štromar potvrdio da bi EU mogla kazniti Varkom s 30-ak milijuna kuna
Prekjučer je, sam od sebe, priznao da je bilo problema s imovinsko-pravnim odnosima, da ima problema zbog poništenih natječaja, da bi EU mogla kazniti Varkom, a da za gradnju kanalizacije u deset općina još nisu ishođene ni građevinske dozvole!
S obzirom da je župan poznat po tome da ima odlične PR suradnike, koji njegove neuspjehe uspijevaju ublažiti i, štoviše, pretvoriti u uspjehe, mogli smo zaključiti samo to da je situacija s kanalizacijom puno gora nego što se pretpostavljalo.
Da nije dobro, potvrdilo je i reagiranje iz Županije. Naime, na kavi je župan rekao da je rok za dovršetak pročistača kraj 2018. i da zbog poništenog natječaja „mora priznati da bude malo problema“.
U reagiranju na naš tekst je demantirao sam sebe. Naime, tvrdi se da je gospodin Štromar izjavio da poništeni natječaji „ne bi trebali utjecati na dovršenje pročistača u roku do 31. prosinca 2018.“
Možda je župan pobrkao na kojoj kavi je što govorio, pa u nastavku donosimo što je točno izjavio na kavi s novinarima u srijedu, 9. studenoga. Ako želi, možemo mu poslati i tonski zapis.
„Nama je izuzetno bitan pročistač, iz razloga jer bi on trebao biti gotov do 31. prosinca 2018. I išlo se s njim najprije na natječaj kako bi se stvarno rokovi mogli ispoštovati. Pošto je natječaj sad poništen, moram priznati da bude malo problema.“
Predrag Štromar, 9. studenoga 2016.
REGIONALNI TJEDNIK: Rekli ste da je rok za dovršetak pročistača 31. prosinac 2018. godine. Što ako se ne uspije izgraditi pročistač, da li će EU komisija uskratiti novac ili ne?
ŽUPAN ŠTROMAR: Ima posebna agencija koja prati izvršenje svih ugovora i obaveza i ona može penalizirati projekte u takvim situacijama. Oni sami odlučuju radi li se o pet, deset ili 15 posto, i onda ta sredstva ustvari trebaju nadoknaditi oni koji su gradili, investitori, u ovom slučaju Hrvatske vode i Varkom.
(Na kavi s novinarima, 9. studenoga)
REGIONALNI TJEDNIK: Gospodin Vlašić je dao potpunu drugačiju informaciju prije desetak dana. On je, naime, rekao da je kraj 2018. uvjet da se ostvari treći stupanj pročišćavanja voda, ali logično je da do tada mora biti gotov pročistač. Znači, dao je krivu informaciju?
ŽUPAN ŠTROMAR: Do kraja 2018. je rok za pročišćavanje voda, koji je opisan u poglavlju koje je potpisano s Europskom komisijom. I mi smo si zadali takav rok kao rok koji hoćemo zadovoljiti radi samog odnosa s Europskom komisijom. Mi ćemo neke rokove probiti s 31. prosincem 2018., recimo u otpadu nećemo odraditi ono što potpisali. I onda će se pregovarati s Europskom komisijom. Nama je želja, sami sebi smo zadali taj rok, može se dogoditi da poslije tog roka nećemo moći dobivati sredstva, ovih 70 posto. Tako će biti s pročistačem. Ali zašto bi mi uopće dozvolili da idemo pregovarati i razgovarati ako možemo u tom roku napraviti sve što treba? Jer nama je želja, sami sebi smo zadali taj rok, može se dogoditi i da nećemo poslije tog roka moći dobivati sredstva, ovih 70 posto.
(Na kavi s novinarima, 9. studenoga)
Izvor:
Foto: Arhiva RT
Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković predstavila je Izvješće o komunalnom otpadu za 2023. koji pokazuje neznatno smanjenje od 0,6 posto tog otpada u odnosu na 2022., ali je istaknula kako se nastavlja trend porasta odvojeno sakupljenog otpada i iznosio je 48 posto.
– U 2023. godini je ukupno nastalo 1.833.341 tona komunalnog otpada, što je u odnosu na 2022., zanemarivo smanjenje od 0,6 posto. Godišnja količina komunalnog otpada po stanovniku iznosila je u 2023. godini 474 kilograma, što je jednako vrijednosti iz 2022., ali je još uvijek značajno niža od prosjeka zemalja EU koji je prema podacima u 2022. iznosio 513 kilograma po stanovniku – istaknula je ministrica Vučković.
Rekla je da najviše otpada po stanovniku nastaje u primorskim županijama što je posljedica turizma. U ukupnim količinama komunalnog otpada, otpad iz turizma na nacionalnoj razini sudjeluje s udjelom od oko 10 posto.
Ministrica Vučković ističe kako se u 2023. nastavlja trend porasta udjela odvojeno sakupljenog komunalnog otpada koji je iznosio 48 posto. Rekla je da se 2017. godine 72 posto otpada nije odvajalo, a u 2023. 52 posto.
Od 2015. do 2023. bilježi se porast odvojenog sakupljanja otpada za 24 postotna boda.
Broj jedinica lokalne samouprave s odvojenim sakupljanjem otpada povećao se od 2017. sa 457 na 531, odnosno samo njih 25 nije uvelo odvojeno sakupljanje otpada.
Kod 65 posto jedinica lokalne samouprave, odnosno njih 363 je u 2023. rasla stopa odvojenog sakupljanja komunalnog otpada u odnosu na 2022.
Vučković ističe da 13 jedinica lokalne samouprave, od toga njih 12 iz Međimurske županije, imaju stopu odvajanja otpada iznad 62 posto, a što svjedoči o jednom dodatnom i pozitivnom primjeru u cijeloj Hrvatskoj.
U 2023. bila su aktivna 282 reciklažna dvorišta. Stopa oporabe u 2023. iznosila je 38 posto, što je u odnosu na 2022. povećanje za četiri postotna boda.
Stopa odlaganja otpada u 2023. iznosila je 52 posto, a do 2035. godine potrebno je smanjiti odlaganje komunalnog otpada na 10 posto.
U 2023. godini su najveće vrijednosti procijenjene stope oporabe otpada, kao i prethodnih godina, zabilježene u Međimurskoj županiji – 56 posto, Varaždinskoj 55 posto i Koprivničko-križevačkoj 49 posto. Najniže vrijednosti stope oporabe imaju Ličko-senjska (23 posto) i Dubrovačko-neretvanska županija (26 posto). Jednak poredak županija je i kod stope recikliranja.
Stopa recikliranja je u 2023. porasla za dva postotna boda u odnosu na 2022. i iznosila je 36 posto, a time još uvijek u Hrvatskoj nije dostignut cilj iz Okvirne direktive o otpadu koji iznosi 50 posto. Ministrica kaže da je trend pozitivan i nastojat će ga i dalje ubrzavati.
Ako se razmatra razdoblje od 2020. do 2023. vidljivo je kako se najbolji rezultati postižu kod otpadnog metala, papira i kartona te stakla, dok je značajne napore potrebno uložiti u unaprjeđenje sustava gospodarenja otpadnom plastikom i biootpadom, ali i stakla, poručila je ministrica Vučković.
Najavila je da će se do kraja listopada objaviti natječaj od 58 milijuna eura za recikliranje građevnog otpada, biootpada i otpadne plastike.
Bivši načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga, umirovljeni admiral Robert Hranj, novi je predsjednik Savjeta za obranu i nacionalnu sigurnost SDP-a
Ovo prvo kadrovsko pojačanje izglasalo je u četvrtak popodne Predsjedništvo SDP-a, piše Jutarnji list.
Medij dalje piše da je predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić među svoje prioritete u vođenju stranke stavio upravo obrambenu politiku i ulogu Hrvatske unutar NATO-a, pa će mu Hranj, kao dugogodišnji iskusni časnik koji je, među ostalim, bio i zamjenik vojnog predstavnika za NATO u Vojnom predstavništvu RH pri NATO i EU u Bruxellesu, te koji je i kao načelnik stožera također sudjelovao na mnogim sastancima na vrhu NATO-a, dobro doći kao savjetnik.