Povežite se s nama

U fokusu

Županija i Grad Varaždin nekim medijima plaćaju šesteroznamenkaste iznose za informiranje

Objavljeno:

- dana

Većina županija, gradova i općina u našoj zemlji s medijima ima sklopljene ugovore o uslugama informiranja. Radi se o novcima koji se plaćaju medijima za izvještavanju o radu navedenih jedinica regionalne i lokalne samouprave, a najčešće se ugovori sklapaju na godinu dana.

Varaždinska županija i Grad Varaždin također s brojnim lokalnim medijima imaju sklopljene ovakve ugovore, a mi smo provjerili koliko oni iznose na godišnjoj razini.

– U proračunu Varaždinske županije je za 2018. godinu, kao i za 2019. godinu za usluge informiranja u medijima bilo planirano 805.000 kuna s PDV-om. Varaždinska županija je u 2018. godini s medijskim kućama za usluge informiranja potpisala ugovore ukupne vrijednosti 793.153,75 kuna, a u 2019. godini ugovore vrijedne 699.515,63 kune. Iznimno, u 2018. godini je potpisan i ugovor o uslugama produkcije radioemisija za 2019. godinu s Radio Varaždinom, čija je vrijednost bila 100.500 kuna, a koji je potpisan nakon što se većina vijećnika Županijske skupštine Varaždinske županije izjasnila da Županija treba dati podršku i još jednu šansu najstarijoj lokalnoj radiopostaji. U odnosu na razdoblje od 2013. do 2016. godine, kada je za usluge informiranja u medijima bilo planirano u prosjeku 907.000 kuna, taj iznos je u posljednje dvije godine smanjen na 805.000 kuna, koliko se planira i u proračunu za 2020. godinu. U izvornim prihodima Varaždinske županije udio za medije je s 1,4 posto 2013. godine pao na 1 posto u 2019. godini, dok će u 2020. godini, prema procjenama, dodatno pasti na 0,9 posto. S obzirom na to, u sljedećim godinama bit će potrebno izvršiti usklađenje u skladu s porastom izvornih proračunskih prihoda, životnim troškovima te obvezom jedinice regionalne samouprave na kvalitetno i pravodobno informiranje javnosti. Varaždinska županija ima ugovorene usluge informiranja sa svim lokalnim medijima na području Županije, kao i s pojedinim regionalnim medijima. U okviru navedenih usluga, uključena je i usluga objave javnih poziva i natječaja, primjerice natječaja za dodjelu stipendija ili javnog poziva za sufinanciranje prijevoza srednjoškolcima, a na temelju kriterija najniže cijene – stoji u odgovoru koji smo dobili od Varaždinske županije.

Koliko?

Ipak, pitali smo i za konkretne iznose ugovora za svaki pojedini medij s kojim je sklopljen ugovor, ali te podatke nam iz Varaždinske županije nisu poslali.

Ali Varaždinska županija na svojoj internetskoj stranici ima objavljene podatke o javnoj nabavi, a dio toga je i Registar ugovora. U Pregledu sklopljenih ugovora o jednostavnoj nabavi za 2018. godinu vidljivo je koliko je novaca isplaćeno pojedinom mediju. Ovo su posljednji obavljeni podaci, onih za 2019. godinu nema, a svi su iznosi s PDV-om.

Za EU projekte, koji se u potpunosti financiraju ili sufinanciraju iz fondova Europske unije, troškovi promidžbe i vidljivosti projekata definirani su i odobreni u proračunima tih projekata

Varaždinske vijesti tim su ugovorom od Varaždinske županije dobile ukupno 105.750 kuna, Varaždinska televizija VTV je dobila 229.375 kuna, Radio Varaždin 100.500 kuna koje spominje Županija te još 57.500 kuna, tvrtki Fine’sa Consors, koja je vlasnik eVaraždina, isplaćene su 60.122 kune, a tvrtki Mijor, koja je vlasnik Srce TV-a, 70.656 kuna.

Za istu godinu Regionalni tjednik je dobio plaćeno 60.000 kuna, Radio Kaj 40.625 kuna, vlasnik portala eMedjimurje i Varazdinski.hr ukupno 19.000 kuna, Radio Sjeverozapad 30.000 kuna, Radio Ludbreg 11.250 kuna, Radio Megaton 9750 kuna, Radio Max 9750 kuna, a Kult radio 12.500 kuna. Radio Sjeverni.FM, portali EIvanec.com i Sjeverni.info ukupno su dobili 28.125 kuna.

Ovdje nismo nabrojali manje iznose koje dobivaju neke medijske kuće, ali sa 100.500 kuna za Radio Varaždin već je iznos veći od onoga koji nam je za 2018. poslala Varaždinska županija.

Vidljivost

Varaždinska županija, kao i druge jedinice regionalne i lokalne samouprave, financira i troškove promidžbe i vidljivosti za EU projekte u kojima sudjeluje. Za ovo se izdvaja dodatan novac, izvan ugovora o informiranju.

Za EU projekte, koji se u potpunosti financiraju ili sufinanciraju iz fondova Europske unije, troškovi promidžbe i vidljivosti projekata definirani su i odobreni u proračunima tih projekata.

_ Varaždinska županija je direktni nositelj i korisnik sedam EU projekata koji u svojim proračunima imaju određene elemente promidžbe i vidljivosti: Poboljšanje pristupa primarnoj zdravstvenoj zaštiti u Varaždinskoj županiji, Lokalne inicijative za poticanje zapošljavanja u Varaždinskoj županiji – LEPEZA VŽ, Zajedno ka održivom socijalnom dijalogu – ZAKOS, Energetska obnova Vodotornja, Ja mogu – pomoćnici u nastavi, Uključivanje učenika pripadnika romske nacionalne manjine s područja Varaždinske županije u odgojno-obrazovni sustav te projekti sufinanciranja školske prehrane za djecu u riziku od siromaštva.

Ukupna vrijednost tih EU projekata je 50.272.606,40 kuna, a sukladno odobrenim proračunima projekata, troškovi promidžbe i vidljivosti u 2018. godini iznosili su 12.323 kune, a u 2019. godini 159.002,77 kuna.

U trošak promidžbe i vidljivosti spadaju troškovi hostinga i programskog ažuriranja službenih web-stranica projekata, uvodne odnosno završne konferencije projekata, nabava dizajna i tiska materijala (roll-up, leci, plakati i drugo), objave u medijima (novinski članci, objave na portalima, radioemisije, TV emisije), prijevod, dizajn, priprema, oblikovanje i tisak plakata, nabava privremenih i trajnih ploča za označavanje gradilišta, naljepnice za označavanje medicinsko-dijagnostičke opreme. Kad su u pitanju objave članaka, odnosno emisija u medijima, u 2018. godini trošak je bio 0 kuna, a u 2019. godini 58.500 kuna – objašnjeno je iz Varaždinske županije.

Grad Varaždin

I gradske čelnike Varaždina pitali smo o ugovorima koje je Grad sklopio s medijima za usluge informiranja. Dobili smo samo šture brojke, bez ikakvoga dodatnog objašnjenja na koji se način odlučuje o dodjeli novaca.
Evo koliko je Grad Varaždin potrošio u 2018. i 2019. godini.

Podaci za 2018. godinu (svi navedeni iznosi su bez PDV-a):
– VTV emisije 70.000 kuna
– VTV prijenos sjednica Gradskog vijeća 132.000 kuna
– Večernji list 80.000 kuna
– Varaždinske vijesti 49.600 kuna
– Regionalni tjednik 44.700 kuna
– Fine’sa Consors (odnosno eVaraždin) 31.279 kuna
– Radio Varaždin 21.200 kuna

Podaci za 2019. godinu (svi navedeni iznosi su također bez PDV-a):
– VTV emisije 110.000 kuna
– Radio Megaton 32.000 kuna
– Radio Sjeverozapad 16.000 kuna
– Fine’sa Consors (odnosno eVaraždin) 31.858 kuna
– Varaždinske vijesti 44.800 kuna
– Regionalni tjednik 44.800 kuna

U fokusu

Habijan o radu na izborni dan: Neradni je dan, a oni koji žele radnike na poslu moraju platiti

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Već neko vrijeme traju polemike o tome je li dan izbora neradni dan ili poslodavci mogu radnicima naložiti da dođu na posao.

Danas smo pisali o slučaju gdje je poslodavac, odnosno tvrtka iz Ludbrega, svojim radnicima naložila da 17. travnja dođu na posao.

Dan izbora je neradni dan? Očito ne i za radnike jedne poznate ludbreške tvrtke

O toj temi danas se oglasio i ministar gospodarstva Damir Habijan.

Izborni dan je neradni te su poslodavci obvezni osigurati radnicima ostvarivanje njihova biračkog prava, a oni koji na izborni dan 17. travnja budu radili imaju pravo na povećanu plaću za taj dan, izjavio je Damir Habijan.

Habijan naglašava da zakon propisuje da je to neradni dan, a i Državno izborno povjerenstvo je reklo da su poslodavci obvezni radnicima osigurati ostvarivanje njihova biračkog prava.

Dodaje i da zakon propisuje kako radnici koji rade u dane blagdana i neradne dane imaju pravo na povećanu plaću.

Svima treba osigurati izlazak na izbore, a onima koji rade uvećati plaću za taj dan, rekao je Habijan.

Nastavite čitati

U fokusu

Ovo su imena ljudi na HDZ-ovoj listi u našoj izbornoj jedinici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon sastanka stranačkih tijela, predsjednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković predstavio je izborni program “Za sve izazove” kao i izborne liste.

-S nama na liste idu dosadašnji partneri – HSLS, HDS, HNS, Hrvatska stranka umirovljenika i Marijana Petir. Naša ključna poruka bila je politička stabilnost, koju smo zadržali i održali. Rezultat je to politike desnog centra, liberalnih stranaka, demokršćanskih stranaka i manjinskih stranaka. Sastavit ćemo Vladu, bit ćemo relativni pobjednici – rekao je Plenković.

Nositelji HDZ-ovih lista bit će: Andrej Plenković (prva izborna jedinica), Gordan Jandroković (druga), Anđelko Stričak (treća), Ivan Anušić (četvrta), Marin Piletić (peta), Davor Božinović (šesta), Tomo Medved (sedma), Oleg Butković (osma), Ivan Malenica (deveta), Branko Bačić (deseta), dok će listu za dijasporu (11 izborna jedinica) nositi državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske Zvonko Milas.

Lista u III. izbornoj jedinici izgleda ovako:

1. Anđelko Stričak

2. Zoran Gregurović

3. Ljubomir Kolarek

4. HNS (Predrag Štromar)

5. Damir Habijan

6. Žarko Tušek

7. Sanja Borovec

8. Dražen Srpak

9. Ljubica Jembrih

10. Siniša Jenkač

11. HNS (Robert Šplajt)

12. Gordana Ramušćak

13. Zdravko Tušek

14. Goran Kaniški

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje