Povežite se s nama

U fokusu

Žuti karton revizora: drugu godinu zaredom iste greške!

Objavljeno:

- dana

REVIZIJA

Prvo je razvlaštena varaždinska dogradonačelnica Natalija Martinčević kazneno prijavljena policiji da je koristila službeni automobil u privatne svrhe, a nekoliko dana nakon toga kaznenu prijavu za istu stvar zaradio je i gradonačelnik Goran Habuš. Ta je “afera” isplivala u javnost u lipnju.

Iako se oboje prijavljenih već tada branilo da to nije istina, nepravilnosti u korištenjima službenih automobila Grada Varaždina lani je sigurno bilo. Potvrda je stigla od Državnog ureda za reviziju.

Naime, u izvješću o financijskoj reviziji Grada Varaždina za 2013. navedeno je da u Gradu lani, baš kao ni prethodne, 2012. godine, nisu vođene potpune evidencije putnih naloga i korištenja službenih vozila, kao i evidencije potrošnje goriva.

Ako krenemo s ovrhama, dotući ćemo tvrtke, ustvrdio je Habuš

Revizori su na to upozorili i prošle godine, ali ispada da su u Gradu to ignorirali.
– Revizija je na to upozorila, ali bih htio naglasiti da do 2012. uopće nije postojao Pravilnik o korištenju službenih vozila. Može se dogoditi da nema putnog naloga u automobilu i za to postoji odgovornost – objasnio je Habuš.

Bez obrazloženja

Korištenje službenog automobila nije jedina nepravilnost na koju revizori upozoravaju već dvije godine. Nevjerojatno je da su slabosti opet uočene “kod planiranja, evidentiranja poslovnih događaja, popisa imovine i obveza te upućuju na neučinkovito funkcioniranje unutarnjih kontrola”.

Baš kao i u 2012., Grad ni za prošlu godinu uopće nije obrazložio kako su obračunati prihodi 260 tisuća kuna manji od iskazanih, dok su  prihodi od prodaje 668 tisuća kuna veći od iskazanih.

Broj zaposlenih raste: prije 20 godina bilo je 20, a sada ih je 107

Drugu godinu zaredom Grad nije donio ni odluku o pokriću manjka prihoda i primitaka! Na to je revizija posebno upozorila, pogotovo zbog sudskih postupaka “teških” nešto više od 98 milijuna kuna.
– Ti postupci mogu postati obveza – naglašavaju revizori.

Nisu naplatili

No Grad bi mogao imati povećati prihode. Državni revizori upozoravaju da lani nisu poduzete sve mjere za naplatu pojedinih prihoda. Konkretno, Grad krajem 2013. nije uspio naplatiti čak 26 milijuna kuna potraživanja za komunalnu naknadu, 9,3 milijuna kuna za komunalni doprinos te još 7,2 milijuna kuna za naknadu za uređenje voda.

Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika Grada Varaždina na to je upozorio u lipnju kada su im plaće smanjene za 10 posto.

– Revizija su čiste brojke i revizori sami znaju da je situacija na terenu drugačija od one na papiru. Na primjer, od Stanoinga ne možemo dobiti novac jer je u predstečajnoj nagodbi, u Varteksu je 887 tisuća kuna koji su prijavljeni u stečajnu masu. Osim toga, ako krenemo s ovrhama prema nekoj tvrtki, zatući ćemo ih. Primjer je Radio Varaždin kojem se automatizmom ovog ljeta poslala ovrha i nastala je panika – veli Habuš.

Da se radi o potraživanjima koja su teško naplativa, navela je u ponedjeljak na sjednici Gradskog vijeća pročelnica za financije Mirela Ivanković.

U Gradu zaposleni stručnjaci, a “autsorsalo” se PR agenciju

– Naplata komunalnog doprinosa proteže se od 2002. godine, pogotovo od 2005. do 2009. godine kada se najviše gradilo. Opomene se šalju redovito – kaže.

Nezavisni vijećnik Grada Varaždina Robert Podolnjak  upozorio je da bi te dugove onda trebalo otpisati.

– Državna revizija dala je uvjetno mišljenje. To je svojevrsni žuti karton i to ne prvi put, što nije dobro. Nenaplaćena potraživanja iznose više od 100 milijuna kuna. Čini mi se da se u nenaplaćenim komunalnim naknadama krije mnogo fizičkih i pravnih osoba. Ako se, na primjer, Varteksov dug ili od nekog drugog ne može naplatiti, bilo bi ga poštenije otpisati – veli Podolnjak.

Zaposleni rastu

Vijećnici HRAST-a osvrnuli su se i na broj zaposlenih u gradskoj upravi koje je prebrojala i državna revizija. Ukupno ih je 107. 
– Prije 20 godina u Gradu je radilo 20 ljudi. Sada  ih je 107. Ne kažem da oni nemaju što raditi i da profesionalno ne obavljaju svoj posao, ali svaki put kada se promijeni gradska vlast, povećava se broj zaposlenih – kaže Cecelja.

Nakon toga se zapravo dogodio neočekivani prevrat. Gradonačelnik Habuš zapravo je priznao da su svi njegovi pročelnici zaposleni jer su politički podobni!

– Bilo bi logično da gradonačelnik dođe na vlast sa svojim pročelnicima, baš kao što premijer dolazi na vlast i odlazi s nje sa svojim ministrima. Svi pročelnici znaju da dolaskom nove vlasti dolaze novi pročelnici – ustvrdio je varaždinski gradonačelnik.

Izvješće revizije, koje je ocijenjeno kao žuti karton, vijećnici su u ponedjeljak prihvatili jednoglasno.

Paušalno plaćanje usluga za promidžbu

Državni revizori upozorili su da je Grad na temelju ugovora paušalno plaćao usluge za promidžbu i informiranje, medijsku promociju i održavanje stranica. Zatražili su da se jasno istakne vrsta, datum i obujam poslova. Kome su plaćani ti poslovi, pogotovo zato jer Grad ima 107 zaposlenih, zanimalo je i HRAST-ovog vijećnika Cecelju.

– Ako postoje ljudi koji su stručni za odnose s javnošću i rade u Gradu, nije mi jasno zašto je bio potreban taj outsourcing PR usluga. Meni to liči na Fimi mediju – rekao je Cecelja. Gradonačelnik je još u petak novinarima rekao da ne zna o čemu se tu točno radi, a u ponedjeljak pročelnica za financije Mirela Ivanković nije dala nikakav odgovor.

No vjerojatno je riječ  o ugovorima s medijima i agencijama. Još 2013. Regionalni tjednik pisao je da su u Gradu u 13 mjeseci potrošili 700 tisuća kuna na medije i marketing. U 2012. potrošeno je 545.026 kuna, a u dva mjeseca 2013. još 137.216 kuna. Te je 2012. sklopljen ugovor sa zagrebačkom agencijom IM&C Ankice Mamić, čiji je klijent i Varaždinska županija.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Hrvati dramatično lošije ocjenjuju zdravstvo nego prije četiri godine

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Građani Hrvatske dramatično lošije ocjenjuju zdravstvo nego prije četiri godine te velika većina (njih čak 88 posto) tvrdi da će na njihovu odluku o odabiru političke opcije u najvećoj mjeri utjecati programi usmjereni na poboljšanje kvalitete zdravstvene skrbi.

Konkretno, ocjena zdravstva koja je 2020. bila prosječnih 3.3 danas je pala na jako niskih 2.7, piše index.hr.

Pri tome, samo 13 posto građana hrvatskom zdravstvu daje ocjenu vrlo dobar, a gotovo nitko odličan, dok tek svaki šesti građanin misli da je zdravstveni sustav fokusiran na pacijenta.

Najvažniji su to nalazi istraživanja o stanju zdravstvu u Hrvatskoj koje je prošlog mjeseca za HealthComm Forum provela agencija Ipsos.

Osim što su, ocjenjujući stanje po različitim aspektima zdravstva, nikad nezadovoljniji hrvatskim zdravstvenim sustavom, građani ističu da su iznimno nezadovoljni javnim zdravstvenim politikama Vlade i ministarstva (samo 17 posto građana ocjenjuje ih visokom ocjenom), a najviše hvale kvalitetu privatnih zdravstvenih ustanova i digitalizaciju zdravstva (52 posto daje visoku ocjenu privatnim zdravstvenim ustanovama, odnosno 53 posto digitalizaciji).

Kada se govori o konkretnim temama u zdravstvu, buduća Vlada najhitnije bi trebala riješiti pitanje lista čekanja jer čak 56 posto građana smatra ukidanje ili skraćivanje liste čekanja za dijagnosticiranje i liječenje, posebno za onkološka oboljenja, najvažnijom pojedinačnom zdravstvenom temom kampanje koja utječe na njihov odabir političara odnosno stranaka na proljeće.

Nastavite čitati

U fokusu

Ustavni sud: Milanović uopće ne smije biti kandidat za premijera

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ustavni sud u ponedjeljak je odlučio da Zoran Milanović mora dati ostavku ukoliko se namjerava kandidirati, odnosno biti na listi SDP-a.

-Ustavni sud je na današnjoj sjednici razmotrio izjavu predsjednika RH da će se kandidirati na izborima za Sabor kao neovisni i nestranački kandidat na listi SDP-a. Ustavni sud razmotrio je izjave predsjednika i na njegovoj Facebook stranici. Ustavni sud dužan je upozoriti sva tijela koja sudjeluju u izbornom procesu. Predsjednik predstavlja RH u zemlji i inozemstvu, brine za stabilnost državne vlasti, brine za teritorijalnu cjelovitost RH, vrhovni je zapovjednik i daje mandat osobi koja. Predsjednik Republike ne može obavljati nijednu funkciju. Predsjednik je nestranačka osoba. Kandidiranje predsjednika dok obavlja tu dužnost te isticanje njega kao kandidata za predsjednika Vlade nespojivo s njegovom dužnošću i trodiobom vlasti. Ako se kandidira ili istupa kao kandidat, odmah mora podnijeti ostavku – Miroslav Šeparović, predsjednik Ustavnog suda, prenosi Telegram.

Izbori za predsjednika u slučaju ostavke trebaju se održati u roku od 60 dana, a do tog dana funkciju obnaša predsjednik Sabora Gordan Jandroković, ali napomenimo da onda on ne može biti na listi.

Međutim, Milanović teoretski može i dalje biti predsjednik, odustati od kandidature na listi, ali sudjelovati u kampanji. Šeparović je na današnjoj konferenciji naglasio da Ustavni sud može poništiti i odluku o raspisivanju izbora, kao i rezultate izbora.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje