Povežite se s nama

Život i društvo

Torbe su konačno lakše!

Objavljeno:

- dana

Nakon šest godina djeca su se uspjela izboriti za školske ormariće

Uspjeli su! Trebalo im je šest godina, ali djeca su u škole uspjela dovesti ormariće. U utorak je nakon godina provedbe projekta “Koliko su teške naše torbe” on konačno završen.

Članovi Dječjih foruma varaždinskih škola svečano su presjekli vrpce pred novopostavljenim ormarićima u Petoj osnovnoj školi Varaždin gdje je bitka i počela.

Mjerili težinu

Patike, ravnala, bojice, atlasi… sve što im ne treba za učenje kod kuće, sada može stajati u ormariću.
Forumaši su s ovim projektom počeli sad već daleke 2008. godine kada su mjerili koliko su teške njihove torbe.
Tada su izmjerili čak tisuću torbi, a rezultati su bili zabrinjavajući. Utvrdili su da svaki učenik dnevno u školu mora nositi sedminu do petinu svoje težine!

Atlasi, ravnala, patike i sve što ne treba kod kuće sada stoji u ormarićima

Nakon tog istraživanja, ozbiljno su krenuli. Počeli su pisati pisma svim mogućim institucijama – pisali su varaždinskom Gradskom vijeću, gradonačelniku, ministru obrazovanja, dječjoj pravobraniteljici, a držali su i dva govora u Saboru. Upravo u hrvatskom parlamentu o tom je problemu pričala dječja gradonačelnica Paula Šimunčić koja je ormariće u svojoj školi dočekala kao gimnazijalka.
– Školski udžbenici od ove godine su lakši što je i naša zasluga, a jako sam sretna zbog ovih ormarića. Stalno smo dobivali samo obećanja, ali ovo je potvrda. Naše torbe bile su preteške i to je utjecalo na naše zdravlje, liječnici su potvrdili da je dolazilo do iskrivljenja kralježnice – istaknula je Paula.
Treba se boriti
Na ormariće, koji bi trebali uskoro osvanuti i u drugim varaždinskim osnovnim školama ponosna je i voditeljica Dječjeg foruma na Petoj osnovnoj školi Dubravka Novak.
– Drago mi je da se poslala poruka da je aktivizam bitan i da se vrijedi boriti za svoja dječja i građanska prava mada se na to mora čekati i godinama – istaknula je.

 

BITKA: PISALI I MINISTRIMA

Varaždinski forumaši od ranih dana upoznali su se s funkcioniranjem hrvatske države. Da bi dobili ormariće i spasili si kralježnicu od težine knjiga koje im je država propisala, trebalo im je šest godina. Tri puta pisali su ministru obrazovanja. Dva puta pisali su Agenciji za odgoj i obrazovanje. Isto toliko puta i Pravobraniteljici za djecu, a dva puta su svoje probleme prezentirali u Saboru. Pisali su i nevladinom UNICEF-u, izdavačkim kućama i medijima.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

Život i društvo

Učenici iz Varaždinske županije sudjelovali na državnom LiDraNo-u

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Vinkovcima okupili su se LiDraNovci, ljubitelji lijepe hrvatske riječi, literarnog, novinarskog, dramskog i radijskog stvaralaštva iz cijele Hrvatske.

Državni LiDraNo za osnovnoškolce trajao je od 22. do 24. travnja, a Varaždinska županija imala je svoje predstavnike u svim izrazima. Iva Farkaš iz I. osnovne škole Varaždin i Vid Brajković iz OŠ Petrijanec, predstavili su svoje uratke na okruglom stolu za literarne radove.

Njihove su mentorice Marija Hublin i Željka Rabuzin. U kategoriji dramskog stvaralaštva svoj su pojedinačni scenski nastup izvele Ema Štrlek iz OŠ Vidovec i Tonka Tkalec iz II. osnovne škole Varaždin. Do državne razine smotre pratile su ih i usmjeravale mentorice Kristinka Štefan i Maja Šmic.

U novinarskom izrazu imali smo najviše predstavnika. Poziv na državni LiDraNo svojim je samostalnim novinarskim radom izborio Aleksandar Fic iz OŠ Novi Marof sa svojom mentoricom Sunčicom Križan Kadi. Varaždinska županija imala je čak 2 školska lista na državnoj razini, to su Klen iz OŠ Klenovnik te Šemica iz OŠ Šemovec, a redakcije su u Vinkovcima predstavljale urednice Marta Rogina i Nina Ajhler sa svojim mentoricama, Marijom Konjević i Valentinom Barulek Boltižar.

U kategoriji radijskog stvaralaštva emisijom Utapanje županiju su predstavljali David Telebar i Ante Kovačić iz OŠ Petrijanec, njihova je mentorica Željka Rabuzin. Učenici iz naše županije na svim su okruglim stolovima pohvaljeni od strane državnih povjerenstava koja čine eminentni stručnjaci i umjetnici iz područja stvaralaštva koje procjenjuju i vrednuju na ovoj razini smotre, koja sve do završnice ima natjecateljski karakter.

Učenici su potaknuti na daljnje stvaranje jer se iz njihovih uradaka iščitava visoka motiviranost i kreativnost, a to je ono, što uz, naravno, ljubav prema hrvatskome jeziku, svaki LiDraNovac mora imati. Za svoj rad priznanje i zahvalu primile su i njihove mentorice kojima se na zatvaranju smotre upravo riječju hvala, obratila glavna tajnica smotre LiDraNo i viša savjetnica iz Agencije za odgoj i obrazovanje, dr. sc. Marijana Češi.

Učenici su imali priliku predstaviti se u jednoj od najljepših knjižnica Hrvatske, nastupati u Kazalištu Joze Ivakića, prošetati starom jezgrom i kušati slavonske slastice. Kad požele se ravnice, neki će se od njih sigurno vratiti u Vinkovce jer široka je duša slavonska u gradu Josipa Runjanina, Ivana i Josipa Kozarca, bana Šokčevića i mnogih drugih poznatih Vinkovčana.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO U općini Cestica mraz “obrao“ vinograde, spas se traži s prihranom mladica

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Niske temperature i mraz koji je posljednjeg vikenda, u noći sa subote na nedjelju i s nedjelje na ponedjeljak, 21. i 22. travnja, zahvatio područje općine Cestica učinio je velike štete u voćnjacima i vinogradima te povrtlarskim kulturama.

>>FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Prema riječima Marijana Županića, predsjednika Udruge vinogradara i podrumara Sveti Martin Cestica, podaci o nastalim štetama su još uvijek prikupljaju, a  najviše su stradali vinogradi na nižim nadmorskim visinama.

Nažalost, na pojedinim lokacijama cestičkog vinogradarskog područja od mraza stradali su kompletni vinogradi. Preporuka je prihraniti mladice koje su djelomično zahvaćene mrazom aminokiselinama, a osušene maknuti da se formiraju novi izbojci.

Kako to izgleda na terenu pšogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje