“Borilački sport kao rekreacija je najljepši sport”

KICKBOXING

U organizaciji Hrvatskog kickboxing saveza i varaždinskog KKB Mladost u Varaždinu je održan trenerski i sudački seminar koji je okupio više od stotinu trenera i sudaca iz cijele Hrvatske.

Teoretski dio seminara za suce održan je u Elektrostrojarskoj školi, a praktični za trenere u dvorani u Graberju. Na praktičnom dijelu sudjelovao je i Mirko Filipović koji se podsjetio svojih sportskih početaka u Varaždinu. Rekao kako i dalje trenira svaki dan. – Ujutro prošetam pse, odem na trčanje, jedan dan radim borilački trening, hrvanje, pa drugi dan snagu i tako dalje.

Mislite li osnovati klub ili školu?

Nemam trenutno takvih ambicija, radim sa svojim sinom i njegovim prijateljem.

Hoće li vaš sin nastaviti vašim stopama?

Ne daj Bože da nastavlja mojim putem. Što bi dijete trebalo trenirati ako sam mu ja otac? To je logično. Ja gledam taj sport da to bude put do zdravlja. Kako bi usvojim jednu vještinu i disciplinu i tako. Kako i ostali roditelji koji vode svoju djecu na treninge karatea, tekvandoa, hravnja, juda i sl. Ne žele svi ljudi da im dijete završi u gladijatorskoj areni. Ja to iskreno ne želim za svog sina, ali zbog njegovog samopouzdanja, motorike, tjelesnog razvoja i sl. volio bi da nastavi trenirati, koliko on to bude htio. Ja ga niti ne zovem, on sam dođe na trening.

Kako naći ravnotežu između treninga i velikog broja natjecanja za djecu?

Ne smije se forsirati. To mora biti samostalna odluka djeteta. Kao što sam ja izabrao. Ja sam se sam „grebao“ rukama i nogama. Moji počeci su bili jako teški. Od 1996. do 1998. Išao sam s boksačkom reprezentacijom, išao sam se besplatno, gratis boriti s najjačim boksačima današnjice, poznati Kubanci, Rusi, pa olimpiski, evropski, svjetski pobjednici .  Kasnije su ti ljudi bili i prvaci u profi boksu. Još sam i posudio kune za put. Znači to mora biti ogromna želja, kad razgovaramo o natjecateljskom dijelu, možemo i uvjetno reći o ekstremnom dijelu sporta. Borilački sport kao rekreacija je najljepši sport, vjerujte mi. Svejedno da li je to judo ili hrvanje. To je prekrasno. Razvija se koordinacija, motorika, agilnost, radi se i puno gimnastike i sl. Na kraju krajeva usvajaju se nove vještine. To je put do zdravlja., tijelo se kvalitetnije razvija. Borilački sport je, po meni  za sve to na prvom mjestu. Kad govorimo o amaterskom, odnosno rekreativnom dijelu borilačkog sporta. Za ekstremni, natjecateljski dio ne mogu reći da je zdrav. Gdje god su uključeni udarci u glavu ne možete reči da je to nešto posebno zdravo.  U profesionalnom bavljenju sportom tijelo se oštečuje o kojem god je sportu bila riječ, od plivanja do biciklizma.

Uz Cro Copa na seminaru su sudjelvali i prof.dr.sc. Hrvoje Sertić i doc.dr.sc. Ivan Segedi s Kineziološkog fakulteta te prof. Neven Šavora iz Hrvatskog olimpijskog odbora. Sudački seminar vodili su Davor Milaković, Romeo Deša i Igor Bezjak. Nakon seminara  održana je i Skupštine Hrvatskog kickboxing saveza.

FOTO Nogometaši Varaždina pred 8670 gledatelja minimalno poraženi od Dinama

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Nogometaši Varaždina u 32. kolu SuperSport HNL-a ugostili su zagrebački Dinamo. Susret pred 8670 gledatelja završio je 1:0 za zagrebački sastav.

Oba trenera započela su u formacijama 3-5-2. Varaždin, koji inače gotovo uvijek započinje susret u 4-2-3-1, zrcalio je formaciju prema Dinamu. Započeli su Zelenika na golu, u zadnjoj liniji Ba, Jelenić i Nekić, na bokovima desno Vukčević, lijevo Boršić, u sredini Lusavec, Postonjski i Mitrovski, a u napadu Dabro i Drožđek.

To se pokazalo uspješnim do drugog dijela prvog dijela. Nisu Varaždinci mnogo dali gostima do tada. Disciplinirano su stajali iza lopte i sve zatvarali.

No, u 29. onda je Petković prodao tunel varaždinskim braničima i počela je opća opsada gola Olivera Zelenike. Najbliže pogotku bio je Sučić u 29. minuti kada je Zelenika odlično nogom skinuo njegov pokušaj, a isti igrač u 32. pogodio je stativu.

Nije ni Varaždin bio bez prilika. Onu najbolju imali su u 36. minuti. U njoj se našao Mitrovski koji je matirao Nevistića, no s crte je izbio Theophile Catherine. Rezultatom 0:0 otišlo se na odmor.

U prvoj minuti drugog dijela Dinamo je poveo. Vidović se izbacio na 20 metara i prekrasno pogodio u suprotni kut.

U nastavku susreta Dinamo je nastavio kontrolirati igru. Priliku za povećanje gosti su imali u 74. minuti kad je obrana Varaždina zaboravila na Petkovića, no njegov udarac glavom je odlično obranio Zelenika. Minutu kasnije Brodić, bivši igrač Varaždina, zaobišao je Zeleniku, ali Jelenić je izbio s gol crte.

U 79. minuti Baturina je odlično izbacio u šansu Sučića koji je krenuo na Zeleniku. Ipak, otišao je preširoko od gola i varaždinska obrana otklonila je opasnost.

Mogao je Varaždin zapapriti Dinamu u 86. minuti. Pobjegao je varaždinski napadač Dabro Modroj obrani, zaobišao Nevistića, ali pogodio je vanjski dio mreže. U 90. minuti mogao je Ademi glavom povećati gostujuće vodstvo. Ipak otišlo je pored gola.

Završilo je minimalnim slavljem gostiju.

Nikoli Kosecu dva zlata i srebro na paraplivačkom mitingu u Sloveniji

Na paraplivačkom mitingu u Velenju nastupio je i Nikola Kosec, bivši član PK Vidra, a danas član Čakovečkog plivačkog kluba.

On je u jakoj konkurenciji osvojio zlatnu medalju u disciplini 100 metara leđno, zlatnu medalju u disciplini 50 metara prsno i srebrnu medalju u disciplini 100 metara slobodno.

Nastupio je i njegov klupski kolega Andrej Marjanović koji je poboljšao svoje rezultate u  disciplinama 50 metara slobodno i 50 metara prsno.

– Sjajnim nastupom u Sloveniji Nikola i Andrej potvrdili su da su spremni za sva natjecanja koja ih čekaju do kraja sezone – ističu iz Čakovečkog plivačkog kluba.