Povežite se s nama

U fokusu

Sve propalo, a platit ćemo 2 milijuna kn!

Objavljeno:

- dana

NEVJEROJATNO

Da bi se učenicima Područne škole u Ključu kod Novog Marofa omogućilo pohađanje nastave u jednoj smjeni, u planu je bila izgradnja potpuno nove školske zgrade sa sportskom dvoranom, i to po modelu javno-privatnog partnerstva (JPP).

Međutim, na natječaj se prošle godine nije javio ni jedan jedini zainteresirani privatni partner. Unatoč tome, djeca iz Ključa nastavu polaze u jednoj smjeni.

Apsurdi JPP-a

I dok su gradnja nove škole i dvorane po JPP-u trebale stajati čak 97 milijuna kuna, ispostavilo se da je za uvođenje jednosmjenske nastave bilo dovoljno – pregraditi jednu učionicu!

– Definitivno se odustalo od izgradnje nove škole po JPP-u. Ne samo zato što se lani nitko nije javio na natječaj, nego i zato što za to trenutno nema potrebe. Broj djece je u opadanju, tako da je u postojećoj školi dovoljno učionica za organiziranje nastave u jednoj smjeni – rekao je novomarofski gradonačelnik Siniša Jenkač.

Sporazum o realizaciji projekta javno-privatnog partnerstva “Varaždinske županija – škole“ potpisan je u travnju 2014., a njime je, uz gradnju škole u Ključu, bila predviđena i izgradnja nove škole u Svetom Iliji te dogradnja osnovnih škola u Ivancu i Martijancu. Iako je natječaj kojim se tražilo privatnog partnera bio raspisan još krajem 2014., rokovi su bili nekoliko puta odgađani, da bi krajem prošle godine iz Varaždinske županije napokon priznali da je sve propalo, jer nije stigla ni jedna jedina ponuda.

HSS-ovog vijećnika Franju Golubića, bivšeg načelnika Općine Martijanec, ta vijest nije iznenadila. Međutim, razočaran je činjenicom što je propao kvalitetan projekt s građevinskom dozvolom, koji je Općina platila 300.000 kuna. On već deset godina upozorava na apsurde JPP modela na hrvatski način, a iznova otkriva nove. O čemu se radi?

Jednaki omjeri

Ni u dogradnju OŠ Martijanec neće se ići po JPP-u. Aktualni načelnik Marijan Horvat je na prošlotjednom sastanku sa saborskim zastupnicima istaknuo da traže novi model za financiranje. Iz toga je jasno da Sporazum o JPP-u iz 2014. neće biti realiziran. Iako u Martijancu, Ključu, Ivancu i Svetom Iliji nije zakopana ni prva lopata, propali JPP projekt će stajati dva milijuna kuna!

 

Županija napuhala troškove: Grad Varaždin iste usluge platio 354  posto manje, kaže Golubić 

– Troškovi su jasno navedeni u Sporazumu, prema kojem samo izrada dokumentacije za nadmetanje za izbor privatnog partnera stoji milijun kuna. Točnije, riječ je o 845.689 kuna plus PDV. Doda li se tome trošak “strukturiranja projekta“ i izrada komparatora troškova javnog sektora u iznosu od 548.944 kune plus PDV, te trošak provedbe postupka odabira privatnog partnera od 243.030 kuna plus PDV, troškovi se penju na dva milijuna kuna – navodi Golubić i pokazuje nam Sporazum.

Upozorava da su ti troškovi prenapuhani. – Županija je izradu strukturiranja projekta i izradu komparatora za četiri škole dogovorila za gotovo 550.000 kuna, dok je Grad Varaždin te iste troškove za svoje dvije škole platio 64.000 kuna. Grad je te usluge neposredno ugovorio s PPP centrom, a od JPP projekta je odustao nakon što ga nije prihvatilo Gradsko vijeće. Usporede li se troškovi prema kapitalnoj vrijednosti projekata, dolazi se do podatka da je isti trošak Županije čak 354 posto viši! – konkretan je Golubić.

 

S dva milijuna kuna mogla je biti dograđena OŠ u Ivancu, navodi Anđelko Stričak

U Sporazumu za županijske škole piše da će, u slučaju da nije moguće odabrati javnog partnera, sudionici dogovoriti obustavu projekta, a sve troškove će platiti CEI-u “u jednakim omjerima“. – Župan je javno isticao da neće biti nikakvog troška u slučaju da se taj JPP projekt ne realizira. Međutim, to nije istina, jer su svi sudionici u projektu, sukladno zakonu, već odavno trebali platiti najmanje PDV, bez obzira na to što nisu dobili račun. Naime, usluge koje su predmet Sporazuma odavno su izvršene, a CEI od 1. siječnja ove godine više nije samostalna pravna osoba, nego je proračunski korisnik u okviru Ministarstva gospodarstva – napominje HSS-ov vijećnik.

CEI isplatu nije zatražio, jer, navode, Sporazum još nije raskinut. – Odluku o obustavi ili nastavku projekta inicira ovlašteni javni partner, a to je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta. CEI može zatražiti isplatu nastalih troškova tek nakon što svi sudionici Sporazuma dogovorno utvrde obustavu realizacije JPP projekta – odgovorili su nam. Hoće li Ministarstvo inicirati obustavu, nije poznato. Međutim, iz Županije su odgovorili da oni takvu namjeru nemaju.

Čija korist?

Za Golubića dvojbi nema: gradnja i dogradnja škola po tom Sporazumu je preskupa. – To potvrđuje već podatak o kapitalnoj vrijednosti dogradnje OŠ Martijanec, zapravo procjena troškova same izgradnje. Prema procjeni koju je putem javnog natječaja naručila Općina Martijanec, dogradnja stoji 13,6 milijuna kuna. Međutim, u izračunu komparatora troškova nije primijenjena ta cijena, nego je procjena da bi gradnja stajala 21,3 milijuna kuna. To je sedam milijuna kuna ili čak 56 posto više! A prema tom iznosu se određuju troškovi održavanja i svi drugi troškovi, na temelju kojih se formira cijena najamnine – kaže Golubić. Ističe da je iz toga jasno da se nije radilo u korist javnih partnera. – Na cijenu iz troškovnika, kao i na kompletnu dokumentaciju za dogradnju OŠ Martijanec, pisanu suglasnost dao je sam bivši ministar Željko Jovanović. Međutim, CEI i PPP centar to nisu uvažili u komparatoru troškova – sliježe ramenima Golubić. Na to je upozoravao i prije dvije godine, ali oni koji su odlučivali nisu slušali. Nisu slušali ni HDZ-ovoga županijskog vijećnika Anđelka Stričaka, koji je tad izračunao da će za gradnju i dogradnju četiriju objekata po JPP-u biti potrebno gotovo 400 milijuna kuna, pet puta više u odnosu na klasičnu gradnju. – To je 25.239,22 kune po metru kvadratnom – govorio je. Sporazum je, unatoč svemu, bio potpisan. – Nadam se da je danas svima jasno koliko je vladajuća koalicija HNS-SDP-HSU bila rastrošna. Htjeli su potrošiti 400 milijuna kuna za dogradnje i gradnje za koje je dovoljno 60-ak milijuna kuna. Upozoravali smo i na trošak pripreme dokumentacije i komparatora. Nažalost, nije izgrađen ni četvorni metar, a platit ćemo dva milijuna kuna. Za taj novac je mogla biti dograđena OŠ u Ivancu – ističe Stričak.

Ugovor dvije godine prije odluka! 

Kako je moguće da su Županijska skupština, općinska vijeća Martijanca i Sv. Ilije te gradska vijeća Novog Marofa i Ivanca tek 2014. godine donijele odluke o prihvaćanju JPP projekata, a CEI je još 2012. s tvrtkom PPP centar sklopio ugovor “Varaždinska županija – škole“? To se pita vijećnik HSS-a iz Martijanca Franjo Golubić. – Na temelju čega je župan ovlastio CEI da s PPP centrom potpiše ugovor vrijedan 3,2 milijuna kuna s PDV-om? Zakonom o JPP-u je jasno propisano da “jedno ili više javnih tijela može ovlastiti drugo javno tijelo za pripremu JPP projekta” – navodi Golubić.

Iz Varaždinske županije su naveli da su “pristali“ na ugovor između CEI-ja i PPP centra. Međutim, oni tvrde da se s time nije trebalo usuglasiti predstavničko tijelo. – Taj ugovor treba razlikovati od Sporazuma o realizaciji projekta JPP-a i po nadležnosti tijela Županije koje o njemu odlučuje. Prvome su predmet konzultantske usluge, Županija nije ugovorna strana i u nadležnosti je župana da se suglasi s istim, dok se kod Sporazuma o realizaciji JPP projekta slijedom propisa mora izjasniti predstavničko tijelo, pa je taj Sporazum zajedno s cjelokupnom dokumentacijom usvojen na sjednici Ž-upanijske skupštine – odgovorili su iz Županije.

Zašto su tablice u JPP ugovoru prazne?

Na Danu otvorenih vrata JPP ugovora prošlog mjeseca prolistali smo ugovore za već izgrađene školske objekte. Otkrili smo da su u ugovorima, koji su s privatnim partnerima potpisani od 2006. do 2008., potpuno prazne tablice s troškom održavanja objekata na rok od 24 do 29 godina. – U ugovorima je tablica zaista prazna – potvrdili su iz Varaždinske županije.

Navode da je za to više razloga. – Tablica je bila sastavni dio dokumentacije za nadmetanje – dio Režim uporabe škola, i istovjetna je unijeta u Standarde prostora i usluga kao prilog ugovoru – navode.

Ističu da je potrebno  objasniti postupak koji je prethodio sklapanju ugovora.
Postupak se, pojašnjavaju, sastojao se od triju faza utvrđenih zapisnicima: 1. iskaz interesa – kvalifikacije, 2. obvezujuće ponude, 3. pregovarački dijalog s najpovoljnijim ponuditeljem, tijekom kojega obje strane provjeravaju sve stavke ponude.
 – Upravo tijekom 3. faze dolazilo je do redukcije troškova održavanja, pa oni konačni iznosi sredstava namijenjeni održavanju koje javni partner plaća tijekom godina nisu identični onima iz obvezujuće ponude, već su manji. Tablica ispunjena iznosima za održavanje iz ponude, a koji se ne bi primjenjivali među partnerima, dovela bi u sumnju pravu volju ugovornih strana i sam ugovor – poručili su iz Županije.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Nova odluka o parkiralištima u Varaždinu, evo koje su novosti i kako sudjelovati u javnoj raspravi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U razdoblju od 30. travnja do 30. svibnja 2024. godine provodi se savjetovanje sa zainteresiranom javnošću povodom donošenja Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o organizaciji i načinu naplate parkiranja na području Grada Varaždina.

-Ovim izmjenama i dopunama Odluke detaljnije se definiraju odredbe koje se odnose na uslugu parkiranja na uređenim javnim površinama i u javnim garažama, s obzirom na uvođenje novih informacijskih tehnologija, ali i definiranje naplate i kontrole naplate parkiranja, definiranje postupka izdavanja povlaštenih parkiranih karata za stanare i drugih poslova s tim u vezi te obavljanje nadzora nepropisno parkiranih vozila na parkiralištima. Na Nacrt prijedloga Odluke zatražena je prethodna suglasnost Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama – ističu u Gradu Varaždinu.

Izrađen je novi prometni elaborat, a osim revizije postojećih javnih parkirališta i garaža na kojima se trenutno obavlja naplata za korištenje parkirališnih mjesta na području Grada Varaždina, dodatno se uvodi naplata parkiranja na dijelovima grada, takozvanim parkirališnim blokovima, u kojima će vrijediti posebni povlašteni uvjeti za stanare. Naplata bi se trebala uvoditi etapno.

Temeljem provedene revizije javnih parkirališta i garaža na kojima se trenutno obavlja naplata parkiranja na području Grada Varaždina u zonama 0., 1., 2. i 3., obavljeno je usklađenje te je utvrđeno da je obilježeno ukupno 996 parkirnih mjesta za predviđenih za naplatu parkiranja, a osim njih, obilježeno je 71 parkirno mjesto za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti te 6 parkirnih mjesta za taxi vozila i 6 mjesta za punjenje električnih vozila. Također je predviđeno obilježavanje 5 parkirnih mjesta za motocikle.

-U Gradu Varaždinu uvode se 3 nova parkirališna bloka na kojima će se obavljati naplata parkiranja: blok A, blok B te blok C. Blokovi A i B uvrstit će su u drugu zonu naplate dok će se blok C uvrstiti u treću zonu naplate parkiranja u Gradu Varaždinu. U navedenim će blokovima pod naplatom biti ukupno 728 parkirnih mjesta, dok će za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti biti rezervirano ukupno 39 parkirnih mjesta. U svakom od navedenih blokova broj parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti zauzima 5% od ukupnog broja parkirnih mjesta, kao i u ukupnom broju parkinga pod naplatom – navedeno je u spomenutom elaboratu.

Uvode se tako parkirališni blok A, koji će obuhvaćati prostor istočnije od Ulice Stanka Vraza ( iza višestambenih zgrada kućni broj 6, 8 i 10) – prilaz preko Ulice Vatroslava Lisinskog, blok B koji će obuhvaćati postojeće parkiralište smješteno istočnije od Zagrebačke ulice, a južno od Ulice Franca Prešerna, te blok C, koji obuhvaća parkirna mjesta u Trakošćanskoj ulici te dio u Ulici braće Radić.

Cilj provođenja savjetovanja sa zainteresiranom javnošću jest upoznavanje javnosti s nacrtom dokumenata, a radi dobivanja mišljenja, primjedbi i prijedloga i eventualno prihvaćanja zakonitih i stručno utemeljenih prijedloga, primjedbi i mišljenja.

Materijali i obrasci relevantni za savjetovanje, kao i sami nacrti dokumenata, nalaze se na web stranici Grada Varaždina https://varazdin.hr/savjetovanja-s-javnoscu-2024-godini/ pod rednim brojem 37.

Svoje doprinose javnom savjetovanju moguće je dostaviti isključivo putem priloženog obrasca, zaključno do 30. svibnja 2024. godine na adresu Grad Varaždin, Upravni odjel za gradnju i komunalno gospodarstvo, Trg slobode 12/II, 42000 Varaždin, s naznakom: „Mišljenja, primjedbe i prijedlozi na Nacrt Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o organizaciji i načinu naplate parkiranja na području Grada Varaždina“ ili na e-mail adresu: [email protected].

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Moćni Rafalei preletjeli nad sjeverom Hrvatske za oko 4 minute, jeste li ih vidjeli?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Veliko pojačanje obrani Republike Hrvatske su višenamjenski borbeni avioni Rafalei koji su u našu zemlju došli 25. travnja.

Povodom današnjeg svečanog obilježavanja 29. obljetnice vojno-redarstvene operacije Bljesak od 9 do 11 sati višenamjenski borbeni avioni Rafale Hrvatskog ratnog zrakoplovstva preletjet će područje Republike Hrvatske.

Dva hrvatska Rafalea već su se mogla vidjeti nad sjeverom Hrvatske jer su nad Koprivnicom bilu u 09:50, nad Ludbregom i Čakovcem u 09:52, nad Varaždinom u 09:54 i Krapinom u 09:56.

Morali ste biti jako točni ako ste ih željeli vidjeti, ali ako niste uspjeli zabilježila ih je nad Varaždinom kamera našeg Ivana Agnezovića. Čak i ako ih niste stigli vidjeti vjerojatno ste ih čuli.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje