Povežite se s nama

U fokusu

On-line Gradsko vijeće: Komunalna naknada je samo kap u moru problema u kojima su se našli poduzetnici

Objavljeno:

- dana

Iako se prema dnevnom redu nije činilo da će izazvati previše polemika, sjednica Gradskog vijeća Grada Varaždina koja je održana elektronskim putem, sukladno uputi Ministarstva uprave, imala je dosta žustrih rasprava.

Aktualni sat

Već su se na aktualnom satu otvorile teme pomoći obrtnicima i poduzetnicima pitanjem vijećnice Natalije Martinčević iz redova Reformista, što je Grad konkretno pripremio za obrtnike i hoćemo li rebalansom proračuna osigurati sredstva za njihovu pomoć, na što se nadovezao i Davor Patafta iz Lige za Varaždin, smatrajući da se s mjerama kasni, tražeći od gradonačelnika da kaže ukupni iznos potpore koji će Grad dati. SDP-ovog vijećnika Nevena Bosilja je zanimalo što će se rezati u rashodovnoj strani i od čega će se ove godine odustati, te odustaje li se od integralne nagodbe? Njegovi stranački kolege Bruno Ister i Miroslav Marković dodali su još i pitanje u kojoj je fazi izgubljeni sudski spor s Ekosom vrijedan 30 milijuna kuna.

Odgovarajući na pitanja gradonačelnik Čehok je rekao kako smatra da je Grad na vrijeme reagirao, a da su obrtnici pozdravili mjeru koja ide i za svibanj. – Rebalansa nije bilo jer imamo ta sredstva. Postigli smo dogovor s pet sindikata i ići će se sa smanjenjem plaća čime ćemo dobiti milijun i 600.000 kuna za svibanj i lipanj. Volio bih da Županijski fond također obuhvati i Varaždinske poduzetnike jer oni pune i županijski proračun – istaknuo je Čehok i dodao da će sva pomoć Grada biti bespovratna. Od Ekosa je došla izjava da neće ići s ovrhom, a u nagodbu se ide jer je to jedini način da se ti sporovi završe jer investitori za područje Brezja iskazuju interes, odgovorio je.

Odricanje od naknade vijećnicima

Burne komentare izazvao je i SDP-ov prijedlog dopune dnevnog reda odlukom o dopunama Odluke o naknadi troškova za rad vijećnika, predsjednika Vijeća i radnih tijela Gradskog vijeća Grada Varaždina, kojom predlaže da se u znak solidarnosti privremeno ukine naknada vijećnicima i predsjedniku Gradskog vijeća tijekom tri mjeseca i da se sredstva usmjere za pomoć gospodarstvu ili ugroženim građanima, koji je ispred kluba vijećnika SDP-a pojasnila Ljubica Križan.

Predsjednik vijeća Damir Habijan ispred HDZ-a i Natalija Martinčević u ime Reformista pozdravili su inicijativu da se vijećnici solidariziraju i odreknu naknada što su oni i učinili izjavama o donaciji, te da ne vide posebnih potreba da se to stavlja kao odluka, smatrajući da je odricanje od naknade stvar osobne odluke svakog vijećnika, a da se izbjegnu na taj način jeftini politički bodovi. Mario Lešina ispred kluba Nezavisne liste Ivana Čehoka rekao je slično. – Imamo otprilike isti stav. Mi ionako te naknade uvijek trošimo na humanitarne stvari. Tako da bi trebalo ostaviti svakome pojedinačno da odluči, ali da se time ne maše u javnosti – iznio je Lešina. Većinom glasova odluka ipak nije stavljena na dnevni red sjednice.

Komunalna naknada

U sličnom se tonu nastavila i rasprava kod prijedloga odluke o dopuni Odluke o komunalnoj naknadi i komunalnom doprinosu. Prijedlog se prvenstveno odnosi na oslobođenja od komunalne naknade onih kojima je mjerama Nacionalnog stožera onemogućena djelatnost, pojasnio je gradonačelnik te dodao da se ovom mjerom omogućava svima tijekom trajanja mjera pomoć na ovaj način, a druge mjere će predložiti na sljedećem Vijeću. Ne zna se do kada će mjere trajati i napominje da će se na taj način kroz dva mjeseca izgubiti 3 milijuna kuna komunalne naknade.

SDP-ov Bruno Ister je rekao da je Komunalna naknada samo kap u moru problema u kojima su se našli poduzetnici, a stranački kolega Marković nije zadovoljan s jedinstvenim kriterijima prema svima ističući da ne bi trebalo svima jednako smanjivati naknadu.

Zamjenik gradonačelnika Zlatan Avar rekao je da je u Gradu mjerama pogođen 261 obrtnik i njih treba prve osloboditi, a ostale ne treba osloboditi i to je bit odluke, jer ćemo imati veliki udar na prihode i ne možemo oslobađati sve i svakog. – Ovo su mjere s kojima idemo u tri koraka; 1. mjera je 1.000 kuna pomoći, 2. oslobađanje komunalne naknade, 3. mjera će biti oslobađanje od naknade za korištenje terasa – zaključio je Avar.

Gradsko vijeće djelomično je prihvatilo amandman HDZ-a, odnosno prihvatilo ga je u dijelu kojim se od komunalne naknade oslobađaju obrtnici koji posluju na području grada a nisu registrirani u samome Gradu Varaždinu.

Damir Habijan istaknuo je kako je ujedno bila i glavna intencija njegove stranke, premda bi slično, kako je rekao, s pravom mogle tražiti i neke druge djelatnosti (hoteli, pansioni, i dr.), a poslala bi se i poruka da je Varaždin prijateljski grad za poduzetništvo. Međutim, u tom slučaju – kao što je istaknulo više vijećnika – postavlja se pitanje kriterija, jer bi oslobađanje mogli zatražiti i oni koji formalno zadovoljavaju uvjete (banke, telekomi, dr.), a ustvari se ne suočavaju s gubitcima u poslovanju.

Davor Patafta iz Lige za Varaždin je u sklopu rasprave imao primjedbu da je Grad prespor u pomoći gospodarstvu. – Smatram da nije ispravna odluka da se ljudima ne pomaže u trenutku šoka, odnosno reći im da ćemo pomoći onda kada će sve završiti. To je kao da vam doktor veli nećemo vam pomoći sada, nego za tri mjeseca, kada će vam se već stvari zakomplicirati. Mali obrtnici sada donose odluke o svojoj budućnosti, a mi im dajemo ono što smo im nedugo uzeli povećavši komunalnu naknadu. Smatram da bismo je morali smanjiti daleko više i da treba pomoći svima bez obzira dal su im prihodi pali 20 ili 50% – rekao je Patafta.

Gradonačelenik Ivan Čehok nije se složio s Pataftom, te dodao kako moramo biti svjesni da dio gospodarstva radi i trebamo se vodimo kriterijima Vlade RH. – Tko će procijeniti koliko je nekoj banci prihod pao u Varaždinu a koliko na razini Hrvatske? – replicirao je Čehok na neprihvaćeni dio amandmana HDZ-a.

– Mi smo Gradsko vijeće Grada Varaždina i pomažemo prije svega varaždinskim poduzetnicima. Komunalna naknada je strogo namjenski prihod. Odakle ćemo financirati knjižnicu, sinagogu, škole, vrtiće, prometnice? Jedini uz Vinkovce radimo aglomeraciju, odakle ćemo to financirati? Naša komunalna aktivnost je veća nego ikada i zato s poduzetničkim fondovom idemo u petom mjesecu. Ne smatram da smo time zakasnili – rekao je gradonačelnik.

Patafta se nije složio s gradonačelnikom nastavivši kako je Grad likvidan jer stoji novac na računu i važna je poruku Grada prema gospodarstvu. – S 1% ili 2% koji dajemo za gospodarstvo šaljemo poruku koliko nam znači gospodarstvo, što je za mene sramota. Država je s 20% ili 30% pokazala koliko joj je važno gospodarstvo – zeključio je Patafta.

Tužbe protiv građana

Na dnevnom redu današnje sjednice Gradskog vijeća bila su i dva prijedloga preporuka vezana za tužbe gradskih tvrtki i ustanova protiv građana zbog javno iznijetih kritika.

Prvi je SDP-ov prijedlog preporuke javnopravnim osobama u vezi tužbi protiv građana zbog javno iznijetih kritika koji su predlagali da se uvrsti na dnevni red još od siječnja ove godine.

Drugi je HDZ-ov prijedlog preporuke gradonačelniku i opunomoćenicima Grada Varaždina kao zastupnika u skupštinama i glavnim skupštinama trgovačkih društava u vlasništvu ili pretežitom vlasništvu Grada Varaždina i članovima Upravnih vijeća javnih ustanova.

Nakon iscrpne rasprave i glasanja, niti jedna preporuka nije prihvaćena.

 

 

 

 

 

 

U fokusu

Varaždinska županija ima ukupno 2116 nezaposlenih, a poslodavci najviše traže radnike u pogonu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Krajem travnja 2024. godine u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, Područnom uredu Varaždin evidentirano je 2116 nezaposlenih osoba.

U odnosu na prethodni mjesec, broj nezaposlenih je manji za 2,5 % ili za 55 osoba, a u usporedbi s travnjem 2023. godine broj nezaposlenih veći je za 16 osoba odnosno 0,8 %.

Tijekom travnja evidentirano je 318 novih nezaposlenih osoba. Direktno iz radnog odnosa prijavila se 250 osoba, iz drugog oblika rada jedna, iz redovnog obrazovanja pet, a iz neaktivnosti 62 osobe.

Također, tijekom ovogodišnjeg travnja prijavljeno je 780 slobodnih radnih mjesta, što je za 11,5 % (101 slobodno radno mjesto) manje nego u proteklom mjesecu te 14,9 % (101 slobodno radno mjesto) više nego u istom mjesecu prošle godine.

Najtraženija zanimanja tijekom travnja 2024. godine bila su radnik na proizvodnoj liniji (tražilo se 70 djelatnika), prodavač (34), čuvar (32), radni za pomoć u kući (30) i telefonist (28).

Tijekom travnja 2024. godine, iz evidencije nezaposlenih osoba PU Varaždin zaposleno je ukupno 256 osoba na temelju radnog odnosa. To je 4,5 % manje nego u prethodnom mjesecu i 13,3 % više nego u istom mjesecu prošle godine. Iz evidencije PU Varaždin tijekom travnja 2024. godine također je zaposleno 36 osoba na temelju drugih poslovnih aktivnosti.

Stopa nezaposlenosti prema administrativnim izvorima za Varaždinsku županiju za travanj bila je 2,9, a za Hrvatsku je viša i iznosi 5,5.

Nastavite čitati

U fokusu

Pala odluka da se u Varteksu prekida štrajk, radnici nastavljaju s radom

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Samostalni radnički sindikat Varteks donio je u srijedu, 15. svibnja, odluku kojom prekidaju štrajk radnika Varteksa s jučerašnjim danom, objavili su iz Sindikata te su poručili da od srijede radnici nastavljaju s radom.

Navodi se da je sindikat takvu odluku donio nakon što je zajamčena isplata neisplaćenih plaća svim radnicima, a koje će biti isplaćene iz fonda Agencije za osiguranje radničkih tražbina, piše 24sata.hr.

Pozitivno je djelovalo i postavljanje nove uprave Varteksa.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje