Povežite se s nama

Kultura

Državni arhiv u Varaždinu osebujnom izložbom predstavio vrijednu akviziciju

Objavljeno:

- dana

Državni arhiv u Varaždinu je osebujnom izložbom “Obiteljski arhivi kao povijesni izvori“, temeljenoj na arhivskom gradivu obitelji Puttar, varaždinskoj kulturnoj javnosti uspio skrenuti pozornost prema jednoj neznatnoj, ali itekako zanimljivoj grupi arhivskih fondova.

Naime, kako doznajemo od Damira Hrelje, ravnatelja Državnog arhiva u Varaždinu (DAV), među gotovo 1000 arhivskih fondova i zbirki DAV čuva i 20-ak obiteljskih arhiva, u pravilu nastalih djelovanjem plemićkih obitelji. Riječ je o gradivu koje seže daleko u prošlost, sve do 13. stoljeća. Stoga je hvalevrijedna svaka inicijativa zaposlenika ove kulturne ustanove usmjerena prema akviziciji „mlađih“ obiteljskih arhiva, poput onoga građanske obitelji Puttar, koji obuhvaćaju razdoblje od 18. do 21. stoljeća.

– Državni arhiv Varaždin proveo je otkup gradiva još 2016. godine, kada je pokojni Davor Puttar (dugogodišnji zaposlenik GMV-a) došao na ideju kako ne bi bilo loše da vrijedno obiteljsko naslijeđe završi u Arhivu. Pozvao me u stan u zgradi Puttar kako bih zavirio u obiteljsku arhivu, a ono što sam ugledao i pročitao – ostavilo me bez riječi. Naime, najveći dio toga obiteljskog arhiva ima oko dva dužna metra gradiva nastaloga djelovanjem Velimira Puttara. Tu impozantnu građu moguće je smjestiti u 20-ak arhivskih kutija – govori Hrelja o ostavštini poznate obitelji varaždinskog bačvara Rudolfa Puttara.

Podsjećamo, riječ je o obrtniku koji je bio oženjen za kćer Jakoba Furjana, jednog od osnivača i prvog predsjednika varaždinskoga „Zanatlijskoga i pomoćničkog društva“. Podsjećamo, članovi ove obitelji su primadona Nada Puttar Gold i naš glasoviti povjesničar umjetnosti Radoslav Putar.

– Za razliku od svojih daleko poznatijih rođaka, Velimir je ostao na razini prosječnosti, svojstvene ljudima koji završavaju poljoprivredne škole, poput one u Križevcima. Ono što oduševljava je pedantnost kojom on vodi dnevnike, od mladenačke dobi pa sve do kraja 1945. godine. Nevjerojatna je i samodisciplina koja nekoga potiče da na kraju svakog dana zapisuje najvažnije stvari koje su ga obilježile. Godinama je to činio prožet intimnim doživljajima, a kasnije sve nadograđuje prateći aktualna društveno-politička zbivanja – govori Hrelja o unikatnim dnevnicima, u kojima pronalazimo i detaljne zapise o početku Drugoga svjetskog rata na ovim prostorima.

Premda je Velimir Puttar u to vrijeme bio učenik poljoprivredne škole u Križevcima, ipak je svjedočio i ulasku njemačke vojske u Varaždin. To ne čudi jer su zbog ratnih zbivanja školarcima travnja 1941. godine produženi uskrsni praznici.

– Puttar je po završetku školovanja jednogodišnju praksu obavljao u poljoprivrednoj školi u Požegi i iz njegova Dnevnika rada može se iščitati što je sve radio. Uz sebe je uvijek imao i fotoaparat, pa je i njime „zaustavio vrijeme“. Svaku je fotografiju kronološki posložio u fotoalbum i opisao je. Stoga za svaku od njih znamo kada je i gdje snimljena te tko su osobe na fotografiji. Ukupno je otkupljeno 16-ak albuma, u kojima je više desetaka fotografija. To je pravo blago za naš arhiv, a iznimno je vrijedna dosad deficitarna građa iz razdoblja Drugoga svjetskog rata – naglasio je ravnatelj DAV-a.

Naime, Velimir Puttar je krajem 1942. godine mobiliziran u hrvatsku vojsku. Prvo je pripadnik novačke pukovnije u Zagrebu, u kojoj ostaje do ljeta 1943. godine. Potom je premješten u dočasničku školu u Varaždinu i sve je svoje dogodovštine detaljno opisao.
– U dnevnicima iz tog razdoblja spominje svakodnevne vježbe, utvrđivanje grada, kopanje rovova i drugo. Usput opisuje kolege domobrane i svoje pretpostavljene. Puttar se osvrće i na njemačke časnike, koji su došavši u Varaždin u dočasničkoj školi namjeravali izabrati polaznike za popunu postrojbi legije. Tog je dana bio na vježbi kraj Drave i samo zahvaljujući starijim časnicima izbjegao je planirani povratak u vojarnu i sasvim izgledan odlazak na istočno bojište. Tu je upoznao pravo – ljudsko lice starješina, koji su njemu i ostalim mladićima sačuvali živote – napominje Hrelja.

Zanimljivo je da su Velimir Puttar i još šestorica njegovih prijatelja bili pravoslavne vjere. No, to nije bila prepreka za njihovu pripadnost dočasnicima hrvatske vojske. Štoviše, Velimir je vojnu karijeru okončao u činu zastavnika, u hrvatskoj protuzrakoplovnoj legiji, čija je ratna uloga još neistražena.

– Puttar je neko vrijeme bio u Protektoratu Češke i Moravske, a onda odlazi u Olmütz i brani nebo Trećeg Reicha od naleta savezničkih bombardera. Pratio je i novake te usput pronalazi vrijeme za uživanje u kazališnim predstavama. No, zbog praćenja takvih kulturnih priredbi je kasnio s povratkom u postrojbu te je kažnjavan zatvorom – ističe naš sugovornik.

Puttaru je ipak najgore bilo na fronti. Štoviše, iz njegovih dnevničkih zapisa proizlazi da je bio šokiran u situacijama kada su u neposrednoj blizini njegove protuzrakoplovne bitnice padali tepisi bombi.

U četveroredu

– Preživjevši ratna stradanja, uspijeva se nakon niza peripetija vratiti u Hrvatsku, u svoj Seketin, ali je, poput tisuća pripadnika oružanih snaga NDH, morao proći križni put od Slovenije do Zemuna. Opisao je te grozote koje su prošli u četveroredu, gladujući i bez vode… Nakon svibnja 1945. godine dnevnike je pisao na svežnjevima papira, ali uz puno manje detalja. Opisao je i svoje kretanje u službi u ATP-u, Sljemenu i drugim tvrtkama – rekao je Hrelja, dodavši da je Velimir Puttar bio zaljubljiv te je s jednom od žena imao izvanbračno dijete.

To mu je obitelj jako zamjerila, ali je zbog brojnih dogodovština povjesničarima iznimno zanimljiv Varaždinac.

– Naši sugrađani dosad nisu baš bili darežljivi s predajom gradiva u Arhiv, premda je to ustanova koja je možda i najpozvanija za čuvanje vrijednih uspomena. Iznimka su pojedinci poput dr. Nikice Majnarića, čija je obiteljska ostavština već djelomično preuzeta. Gradivo otkupljujemo iz vlastitih prihoda ili novcem koji uspijemo osigurati od Ministarstva kulture. Tako je spašena i kod nas pohranjena arhiva dvorca Mali Tabor.

Među vrijednim donacijama su one varaždinskog skladatelja Stjepana Mikaca, ali i ostavština skladatelja i zborovođe Josipa Vrhovskog iz Črečana u Međimurju – zaključio je Damir Hrelja.

Svi zainteresirani izložbu “Obiteljski arhivi kao povijesni izvori“ mogu razgledati do listopada ove godine.

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje