Povežite se s nama

Međimurje

MURID će s partnerima putem projekta “Centar stabilne podrške” širiti usluge rane intervencije!

Objavljeno:

- dana

U uredu Međimurske udruge za ranu intervenciju u djetinjstvu (MURID-a) danas je održana početna konferencija projekta “Centar stabilne podrške”.

Nositelj projekta je MURID, a partneri Centar za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Virovitica, V. osnovna škola Bjelovar te Centar za promicanje zdravog razvoja djece, mladi i obitelji “Vrtuljak” iz Križevaca.

Centar stabilne podrške je projekt putem kojega će se mreža socijalne usluge rane intervencije širiti na tri susjedne županije. Sustavno zapošljavanje, specijalizacija za rad u području rane intervencije i zagovaranje prema financijerima predstavljat će temeljne okvire stvaranja ove usluge.

– Razvojna agencija grada Čakovca Čakra ovdje je kao potporna institucija koja je pomagala nositelju projekta i partnerima u pripremi i projektnoj prijavi, a sada pomaže i u provedbi aktivnosti. Projekt se financira iz Europskoga socijalnog fonda, što je instrument Europske unije usmjeren na povećanje socijalne inkluzije, odnosno uključenosti skupina u nepovoljnijem položaju, unapređenju vještina i lakšoj integraciji na tržište rada – rekla je direktorica Razvojne agencije grada Čakovca “ČAKRE” Damira Vresk.

Vrijednost projekta je blizu 1,5 milijuna kuna, a trajat će 18 mjeseci, pri čemu je provedba započela u svibnju, što znači da završava 31. listopada 2021. godine. U nj će uz socijalnu uslugu rane intervencije biti uključeno stotinu djece s poremećajem iz spektra autizma: putem projekta omogućit će im se određeni napredak u razvoju, integracija u redovni predškolski sustav i na kraju u lokalnu zajednicu, objasnila je Vresk. Dodala je da će u projektne aktivnosti biti uključeno i stotinu članova obitelji navedene djece, čime se želi osnažiti roditeljske kompetencije i podići kvalitetu obiteljskoga života.

Projektne aktivnosti uključuju zapošljavanje šestero novih stručnjaka za direktan rad s djecom koji će se educirati o osnovnim i naprednim modelima ABA terapije, provođenje radionica za roditelje, nabavu elektroničke opreme i mjernih instrumenata, organiziranje javnih tribina kod svakog od partnera na projektu, čime se želi osvijestiti lokalnu zajednicu o važnosti provođenja rane intervencije i širenja mreže socijalnih usluga te razne promotivne i edukativne aktivnosti, kao i znanstvenoistraživački rad koji će objediniti zaključke tijekom provedbe. Planirana je i dvodnevna konferencija o učinkovitim metodama edukacijske rehabilitacije.
– MURID je nastao zato što sustav ovakav tip usluge nije prepoznavao, ni nudio prije deset i više godina tako da je rana intervencija zapravo jedna od mlađih usluga. Paradoksalno, dokazano je da se radi i o jednoj od najučinkovitijih! Njome se olakšava funkcioniranje roditelja i općenito obitelji s djecom koja imaju određena odstupanja u razvoju, kao i njihova lakša i bolja integracija i inkluzija u kasnijoj životnoj dobi. Kao edukacijski rehabilitatori itekako smo svjesni onoga što djeci i roditeljima treba, a što im sustav ne pruža. Puno smo upita, barem u dijelu koji uključuje prvo savjetovanje roditelja, dobivali iz područja izvan Međimurske županije. Tako je i osnovni cilj ovoga projekta širenje mreže socijalnih usluga, dok je MURID-ov cilj da s projektnim partnerima stvori takav sustav socijalnih usluga i u njihovim županijama – istaknula je Silvija Pucko, izvršna direktorica MURID-a.
Dodala je da će na taj način i roditelji djece u tim županijama moći dobiti podršku tamo gdje im treba: unutar zajednice u kojoj žive.
– Poziv na partnerstvo s MURID-om zaista nam je došao kao lijek, s obzirom na činjenicu da na području Virovitičko-podravske županije postoji potreba za takvim socijalnim uslugama. Ne možemo reći da nije bilo inicijative za tako nešto, no ti su pokušaji najčešće završavali na volonterskim aktivnostima, koje se ne mogu provoditi zauvijek. Kod nas je trenutno 20-ero djece uključeno u ranu intervenciju, no među njima ima i djece iz drugih županija… Potreba je, dakle, velika! – rekla je ravnateljica COOR-a Virovitica Margarita Kovačević kao predstavnica projektnih partnera.

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje