Povežite se s nama

U fokusu

Umirovljeničke udruge: “Ovršni propisi su dosmrtno ropstvo starijim osobama“

Objavljeno:

- dana

Sindikat umirovljenika Hrvatske i Matica umirovljenika Hrvatske izražavaju zabrinutost zbog neproduljivanja moratorija na ovrhe, s obzirom na to da je moratorij završio u trenutku kad se situacija oko pandemije koronavirusa pogoršava te raste broj zaraženih.

Umirovljeničke udruge još prije su javno zatražile da se moratorij na ovrhe obustavi najmanje do trenutka usvajanja novog Ovršnog zakona.

– Nažalost, ne samo da to nije učinjeno, već je na javno savjetovanje stavljen Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona, s konačnim prijedlogom Zakona, kojim se predlažu sporadične izmjene. SUH i MUH se protive većini predloženih izmjena i dopuna jer je riječ o necjelovitom, štetnom i parcijalnom rješenju problema s ovrhama. Naime, Vlada je imala šest mjeseci za pripremu i donošenje jedne humanije i koherentnije politike vezano za ovrhe, no na kraju je učinila vrlo malo – piše u priopćenju Sindikata.

Od stupanja na snagu prvog Ovršnog zakona iz 1996. godine pa do danas ovršni sustav doživio je čak 25 izmjena te i dalje nema zadovoljavajućeg rješenja. U 2019. je pripreman dugo očekivani novi Ovršni zakon koji je bio inovativniji i koji je trebao prenijeti, između ostalog,  postupak ovrhe na sudbenu vlast i humanizirati položaj ovršenika, no to je iz nepoznatih razloga propušteno.

Stoga su umirovljeničke udruge u javno savjetovanje uputile svoje prijedloge, koji bi se trebali ugraditi u novi Ovršni zakon.

SUH i MUH predlažu da se ovršenim građanima omogući prvo isplata glavnice duga, a tek onda kamata, jer u protivnom nikada neće otplatiti dug, pošto on neprekidno raste. Predlažu i  da se uvede pravo otpisa dugova koji ukupno iznose najviše do iznosa od 10.000 kuna, i to osobama težeg imovnog stanja, u prvom redu osobama koje nisu u mogućnosti vraćati svoja dugovanja bez ugrožavanja svoje egzistencije i narušavanja kvalitete života, a to su upravo umirovljenici.

– Uz zakonske propise da se ne može ovršiti više od jedne četvrtine prihoda umirovljeničke udruge traže da se kao univerzalna granica ispod koje se neće provoditi ovršavanje uvede hrvatska linija siromaštva (Državni zavod za statistiku, 2020. – 2.710 kuna). Većina umirovljenika može samo sanjati o tom iznosu, jer ih više od 700.000 (61 posto) preživljava s manje, dakle žive u siromaštvu, a ovrhom opterećene mirovine dovode umirovljenike s ovako malim mirovinama na rub gladi – ističu.

Vrlo bitno je i onemogućiti ovršavanje cijele mirovine onim starijim građanima koji su od strane lihvarskih subjekata nagovoreni osobno potpisati izjave da im se usteže mirovina do punog iznosa, već ustega mora biti za sve ograničena na četvrtinu prihoda, odnosno do hrvatske linije siromaštva.

Umirovljeničke udruge predlažu i donošenje zakona o reguliranju djelovanja Agencija za naplatu potraživanja jer njihovo postupanje narušava privatnost i dostojanstvo te dovodi do psihičkih smetnji; primjerice agencije su i za vrijeme moratorija „napadale“ ovršenike da podmire dugovanja.

Iz SUH-a i MUH-a navode kako je najvažnije ovršni postupak s bilježnika preseliti na postupanje isključivo sudovima, kako je to regulirano u većini demokratski uređenih zemalja. Uz to, potrebno je ovršne postupke učiniti transparentnima i ubrzati ih, te bitno pojeftiniti, što je Prijedlogom Zakona o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona, s konačnim prijedlogom Zakona tek manjim dijelom učinjeno.

Umirovljeničke udruge se, nadalje, protive iseljavanju starijih osoba iz jedinog doma samo u zimskim mjesecima, već presuda o iseljavanju treba biti strogo individualizirana te onemogućena bez osiguravanja zamjenskog smještaja od strane lokalne zajednice.

– Napominjemo kako u Hrvatskoj živi gotovo 850 tisuća građana starijih od 65 godina, a stopa rizika od siromaštva te dobne skupine je čak 30,1 posto, u odnosu na 18,3% kod opće populacije, dok su u najtežoj situaciji samci u dobi 65+ (50,3%). Prosječna mirovina u srpnju ove godine iznosila je 2.525 kuna, što čini 37,4 posto prosječne neto plaće. Ovršni su propisi, kakvi su danas, presuda na dosmrtno ropstvo starijim osobama, kao i velika vjerojatnost da će izgubiti jedini krov nad glavom. Umirovljeničke udruge očekuju da će nadležno Ministarstvo i Vlada poduzeti sve potrebno da se zaustavi stampedo siromašenja ovršenih građana – zaključuju Sindikati.

U fokusu

Do siječnja iduće godine u ljekarnama neće biti poznatog lijeka protiv bolova

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Od petka u ljekarnama u Hrvatskoj nema poznatog lijeka protiv bolova, osim još nešto starih zaliha, piše Danica.

Kako javljaju iz Hrvatske agencije za lijekove i medicinske proizvode, francuski farmaceutski div Sandoz prijavio je nestašicu lijeka Ketonal 50 mg tvrde kapsule djelatne tvari ketoprofen.

Razlozi nestašice, kažu, povezani su s proizvodnjom, a lijeka na hrvatskom tržištu neće biti sve do 7. siječnja iduće godine.

Inače, ketonal sadrži djelatnu tvar ketoprofen te pripada skupini nesteroidnih protuupalnih lijekova. To su jaki analgetici koji ublažavaju bol i upalu.

Najčešće se koriste za ublažavanje simptoma kod reumatoidnog artritisa, upale zglobova, bolova u kralježnici, osteoartritisa, gihta, bolova u donjem dijelu leđa, bolne menstruacije.

Lani u listopadu pak Sandoz je bio prijavio nestašicu lijeka Ketonal DUO 150 mg, tvrde kapsule s prilagođenim oslobađanjem. Razlozi nestašice također su bili povezani s proizvodnjom.

Nastavite čitati

U fokusu

Google je počeo s brisanjem računa na Gmailu, evo što napraviti kako biste ih sačuvali

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Googlea su prošle godine najavili novu politiku brisanja računa na Gmailu, a iako je ta najava zabrinula dio korisnika, nema straha da ćete ostati bez pristupa Googleovu mailu, fotografijama i dokumentima koje često koristite. Brisanje se odnosi samo na određene račune, i to one koje u Googleu smatraju – neaktivnima.

Riječ je o računima koji se nisu koristili dulje od dvije godine (no samo o privatnim, ne i obrazovnim i poslovnim računima) te iz Googlea smatraju da oni predstavljaju sigurnosnu prijetnju. Kako su korisnici tijekom godina otvarali više računa koje su koristili za npr. primanje newslettera, sudjelovanje na različitim forumima i slično, a s vremenom su ih prestali koristiti, danas postoje brojni takvi računi koji godinama stoje netaknuti. Iz Googlea kažu kako takvi računi mogu pasti u ruke hakera i onda ih oni mogu iskoristiti za slanje spama, phishing mailova i slično, zbog čega ih je najbolje – ugasiti, piše Zimo.

Proces gašenja već je počeo, a prije nego što Google ugasi račune, o tome će dosta ranije obavijestiti same korisnike. Za one koji bi htjeli sačuvati takve stare mailove, ali ih nisu dugo koristili i ne mogu se sjetiti e-adrese, Google ima stranicu na kojoj možete upisati svoj glavni mail ili telefonski broj i tako saznati zaboravljenu e-adresu. Iako neće svi korisnici uspjeti na taj način doći do starih mailova, pokazalo se da su u većini slučajeva takvi mailovi ipak povezani s pravim Gmailom i telefonskim brojem, tako da mnogi na kraju ipak saznaju zaboravljenu e-adresu.

Ako imate takve starije račune koje dugo vremena niste koristili ili ste dobili obavijest od Googlea da planiraju izbrisati taj račun, postoje načini na koje se i takvi neaktivni računi mogu očuvati na životu. Potrebna je samo određena aktivnost da biste Googleu pokazali kako nije riječ o nekom davno zaboravljenom računu, već da i dalje imate kontrolu nad njim i želite ga koristiti – za dopisivanje, ali možda i za pohranu fotografija, dokumenata i slično.

Kako biste sačuvali takve račune, potrebno je napraviti jednu od ovih jednostavnih stvari. Trebate se prijaviti na svoj računa na Gmailu i tu pročitati ili poslati mail, zatim dovoljno je podijeliti fotografiju ili pogledati videozapis na YouTubeu dok ste prijavljeni s tim računom ili koristiti Googleov Disk ili tražilicu, također tijekom prijave na taj račun. I to je to. Google će tako dobiti poruku da vam je taj račun i dalje potreban i neće ga izbrisati.

Savjetuje se da s vremena na vrijeme ponovno ponovite takve akcije jer, ako ponovno dvije godine zaboravite na raj račun, mogli biste dobiti upozorenje kako vam prijeti gašenje.

Postoje i određene iznimke, pa, čak ako se račun i nije koristio dulje od dvije godine, ako on sadrži makar jedan video na YouTubeu, ako su se preko njega kupovali Googleovi proizvodi, aplikacije ili pretplata, odnosno ako se preko njega upravlja Family Linkom, također se neće brisati.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje