Povežite se s nama

Život i društvo

U Općini Vinica nastavljene su investicije u sve sfere života

Objavljeno:

- dana

Pandemija koronavirusa i ove je godine obilježila razdoblje u kojem Općina Vinica obilježava svoje dane. Naime, 25. travnja slavi se blagdan sv. Marka ev., zaštitnika Župe Vinica, Općine Vinica, Osnovne škole Vinica, Srednje škole „Arboretum Opeka“ i Dječjeg vrtića Vinica.

Nažalost, ove se godine Dan Općine obilježava bez dugogodišnjeg načelnika Marijana Kostanjevca, a dužnost načelnika do isteka tekućeg mandata preuzela je zamjenica načelnika Mirjana Jambriško.

Projekti se nastavljaju

Na posljednjoj sjednici u ovome mandatu Općinsko vijeće donijelo je Odluku o usvajanju Godišnjeg izvještaja o izvršenju proračuna Općine u prošloj godini s ostvarenim prihodima u iznosu višem od 13 milijuna kuna. U proteklih su godinu dana realizirani mnogi projekti, od kojih je među najvažnijima investicija u proširenje Dječjeg vrtića Vinica, ukupne vrijednosti od 4 milijuna kuna. Naime, u dograđenom, rekonstruiranom i suvremeno uređenom prostoru početkom školske godine s radom je počela javna ustanova Dječji vrtić Vinica. Dječji vrtić u ovom trenutku zbrinjava 97-ero djece u pet odgojno-obrazovnih skupina te zapošljava 15 djelatnika. Dovršavaju se i ugovoreni radovi rekonstrukcije Vatrogasnog doma u Vinici, za koju su financijska sredstva osigurana kroz Program održivog razvoja lokalne zajednice u iznosu od 1.250.000 kuna.

Radovi na Vatrogasnom domu

U protekloj je godini dovršena sanacija triju klizišta u Ulici Mate Rupčića, koja povezuje Vinicu i Vinicabreg, ukupne vrijednosti od 2,3 milijuna kuna. Sanaciju klizišta sufinancirale su Hrvatske vode sa 65 %.

Izvedeni su radovi na sanaciji nerazvrstanih cesta te je asfaltiran obilazni put iza groblja, čime je pristupni put prema groblju znatno rasterećen, a projekt je sufinanciralo Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine sa 131.145.000 kuna.

Uz potporu Ministarstva kulture i medija, a ovisno o raspoloživim sredstvima, već nekoliko se godina, fazu po fazu, obnavlja i kurija Patačić. Prošle su godine dovršeni radovi na uređenju sjevernoga, uličnog pročelja, a ovih će se dana nastaviti s radovima uređenja istočnog pročelja. I u zgradi Općine Vinica nastavljeni su radovi rekonstrukcije, pa je tako dograđena galerija, obnovljena pozornica te ugrađeno dizalo kako bi se omogućio pristup teže pokretnim osobama. Radovi Aglomeracije također su nastavljeni u prošloj godini i, bez obzira na brojne probleme s kojima se susrećemo vezano uz Aglomeraciju, nadamo se da će radovi biti dovršeni u planiranom roku, a sve ulice i ceste sanirane na opće zadovoljstvo stanovništva. Upravo je u tijeku i uređenje poljskih putova.

Dobrovoljno vatrogasno društvo Gornje Ladanje ove godine slavi svoju 60. obljetnicu, a tim povodom dovršava se energetska obnova Društvenog doma u Gornjem Ladanju i obavljaju se pripreme za svečano obilježavanje ove značajne obljetnice u lipnju, naravno, ako će to dozvoliti epidemiološka situacija.

Pripremljeni su i projekti za sljedeće velike investicije, kao što odvodnja oborinskih voda, procijenjene vrijednosti od 20 milijuna kuna, budući da Aglomeracije ne rješava taj problem. Slijedi projekt uređenja Sportskog centra, biciklističke i pješačke staze, širokopojasnog interneta i slično.

Arboretum Opeka

Do početka ljeta očekujemo i početak radova na uspostavi Centra kompetentnosti „Arboretum Opeka“, kroz koji će se obnoviti dvorac Opeka, urediti Srednja škola „Arboretum Opeka“, kao i naš prekrasan arboretum, što je ujedno bio i politički cilj našega preminulog načelnika Kostanjevca. Uz bogatu kulturnu, obrazovnu i vjersku tradiciju, revitalizacijom arboretuma Općina Vinica će se pozicionirati kao veliki turistički potencijal. A kako bi se pomoglo razvoju turističkog sektora, u Općini pripremamo program mjera za jačanje turističkih kapaciteta, koji će se naći na dnevnom redu Općinskog vijeća odmah nakon konstituiranja.

Sve planirane aktivnosti pomoći stanovništvu dalje se odvijaju kroz programe potpora u poduzetništvu i poljoprivredi, potpore mladim obiteljima, potpore vezane uz energetsku obnovu obiteljskih kuća, a provode se i drugi manji projekti važni za mještane i funkcioniranje Općine. Ovog tjedna, uz primjenu epidemioloških mjera zaštite, bit će isplaćene i novčane potpore umirovljenicima, koje iz objektivnih razloga nisu mogle biti isplaćene prije Uskrsa.

Ni ove godine nisu izostale nagrade za najuspješnije studente Općine Vinica, pa su tako povodom Dana Općine organizirali prijam na kojem su Nevenu Bolteku, Marku Hrnčiću i Magdaleni Matoc uručene zaslužene novčane nagrade od po 5000 kuna.

Roditeljima novorođenčadi isplaćujemo novčane potpore, i to 5000 kuna za prvo dijete u obitelji, a za svako sljedeće dijete po 1000 kuna više. Ovdje opet moram naglasiti da je Općina Vinica bila među prvim općinama koje su uvele potpore za novorođenčad, a za djecu se iz proračuna sufinancira i 60 % ekonomske cijene u DV-u Vinica, podmiruje se trošak nabave radnih bilježnica, likovnih mapa i atlasa učenicima Osnovne škole te drugih dodatnih obrazovnih materijala, sufinancira se produženi boravak, a studentima i srednjoškolcima se redovno isplaćuju potpore.

Društveni život

Ovih dana zaključili smo i ugovore o sufinanciranju projekata koje provodi naših 17 udruga, izjavila je Mirjana Jambriško, zamjenica načelnika koja do isteka mandata obnaša dužnost načelnika Općine, te ujedno čestitala Dan Općine svim stanovnicima, kao i imendan svima koji nose ime viničkog zaštitnika Marka.

Unatoč pandemiji, Športski ribolovni klub Vinica, uz pokroviteljstvo Općine Vinica, organizira Kup Općine Vinica u lovu ribe na plovak.

Na inicijativu brojnih vinogradara Izložba vina „VINEA 2021.“ ove će se godine ipak održati 15. svibnja, ali pod znatno drugačijim uvjetima, prvenstveno s naglaskom na ocjenjivanje uzoraka, koji će se zaprimati u nedjelju, 2. svibnja, u našoj velikoj dvorani, kao i ocjenjivanje uzoraka.

Kroz nekoliko dana očekuje se izlazak iz tiska dviju za područje Općine Vinica vrijednih publikacija, nove Monografije Općine Vinica, u pripremu koje je načelnik Marijan Kostanjevac bio posebno uključen, dok je druga monografija hommage akademiku Marku Ciglaru, rođenom u Vinici.

Život i društvo

Malu maturu položili u OŠ Babinec iz 1974. godine, a nakon 50 godina prisjetili se dogodovština iz školskih dana

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Cestica

Zajednički susret učenika završnih razreda Osnovne škole Babinec, a koji su osmi A, B ili C razred završili školske godine 1973./74. održan je u petak, 3. svibnja, objavila je Općina Cestica.

Prvi generacijski susret, 50 godina nakon završetka Osnovne škole potaknuli su Stanko Dugi iz osmog A, Mirko Majhen iz 8. B i Marijana Kutnjak r. Hutinski iz 8.C razreda.

Uz 47 učenika, susretu se odazvala i razrednica 8. B, učiteljica Marija Jug, a nakon okupljanja koje je započelo u 17 sati na terasi restorana Žmah u Babincu, snimljena je zajednička fotografija.

U nastavku druženja izaslanstvo učenika otišlo je na groblje u Cesticu te položilo svijeće i zapalilo svijeću na grobu učiteljice Marije Sedlar, razrednice 8. C razreda, a u spomen na učiteljicu Ivanku Jakopan, razrednicu 8. A razreda, kao i na preminule kolege učenike, potom je vijenac položen kod središnjeg križa na groblju gdje je molitvu za preminule razrednike, učitelje i učenike predvodila Slavica Kovačić rođena Šinjur.

Po povratku s groblja druženje je nastavljeno uz sjećanje na školske dane, a u ime organizacijskog odbora učenicima koji su se na susret odazvali zahvalila je Marijana Kutnjak. Podsjetila je na siromaštvo i sveopću oskudicu u kojoj se nekad odrastalo i živjelo te izrazila zadovoljstvo i zahvalnost roditeljima i nastavnicima koji su ih tijekom odrastanja i školovanja vodili kroz život. Zahvalnost na susretu svojim nekadašnjim đacima izrazila je i učiteljica glazbenog odgoja Marija Jug, a susret je potom nastavljen uz zakusku i sjećanja na školske dane.

Na generacijski susret učenika, danas mahom u dobi od 65 godina, đaci su donijeli i fotografije iz školskih dana, a sa zanimanjem su pogledali i „Spomenar“ (isti je sačuvala i na susret donijela Josipa Korotaj rođena Mihin iz Kolarovca) koji je u to doba gotovo držao svaki učenik.

Druženje je uz pjesmu i prepričavanje dogodovština iz školskih dana potrajalo do duboku u noć, a uz izvođenje hitova iz sedamdesetih i nešto novijih glazbenog sastava „Mihael i Marinko“ se i zaplesalo.

Nastavite čitati

Život i društvo

Mladi kuhari u Varaždinu učit će u novom Kuharskom praktikumu vrijednom 100.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gospodarska škola Varaždin bila je od 2020. do 2023. godine partner na projektu ReCeZa – Regionalni Centar Zabok čiji je nositelj bila Srednja škola Zabok.

Ukupna vrijednost projekta iznosila je 8.851.720,47 eura.

Za vrijeme trajanja projekta kroz projektne aktivnosti realizirale su se brojne radionice za učenike i nastavnike, natjecanja učenika na školskoj, državnoj i međunarodnoj razini, studijska putovanja iz područja turizma i ugostiteljstva te su razvijeni standardi zanimanja, standardi kvalifikacija i kurikuluma za nove programe.

U okviru projekta Gospodarska škola Varaždin dobila je profesionalnu opremu za kuharski praktikum u vrijednosti od 100.000 eura, a upravo je to bila prilika za prigodnu svečanost na kojoj su se okupili ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, zamjenica županice Karlovačke županije dr.sc. Vesna Hajsan Dolinar, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje Osječko-baranjske županije Miranda Glavaš-Kul, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr.sc. Miroslav Huđek, pročelnica Upravnog odjela za školstvo Karlovačke županije mr.sc. Marija Šćulac, predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije Igor Šoković, Branka Šaško, predstojnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područni ured Varaždin, kao i mnogobrojni ravnatelji srednjoškolskih ustanova s područja Varaždinske županije.

Uvodno pozdravljajući sve okupljene ravnateljica Gospodarske škole Jasenka Kelemen je istaknula kako je uključivanje škole u ovaj projekt od izuzetne važnosti te kako će učenici imati priliku učiti u kuhinjama budućnosti.

– Profesori i nastavnici će prenositi stečena znanja i najsuvremenije kulinarske tehnike kako bi naši učenici izrasli u poznate i uspješne šefove. Ovaj novi Kuharski praktikum je jedan lijepi poklon za Dan škole. Hvala svima na podršci i pomoći, poglavito našem osnivaču, Varaždinskoj županiji – rekla je ravnateljica Kelemen.

Čestitajući ravnateljici i djelatnicima škole na uspješno provedenome projektu, župan Anđelko Stričak je rekao kako su za današnji razvoj društva važni sigurnost, gospodarski rast i obrazovanje.

– Varaždinska županije je osnivač 13 srednjih škola, a u njima se obrazuje 75 % učenika u strukovnim ili obrtničkim zanimanjima, 20 %ih pohađa gimnazijske programe i pet posto ih pohađa umjetničke programe. Sama ta činjenica najbolje govori o tome da je naše školstvo prilagođeno potrebama našeg gospodarstva. Naši učenici kada završe svoje školovanje, ne čekaju na Zavodu za zapošljavanje svoje radno mjesto, već se mogu odlučiti da li idu na tržište rada, da li nastavljaju daljnje školovanje na fakultetima ili će pokrenuti neku od svojih privatnih inicijativa. Osim što smo osnivač 13 srednjih škola, Varaždinska županija je osnivač i 14 centara izvrsnosti te pet centara izvrsnosti u strukovnim zanimanjima te dva centra kompetentnosti. Upravo u tim centrima oni dobivaju tu informaciju više te se mogu lakše odlučiti u kojem smjeru će nastaviti. Također, naše srednje škole su prilagođene cjeloživotnom obrazovanju tako da u suradnji sa Zavodom za zapošljavanje provodimo cijeli niz doškolovanja te različitih prekvalifikacija. Recimo, u 2022. godini su 234 osobe to završile, prošle godine 321 osoba, a u ovoj godini već sada imamo 190 polaznika. Zahvaljujući našim ravnateljima, profesorima, nastavnicima i pročelnicima, odrađujemo dobar posao za sve – zaključio je župan Stričak.

Damir Habijan

Otvarajući novi Kuharski praktikum, ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan je istaknuo kako je Varaždinska županija lider u Republici Hrvatskoj po pitanju ulaganja u područje obrazovanja.

– Što se tiče radne snage, kada govorimo o strukovnim zanimanjima, po tom smo pitanju doista deficitarni, ali to nije nešto što se odnosi samo na Hrvatsku. Pogledamo li zapadno europske zemlje, odnosno zemlje Europske unije, nažalost i one se bore s istim problemom. Ako pogledamo Republiku Hrvatsku, čak 70 % učenika koji upisuju srednje škole upisuju upravo strukovna zanimanja, ali unatoč tome s tim zanimanjima i s nedostatkom radne snage i dalje imamo problem. Učenici koji će ovdje završiti Gospodarsku školu i ovo hvalevrijedno zanimanje bez problema će naći posao na tržištu rada. Po pitanju obrtništva, nekoliko brojki: u zadnje četiri godine broj obrta u Hrvatskoj skočio je sa 75.000 na 116.000, dakle imamo 55.000, više otvorenih obrta na razini države. Grad Varaždin je po tom pitanju čak i bolji i ima gotovo 65 novih obrta. Ono što mogu reći ispred Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, što smatram bitnim, pogotovo u segmentu obrtništva, to su mjere koje možemo poduzeti, koje smo dosad poduzeli i daju rezultate. Prije svega, ono što je zanimljivo jest stipendiranje učenika – 15.500 stipendija koje je dodijeljeno u vrijednosti 29 milijuna eura i 1.316 stipendija gospodarskim subjektima vrijednih 11,5 milijuna eura, dakle ukupno 40,5 milijuna eura je dalo rezultate. U školskoj godini 2022./’23. nakon dugo vremena imamo porast broja upisa u strukovne škole i to nas veseli – rekao je ministar Habijan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje