Povežite se s nama

Međimurje

FOTO Nakon prijašnjih pet, ove godine veliki vodenjaci u Međimurju zabilježeni na još tri lokaliteta!

Objavljeno:

- dana

Na području Međimurja krajem ožujka i sredinom travnja istraživači Bruno Schmidt i Daria Kranželić iz Udruge „Hyla“ proveli su nastavak kartiranja velikoga dunavskog vodenjaka za „Međimursku prirodu“.

Na terenu u blizini kurije Terbotz kod Železne Gore i u Svetome Urbanu pratili smo ih u društvu glavnoga čuvara prirode iz Javne ustanove „Međimurska priroda“ Velimira Bašeka.

Velimir Bašek, Daria Kranželić i Bruno Schmidt

Treća godina istraživanja

Još tijekom travnja i svibnja 2019. godine „Međimurska priroda“ – Javna ustanova za zaštitu prirode u suradnji s Udrugom „Hyla “ provela je projekt pod nazivom „Kartiranje crvenog mukača, dunavskog vodenjaka i barske kornjače na području Međimurske županije“. Istraživane su upravo ove tri vrste, jer se nalaze na popisu ciljnih vrsta ekološke mreže Natura 2000 za Međimursku županiju, koju je Hrvatska proglasila ulaskom u EU.

– Veliki dunavski vodenjak vrsta je vodozemca koja nastanjuje različita vodena staništa kao što su močvarna područja, porječja nizinskih rijeka, rukavci, mrtvice, poplavna područja, bare, jezera, kanali i jarci do 300 metara nad morem. U kopnenoj fazi tijekom dana i suhih razdoblja nalazi se u sjeni ispod panjeva i grana. U vodenoj fazi većinom obitava pod vegetacijom na dnu, osim kad zbog disanja ispliva na površinu. Najaktivniji je noću i za vlažnog vremena na kopnu.

U Hrvatskoj ga možemo naći u porječju Dunava, Save i Drave te se smatra gotovo ugroženom vrstom. Razlog tomu negativni je utjecaj čovjeka. Mijenjanje prirodnog toka voda, fragmentacija staništa, pretjerano korištenje pesticida, unošenje stranih vrsta u vodena staništa… negativno utječu na razmnožavanje i životni ciklus vodenjaka te se time ugrožava dugoročna stabilnost populacije. Veliki dunavski vodenjak značajna je vrsta te se njegova populacija mora pratiti na hrvatskoj, ali i na europskoj razini – kažu iz „Međimurske prirode“.

Terenska istraživanja velikih vodenjaka Međimurske županije nastavila su se tijekom 2020. i 2021. godine. Provedena su na proljeće kada se vodenjaci vraćaju u vodena staništa radi razmnožavanja. Metode koje su se koristile bile su vizualni pregled vodenih tijela, traženje jajašca na vodenoj vegetaciji, nasumično uzorkovanje vodenom mrežom te lov Ortmannovim zamkama (kante s otvorima koje plutaju na vodi).

– Tijekom dvaju terenskih izlazaka (svaki u trajanju od četiriju dana) posjećeno je dvadesetak lokacija s naglaskom na močvarna staništa uz rijeke Muru i Dravu. Istraživanje je dalo pozitivne rezultate te su zabilježene jedinke velikih vodenjaka u prirodnom staništu, no tek će genetička analiza potvrditi da se radi o navedenoj vrsti ili njenom hibridu. Naime, veliki dunavski vodenjak u središnjoj Hrvatskoj hibridizira s velikim vodenjakom te bi genetičke analize iz tog razloga dale točan rezultat – objašnjavaju stručnjaci iz Udruge „Hyla“.

„Mrtvice“ ili „živice“?

U Međimurskoj županiji kartiranje je, kako smo već napomenuli, započelo 2019. godine kada nije zabilježen nijedan veliki dunavski vodenjak, ali je zato tijekom 2020. godine ukupno zabilježeno 15 jedinki velikih vodenjaka na pet lokacija u širem području uz Muru. Pronađeni su kod naselja Marof (kod Žabnika), Ferketinec, Peklenica, Novakovec i Domašinec. Najboljom metodom istraživanja pokazale su se Ortmannove zamke, odnosno kante s otvorima koje plutaju na vodi.

S ovogodišnjim kartiranjem nastavilo se čim su nastupili prvi proljetni dani. Tako su 30. ožujka na novoj lokaciji uz rijeku Muru, u mrtvici kod Lapšine, pronađene još četiri velika vodenjaka, a jedna jedinka u blizini mjesta Otok. U drugom izlasku sredinom travnja kod Svetog Urbana detektirane su još tri jedinke.

Je li riječ baš o velikome dunavskom vodenjaku, utvrdit će se nakon genetičke analize

– Na terenu smo 15. travnja kod Svetog Urbana našli tri ženke. Na ostalim istraživanim lokacijama u županiji tih smo dana većinom vidjeli samo male vodenjake, iako ni oni nisu bili zabilježeni na svim lokacijama. Od žaba smo pak vidjeli smeđe krastače, zelene žabe i šumske smeđe žabe. Sveukupno smo, u različitim istraživanjima – onom od prošle i od ove godine – našli velike vodenjake na ukupno osam lokacija na području Međimurske županije – kaže mag. oecol. Bruno Schmidt.

Dodaje da su veliki vodenjaci zabilježeni i u susjednim zemljama, Sloveniji i Mađarskoj, te u nekim županijama u blizini Međimurja. Sukladno tomu, zaputili su se u slična povoljna staništa u Međimurskoj županiji kako bi istražili prisutnost velikih vodenjaka. Pronalaženjem lokacija na kojima se veliki vodenjaci nalaze započinje njihova zaštita na području županije uz praćenje stanja populacija.

Ovo je istraživanje još jedna potvrda bogatstva prirodnih ljepota i bioraznolikosti koja vlada na našim prostorima, kojih gotovo da i nismo svjesni. Kako je u travnju obilježen i Dan planeta Zemlje, razmislimo o vrijednosti i krhkosti svega što nas okružuje i neka svatko od nas dadne svoj mali obol očuvanju prirodne baštine!

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje