Povežite se s nama

Kultura

U Varaždinu najavljen 12. VAFI i RAFI festival animiranog filma djece i mladih

Objavljeno:

- dana

U Varaždinu je najavljen 12. VAFI i RAFI – internacionalni festival animiranog filma djece i mladih. Program Festivala počinje u četvrtak, 27. svibnja, u Rijeci, dok će varaždinski dio započeti u četvrtak, 3. lipnja, i trajat će sve do nedjelje, 6. lipnja.

– Vanima ove godine obilježava 35 godina postojanja i 12. godinu VAFI festivala. Grad Varaždin ponosni je pokrovitelj jednog i drugog i podrška je cijeloj priči, a tu prvenstveno mislim na razvoj dječje kreativnosti i na mjesto okupljanja gdje se zapravo kroz animaciju progovara jedinstvenim jezikom koji obuhvaća cijeli svijet. Ponosna sam što se VAFI uspio održati i prošle godine, makar u virtualnom obliku. Vjerujem da će ove godine biti puno ljepše i puno lakše i da će nam kina biti puna djece – rekla je zamjenica gradonačelnika Sandra Malenica.

Nakon prošlogodišnjeg online izdanja, ovogodišnji program prvih većih manifestacija u oba grada domaćina bit će održan hibridno. Službene projekcije, njih čak 14 posjetitelji će besplatno moći pogledati u novootvorenoj riječkoj Dječjoj kući, odnosno u varaždinskom gradskom kinu GAJ.

Sve projekcije bit će online. Zainteresirani odgojno-obrazovni djelatnici pristup će moći dobiti od organizatora. Tako će osigurati da njihovi učenici sudjeluju u internacionalnom slavlju animacije djece i mladih. Dio programa bit će streaman putem internetskih stranica festivala, a gledatelji će moći pratiti dnevne kronike i TV reportaže koje su organizatori vrijedno pripremali zadnjih nekoliko mjeseci.

Varaždinski dio festivala svoje izdanje započet će službenim otvorenjem u Centru za mlade i nezavisnu kulturu – P4. Uz prigodni program bit će predstavljena izložba „Nigdar ni bilo“ mlade animatorice Mateje Štefinščak, nekadašnje članice udruge Filmsko-kreativni studio VANIMA.

Varaždinskoj publici ona se predstavlja izborom radova kroz koje prikazuje  proces stvaranja njenog animiranog filma. Izložba se realizira u sklopu programa Podrum ponedjeljkom.

Kao i svake godine ogroman posao odradili su selektori Festivala – Kristinka Lazar i Mateja Štefinščak u VAFI sekciji, te Dubravka Kalinić Lebinec i Barbara Zupičić u RAFI sekciji.

Na festival je pristiglo više od 800 filmova iz preko 90 zemalja svijeta. Riječ je o 218 filmova u VAFI sekciji te 627 u RAFI sekciji. Nakon višemjesečnog gledanja, u odabrano je 153 koji ulaze u službeni program festivala. Ukupno 80 u VAFI sekciji, te 73 filma u RAFI sekciji.

Stručni žiri će uživo u Varaždinu dakle imati puno posla, a uz njih će svoju odluku donijeti i tradicionalni žiri koji donosi odluku o Plavom VAFI-ju za filmove koji najviše promiču prava djece. Na čelu ovogodišnjeg VAFI žirija je Amerikanac Joshua Staub, nagrađivani animator iz Disney Studia, zatim Antonija Veljačić animatorica koja zadnjih nekoliko godina vodi „Malu školu crtanog filma“ u Zagreb filmu te prof.dr.sc. Dragan Milinković Fimon iz Srbije koja je ujedno zemlja partner ovogodišnjeg VAFI & RAFI festivala.

Dio stručnog žirija 2. lipnja će imati gostujuće predavanje za studente na Sveučilištu Sjever.

U stalnom žiriju koji dodjeljuje Plavi VAFI filmovima koji najviše promoviraju dječja prava su savjetnica Ureda dječje pravobraniteljice Maja Flego, predstavnica Ureda UNICEF-a Hrvatske Marina Barišić Knežević i Ana Dokler, urednica portala medijskapismenost.hr. One nam svake godine skreću pažnju na to koliko je važno dati djeci i mladima slobode u kreativnom izražavanju, u ovom slučaju putem animiranog filma kao medija, ali i napominju vrijednost Festivala koji ujedno ima i odgojnu notu. Uz to će sudjelovati u panel raspravi na temu „Dječje filmsko stvaralaštvo u kriznim vremenima“.

Važno je spomenuti kako udruga Filmsko-kreativni studio VANIMA na našem području uspješno djeluje 35 godine, razvijajući vizualne i audiovizualne djelatnosti u kulturi Grada. Festivalom započinju obilježavati ovu važnu obljetnicu. Uz stalne programe nastavljaju i s organizacijom 17. Ljetnih filmskih radionica koje će biti održane u srpnju.

Jedni su i od suorganizatora važne 23. Škole medijske kulture „Dr. Ante Peterlić“ koju Hrvatski filmski savez u Varaždinu organizira četvrtu godinu za redom, a najesen će 35. obljetnicu i službeno obilježiti domaćinstvom 59. Revije hrvatskog filmskog stvaralaštva djece.

Pokrovitelji Festivala su Hrvatski audiovizualni centar, Grad Varaždin, Grad Rijeka i Varaždinska županija, a realizacija se odvija uz pomoć suorganizatora – Hrvatski filmski savez, ASIFA Hrvatske, POU Varaždin i kino GAJ.

Svi sadržaji u okviru VAFI & RAFI festivala su besplatni, a sve nadolazeće informacije vezane uz Festival možete pratiti na službenim internetskim stranicama festivala www.vafirafi.com ili na službenoj Facebook stranici.

Kultura

Dani folklora u Maruševcu iz godine u godinu oduševljavaju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu programa obilježavanja Dana Općine, u školsko-sportskoj dvorani Osnovne škole Gustav Krklec u Maruševcu održani su 21. Dani folklora u Maruševcu, u organizaciji Kulturno-umjetničkog društva Klaruš te uz pokroviteljstvo Općine Maruševec.

Uz Povorku Jure Zelenog, Dani folkora u Maruševcu tradicionalna je kulturna manifestacija koja iz godine u godinu oduševljava ljubitelje folklora. U ovogodišnjem je izdanju ugostila Kulturno-umjetničko društvo Bjelovar iz Bjelovara koji su se publici predstavili koreografijama „Ajde cure u kolo igrati“ i „I ja jesam posavačko dete“ i Kulturno-umjetničko društvo Tomislav iz Svetog Ivana Žabno s koreografijama „Kolovođo, kolovođo daj kolo povedi“ i „Žabničari, milo lane“ uz domaćine Kulturno-umjetničko društvo Klaruš iz Maruševca.

-Svoje ime, običaje i vrijedne ljude KUD Klaruš s ponosom predstavlja na folklornim manifestacijama diljem Lijepe naše, s nacionalno prepoznatljivom Maruševečkom nošnjom i Jurom Zelenim – istaknuo je na početku programa najznačajnijeg kulturnog događaja u Općini Maruševec tajnik KUD-a Klaruš Zlatko Peharda, dodavši kako su od prvog izdanja 2002. godine na manifestaciji nastupila 94 gostujuća društva s preko 3000 folkloraša koji su izveli više od 200 plesnih točaka u preko 60 sati programa.

Načelnik Općine Maruševec Mario Klapša naznačio je pritom kako ova manifestacija preko dvadeset godina obogaćuje kulturni život Općine Maruševec i slavljenički program u povodu obilježavanja Dana Općine i blagdana svetog Jurja.

Osim velikog broj proba koje su nužne za brojne smotre i nastupe širom Lijepe naše ali i izvan njenih granica u Sloveniji i Mađarskoj gdje su predstavljali našu tradiciju i kulturu ovoga kraja, u KUD Klaruš su unazad godinu dana za sav taj uloženi trud, vrijeme i pokoju ozljedu stigle i vrijedne nagrade i priznanja. Nagradu Varaždinske županije, odnosno Priznanje Župana Varaždinske županije u povodu obilježavanja Dana Varaždinske županije primio je Zlatko Peharda, plaketu Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Varaždinske Županije za izniman cjeloživotni doprinos na unapređivanju i promicanju vrijednosti kulturno-umjetničkog amaterizma Varaždinske županije uručena je pak predsjednici KUD Ani Rehvald, a KUD-u Klaruš je prije nekoliko dana, za iznimno djelovanje na promociji kulturne baštine Općine Maruševec, a povodom 25. obljetnice rada i postojanja dodijeljena i nagrada, odnosno Plaketa Općine Maruševec – istaknuo je načelnik Klapša te zaključio kako je sve navedeno pravi dokaz da je Općina Maruševec svojevrsni brend kad se govori o očuvanju tradicije i promociji kulture zahvaljujući najboljem KUD-u u Varaždinskoj županiji – KUD-u Klaruš.

Uz koreografije „Šečem, šečem drotičko“ mlađe dječje grupe, „Pod mostec“ starije dječje grupe, „Oj divojko Bunjevko“ prve folklorne postave KUD-a, „Dajte Juri vina da mu nebu zima“ grupe odraslih folkoraša, na 21. Danima folklora u Maruševcu KUD Klaruš je premijerno izveo koreografiju Pjerina Hrvaćanina uz glazbenu obradu Franje Plantaka – „Maruševečki majpan“ u kojoj su predstavljeni davno zaboravljeni svibanjski folklorni običaji maruševečkog kraja. Uvodnu pjesmu, Marijo svibnja kraljice, otpjevala je Danijela Kundija, dok je završna stara pjesma zapisana u Donjem Ladanju, Shajala nam zvezdica.

U raznolikom i nadasve bogatom folklornom programu izvedene su koreografije Hrvatskog zagorja (maruševečki kraj i okolica), Međimurja, Bilogore, Posavine, Moslavine te bunjevačkih Hrvata.

Pucanjem iz kubura Kuburaške udruge Maruševec najavljen je početak manifestacije, dok je kao popratni program pripremljena izložba Etnografske sekcije KUD-a Klaruš s fotografijama iz obiteljskih albuma mještana iz svih naselja Općine Maruševec koje su vrijedno prikupljali Anica Šimunec, Davor Gregur i Sanja Kolenko.

Nastavite čitati

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje