Povežite se s nama

Međimurje

Roberta Barat: “Naš mali svijet na djeci ostavlja trag za cijeli život”

Objavljeno:

- dana

Među dobitnicima nagrada i priznanja Hrvatskoga centra za dramski odgoj za 2021. godinu našla se i jedna Međimurka, dramska pedagoginja Kazališnog studija mladih HNK-a u Varaždinu. Radi se o učiteljici razredne nastave, dramskoj pedagoginji-mentorici Roberti Barat iz Murskoga Središća, koja radi u OŠ Selnica.

Kazalište fascinacija

HCDO nagrade i priznanja dodjeljuje istaknutim pojedincima i ustanovama za doprinose dramskom i kazališnom odgoju, a Roberti je dodijeljena Nagrada za poseban doprinos dramskom odgoju u Hrvatskoj “ostvaren sustavnim dramsko-pedagoškim radom u školskom i izvanškolskom okružju, osmišljavanjem i vođenjem edukativnih programa i radionica, primjenom dramsko-pedagoških metoda u razrednoj nastavi, mentorskim radom sa studentima te sudjelovanjem u stvaranju stručnih priručnika.”

Uz nju, dobitnici su i Ana Krčar Velimirović te dr. sc. Vladimir Krušić.

– Od prvog dana otkako sam ušla u razred, vodila sam dramske družine. Kad smo započinjali s radom u razrednoj nastavi, svatko od nas trebao je preuzeti neku od izvannastavnih aktivnosti. U tom pogledu sam imala sreće pa sam mogla birati što želim, a kazalište mi je oduvijek bila fascinacija. Počneš kao amater i radiš s osjećajem, znaš otprilike kako bi to trebalo izgledati, imaš pred sobom klince, a rezultat svega je dječja predstava.

Sa samom dramskom pedagogijom susrela sam se zahvaljujući nekadašnjem pročelniku za prosvjetu Josipu Bajuku, koji je u Međimurje doveo dvoje vrsnih kazališnih pedagoga: Ines Škufić-Horvat i Vladimira Krušića. S njima smo učili o dramskim igrama, metodama i postupcima. Do toga trenutka imali smo prilike o tome eventualno čitati iz knjiga Zvjezdane Ladike, koja je bila jedna od začetnica dramske pedagogije u Hrvatskoj. Dramske igre i metode ubrzo sam počela koristiti u nastavi: djeci je bilo lakše objasniti stvari uz konkretno proživljavanje – objašnjava Roberta, koja je sve što je naučila primjenjivala i u radu s dramskim družinama.

Inkubator kreativnosti

Članica HCDO-a postala je 2000. godine. Sudjelovala je na mnogim radionicama i seminarima u organizaciji toga Centra, ali i drugih udruga i institucija.

– To je i kvalitetniji način rada s djecom, jer ona igrajući se i glumeći mogu proživljavati mnoge situacije iz osobnog života, spoznavati sebe u društvu, ući u tuđe cipele i bolje razumjeti druge osobe. Sa svojim dramskim družinama odlazila sam na natjecanja LiDraNo – na državnim razinama one su se predstavljale desetak puta.

Vladimir Krušić pozvao me na angažman u Kazališnome studiju mladih HNK-a u Varaždinu prije 12 godina. Mojim je grupama u tih tucet godina sigurno prošlo stotinjak djece. KSM je inkubator dobrih vibracija i kreativnosti. Nagrada HCDO-a za mene je bila vrlo ugodno iznenađenje i jedna od najdražih diploma koje sam dobila u životu, jer su odluku o tome donijeli ljudi koji su me uveli u taj svijet, na čemu sam im neizmjerno zahvalna – ističe dramska pedagoginja – mentorica. Dodaje da ne rade na gotovim tekstovima, već da elemente zajedno stvaraju djeca.

Začarani svijet

– Djeca se uz igru oslobađaju, osvještavaju se o scenskom prostoru, razvijaju scenski govor… Cilj nam ih je osloboditi za interakciju s drugim ljudima. Osvještavamo ih i o njihovim problemima, koji se odraslima možda i ne čine problemima. Vrijednost dolaska u taj naš mali začarani svijet je višestruka, jer sigurno ostavlja na djeci traga i oblikuje ih za cijeli život – zaključuje Roberta.

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje