Povežite se s nama

Život i društvo

Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola upisuje učenike raznolike programe – od prirodoslovne gimnazije do tehničkih zanimanja

Objavljeno:

- dana

Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola upisuje učenike u vrlo raznolike programe od prirodoslovne gimnazije do tehničkih zanimanja iz područja geologije, rudarstva, prehrane, kemijske tehnologije i graditeljstva, a u tom području upisuju i trogodišnja zanimanja.

Programi

Jedan od najatraktivnijih programa je arhitektonski tehničar. Ako volite crtati, maštoviti ste i želite oblikovati grad i svijet u kojem živite na svoj način, ovo je program za vas. Graditeljstvo, a posebno arhitektura je uvijek potrebno, a današnje mogućnosti uz nove materijale i nove načine gradnje su beskrajne.

Građevinski tehničar sudjeluje u svim poslovima građenja: od planiranja i pripreme, preko projektiranja, do izvedbe građevine. Razlikujemo poslove građevinskog tehničara visokogradnje (obiteljskih kuća, vikendica, garaža, višekatnih objekata…) i građevinskog tehničara niskogradnje (ceste, pruge, mostovi, zračne luke, vodovodi,…). Prema poslu kojeg obavlja može biti: neposredni proizvođač – njegov je posao organizacija i nadzor nad izvođenjem većeg ili manjeg dijela poslova na gradilištu; planer-dispečer i kalkulant-analitičar bavi se pripremom i organizacijom proizvodnje; tehničar koji se bavi crtanjem. U području graditeljstva upisujemo i trogodišnja zanimanja – zidar, keramičar, monter suhe gradnje, rukovatelj samohodnim građevinskim strojevima, tesar. Sva trogodišnja zanimanja su vrlo deficitarna i tražena kako u Hrvatskoj tako i u Europi. U tim zanimanjima učenici mogu dobiti stipendije i što je još važnije, posao odmah nakon školovanja.

U području prehrane upisujemo dva programa prehrambeni tehničar i tehničar nutricionist. Prehrambeni tehničar je zanimanje koje se bavi obradom hrane, preradom i čuvanjem, tehnologijama pripreme hrane, industrijom. Tehničar nutricionist proučava pravilnu prehranu, kreira jelovnike od svakodnevnih do svečanih, ali i specijaliziranih za određene skupine ljudi. U našoj Varaždinskoj županiji su prehrambena industrija i graditeljstvo najzastupljenije djelatnosti i postoji njihova duga tradicija.

Ekološki tehničar – sve potrebnije zanimanje – proučava promjene u prirodi, analizira tlo, vodu i zrak te daje smjernice kako pomoći okolišu i kako živjeti u skladu s prirodom.

U području geologije i rudarstva imamo dva programa – geološki i rudarski tehničar. Geološki tehničar proučava sastav tla, mogućnost eksploatacije, traži prirodne izvore nafte, plina mineralnih sirovina, proučava klizišta, stabilnost zemlje i stijena kod potresa. Rudarski tehničar vrši eksploataciju pijeska, šljunka i mineralnih sirovina za potrebe graditeljstva, posebno niskogradnje, izgradnje cesta.

Učenici svih tehničkih programa redovito sudjeluju na državnim natjecanjima iz znanja i vještina koja su specifična za svaki program, a posebno uspješni su nam učenici u crtanju, keramičari, zidari i ekološki tehničari koji svake godine osvoje i po neku medalju.

Učenici tehničkih programa mogu nastaviti školovanje na fakultetima i veleučilištima diljem Hrvatske, a posebno je zanimljivo da su svi smjerovi zastupljeni u Varaždinu, na Geotehničkom fakultetu studij zaštite okoliša, na Sveučilištu Sjever- graditeljstvo, prehrana, a puno učenika upisuje i sestrinstvo, logistiku, ali i FOI.

Prirodoslovna gimnazija

Program koji je jedinstven u našoj županiji je Prirodoslovna gimnazija. To je gimnazijski program koji kroz sve četiri godine školovanja ima vježbe iz kemije, biologije i fizike, te smanjenu satnicu iz društvenih predmeta. Učenici na vježbama prođu kroz laboratorije i vježbe koje su vrlo slične vježbama na fakultetima iz prirodoslovlja te biomedicinskih studija što im znatno olakšava snalaženje na fakultetima i uvijek su jako dobri studenti.

Posebno nam je kvalitetna nastava kemije iz koje učenici svake godine odlaze na državno natjecanje i postižu zapažene rezultate. Znatna sredstva uložili smo za opremanje laboratorija iz kemije, fizike i biologije te pametne ploče za matematiku, geografiju i povijest. Od jeseni vas očekuju 4 najmodernija kemijska laboratorija te laboratorij za mikrobiologiju. Na taj način su učenici u mogućnosti proći kroz sve laboratorijske vježbe kako klasične tako i instrumentalne pomoću raznih mjernih uređaja koje čak ni neki fakulteti nemaju. Posebna pomoć našim učenicima je i to što naši nastavnici kemije sudjeluju u ispravljanju ispita DM te su vrlo kompetentni u tom području i kroz sve četiri godine rade na taj način da učenici što bolje polože kemiju i bez posebnih priprema.

Nakon mature učenici prirodoslovne gimnazije mogu upisati sve prirodoslovne i biomedicinske studije pa tako imamo učenike koji studiraju ili su već završili studije Farmacije, medicine, veterine, kemije na PMF-u, kemijske i prehrambene tehnologije, poljoprivrede i šumarstva, ali i matematike, informatike, na PMF-u i FOI, FER, strojarstvo, jezike, psihologiju pa čak i režiju i gluma. To pokazuje svestranost učenika, ali i nastavnika da prilagode nastavu učenicima i njihovim brojnim talentima.

Učenici naše škole također mogu steći DSD jezičnu diplomu iz njemačkog jezika koja im može puno pomoći pri traženju posla ili odlaska na studij u zemlje njemačkog govornog područja.

U školi djeluje i Centar izvrsnosti iz kemije, što je potvrda dobrog rada. Također, sudjeluje u Erasmus + projektima pa su i naši učenici bili na razmjenama i projektima u Njemačkoj, Portugalu, Norveškoj, Litvi, Latviji i još nekim zemljama, a u pripremi imamo i nekoliko novih projekata koji čekaju nove učenike. Nakon nastave učenici se u školi mogu baviti raznim slobodnim aktivnostima – šah, čitalački klub, sportske aktivnosti, školski rock band i sl.

Kako škola ne bi bila samo mjesto učenja, kako bi se što više otvorili javnosti i povezali s društvom, organiziraju se razne humanitarne akcije – za “Ludbreško sunce”, Socijalnu samoposlugu, “Spas” i “Sklonište dobrote”.

Promijenili smo i vizualni identitet škole u šarene kvadratiće karakteristične za svako obrazovno područje pa ćete nas sada moći prepoznati po tom šarenom mozaiku.

Pozivamo učenike 8. razreda da nam poklone povjerenje jer, osim znanja, želimo razviti empatiju prema onima kojima je pomoć potrebna i odgojiti dobre ljude jer njima ostavljamo ovaj svijet, a želimo da je lijep, sretan i pošten.

Ponosni na svoje učenike

Ove godine učenici naše škole su postigli zavidne rezultate na natjecanjima – Karlo Levanić, Državno natjecanje iz matematike, David Šestak, Državno natjecanje iz kemije, Ana Kuča, Državno natjecanje iz kemije u kategoriji samostalni istraživački rad. Na natjecanju WorldSkills Croatia, natjecanju strukovnih škola, Gabrijela Husnjak osvojila je 1. mjesto u kategoriji Arhitektonske tehnologije, Janja Malić 2. mjesto u kategoriji Ekolaboratorij, Marin Biškup i Kevin Skupnjak osvojili su 3. mjesto u kategoriji Zidarski radovi, a odlični su bili i Matej Posavec u kategoriji Graditeljske tehnologije te Emanuel Pikotić u kategoriji Keramičarski radovi.

Sve više poduzeća Varaždinske županije traži učenike naše škole za stipendiranje, stručnu praksu i zapošljavanje nakon završene srednje škole. Trenutno smo uspostavili suradnju s Colasom, Vindijom, AGC capsules i brojnim obrtnicima.

Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola Varaždin

Hallerova aleja 3, 42000 Varaždin
www.rudarska.hr
e-mail: [email protected]
Telefon: 042/313-292

Život i društvo

Malu maturu položili u OŠ Babinec iz 1974. godine, a nakon 50 godina prisjetili se dogodovština iz školskih dana

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Cestica

Zajednički susret učenika završnih razreda Osnovne škole Babinec, a koji su osmi A, B ili C razred završili školske godine 1973./74. održan je u petak, 3. svibnja, objavila je Općina Cestica.

Prvi generacijski susret, 50 godina nakon završetka Osnovne škole potaknuli su Stanko Dugi iz osmog A, Mirko Majhen iz 8. B i Marijana Kutnjak r. Hutinski iz 8.C razreda.

Uz 47 učenika, susretu se odazvala i razrednica 8. B, učiteljica Marija Jug, a nakon okupljanja koje je započelo u 17 sati na terasi restorana Žmah u Babincu, snimljena je zajednička fotografija.

U nastavku druženja izaslanstvo učenika otišlo je na groblje u Cesticu te položilo svijeće i zapalilo svijeću na grobu učiteljice Marije Sedlar, razrednice 8. C razreda, a u spomen na učiteljicu Ivanku Jakopan, razrednicu 8. A razreda, kao i na preminule kolege učenike, potom je vijenac položen kod središnjeg križa na groblju gdje je molitvu za preminule razrednike, učitelje i učenike predvodila Slavica Kovačić rođena Šinjur.

Po povratku s groblja druženje je nastavljeno uz sjećanje na školske dane, a u ime organizacijskog odbora učenicima koji su se na susret odazvali zahvalila je Marijana Kutnjak. Podsjetila je na siromaštvo i sveopću oskudicu u kojoj se nekad odrastalo i živjelo te izrazila zadovoljstvo i zahvalnost roditeljima i nastavnicima koji su ih tijekom odrastanja i školovanja vodili kroz život. Zahvalnost na susretu svojim nekadašnjim đacima izrazila je i učiteljica glazbenog odgoja Marija Jug, a susret je potom nastavljen uz zakusku i sjećanja na školske dane.

Na generacijski susret učenika, danas mahom u dobi od 65 godina, đaci su donijeli i fotografije iz školskih dana, a sa zanimanjem su pogledali i „Spomenar“ (isti je sačuvala i na susret donijela Josipa Korotaj rođena Mihin iz Kolarovca) koji je u to doba gotovo držao svaki učenik.

Druženje je uz pjesmu i prepričavanje dogodovština iz školskih dana potrajalo do duboku u noć, a uz izvođenje hitova iz sedamdesetih i nešto novijih glazbenog sastava „Mihael i Marinko“ se i zaplesalo.

Nastavite čitati

Život i društvo

Mladi kuhari u Varaždinu učit će u novom Kuharskom praktikumu vrijednom 100.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gospodarska škola Varaždin bila je od 2020. do 2023. godine partner na projektu ReCeZa – Regionalni Centar Zabok čiji je nositelj bila Srednja škola Zabok.

Ukupna vrijednost projekta iznosila je 8.851.720,47 eura.

Za vrijeme trajanja projekta kroz projektne aktivnosti realizirale su se brojne radionice za učenike i nastavnike, natjecanja učenika na školskoj, državnoj i međunarodnoj razini, studijska putovanja iz područja turizma i ugostiteljstva te su razvijeni standardi zanimanja, standardi kvalifikacija i kurikuluma za nove programe.

U okviru projekta Gospodarska škola Varaždin dobila je profesionalnu opremu za kuharski praktikum u vrijednosti od 100.000 eura, a upravo je to bila prilika za prigodnu svečanost na kojoj su se okupili ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, zamjenica županice Karlovačke županije dr.sc. Vesna Hajsan Dolinar, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje Osječko-baranjske županije Miranda Glavaš-Kul, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr.sc. Miroslav Huđek, pročelnica Upravnog odjela za školstvo Karlovačke županije mr.sc. Marija Šćulac, predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije Igor Šoković, Branka Šaško, predstojnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područni ured Varaždin, kao i mnogobrojni ravnatelji srednjoškolskih ustanova s područja Varaždinske županije.

Uvodno pozdravljajući sve okupljene ravnateljica Gospodarske škole Jasenka Kelemen je istaknula kako je uključivanje škole u ovaj projekt od izuzetne važnosti te kako će učenici imati priliku učiti u kuhinjama budućnosti.

– Profesori i nastavnici će prenositi stečena znanja i najsuvremenije kulinarske tehnike kako bi naši učenici izrasli u poznate i uspješne šefove. Ovaj novi Kuharski praktikum je jedan lijepi poklon za Dan škole. Hvala svima na podršci i pomoći, poglavito našem osnivaču, Varaždinskoj županiji – rekla je ravnateljica Kelemen.

Čestitajući ravnateljici i djelatnicima škole na uspješno provedenome projektu, župan Anđelko Stričak je rekao kako su za današnji razvoj društva važni sigurnost, gospodarski rast i obrazovanje.

– Varaždinska županije je osnivač 13 srednjih škola, a u njima se obrazuje 75 % učenika u strukovnim ili obrtničkim zanimanjima, 20 %ih pohađa gimnazijske programe i pet posto ih pohađa umjetničke programe. Sama ta činjenica najbolje govori o tome da je naše školstvo prilagođeno potrebama našeg gospodarstva. Naši učenici kada završe svoje školovanje, ne čekaju na Zavodu za zapošljavanje svoje radno mjesto, već se mogu odlučiti da li idu na tržište rada, da li nastavljaju daljnje školovanje na fakultetima ili će pokrenuti neku od svojih privatnih inicijativa. Osim što smo osnivač 13 srednjih škola, Varaždinska županija je osnivač i 14 centara izvrsnosti te pet centara izvrsnosti u strukovnim zanimanjima te dva centra kompetentnosti. Upravo u tim centrima oni dobivaju tu informaciju više te se mogu lakše odlučiti u kojem smjeru će nastaviti. Također, naše srednje škole su prilagođene cjeloživotnom obrazovanju tako da u suradnji sa Zavodom za zapošljavanje provodimo cijeli niz doškolovanja te različitih prekvalifikacija. Recimo, u 2022. godini su 234 osobe to završile, prošle godine 321 osoba, a u ovoj godini već sada imamo 190 polaznika. Zahvaljujući našim ravnateljima, profesorima, nastavnicima i pročelnicima, odrađujemo dobar posao za sve – zaključio je župan Stričak.

Damir Habijan

Otvarajući novi Kuharski praktikum, ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan je istaknuo kako je Varaždinska županija lider u Republici Hrvatskoj po pitanju ulaganja u područje obrazovanja.

– Što se tiče radne snage, kada govorimo o strukovnim zanimanjima, po tom smo pitanju doista deficitarni, ali to nije nešto što se odnosi samo na Hrvatsku. Pogledamo li zapadno europske zemlje, odnosno zemlje Europske unije, nažalost i one se bore s istim problemom. Ako pogledamo Republiku Hrvatsku, čak 70 % učenika koji upisuju srednje škole upisuju upravo strukovna zanimanja, ali unatoč tome s tim zanimanjima i s nedostatkom radne snage i dalje imamo problem. Učenici koji će ovdje završiti Gospodarsku školu i ovo hvalevrijedno zanimanje bez problema će naći posao na tržištu rada. Po pitanju obrtništva, nekoliko brojki: u zadnje četiri godine broj obrta u Hrvatskoj skočio je sa 75.000 na 116.000, dakle imamo 55.000, više otvorenih obrta na razini države. Grad Varaždin je po tom pitanju čak i bolji i ima gotovo 65 novih obrta. Ono što mogu reći ispred Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, što smatram bitnim, pogotovo u segmentu obrtništva, to su mjere koje možemo poduzeti, koje smo dosad poduzeli i daju rezultate. Prije svega, ono što je zanimljivo jest stipendiranje učenika – 15.500 stipendija koje je dodijeljeno u vrijednosti 29 milijuna eura i 1.316 stipendija gospodarskim subjektima vrijednih 11,5 milijuna eura, dakle ukupno 40,5 milijuna eura je dalo rezultate. U školskoj godini 2022./’23. nakon dugo vremena imamo porast broja upisa u strukovne škole i to nas veseli – rekao je ministar Habijan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje