Povežite se s nama

Međimurje

Svjetski dan zdravlja obilježen u Čakovcu: informirajte se, donesite odluku i živite zdravo!

Objavljeno:

- dana

Svjetski dan zdravlja obilježava se svake godine u većem dijelu svijeta, pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).

Cilj akcija koje se povodom tog dana održavaju širom planeta je podizanje svijesti o gorućim problemima zdravstva i zdravlja populacije na konkretnom području na kojem se održava pojedina akcija. Na prvoj sjednici Svjetske zdravstvene skupštine, koja je održana 1948. godine, određeno je da će se dan posvećen zdravlju obilježavati 7. travnja. Prvi put se to dogodilo dvije godine kasnije.

Živjeti zdravo

U organizaciji Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, Zajednice sportskih udruga Grada Čakovca i Gradskog društva Crvenoga križa Čakovec, u petak, 6. travnja, na Trgu Republike u Čakovcu povodom Svjetskog dana zdravlja održane su javnozdravstvena akcija “Zdravlje za sve – informirajte se, donesite odluku i živite zdravo” i aktivnost “Volonteri u parku”.

Radi se o dijelu projekta „Živjeti zdravo“, o kojem su, između ostaloga, na konferenciji za medije 4. travnja govorili ravnateljica Zavoda prim. Marina Payerl-Pal, dr. med., koordinatorica projekta za Međimursku županiju Renata Kutnjak-Kiš, dr. med., koordinator aktivnosti „Volonteri u parku“ za Grad Čakovec i tajnik Zajednice sportskih udruga Grada Čakovca Tomica Jakopec te referent za socijalne i zdravstvene poslove u Gradskom društvu Crvenoga križa Čakovec Antonio Gužvinec.

Organizatorima su se u obilježavanju akcije pridružili i Udruga djece oboljele od dijabetesa „Međimurski slatkiši“ te Hrvatska gorska služba spašavanja. U akciji „Volonteri u parku“ sudjelovao je Teniski klub „Franjo Punčec“ Čakovec, čiji su treneri pokušali zainteresiranima, a osobito djeci vrtićkog uzrasta, približiti ljepotu tenisa, sporta koji privlači igrače različitih profila i godina.

Savjet za zdravstvo

Dan kasnije, također povodom Svjetskog dana zdravlja, akciju pod geslom „Univerzalna zdravstvena zaštita: svatko, svugdje“ organizirao je Savjet za zdravstvo SDP-a Međimurske županije. Građani su imali mogućnost besplatno izmjeriti krvni tlak i razinu šećera u krvi. Savjet je akcijom želio upozoriti na važnost prevencije u očuvanju zdravlja.

Prevencija, edukacija

Budući da su prevencija i edukacija ključne za zdravlje, razgovarali smo i s rukovoditeljicom Djelatnosti za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije Višnjom Smilović, dr. med:

– Za sprečavanje bolesti doista je najvažnija suradnja između svih uključenih u društvene procese, radilo se o odgoju, obrazovanju, osnovnoj zdravstvenoj zaštiti ili bilo čemu drugom. Epidemiološka situacija povezana sa zaraznim bolestima i nadalje se u Međimurskoj županiji može ocijeniti povoljnom. Što se tiče kretanja zaraznih bolesti u Međimurju 2017. godine, vjerojatno je najzanimljivija incidencija tuberkuloze, koja je za prošlu godinu iznosila 7,03 na 100.000 stanovnika, jer je od te bolesti bilo samo osam oboljelih, dok ih je obično između 12 i 15. Zabilježen je i jedan slučaj ospica, ali se radilo o grupiranju ospica u Zagrebu i Splitu, oboljela osoba je iz Zagreba došla u Međimurje.

Provedene su protuepidemijske mjere i epidemiološki nadzor, pa se bolest nije proširila. U našoj županiji još uvijek se zadržao visok obuhvat procijepljenosti za većinu bolesti prema obveznom Programu cijepljenja, no cjepni obuhvat kod nekih cijepljenja i docjepljivanja u Hrvatskoj pada ispod obveznih 95 posto, u nekim županijama i značajno. Zbog toga moramo biti na oprezu, jer se bolesti poput ospica lako prošire među necijepljenom populacijom.

Rukovoditeljica Djelatnosti za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, dr. med. Višnja Smilović, spec. epidemiologije

Što se tiče ostalih bolesti, valja imati na umu nekoliko stvari. Ako se, primjerice, cijepite protiv gripe, može se dogoditi da ste već u inkubaciji, to jest, zaraženi ste, ali još nema simptoma. U tom slučaju cjepivo ne može spriječiti izbijanje gripe. Isto tako, cjepiva koja vas štite od, na primjer, krpeljnih bolesti – ne štite od svih. Ako se cijepite protiv krpeljnog meningoencefalitisa, i dalje možete dobiti lajmsku boreliozu… što ne znači da se ne trebate cijepiti!

Nedavno, 24. ožujka, je obilježen i Svjetski dan borbe protiv tuberkuloze. S obzirom na činjenicu da je tuberkuloza prije samo šezdesetak godina bila prava pošast (i dan-danas od nje umiru tri osobe svake minute, iako je izlječiva!), podaci o zaraznim bolestima, koji su dostupni i na stranicama Zavoda, ohrabruju i pokazuju da stručnjacima trebamo vjerovati i pokušati im olakšati posao.

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje