Povežite se s nama

Život i društvo

FOTO U Novom Selu Podravskom spašavali unesrećene iz gorućeg autobusa

Objavljeno:

- dana

Nakon eksplozije autobusa u Novom Selu Podravskom vatrogasci, policija, HGSS, hitna i pripadnici Crvenog križa spašavali su unesrećene. Na sreću bila je to Pokazna vježba „Novo Selo Podravsko 2024“ koju su zajednički u petak organizirali Općina Mali Bukovec i Općina Veliki Bukovec da bi provjerili spremnost vlastitih operativnih snaga sustava civilne zaštite.

– Sve veći broj različitih iznenadnih događaja u zemlji i svijetu, ali i sve strože zakonske obaveze, povod su ovoj godišnjoj provjeri spremnosti, tehničke opremljenosti i osposobljenosti pripadnika različitih sastavnica sustava civilne zaštite na području obje općine – istaknuli su organizatori.

Ovo je bila šesta po redu zajednička vježba operativnih snaga općina Veliki i Mali Bukovec. Kako ističe načelnik Malog Bukovca Darko Marković, održavanje takvih vježbi je zakonska obveza, ali i prilika da se vidi spremnost i eventualno otklone nedostaci.

A domaći vatrogasci i ostali pripadnici civilne zaštite itekako su spremni.

– Susrećemo se s raznim nedaćama, a vremenske prilike kakvima svjedočimo nismo ranije mogli ni zamisliti. Stoga je iznimno bitno da sve službe budu spremne. Vježbe nam mogu pomoći i da vidimo koju je opremu potrebno nabaviti u budućnosti, ali i da svake godine testiramo sve ono s čim raspolažemo. Bilo je 65 sudionika vježbe – rekao je Darko Marković i zahvalio svima koji su sudjelovali.

Načelnik Velikog Bukovca Franjo Vrbanić također je zahvalio svim sudionicima, kao i domaćinu, načelniku Markoviću i Općini Mali Bukovec.

– Vježba je dobro prošla, detalje ćemo još analizirati kako bi spremnost bila na najvišoj razini. Već sad možemo najaviti novu vježbu druge godine jer takva su događanja iznimno bitna da bi i vatrogasci i svi ostali pripadnici žurnih službi izvježbali kako reagirati u određenim situacijama na terenu – rekao je načelnik Vrbanić.

Stjepan Kovaček iz Vatrogasne zajednice Varaždinske županije istaknuo je pak kako je trenutno najveći problem žurnih službi loša komunikacija.

– Sve je odrađeno po scenariju, a cilj vježbe je da vidimo realno s čim raspolažemo. Sve je više elementarnih nepogoda koje prije nekoliko godina nismo mogli ni sanjati, a ovaj scenarij bio je naslonjen na jednu takvu nesvakidašnju nepriliku. Ono što je najveći nedostatak je sustav komunikacije. Ovih šezdesetak vatrogasaca koji su sudjelovali u vježbi uopće se nisu mogli čuti preko radio postaja, a i ostali sudionici su se požalili da je ovo kritično područje tromeđa triju županija gdje je signal za radio komunikaciju iznimno loš. U ovakvim situacijama bez dobre komunikacije nema kvalitetnog rada, zato treba poraditi na tom području – zaključio je Kovaček.

Život i društvo

FOTO Trnovijada okupila brojne izlagače i još brojnije posjetitelje

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako bi obogatila svoju turističku ponudu, ali i očuvala dio svoje povijesti i kulturne baštine, Općina Trnovec Bartolovečki uređuje jedan od najstarijih objekata na svom području – „Jaginu Hižu”, etno kuću koja će biti trajni podsjetnik na nekadašnji način života u općini.

Upravo je u dvorištu Jagine Hiže ove subote održana Trnovijada, jedan od programa predviđenih projektom „Dvorišta Sjevera: otkrivanje skrivenih dragulja” koji zajednički provode turističke zajednice Varaždina, Varaždinskih Toplica, Novog Marofa i TZP Centar svijeta.

„Jagina Hiža” datira s kraja 19. stoljeća, izgrađena je u tradicionalnom zagorskom stilu, a bila je u vlasništvu obitelji Lacko.

Organizatori Trnovijade su Općina Trnovec Bartolovečki, KUD Mak Trnovec te TZP Centar svijeta, uz potporu udruga Trnovečko srce i Cvijet Šemovec, a tijekom manifestacije posjetitelji su imali priliku uvjeriti se u značaj tradicijskih dvorišta te se upoznati s lokalnim običajima, predmetima i hranom karakterističnim za trnovečki kraj.

Miro Koren, predsjednik KUD-a Mak Trnovec, nije krio zadovoljstvo što „Jagina Hiža” polako, ali sigurno, poprima konture, a njezino uređenje sve više napreduje.

– Uspjeli smo srediti dnevnu prostoriju koja pokazuje kako su nekada u toj hiži živjeli naši mještani. Izložba kojom prezentiramo starinske običaje, alate, jela, sastoji se od tri dijela; jedan je unutrašnjost „Jagine Hiže”, drugi su dio pripremile naše prijateljske udruge žena Trnovečko srce i Cvijet Šemovec, a treći su dio starine, alati i predmeti koje su se nekada mogli naći u starinskom domaćinstvu – rekao je Koren.

Svoju povijest i tradiciju važno je čuvati i prenositi sjećanja na mlađe generacije, stoga Općina Trnovec Bartolovečki podržava ovaj, ali i druge slične projekte na svom području, rekla je načelnica Verica Vitković.

– Prijavili smo ovaj projekt na natječaj Ministarstva kulture i medija za dodatna sredstva, kako bi se „Jagina Hiža” uredila u potpunosti, a tu su i sredstva Općine Trnovec Bartolovečki koja ćemo i dalje planirati u našem proračunu. Želja nam je prikazati običaje našega kraja, kako se nekada živjelo i radilo, da se to ne zaboravi, a posebno želimo da mladi ljudi vide kako je to nekada bilo u Trnovcu i u našoj županiji – kazala je načelnica.

Zahvalila je svim mještanima koji su donirali eksponate za izložbu.

– Sve su to predmeti koji pokazuju kako se i čime nekada kuhalo, pralo, radilo u polju, a danas imamo rijetku priliku vidjeti ih, zahvaljujući mještanima koji su ih sačuvali i na taj način oteli od zaborava. Ovo je začetak našem muzejskog prostora i vjerujem da će „Jagina Hiža” uskoro biti u potpunosti uređena i privedena svrsi – izjavila je načelnica Vitković.

Nastavite čitati

Život i društvo

Na Franjevačkom trgu u Varaždinu po 15. put obilježen Europski dan jezika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na Franjevačkom trgu u Varaždinu u subotu, 28. rujna po 15. put zaredom obilježen je Europski dan jezika, čiji cilj je promovirati i zaštititi bogatu jezičnu raznolikost Europe te podići svijest o važnosti cjeloživotnog učenja jezika za sve. Europski dan jezika obilježava se od 2001. godine kada je utemeljen na inicijativu Vijeća Europe. 

Moto ovogodišnje manifestacije je bio “Deutsch ist nah!“, a Europski dan jezika održava se uz potporu udruge EKULT-Europski kulturni krug – udruge za popularizaciju njemačkog jezika na području Republike Hrvatske.

U ovogodišnji projekt obilježavanja uključili su se Elektrostrojarska škola Varaždin, Gospodarska škola Varaždin, OŠ Radovan, Tužno, Trnovec, Višnjica, Donja Voća, Ivanec, Klenovnik, Breznički Hum, Vidovec, Cestica, Sv.Ilija, V.OŠ, II.OŠ, IV. OŠ, III.OŠ i dječji vrtić Škrinjica iz Vidovca, a kroz prezentaciju suvenira koje su izradili učenici građani su se mogli upoznati sa simbolima i poviješću različitih zemalja.

Lea Lesar, učiteljica njemačkog jezika, ujedno i glavna inicijatorica obilježavanja ove manifestacije u našoj županiji zahvalila se Varaždinskoj županiji i Gradu Varaždinu na podršci te je naglasila važnost učenja stranih jezika.

– Iako je pomalo kišno vrijeme i ove smo se godine okupili da obilježimo Europski dan jezika. Europski dan jezika svake godine obilježavamo  26. rujna, ali je učenike, učitelje i njihove mentore lakše okupiti tijekom vikenda, stoga im se i ovoga puta zahvaljujem na odazivu i sudjelovanju. Budući da smo kao učitelji i nastavnici prepoznali važnost višejezičnog obrazovanja odlučili smo baciti svijetlo i na njemački jezik. Njemački jezik je važan za Varaždinsku županiju i grad Varaždin kako zbog geografskog položaja na kojem se nalaze tako i zbog gospodarstva – rekla je Lesar.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje