Povežite se s nama

U fokusu

Ovo su projekti Varaždinske i Međimurske županije u izboru za Najbolji županijski EU projekt

Objavljeno:

- dana

Nacionalni rehabilitacijski centar za osobe s bolestima i oštećenjima kralježnične moždine Specijalne bolnice Varaždinske Toplice, Regionalni centar kompetentnosti inovativnih zdravstvenih tehnologija pri Medicinskoj školi Varaždin i projekt Active Tourism meets Advanced Technology in Cross-Border Area – [email protected] (Centar za posjetitelje) ušli su u finale izbora za najbolji županijski EU projekt.

Tri vrijedna projekta Varaždinske županije natječu se u konkurenciji od čak 61 EU projekta za titulu najboljega u ovogodišnjem izboru za Najbolji županijski EU projekt kojeg organizira Hanza Media u suradnji s Hrvatskom zajednicom županija, portalom župan.hr, Uredom Europskog parlamenta u Hrvatskoj, a uz pokroviteljstvo Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU.

U kategoriji Doprinos obrazovanju, znanosti i inovacijama kandidiran je projekt Regionalnog centra kompetentnosti inovativnih zdravstvenih tehnologija pri Medicinskoj školi Varaždin ukupne vrijednost 6.874.871,00 eura. Njegovom uspostavom Medicinska škola postala je jedna od najmodernijih središta za obrazovanje mladih i odraslih u području zdravstva u Hrvatskoj, ali i srednjoj Europi. Dogradnjom prostora, RCK dobio je prostorije u kojima se nalaze učionice, knjižnica, garderobe, prostori za provedbu nastave i prakse u području fizikalne medicine i terapije, dvoranu opremljenu za rad s djecom s neurosenzornomotoričkim poteškoćama te fonetski laboratorij. U rekonstruiranim prostorijama nalazi se „bolnica u malom“ odnosno edukacijsko-simulacijski centar iz područja opće i intenzivne, operacijske, kirurške, interne i pedijatrijske zdravstvene njege te zdravstvene njege zdravog djeteta i adolescenata, zdravstvene njege majke i djeteta, medicinske biokemije, mikrobiologije, farmaceutsko-analitičke medicine, fizikalne medicine i rehabilitacije te dentalne medicine. Dodatno, iako nije bio dio inicijalnog projekta, u prostorijama Medicinske škole uspostavljen je Centar za mentalno zdravlje djece i mladih, kao prvi takav centar u jednoj obrazovnoj ustanovi u Hrvatskoj. Njime je osigurana besplatna pravovremena podrška, zaštita i skrb o mentalnom zdravlju djece i mladih, a koju osiguravaju stručnjaci koji su izravno osposobljeni te imaju značajno iskustvo za rad s djecom i mladima.

Izgradnja i opremanje Nacionalnog rehabilitacijskog centra za osobe s bolestima i oštećenjima kralježnične moždine Specijalne bolnice Varaždinske Toplice također je u nominaciji za najbolji županijski EU projekt. Ukupna vrijednost tog projekta iznosila je 18.369.467,63 eura. Centar koji se sada prostire na 6.721,26 četvornih metara obuhvaća dvije velike dvorane, od kojih je jedna namijenjena robotski potpomognutoj rehabilitaciji, bolesničke sobe, sobe namijenjene poluintenzivnom liječenju te bolesničke apartmane. Povećan je kapacitet za 75 kreveta na bolničkom odjelu i 5 kreveta u sklopu dnevne bolnice. Ujedno nabavljena je trenutno najsuvremenija oprema za robotsku rehabilitaciju. Među ostalim, nabavljen je tako uređaj za robotski potpomognut hod te antigravitacijska platforma, koji predstavljaju novu kvalitetu zdravstvene usluge te mijenjaju način i standard liječenja i rehabilitacije spinalnih pacijenata. Spinalni centar prva je javna zdravstvena ustanova u Hrvatskoj s robotskom rehabilitacijom, a koncentracija svih vrsta takvih uređaja u jednoj zdravstvenoj ustanovi jedinstvena je u ovom dijelu Europe.

Projekt Active Tourism meets Advanced Technology in Cross-Border Area – [email protected], vrijedan 1.577.342,92 eura, kandidiran je u kategoriji Doprinos prekograničnoj suradnji. Varaždinska županija je u sklopu ovog projekta obnovila podrum palače Varaždinske županije i uspostavila Centar za posjetitelje Varaždinske županije, koji je počeo s radom u svibnju 2023. godine. Centar se prostire na 386 četvornih metara i predstavlja posebnu atrakciju zbog svoje lokacije u povijesnoj palači Varaždinske županije, koje je remek-djelo arhitekture iz 18. stoljeća i ima iznimnu kulturnu vrijednost za Varaždin i širu regiju. Tijekom renovacije, pod arheološkim i konzervatorskim nadzorom, otkriveno je nekoliko novih prostorija koji su sada dio Centara, uključujući vrijedne arheološke nalaze poput bunara i očuvanih dijelova stare zgrade iz 16. st. Centar je moderno opremljen (projektori, projekcije i 3D animacije, hologram, zvučni sustav, interaktivni paneli itd.) u kojem se na zanimljiv i edukativan način prezentira kulturna i prirodna baština Varaždinske županije. Sadržaj i prostor Centra prilagođen je osobama s invaliditetom, djeci i mladima, a informacije koje se pružaju putem interaktivnog panela i mobilne aplikacije dostupne su na hrvatskom, engleskom i mađarskom jeziku.

Međimurska županija

Projekt Pruži ruku, zatim Centar DOSTI u Podturnu, te Regionalni centar kompetentnosti u strojarstvu Tehničke škole Čakovec u velikom su izboru Najboljeg županijskog EU projekta.

U kategoriji Doprinos obrazovanju, znanosti i inovacijama kandidirali su projekt uspostave Regionalnog centra kompetentnosti u strojarstvu, vrijedan 3.476.216 eura, koji je Međimurska županija s Tehničkom školom Čakovec dovršila prva u Hrvatskoj u tom projektnom ciklusu. Ovaj suvremeno opremljeni edukativni centar kompetentnosti značajno je unaprijedio strukovno obrazovanje i stručnu obuku u području strojarstva na sjeveru Hrvatske. Tehnička škola Čakovec u suradnji s partnerima ostavila je snažan utjecaj na podizanje kvalitete strukovnog obrazovanja i cjeloživotnog učenja kao i snažnije povezivanje s gospodarstvom, znanstvenim organizacijama i međunarodnim razvojnim centrima.

Učenici sada koriste devet suvremenih praktikuma, što im omogućuje stjecanje vrhunskih majstorskih vještina ili pripremu za daljnje obrazovanje. Centar je postao središte za testiranje razvojnih rješenja, mjesto suradnje poduzetnika, učenika i znanstvenika, potičući razvoj inovativnih ideja iz područja strojarstva.

Projekt Pruži ruku, kandidiran je u kategoriji Doprinos lokalnoj i regionalnoj zajednici, a njegovom provedbom osiguran je dnevni smještaj za 30 osoba oboljelih od Alzheimerove bolesti i drugih oblika demencije, čime je spriječena njihova prerana institucionalizacija te osnažene obitelji, a smještaj uz adekvatan program organizirani su u depadansi Doma za starije i nemoćne osobe Čakovec. Rad s ovom ciljnom skupinom je specifičan, pa je stručnim suradnicima (socijalnom radniku, radnom terapeutu, te njegovateljima i medicinskoj sestri) pomagao i psihijatar.

Za Međimursku županiju, ovaj projekt – vrijedan 199.066 eura – značio je promjenu poimanja politike upravljanja socijalnim sustavom koji skrbi o najpotrebitijima. Županijska vizija razvoja sadržana je u krilatici „Međimurska županija – županija mogućnosti“, što znači da svojim žiteljima otvara mogućnosti za postizanje osobnih ciljeva. Zahvaljujući ovom projektu, poduzet je i sljedeći korak – formiranje centra za starije Međimurske županije. Riječ je o novoj, velikoj investiciji Županije, vrijednoj 12 milijuna eura, kojom će u Nedelišću uskoro biti izgrađen centar s kapacitetom stacionara za otprilike 120 osoba, te mogućnošću pružanja izvaninstitucionalnih usluga za više od 300 korisnika.

Sljedeći projekt kandidiran(također u kategoriji Doprinos lokalnoj i regionalnoj zajednici) je Centar DOSTI, vrijedan 2.154.846 eura, te otvoren krajem prošle godine u Podturnu. Izgradnja i opremanje suvremenog centra za osobe s invalidnošću unaprijedili su socijalnu infrastrukturu našega kraja te osigurale veliki korak prema stvaranju inkluzivne zajednice. Prostorije Centra su opremljene i funkcionalne za osobe s invalidnošću čime Centar unosi novu dimenziju razvoju i integraciji osoba s invalidnošću u lokalnu zajednicu. Centar DOSTI je objekt posebne namjene u kojem je na 800 kvadratnih metara prostora uređeno 29 infrastrukturnih jedinica – od dvorane za vježbanje, dnevnog boravka, do senzorne sobe i bazena.

Za projekte Varaždinske i Međimurske županije može se glasati do 17. rujna 2024. godine OVDJE

U fokusu

Povećava se povratna naknada za boce, evo za koliko

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

ambalaža plastika plastične flaše

Od nove godine počinje naplata i onih jednokratnih za voće i povrće. Istodobno, povećava se naknada za povrat plastičnih boca. Potvrdila je to ministrica Vučković za RTL.

– Iako se ne bi tako činilo na prvi pogled, riječ je o vrećicama koje čine dosta otpada. U pravilu se bacaju – kao što im ime govori – nakon samo jedne uporabe. Smanjivanje takvih vrećica se potiče već niz godina – rekla je ministrica za RTL.

Naplata vrećica počinje s prvim danom nove godine.

Još jedna novost je povećanje naknade za povrat PET ambalaže.

– Uredba je u ponedjeljak otišla na savjetovanje. Naknada za povrat PET ambalaže povećava se sa sedam na 10 centi – rekla je ministrica Vučković.

Nove uredbe planiraju se usvojiti u listopadu, a primijenit će se od 1. siječnja 2025. godine.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Sigurnost je glavna tema međunarodne konferencije na FOI-u: Sve je više cyber napada, primjer je i jučerašnji u Libanonu…

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varaždinski FOI je domaćin jubilarne 35. međunarodne znanstvene konferencije CECIIS 2024 – Central European Conference on Information and Intelligent Systems. Glavna tema je cyber sigurnost, a konferencija je namijenjena i profesorima i studentima.

Konferencija CECIIS održava se od 1989. godine, a kroz godine se mijenjala i prilagođavala trendovima u informacijskim i komunikacijskim tehnologijama. Ovogodišnja tema, Cyber-Physical and Embedded Systems, obuhvaća tehnologije koje oblikuju sadašnjost i imaju potencijal transformirati budućnost društva i industrije.

-FOI svake godine nastoji pratiti suvremene trendove u informacijskoj i komunikacijskoj tehnologiji, a konferencija uvijek okuplja brojne znanstvenike, stručnjake iz cijelog svijeta i etablirala se u našoj regiji, ali i međunarodno – rekla je dekanica Marina Klačmer Čalopa. Dodala je da ove godine imaju goste predavače iz europskih zemalja, ali i iz Južnoafričke Republike.

Predsjednik Programskog odbora konferencije Neven Vrček istaknuo je da je 35 godina u ovoj znanosti tradicija koja je doista vrijedna pažnje.

– Ove su godine središnja su tema sustavi važni za suvremenu industriju i razvoj cijelog gospodarskog sektora današnjice – kazao je Vrček i dodao da pokrivaju širok spektar tema.

-Bavimo digitalnom transformacijom i informacijskom sigurnošću te umjetnom inteligencijom i u tom smislu pokrivamo širok spektar tema u informacijskim i inteligentnim sustavima – rekao je Vrček.

Među sudionicima konferencije je i Srđan Čapkun, pozvani predavač i stručnjak sa Sveučilišta u Zürichu te predsjednik Centra za sigurnost i privatnost informacija u Zürichu

On je istaknuo da je cyber sigurnost tema koja nije važna samo u smislu binarnih podataka i informacija, kao što su bankovni podaci, novac i slično. Također, osvrnuo se i na jučerašnji događaj u Libanonu.

– Kao što ste možda jučer vidjeli u Libanonu, to je tema koja prelazi neke granice digitalnog u cyber physical system, odnosno prelazi na fizičke napade i to je samo jedan primjer takvih vrsta napada. Više od deset godina bavimo se takvim temama, od napada na GPS sustave navigacije, napada na sustave mjerenja udaljenosti, do napada na industrijske sustave, a može doći i do napada na nuklearne sustave u Iranu – istaknuo je Čapkun.

Program konferencije uključuje tri pozvana predavanja istaknutih međunarodnih stručnjaka. Prvi dan započinje predavanjem prof. dr. sc. Srđana Čapkuna sa Sveučilišta u Zürichu, predsjednika Centra za sigurnost i privatnost informacija u Zürichu (ZICS), nakon čega će uslijediti panel diskusija pod nazivom “It’s time for digital growth”. Drugi dan obilježit će predavanja prof. dr. sc. Hanni Muukkonen sa Sveučilišta Oulu u Finskoj i prof. dr. sc. Barta Rientiesa s Otvorenog sveučilišta u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Konferencija će također ugostiti 9 znanstvenih sekcija, a studenti će imati priliku predstaviti svoje radove na 14. studentskoj poster i prezentacijskoj sekciji. Tijekom trodnevnog programa planirani su i brojni popratni događaji, uključujući gostujuća predavanja, radionice poduzeća i stranih partnerskih institucija, te projektne radionice i sastanke.

Fakultet organizacije i informatike konferenciju organizira u suradnji sa sastavnicama Sveučilišta u Zagrebu, Fakultetom prometnih znanosti i Fakultetom elektrotehnike i računarstva, te s Fakultetom elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Sveučilišta u Osijeku i Fakultetom informatike i digitalnih tehnologija Sveučilišta u Rijeci.

Konferencija se održava pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića te uz podršku brojnih sponzora, a na svečanom otvorenju među brojnim su sudionicima i gostima bili i varaždinski i novomarofski gradonačelnici Neven Bosilj i Siniša Jenkač.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje