Povežite se s nama

U fokusu

Inspektori zaštite okoliša nemoćni – malo ih je, pa “foringaši“ trljaju ruke

Objavljeno:

- dana

Mještani Pušćina u otpadu su pronašli osobnu iskaznicu, nalaze krvnih pretraga, telefonski račun… Tragom tih podataka pronašli su vlasnike u Gornjem Knegincu. Ponuđeno im je da dođu u Pušćine pokupiti smeće i saniraju odlagalište. Na to su se oglušili, pa je slučaj prijavljen policiji i podnesena je prekršajna prijava.

Iako inspektori zaštite okoliša i gradski komunalni redari čine sve što je u njihovoj moći da stanu na kraj prekršiteljima koji ilegalno odlažu otpad na širem varaždinskom području, izgleda da je situacija izmakla kontroli.

Nezaustavljivi

Naime, lani su službenici Upravnog odjela za komunalne poslove, urbanizam i zaštitu okoliša utvrdili pet područja na kojima je višekratno nepropisno odbačen otpad, dok je nadzor i njegovo uklanjanje provedeno na čak 28 različitih lokacija, za što je iz proračuna utrošeno više od 28.000 kuna.

Dojava Inspekciji je malo jer u našem kraju se “nitko nikomu ne želi zamjeriti”

– Obavljamo kontrole koliko god je to u našoj moći. No, trenutno su nam dva komunalna redara na godišnjem odmoru i nije jednostavno promptno reagirati kod svakog prijavljenog slučaja. Građani već znaju da nam identifikaciju počinitelja olakšava fotografija registarske oznake ili vozila kojim je otpad dovezen na divlji deponij – ističe Roberto Krajcer, privremeni pročelnik gradskog UO-a za komunalne poslove.

Dodao je da Prometno redarstvo ne smije zaustavljati sumnjive „prijevoznike“ otpada na gradskim prometnicama, a u sličnoj situaciji su i inspektori zaštite okoliša.

– Jedino policijski službenici smiju zaustaviti kamione, traktore s prikolicama ili kombi vozila, kojima se najčešće prevozi otpad. Nema šanse da su trojica inspektora, koji rade pet dana u tjednu, kadra nadzirati područje cijele Varaždinske županije. Dojava građana o prekršiteljima nema mnogo, ali to nas ne čudi jer ovdje se „nitko nikomu ne želi zamjeriti“ – tvrde u Inspekciji zaštite okoliša.

Sankcioniranje prekršitelja palo je pod nadležnost općinskih sudova, što će ubrzati postupke

Njezini zaposlenici su 2017. godine obavili nadzor devet „divljih“ odlagališta otpada na području cijele Županije, dok podaci za 2018. godinu još nisu poznati. U susjednoj, Međimurskoj županiji, prije dvije godine inspektori su obavili nadzor samo dvaju takvih odlagališta. Međutim, ovi podaci ne daju ni približnu sliku ogromnih problema na terenu, jer divlja odlagališta iz dana u dan niču poput gljiva nakon kiše. Štoviše, u Općini Nedelišće nedavno je otkriveno da se na njihovu teritoriju ilegalno odlaže otpad nastao u varaždinskom kraju.

– Gotovo da ne prođe dan ili tjedan da ne zabilježimo novi slučaj ilegalnog odbacivanja otpada u šumama u Pušćinama. Očajni smo, ali i odlučni da napokon stanemo na kraj svim prekršiteljima, kako onima koji dovoze smeće, tako i onima koji su ih angažirali – poručuje Josip Puklavec, vijećnik u Skupštini Međimurske županije i dopredsjednik Mjesnog odbora Pušćine.

Samo od početka ove godine na području Pušćina otkriveno je nekoliko ilegalnih deponija, s ogromnim količinama dopremljenog i odbačenog smeća. Posljednji u nizu slučajeva je onaj zabilježen na lokaciji koju tamošnji mještani nazivaju Male šuderice, gdje je preko noći osvanula hrpa građevinskog otpada.

Prikrivali dokaze

– Riječ je o desetak kubnih metara građevinskog otpada. Prema stvarima koje smo pronašli u smeću, zaključili smo da je netko preuređivao ugostiteljski objekt, a sve što mu više nije bilo potrebno dovezao je u Pušćine i bacio u šumarak pokraj jezera. Mi smo slučaj odmah prijavili općinskom komunalnom redaru i policiji. Znakovito je da je dan nakon prijave deponij zapaljen! Sve što je moglo izgorjeti, nestalo je u plamenu. Očito je netko htio prikriti dokaze. Sreća u nesreći je što se požar nije proširio, budući da se sve uokolo nalazi suho raslinje, koje je vrlo lako vatra mogla u trenu progutati – opisuje Puklavec posljednji incident.

Nitko u Općini Nedelišće više ne želi sjediti prekriženih ruku. Na nekoliko lokacija organiziraju se redovite kontrole i ophodnje mještana, a svaki sumnjivi slučaj se registrira i dojavljuje komunalnom redaru. Prijestupnici uhvaćeni u nedjelu se registriraju, zapisuju im se registarske oznake, snima ih se, a često se i u samom smeću pronađu konkretni dokazi o njegovim vlasnicima.

– Tako smo u jednom odbačenom smeću prilikom sanacije divljeg deponija pronašli ribičku dozvolu na kojoj je bilo ime i prezime njezina vlasnika. Osoba je priznala da je bacila smeće, ali ne cijelu količinu, već samo onaj manji dio u kojem je pronađena i ribička dozvola. Svejedno je tragično da si ribič, čovjek koji živi u skladu s prirodom i koji bi trebao najviše voditi brigu oko njezina očuvanja, a da si dopuštaš bacanje i najmanjih količina smeća u okoliš – ukazuje Puklavec.

Štoviše, još nevjerojatnije zvuči istinita priča da su mještani Pušćina u smeću pronašli staru osobnu iskaznicu, nalaze krvnih pretraga, telefonski račun… A baš to im je smeće stiglo „preko Drave“.

Postaviti mitnicu?

– Riječ je o dokumentima s imenom i prezimenom njihovih vlasnika. Tragom tih podataka pronašli smo ih u Gornjem Knegincu u Varaždinskoj županiji! Stupili smo u kontakt s komunalnim redarom Općine Gornji Kneginec te ga zamolili da nam pomogne u pronalaženju neodgovornih osoba. Nakon što su identificirani, ponuđeno im je da dođu u Pušćine pokupiti smeće i saniraju odlagalište. Na to su se oglušili, pa nam nije preostalo ništa drugo nego slučaj prijaviti policiji i podnijeti prekršajnu prijavu. Očito je to ponekad jedini način. Nadam se da će se situacija oko sankcioniranja prekršitelja popraviti sad kada su takve prijave došle pod nadležnost općinskih sudova. To bi trebalo ubrzati postupke. Prijestupnike treba kazniti jer su štete koje nastaju njihovim nedjelima velike, a troškovi sanacije odlagališta padaju na leđa vlasnika zemlje, što je u većini spomenutih slučajeva Općina Nedelišće – ističe naš sugovornik.

Iako u većini slučajeva svoje smeće vlasnici ne dovoze osobno u šumu, ilegalno ga odlažu preko posrednika, što ne umanjuje njihovu odgovornost. Stoga prilikom angažiranja privatnih ili pravnih osoba za poslove odvoza i zbrinjavanja smeća treba voditi brigu da je riječ pojedincima i tvrtkama koje su za to registrirane.

Prijestupnici uhvaćeni u nedjelu se registriraju i prijavljuju policiji i komunalnom redaru

– Često se angažiraju osobe koje uzmu novac uz obećanje da će otpad biti zbrinut na legalnom deponiju ili u reciklažnom dvorištu, a eto, on završi u šumama u okolici Pušćina. Vlasnici smeća trebali bi odgovornije postupati prilikom odabira tvrtke koja će im zbrinuti smeće. U konačnici, bude li smeće ilegalno odbačeno, njih će se kazneno prijaviti jednako kao i osobu koja je smeće odbacila – zaključio je Josip Puklavec.

I dok neki Međimurci već zazivaju postavljanje mitnice na dravskom mostu kod Varaždina, inspektori zaštite okoliša nemoćno sliježu ramenima.

– Ako netko prevozi otpad i tvrdi da je njegov, problem nastaje jer nigdje ne piše gdje ga je utovario niti gdje će ga istovariti. Najdalje u „muljanju“ i izigravanju zakona otišli su pojedini Romi, koji će vam bez pardona slagati da otpad voze rođaku. Obično imaju cijelu nisku pojašnjenja kamo će sa smećem, jer dobro znaju da kao fizičke osobe ne moraju imati nikakvu službenu rutu ni putni list… – ističu.

Slaba je to utjeha čelnicima Općine Nedelišće jer posebno zabrinjavajuće zvuči podatak da od ilegalno odbačenog smeća nije pošteđen niti jedinstveni lokalitet Čep. Riječ je o šumi između Nedelišća i Pušćina, koja je prirodno stanište jelenka te je od iznimne važnosti za Međimurje, ali i puno šire. Podsjećamo, zbog posebnosti lokaliteta Čep, Općina Nedelišće je 2018. godinu proglasila Godinom jelenka. Stoga se provode brojne aktivnosti s ciljem sprečavanja novih slučajeva ilegalnog odbacivanja smeća u prirodu.

Ogromne štete

– Imamo nadzor na prostoru cijele Općine Nedelišće, što je dovelo do velikog broja detektiranja i registriranja prekršitelja.

Ljudi na terenu zapisuju registarske oznake vozila kojima se doprema i odbacuje smeće, snimaju se fotografije, a sve to nam služi kao dokaz kod podnošenja prijava. Općina Nedelišće već je podnijela nekoliko prekršajnih prijava protiv poznatih i nepoznatih počinitelja.

Čak 50.000 kuna godišnje potroši se za sanaciju divljih deponija, a glavnina tog troška pada na leđa svih mještana, dok su se pravi prekršitelji dosad uspijevali izvući nekažnjeni. Štete koje nastaju ilegalnim odbacivanjem smeća su ogromne i nije u redu da trošak sanacija odlagališta pada na leđa naših mještana. Imamo mnogo dokaza i tražimo da se prekršitelje maksimalno kazni. Smatram da je to jedini način da se uvede red na terenu – poručuje Darko Dania, načelnik Općine Nedelišće.

U fokusu

Nova odluka o parkiralištima u Varaždinu, evo koje su novosti i kako sudjelovati u javnoj raspravi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U razdoblju od 30. travnja do 30. svibnja 2024. godine provodi se savjetovanje sa zainteresiranom javnošću povodom donošenja Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o organizaciji i načinu naplate parkiranja na području Grada Varaždina.

-Ovim izmjenama i dopunama Odluke detaljnije se definiraju odredbe koje se odnose na uslugu parkiranja na uređenim javnim površinama i u javnim garažama, s obzirom na uvođenje novih informacijskih tehnologija, ali i definiranje naplate i kontrole naplate parkiranja, definiranje postupka izdavanja povlaštenih parkiranih karata za stanare i drugih poslova s tim u vezi te obavljanje nadzora nepropisno parkiranih vozila na parkiralištima. Na Nacrt prijedloga Odluke zatražena je prethodna suglasnost Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama – ističu u Gradu Varaždinu.

Izrađen je novi prometni elaborat, a osim revizije postojećih javnih parkirališta i garaža na kojima se trenutno obavlja naplata za korištenje parkirališnih mjesta na području Grada Varaždina, dodatno se uvodi naplata parkiranja na dijelovima grada, takozvanim parkirališnim blokovima, u kojima će vrijediti posebni povlašteni uvjeti za stanare. Naplata bi se trebala uvoditi etapno.

Temeljem provedene revizije javnih parkirališta i garaža na kojima se trenutno obavlja naplata parkiranja na području Grada Varaždina u zonama 0., 1., 2. i 3., obavljeno je usklađenje te je utvrđeno da je obilježeno ukupno 996 parkirnih mjesta za predviđenih za naplatu parkiranja, a osim njih, obilježeno je 71 parkirno mjesto za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti te 6 parkirnih mjesta za taxi vozila i 6 mjesta za punjenje električnih vozila. Također je predviđeno obilježavanje 5 parkirnih mjesta za motocikle.

-U Gradu Varaždinu uvode se 3 nova parkirališna bloka na kojima će se obavljati naplata parkiranja: blok A, blok B te blok C. Blokovi A i B uvrstit će su u drugu zonu naplate dok će se blok C uvrstiti u treću zonu naplate parkiranja u Gradu Varaždinu. U navedenim će blokovima pod naplatom biti ukupno 728 parkirnih mjesta, dok će za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti biti rezervirano ukupno 39 parkirnih mjesta. U svakom od navedenih blokova broj parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom i smanjene pokretljivosti zauzima 5% od ukupnog broja parkirnih mjesta, kao i u ukupnom broju parkinga pod naplatom – navedeno je u spomenutom elaboratu.

Uvode se tako parkirališni blok A, koji će obuhvaćati prostor istočnije od Ulice Stanka Vraza ( iza višestambenih zgrada kućni broj 6, 8 i 10) – prilaz preko Ulice Vatroslava Lisinskog, blok B koji će obuhvaćati postojeće parkiralište smješteno istočnije od Zagrebačke ulice, a južno od Ulice Franca Prešerna, te blok C, koji obuhvaća parkirna mjesta u Trakošćanskoj ulici te dio u Ulici braće Radić.

Cilj provođenja savjetovanja sa zainteresiranom javnošću jest upoznavanje javnosti s nacrtom dokumenata, a radi dobivanja mišljenja, primjedbi i prijedloga i eventualno prihvaćanja zakonitih i stručno utemeljenih prijedloga, primjedbi i mišljenja.

Materijali i obrasci relevantni za savjetovanje, kao i sami nacrti dokumenata, nalaze se na web stranici Grada Varaždina https://varazdin.hr/savjetovanja-s-javnoscu-2024-godini/ pod rednim brojem 37.

Svoje doprinose javnom savjetovanju moguće je dostaviti isključivo putem priloženog obrasca, zaključno do 30. svibnja 2024. godine na adresu Grad Varaždin, Upravni odjel za gradnju i komunalno gospodarstvo, Trg slobode 12/II, 42000 Varaždin, s naznakom: „Mišljenja, primjedbe i prijedlozi na Nacrt Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o organizaciji i načinu naplate parkiranja na području Grada Varaždina“ ili na e-mail adresu: [email protected].

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Moćni Rafalei preletjeli nad sjeverom Hrvatske za oko 4 minute, jeste li ih vidjeli?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Veliko pojačanje obrani Republike Hrvatske su višenamjenski borbeni avioni Rafalei koji su u našu zemlju došli 25. travnja.

Povodom današnjeg svečanog obilježavanja 29. obljetnice vojno-redarstvene operacije Bljesak od 9 do 11 sati višenamjenski borbeni avioni Rafale Hrvatskog ratnog zrakoplovstva preletjet će područje Republike Hrvatske.

Dva hrvatska Rafalea već su se mogla vidjeti nad sjeverom Hrvatske jer su nad Koprivnicom bilu u 09:50, nad Ludbregom i Čakovcem u 09:52, nad Varaždinom u 09:54 i Krapinom u 09:56.

Morali ste biti jako točni ako ste ih željeli vidjeti, ali ako niste uspjeli zabilježila ih je nad Varaždinom kamera našeg Ivana Agnezovića. Čak i ako ih niste stigli vidjeti vjerojatno ste ih čuli.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje