Povežite se s nama

Kultura

Nova knjiga Krunoslava Mikulana “Zmaj ispod Staroga grada” i pustolovine na sjeveru

Objavljeno:

- dana

Anglist iz Čakovca, dr. sc. Krunoslav Mikulan, koji predaje na čakovečkom odsjeku Učiteljskoga fakulteta, izdao je novu knjigu.

Radi se o romanu “Zmaj ispod Staroga grada”, koji se temelji na legendi prema kojoj ispod čakovečkoga Staroga grada spava zmaj – Pozoj. Legendi o zmajevima u drugim dijelovima Međimurja ima još pa bi se moglo raditi o ukupno pet zmajeva koji “spavaju” ispod raznih mjesta. Spominju se još neke lokalne pučke legende, poput one o vatrenome čovjeku (kao manifestaciji nesretne duše), vješticama, vampirima i vukodlacima, ili pak starohrvatske legende o bogu Velesu.

Tajni prolaz

Četvoro djece, dvije djevojčice i dva dječaka, otkrivaju tajni prolaz koji vodi u podzemlje dvorca te pronalaze golemi kostur dug nekoliko stotina metara i jedno jaje u kojem se, nadaju se, nalazi mali zmaj. Postupno otkrivaju da su mnoge legende utemeljene, ali ne baš onako kako to piše u knjigama ili na internetu. Postupno otkrivaju da su mnoge legende utemeljene, ali ne baš onako kako piše u knjigama ili na internetu. Otkrivaju i da i oni sami posjeduju neke natprirodne sposobnosti koje im pomažu u borbi protiv tajanstvenih osoba koje ih pokušavaju zarobiti.

Gdje se odvija radnja romana?

– Osim u Čakovcu, radnja se događa i u Trakošćanu, Velikom Taboru, i Štrigovi, dok se završna borba protiv kraljice vampira odvija u podzemlju Staroga grada u Varaždinu. Naime, u Čakovcu vladaju vukodlaci koji svoje sjedište imaju u Starom gradu Zrinskih, a u Varaždinu stoluje vampirska kraljica koja se sa svojim sljedbenicima skrasila u varaždinskome Starom gradu. Vukodlaci i vampiri u stalnom su sukobu.

Po čemu je djelo specifično?

– Za razliku od uobičajenoga prikaza likova u fantastičnoj književnosti, u kojem glavni junaci uz sebe imaju mentora koji ih podučava, ili pak pronalaze neku knjigu iz koje mogu naučiti nešto o svojem porijeklu ili potencijalnoj sudbini, u ovome romanu djeca postupno sama otkrivaju djeliće zagonetke nastojeći shvatiti što se zapravo događa. Sklapaju čvrsto prijateljstvo zahvaljujući kojem nadvladaju sve nedaće. Iako je tema romana povezana sa starim legendama i događajima iz daleke prošlosti, glavni junaci koriste sva raspoloživa suvremena sredstva (dronove, mobitele, interaktivne aplikacije, hakiranje…) da bi riješili zagonetku tajnoga prolaza te spasili sebe i svoje bližnje.

Kako je došlo do ideje za roman?

– Prije četiri godine moj sin trebao je za domaću zadaću napisati detektivsku priču. Zajedno smo smislili priču o privatnom detektivu Flavijanu te smo iz zadaće dobili peticu. Budući da sam godinama skupljao stare pučke legende, jednoga dana, dok sam sa sinom šetao dvorištem dvorca Zrinskih, ispričao sam mu je legendu o zmaju, odnosno pozoju. Zaključio sam da bi to bila odlična tema za neku novu priču za djecu, a zatim se iz toga razvio čitavi roman.

Da bi se detektivu Flavijanu odala počast, on se u jednoj sceni pojavljuje u romanu, a priča o njegovom prvom slučaju besplatno se može skinuti na Facebook stranici „Zmajeva družina“.

Dubravka Težak autorica je pogovora romana, u kojem piše:

“Zmaj, kao mitološko biće, pojavljuje se u vjerovanjima mnogih naroda i pronalazi mjesto kao čest motiv i lik u umjetničkim djelima, pa tako i u književnosti. U starijim pričama zmajevi obično predstavljaju zlo, u bajkama se pojavljuju kao otimači djevojaka, no u novijim fantastičnim pričama naići ćemo i na dobre zmajeve poput Fuhura, zmaja srećonoše, iz “Beskrajne priče” Michaela Endea. Izgledom su obično zastrašujući, dijelovi tijela često podsjećaju na druge životinje (zmije, krokodile, šišmiše…), nerijetko imaju i više glava, a iz čeljusti rigaju vatru.

I diljem Hrvatske nailazimo na brojne legende o zmajevima. Krunoslav Mikulan u svojoj prvoj knjizi namijenjenoj djeci “Zmaj ispod Staroga grada” pošao je od legende svojega kraja o zmaju. On spava ispod Staroga grada Zrinskih u Čakovcu, ali je tako velik da mu je ispod dvorca srce, glava ispod crkve, a rep kod željezničke postaje. Legende su zahvalan materijal za rasplamsavanje dječje mašte, pa tako uz ovu i neke druge legende međimurskoga kraja postaju pokretač uzbudljivih događaja i pustolovina u romanu.
Najprije upoznajemo dječaka Vatroslava, kojega u početku doživljavamo kao tipično dijete suvremenoga trenutka, ovisno o računalnim igricama, ali podatak koji nam autor daje – voli čitati knjige o Drugome svjetskom ratu, pa i među računalnim igricama bira one povijesne u kojima sam može mijenjati tijek povijesti – u startu izdiže Vatroslava iz tipičnosti, ukazuje nam na jednu njegovu osobinu koja je bitna za akcijski roman: voli biti sudionik događanja, voli utjecati na događaje.

Vatroslav kreće u peti razred osnovne škole. Preselio se u drugi grad i promijenio školu, dakle dolazi u novu sredinu i već prvi dan postaje žrtvom vršnjačkoga nasilja. Iako u svojim igricama vrlo vješto sam svladava stotine strašnih neprijatelja, u stvarnosti ga od opakih vršnjaka spašava djevojčica. Prijatelje kojima se okružio naoko je stekao slučajno. Ušavši u novi razred, jedino slobodno mjesto pronašao je u klupi pokraj Sebastijana. Sretna okolnost jer je i Sebastijan volio igrice. Djevojčica Morana spasila ga je od nasilnika u parku, a inače je slovila kao problematična i nesocijalizirana osoba. Niku je pak, spretnu hakericu, prirodna radoznalost privukla novome učeniku. Međutim, buduća događanja pokazat će da izbor prijatelja možda i nije bio tako spontan kako se činilo.

Magija podzemlja

Dakle, četveročlana dječja skupina upušta se u istraživanje podzemnih hodnika ispod Staroga grada u Čakovcu. Svaki odlazak u podzemlje predočava im neku novu tajnu. Odgonetavaju čudne znakove, pronalaze golem kostur i jedno jaje za koje pretpostavljaju da je zmajsko. Bivaju teleportirani, dolaze u posjed čarobnih predmeta… Dok je Sebastijan otpočetka sklon vjerovanju u postojanje čudesnih, nadnaravnih pojava, Nika, koja je među njima najčvršće stajala na zemlji, najdulje je odbijala prihvatiti činjenicu da svijet koji poznaje i nije tako jednostavno objašnjiv racionalnim kategorijama. Četiri protagonista shvatit će da i oni sami posjeduju neke osobine koje nadilaze sposobnosti običnih ljudi, a i čitatelj će istovremeno shvatiti kako ne čita običan pustolovni roman, već je radnja romana skrenuta u drugom žanrovskom smjeru, prema spekulativnoj fikciji.

U literaturi za mladež roman strave trenutačno je vrlo popularna vrsta. Naročito su omiljeni romani o vampirima nakon vrtoglavoga uspjeha Vampirskih dnevnika, američke tinejdžerske horor-serije autora Kevina Williamsona iz 2009. godine. Čitatelj se, dakle, suočava sa spoznajom da je Morana vještica, Nika vampirica, Sebastijan vukodlak, a Vatroslav zmajočovjek. Za razliku od takvih bića u staroj literaturi koja su činila zlo, naša četvorka svoje moći koristi u borbi protiv zla. Vrlo je zanimljivo postignut sklad starine i suvremenosti. Izvore čudnih događanja djeca traže u starim legendama i vjerovanjima, ali pritom se obilato služe suvremenom tehnologijom poput računala, mobitela, dronova…

Iako su izbjegli pogibeljima koje su im prijetile, ne možemo reći da se sve sredilo i privelo sretnom svršetku jer na kraju se veliko jaje, koje su pronašli, počinje otvarati i time autor zapravo nagoviješta nastavak. Što će se izleći iz jajeta? Mali zmaj? Hoće li biti dobar ili zao? Poguban prema djeci koja su mu omogućila da se izlegne ili zahvalan i dobronamjeran? Otvaranje jajeta na kraju romana očito je početak nekih novih uzbudljivih pustolovina.”

Knjiga će za kupovinu biti dostupna u Knjižari Ljevak.

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Glazbeni spektakl: koncert 170-ak mladih glazbenika iz Glazbene škole u Varaždinu i škole iz Barcelone

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Novi glazbeni spektakl priprema Glazbena škola u Varaždinu u suradnji s gostima iz Barcelone: u četvrtak, 2. svibnja, u 20 sati će ispred vile Bedeković u Varaždinu početi zajednički open-air koncert učenika ove  škole, učenika škole IEA Oriol Martorell iz Barcelone i zbora Via.

Čak 170-ak mladih, 100-tinjak u zboru i 70-ak u simfonijskom orkestru, nastupit će pod dirigentskom palicom profesorice Dade Ruža, a na programu će biti djela F. Schuberta, G. Verdija, O. Petersona, A. Kabilja, P. Casalsa. Ulaz na koncert je besplatan.

Najavljeno je to na konferenciji za novinare na kojoj su, uz ravnatelja Glazbene škole Davora Matačića i profesoricu te škole Dadu Ružu, prisustvovali i zamjenica župana Silvija Zagorec, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina Danijela Vusić, ravnatelj Koncertnog ureda Varaždin Raymond Rojnik, kao i Jerónimo Fuentes Candau, zamjenik veleposlanika Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj, ujedno i otpravnik kulturnih poslova pri Veleposlanstvu.

Suradnja sa školom iz Barcelone započela je putem Erasmus+ projekta u prosincu, kada su učenici varaždinske Glazbene škole gostovali u Barceloni, a open-air koncert će biti uzvratno gostovanje.

– Odlučili smo napraviti veći projekt s programom klasične glazbe. U prvom dijelu izvest ćemo 8. simfoniju, takozvanu „Nedovršenu“ Franza Schuberta koju mnogi možda pamte kao scensku glazbu iz crtića Štrumfovi. Slijedi dio u kojem će sudjelovati i mješoviti djevojački zbor, a počet ćemo s djelom katalonskog skladatelja Pavla Casalsa u mojoj obradi za gudački orkestar. Nakon toga ćemo izvesti nekoliko opernih djela iz Verdijevog opusa, iz Trubadura, Nabucca i Traviate. Predstavit će se solisti, sopranistica Ivona Borak i alt Eva Osonjački, perspektivne učenice naše škole koje su se istaknule visokim nagradama na brojnim natjecanjima, a uz njih i dvojica solista, naši bivši učenici, tenor Mislav Lucić i bariton Dorian Stipčić. U završnici ćemo iskoračiti u područje mjuzikla uz „Jaltu Jaltu“ Alfija Kabilja, izvest ćemo gospel kanadskog jazz skladatelja Oscara Petersona, a na samom kraju izvodimo „Barcelonu“, poznatu skladu Freddiea Mercuryja, koju je za tu prigodu obradio naš kolega, profesor Marko Prepelić – najavila je prof. Ruža.

Koncert u suradnji s gostima iz Barcelone nova je potvrda da je kvalitetan rad Glazbene škole u Varaždinu prepoznat i međunarodno, napomenula je zamjenica župana Silvija Zagorec. – Da s glazbenim školama i konzervatorijima u Europi odlično surađuju, govori najnoviji koncert, još jedan mali glazbeni spektakl u nizu. Čestitam im i na svim uspjesima, a posebno na tome što doprinose statusu UNESCO grada glazbe koji nosi Varaždin. Uvijek smo rado domaćini, a posebice kada gosti stvaraju s našim učenicima. Gosti tada postaju prijatelji za cijeli život. Sve građane pozivam na koncert u četvrtak, 2. svibnja, na slavlje glazbe, mladosti i darovitosti koje doslovno prelazi granice – istaknula je zamjenica župana Zagorec.

Građane je na koncert pozvala i Danijela Vusić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina.

– Grad Varaždin svesrdno podržava Glazbenu školu u Varaždinu, koja ima veliki značaj, ne samo kao obrazovna ustanova, nego i kao institucija koja doprinosi kulturnoj i umjetničkoj suradnji, posebno s Koncertnim uredom Varaždin. Suradnja se nastavlja i na ovom međunarodnom projektu, koji je plod suradnje za koju se nadamo da će biti dugogodišnja – rekla je pročelnica Vusić. 

Već godinama imamo odličan odnos s Glazbenom školom u Varaždinu, istaknuo je pak zamjenik veleposlanika Jerónimo Fuentes Candau.

– Ključna je bila 2016. godina kada smo primili i prihvatili poziv da dođemo na Varaždinske barokne večer kao zemlja gost. Tada je počela ova lijepa priča, održani su koncerti u Varaždinu, ali su bili i naši gosti na poznatim božićnim koncertima u Zagrebu. Ovaj koncert je prekrasan rezultat ovoga svega, ali je zapravo plod direktne suradnje dvije obrazovne institucije, što je lijep primjer suradnje civilnoga društva – rekao je Jerónimo Fuentes Candau.

Koncertnom uredu Varaždin ovo će biti četvrti veliki, grandiozni koncert u suradnji s Glazbenom školom u Varaždinu. – Ovime smo za tisuću djece omogućili da nastupaju pred tisućama gledatelja, a to je jedna od najvećih motivacija za svako dijete koje se bavi glazbom – naveo je ravnatelj Raymond Rojnik.

Ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić je mladim umjetnicima i prijateljima iz Barcelone te učenicima svoje škole poželio puno snage za završne pripreme.

– Sada je pred njima uvježbavanje zadnjih detalja za interpretaciju vrlo zahtjevnog programa koji je postavila kolegica Dada Ruža – zaključio je Matačić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje