Povežite se s nama

U fokusu

Poljoprivrednici u varaždinskom kraju u problemu – propale im buče i ostale kulture

Objavljeno:

- dana

Zbog  velikog broja kišnih dana i velikih količina oborina, jakog vjetra i hladnoće koja je zahvatila Varaždinsku županiju u svibnju, došlo je do negativnog utjecaja na loše stanje poljoprivrednih  usjeva, naročito termofilnih ratarskih i povrtnih kultura, ukazuju iz bivše Savjetodavne službe Ministarstva poljoprivrede.

Naime, kao posljedica obilnih i stalnih kiša još uvijek nisu zasijane sve planirane poljoprivredne površine, a na nekim oraničnim površinama zbog suvišaka vode sjetva je odgođena do daljnjega. Na mnogim usjevima gdje je od sjetve protekao dulji period, a nicanje nije nastupilo u optimalnim rokovima, potrebno je provesti ponovnu sjetvu.

– Poznato je da rast i razvoj biljaka ovise o vanjskim čimbenicima: temperaturi, vlazi, svjetlosti, hranjivima i tlu. Svaka biljna vrsta za svoj rast i razvoj ima potrebe za određenom količinom topline i svjetlosti. Temperaturni prag za neke jare ratarske vrste (kukuruz, soja) je oko 10 °C, za mnoge povrtne kulture je još i viši. Optimalne srednje dnevne temperature za rani porast nekih povrtnih kultura su između 18 i 20 oC a neke zahtijevaju i do 25°C . Niska temperatura i oborine poremetile su rast i razvoj korijena biljaka jer u početnoj fazi razvoja lista, biljke započinju formirati pravi korijenov sustav. Također je u tom  početnom porastu biljaka bitno eliminirati konkurentne korove. Pravovremeno suzbijanje korova je bilo otežano, radi suvišne vlage tla ali i loše kondicije nekih biljnih vrsta – naglašava Mara Bogović, mag.i ng. agr.

Vrane poharale polja

Ova stručnjakinja napominje i da stanje usjeva ratarskih i povrtnih kultura također ovisi i o pravovremenom roku sjetve i sadnje. Neke mlade biljke su zbog loših vremenskih uvjeta bile svijetlo zelene, pa čak i žute boje.

– Takav izgled u mnogim usjevima posljedica je nepovoljnih uvjeta: temperature zraka ispod 10 oC i jakog vjetara, ispiranja hranjiva ali i malog broja sunčanih sati. Uslijed privremenog zatopljenja već nakon svega par toplijih dana, biljke su počele dobivati zdraviju tamno zelenu boju – ističe.

Zbog navedenog se preporučuje poljoprivrednim proizvođačima poduzeti sljedeće mjere:

Na već zasijanim oranicama i ovisno o datumu sjetve i načinu pripreme tla za sjetvu, na nekim parcelama potrebno je prvenstveno razbiti pokoricu.

Na nekim povrtnim i ratarskim usjevima provođenje pravodobne kultivacije i prihrane osigurat će biljkama bolje vodozračne odnose i bolje usvajanje hranjiva za daljnji rast i razvoj.

Osim toga obilne oborine, vjetar i niske temperature u usjevima ozimih žitarica naročito ječma , triticale, pšenice ali i na češnjaku  pogodovale su razvoju hrđe na listovima, pa je potrebno provesti zaštitu tamo gdje već nije kasno.

Na nekim usjevima je nakon naleta jakog vjetra došlo do polijeganja usjeva žitarica koje su obilno pognojene dušičnim gnojivima ili pojedinim usjevima u kojima se zakasnilo sa primjenom regulatora rasta i razvoja.

Osim toga došlo je i do polijeganja pojedinih usjeva uljane repice. Na nekim površinama uzrok polijeganja su jaki udari vjetra, a kod nekih usjeva uzrok polijeganja je oštećenje stabljika uljane repice zbog napada štetnika. Također je kao posljedica niskih temperatura u vrijeme cvatnje primijećeno odumiranje pojedinih komuški bez formiranog zrna u nekim usjevima uljane repice.

Na žalost mnogi usjevi uljne tikve nisu uopće niknuli ili su ih uništile velike najezde vrana, gdje su pojedina polja ostala potpuno prazna.

U puno slučajeva su poljoprivredni proizvođači išli na ponovno presijavanje uljne tikve na takvim parcelama za koje već sada postoji rizik da li će na vrijeme niknuti i ostvariti odgovarajući prinos.

Kod tikve može biti problem ako zbog prekasne sjetve tikva dođe u fazu intenzivne cvatnje i zametanja plodova u ljetnom periodu pri jako visokim temperaturama, tada može izostati oplodnja i formiranje plodova, što će se kasnije značajno odraziti na smanjenje prinosa. Ako vremenski uvjeti budu donekle zadovoljavajući i ako potraje dugo i umjereno toplo ljeto onda i takvi presijani usjevi uljne tikve budu ostvarili zadovoljavajuće prinose.

Na nekim usjevima krumpira došlo je do pucanja stabljike krumpira nakon jakog vjetra, zbog naglog porasta i izduživanja biljaka pri usvajanju velikih količina oborina. Isto tako je potrebno napraviti pravovremenu zaštitu od bolesti i tretiranje krumpirove zlatice, po mogućnosti insekticidima na koje zlatica ne pokazuje rezistentnost.

Oprezno sa zaštitom

Istraživanjem Agronomskog fakulteta utvrđena je  rezistentnost pojedinih populacija na aktivne tvari klorpirifos, cipermetrin, lufenuroni i klorantraniliprol, dok su pojedine populacije pokazale rezistentnost i na tiakloprid. Zbog toga je neophodno prilikom ponovljene primjene insekticida koristiti sredstva sa različitim aktivnim tvarima kako ne bi došlo do još veće rezistentnosti.

Na nekim povrtnim kulturama je također došlo do žućenja i propadanja donjih listova što na žalost zbog oslabljenog imuniteta biljaka predstavlja dobru podlogu za infekciju različitih gljivičnih oboljenja.

Na ostalim povrtnim kulturama odnosno kupusnjačama, salati, korijenastom i plodovitom povrću također treba čim se tlo dovoljno prosuši napraviti kultivaciju, odnosno mehaničko uništavanje korova, razbijanje pokorice i prema potrebi prihranu gdje to još nije napravljeno.

Osim toga na povrtnim kulturama također treba redovno pratiti zdravstveno stanje jer će zbog ovih uvjeta biti veća opasnost od pojave gljivičnih ali i bakterijskih oboljenja.

Kod primjene sredstava za zaštitu bilja uvijek preporučujemo poljoprivrednim proizvođačima ukoliko postoji potreba da na početku vegetacije primjenjuju sredstva sa dužom karencom, a pred kraj vegetacije odnosno bliže berbi povrća i voća da primjenjuju sredstva sa kraćom karencom, kako se ne bi dogodilo da se na takvim proizvodima pronađe više od dozvoljene MDK za propisanu biljnu vrstu.

Osim toga pred kraj vegetacije, odnosno bliže berbi poljoprivrednici također mogu primjenjivati ekološke preparate kod kojih nema štetnih rezidua, a po potrebi kroz vegetaciju, odnosno uslijed ovakvih stresnih uvjeta mogu također koristiti različite biostimulatore odnosno sredstva na bazi aminokiselina koja

U fokusu

Varaždin je europski grad stabala: “Ovo smo postigli kao tim”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varaždin, hrvatski grad baroka, glazbe i cvijeća, od sada ponosno nosi i titulu – europski grad stabala 2024.! Varaždin se ovom nagradom pridružio elitnom društvu zelenih europskih metropola, što je veliko priznanje ovom gradu, a posebno gradskoj komunalnoj tvrtki Parkovi, koja brine o održavanju gradskog zelenila.

The European City of the Trees Award (ECTA) je nagrada koju European Arboricultural Council dodjeljuje od 2007. godine onim gradovima koji se sukladno pravilima arborističke struke, ističu po iznimnoj kvaliteti rada s urbanim stablima. Tako se Varaždin našao u društvu Beča, Antwerpena, Amsterdama, Praga, Krakova, Tallina, Merana, Apeldorna, Trnave, Winterthura i Frankfurta na Majni.

Priznanje

Iako će sama nagrada biti uručena u lipnju na godišnjoj skupštini European Arboricultural Council, ovih je dana na adresu varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja stigla službena potvrda o dodjeli nagrade.

Tim povodom u petak, 26. travnja održana je konferencija za medije u jednom od najmlađih varaždinskih parkova, Parku mladih, kako bi se poslala simbolična poruka da sve što danas činimo u namjeri očuvanja zelene gradske panorame, ostavljamo u nasljeđe budućim generacijama.

– Ovu nagradu ostavljamo u zalog današnjoj djeci, da ih podsjeća kako nikad ne smiju odustati od brige za zeleni okoliš i za stabla jer ona su nam ključan saveznik u borbi protiv klimatskih promjena i onečišćenja istaknula je direktorica Parkova Jelena Sekelj i zahvalila svim zaposlenicima Parkova na angažmanu.

– Ovu nagradu postigli smo zajedno kao tim. Zahvaljujem gradskoj upravi na dijeljenju zajedničke vizije o održivom upravljanju gradskim stablima i zelenom i zdravom gradu, te na njihovoj volji za suradnjom. Zahvaljujem na suradnji i našim cijenjenim partnerima – komunalnim i privatnim poduzećima, fakultetima, institutima, javnim i obrazovnim ustanovama te pojedincima s kojima surađujemo u radu sa stablima. Hvala i našim sugrađanima koji nas podržavaju, kao i onima čije nas konstruktivne kritike potiču da budemo još bolji. Zajedno možemo učiniti puno za naš grad. Ponosimo se što smo Europski grad stabala jer je to potvrda naše stručnosti te predanosti održivosti i stvaranju grada ugodnog za život – dodaje Sekelj.

Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj čestitao je direktorici i svim djelatnicima gradske tvrtke Parkovi na ovom značajnom priznanju koje je još jedan dokaz koliko Varaždin djeluje po pitanju zelenila.

Zahvala

– Prošle je godine ovo priznanje dobio Antwerpen u Belgiji, a ove godine Varaždin. U užoj konkurenciji s nama je bio Zadar. Svečano uručenje bit će u lipnju. Nagrada potvrđuje zelenu agendu koju provodi Gradska uprava zajedno s Parkovima. Zahvaljujem vrijednim djelatnicima Parkova koji svaki dan uređuju naš grad i brinu o urbanom zelenilu. Ovih dana završili smo i nove drvorede, u Ulici Tina Ujevića, na Dravskoj poljani, zatim pored autobusnog kolodvora, u jesen kreće sadnja tisuću stabala iz projekta Varaždin pod krošnjama i možemo reći da je grad Varaždin zaista predvodnik i s razlogom je dobio ovu značajnu europsku titulu – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je na povijesnu činjenicu kako je Varaždin imao zaposlenog gradskog vrtlara tri godine prije Beča, a tridesetak godina prije Zagreba.

– To je kontinuirani rad, nasljeđe koje smo naslijedili od prijašnjih generacija, a projekte koje sada radimo, radimo za buduće generacije. Sve to doprinosi tituli koju Varaždin osvaja u posljednje tri godine – grada s najvišom kvalitetom života u Hrvatskoj – zaključio je gradonačelnik Neven Bosilj.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje