Povežite se s nama

Sport

Borna Rendulić ponajbolji hrvatski hokejaš dio kondicijskih priprema odrađuje i u Varaž

Objavljeno:

- dana

HOKEJ

Borna Rendulić, ponajbolji hrvatski hokejaš dio svojih ljetnih priprema odrađuje u Zagrebu ali i Varaždinu u Fitness klubu Gibi Gib, u vlasništvu obitelji Kovač. Kondicijske pripreme odrađuje zajedno s hokejašem Ivanom Šijanom, koji igra u Norveškoj i kondicijskim trenerom Juricom Frankovićem – Micekom.

Bila je to prilika podsjetiti se kako je počeo 25-to godišnji hrvatski reprezentativac i prvi Hrvat u čuvenom NHL-u.

Kao klinac sam trenirao nogomet i bio sam skroz sportaš. Još dok sam bio u vrtiću išli smo jedan dan na klizanje. Obukao sam klizaljke i odmah mi je dobro išlo. Tamo su bili treneri hokeja i pitali su me hoću li doći na hokej. Ja sam se odazvao pozivu i tako je sve počelo, od sedme godine.

U zagrebačkom Medveščaku je sve počelo a vrlo brzo nakon toga krenuo si dalje.

 U Medveščaku sam bio do 15-te godine i onda sam otišao u Finsku. Tamo sam bio sedam godina i onda sam otišao za Ameriku. NHL je vrh hokeja, to je cilj, to sanjaš tamo su svi vrhunski igrači. Tamo sam proveo posljednje tri godine.

Kakvi su trenutno planovi, koji je tvoj novi klub?

Kluba trenutno nemam. Sljedeći tjedan bi se trebao dogovoriti. U svakom slučaju se vraćam u Europu. Bit će to vjerojatno klub iz Češke, Švedska ili Švicarska. Te tri opcije su u igri. Nakon tri godine u Americi bilo mi je dosta, probao sam nije išlo, uz to sam imao i ozljedu koja me je vjerojatno zeznula ali nema veze. Sada dolazim u Europu i imam neku drugu viziju. Ovdje ću biti top igrač i moći ću reći koliko želim igrati, koju minutažu i sl. Još sam mladi i za nekoliko godina mogu ponovo vidjeti da li da se vratim u Ameriku ili ne.

Kako se nalazimo u fitness centru. koja je razlika između kondicijske pripreme u Europi i Americi?

Amerika je na vrhu svijeta. Imaju brojne specijalizirane trenere, cijelu organizaciju koja se brine za hokejaše. Spoje te na aparate i odmah vide šta ti treba. To je drugi svijet. Finska je isto bila dobra ali oni imaju ruski stil. Rade jedne te iste stvari kroz cijelu godinu. Meni je Finska bila super jer sam ja tamo došao s 15 godina i tamo sam naučio sve kako se radi u teretani i ostalo. Odgovarali su mi ti treninzi i napredovao sam iz godine u godinu. U Americi nije bilo toliko dizanja utega koliko je bilo vježbi fleksibilnosti i sličnih stvari.

Što radiš za vrijeme ljetne igračke stanke?

U Hrvatskoj sam već dva mjeseca i ne mogu se opustiti moram održavati i dizati formu i biti spreman za sezonu. Onda počnu prave pripreme mjesec dana kada ideš na led. Treba se opet priviknuti na led jer ne kližeš po dva, tri mjeseca.  Ja za to vrijeme niti ne želim klizati jer mi je nakon osam mjeseci dosta klizanja.  U to vrijeme igram druge sportove tenis, padel i badminton i sve.

Koja je razlika između samog hokeja u Europi i Americi?

U Americi je led uži a duži, puno je manji led i puno je manje mjesta. U Europi je led puno širi i imaš puno više mjesta kad dobiješ pak. Nije igrač odmah na tebi. U Americi kad dobiješ pak trojca su već na tebi i ti moraš znati prije nego dobiješ pak kuda ćeš s njim. Ako ga se ne riješiš odmah dobiješ u glavu, padneš i 0onda je kaos. Poslije dođeš na klupu i trener se dere na tebe. U Europi imaš puno više mjesta. Kližeš pa dobiješ pak, pa se okreneš, pa pogledaš cijelu igru, gdje je tko  i tako. A, u Americi je sve puno brže.

Kakva je razlika između vrhunskih igrača u Europi i Americi?

Kvaliteta igrače je opet specifična. Imaš u Europi super igrača koji mogu igrati u Americi ali ne žele jer je Amerika biznis. Tamo si samo broj. Trener ima 60 igrača i to je natjecanje svaki dan. To je drugačija kultura. Opet ima dobrih igrača u Americi koji se nisu snašli u Europi, nisu se uklopili. Puno toga ovisi kako se uklopiš u ekipu, a moraš imati i sreće da dođeš u momčad koja će te potrefiti. Da imaš dva, tri igrača s kojima se kužiš na ledu i počneš zabijati i trener te zavoli i sve je odlično. A, može otići i u drugu stranu, dođeš a trener te ne voli. Možeš biti jako dobar ali ako te trener ne voli ne budeš igrao. Kao u svakom sportu. Zatim, tu su i ozljede. 

Izvor:
Foto:

Sport

Prije 20 godina napustio je Božidar Kanoti, legenda, rekorder i šampion varaždinskog sporta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Piše: Marin Čubrić

Na današnji dan prije 20 godina napustio nas je Božidar “Boško” Kanoti, istinska sportska legenda ovih prostora.

Božidar “Boško” Kanoti bio jedan od najboljih varaždinskih, hrvatskih i najboljih tenisača na prostoru cijele bivše Jugoslavije, rođen je 15. veljače 1952. godine u Varaždinu i već kao dječak najavljivao je blistavu tenisku karijeru. Bio je peterostruki državni prvak u mlađim kategorijama bivše Jugoslavije. Odigrao je niz odličnih mečeva i u starijim uzrasnim kategorijama, a pogotovo za TK Varteks za koji je godinama nastupao. Bio je učitelj tjelesne kulture i svestran sportaš koji se također bavio rukometom i košarkom, iako je njegova najveća ljubav bila tenis u kojemu je ostavio i najdublji trag.

– Boško je imao tri stvari izvanserijske. Njegov dominantni forhend koji je bio preteča današnjeg forhenda jer se u ono vrijeme igralo više sa kontinentalnim zahvatom, a on je imao top spin s kojim je dominirao na terenu. Druga stvar je njegova pokretljivost i lakoća promjena pravca, danas to zovemo agilnost. I treća stvar je bila samopouzdanje, danas to zovemo psihološka priprema. Imao je toliko tog samopouzdanje nikad nije prerastalo u aroganciju i on je na terenu dao 110 posto od sebe – rekao je Marijan Dugandžić, njegov dugogodišnji prijatelj i teniski suvremenik.

Kanoti je bio dio generacije odličnih i vrhunskih sportaša te državnih prvaka koji su proizašli iz Varteksovog naselja, a čak se i među njima isticao.

– Boško Kanoti je izdanak jednog izvorišta sportaša, a to je bilo Varteksovo naselje. Nije bilo kuće u tom naselju u kojoj nije netko bio sportaš. To je bilo slojevito bavljenje sportom. Klinci su se bavili tenisom, dječaci do 15-16 godina su se bavili nogometom, a iznad 25 godina su se bavili kuglanjem. Zvonko Vupora koji je igrao desnog beka za Varteks je u simultanki pobijedio Roberta Fischera u šahu, a taj valjda u 200 simultanki nije izgubio ni jednu partiju. Vidite što je to bilo Varteksovo naselje – rekao je cijenjeni g. Krunoslav Kruljac, varaždinski pisac i novinar.

  1. godine Kanoti je zaigrao u mađarskoj teniskoj ligi kao igrač Nagykanisze. Iako mu je tenis uvijebio broj jedan Boško Kanoti volio je i košarku, a posebno uspješan bio je kao rukometaš.

Naime, igrajući za varaždinske klubove Mladost i Vamu bio je uvijek među najistaknutijima, a na utakmici između Mladosti i ludbreške Podravine (1971.) postigao je čak 54 pogotka, što je i danas ne samo varaždinski, već i hrvatski rukometni rekord.”

Nastavite čitati

Sport

Kajak kanu klub Varteks organizirao 27. Memorijal Siniša Razlog

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kajak kanu klub Varteks organizirao je 27. Memorijal Siniša Razlog u kajak kanu spustu. Na stazi dužine 3,5 kilometra voženoj po kanalu HE Varaždin nastupilo je 55 posada iz Hrvatske, Slovenije i Bosne i Hercegovine.

Prva mjesta od Varaždinaca osvojili su Borna Valjak polaznik škole kajaka, Marin Bjeliš kod kadeta u kajaku, Hana Valjak u kajaku kod kadetkinja, Matija Novak u kajaku kod juniora, Emil Milihram u kajaku kod seniora, Mate Bijeliš u turističkom kajaku, Danijel i Ervin Mijatović u kanu dvosjedu i Davorin Šestanj i Patrik Rauš u turističkom kanu dvosjedu.

Na drugo mjesto plasirali su se u kajaku Neo Vugrek kod kadeta, Leona Habek u kajaku kod kadetkinja, te Robert Rauš i Mario Peček u turističkom kanu dvosjedu.

Na treća mjesta plasirali su se Lucija Plantak u kajaku kod mlađih kadetkinja, Andrija Novak u kajaku kod mlađih kadeta, Domagoj Cerovečki u kajaku kod kadeta, Nikola Novosel u kajaku kod seniora, Veljko Milihram u kanu jednosjedu i Nikola Novak u turističkom kajaku.

Matija Novak bio je 4. kod kadeta u kajaku, kao i Dina Stanković kod mlađih kadetkinja i Darko Tomašek i Igor Krajcar u turističkom kanu dvosjedu.

Na 5. mjesto plasirali su se Viktor Žmegač u kajaku kod kadeta, Dino Šimek  u kajaku kod veterana i Damian Kukec u kajaku kod seniora.  

Goran Vugrek u bio je 7. u kajaku kod seniora, a Michel Ivić 9. u kajaku kod veterana. Kajak kanu klub organizira Kup mladih Varaždin i Otvoreno seniorsko prvenstvo Varaždina u kajak slalomu koji će se održati u nedjelju 5. svibnja kod mostova na rijeci Dravi s početkom u 11:00.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje