Povežite se s nama

Život i društvo

FOTO Viničanke od pamtivijeka znaju kako izraditi papirnate ruže, đurđice, ljubičice…

Objavljeno:

- dana

OČUVANJE BAŠTINE

Edukativnom radionicom “cvijet za ljepši svijet“ u dvorištu viničke tradicijske kuće u Marčanu su nastavljene aktivnosti u sklopu projekta “Ruralna detokskikacija upoznavanjem bogatstva kulturne bašine“ akronima DETOX.

Radionica je bila namijenjena polaznicima Osnovne škole Vinica i srednje škole Arboretum Opeka koji su kroz praktičan rad naučili izrađivati cvijeće od krep papira.

– Putem projekta u kojeg su uz Vinicu uključene Općine Lenart, kao vodeći partner, te Općine Sveta Ana i Sveti Andraž v Slovenskih Goricah i Donja Voća razvija se proizvod Etnotour. U okviru potonjeg, namjeravamo realizirati ukupno osam radionica – pojasnila je Snježana Kovačić, koordinator dijela projekta koji se provodi od strane Općine Vinica.

Dodala je da je riječ o projektu očuvanja i zaštite kulturne baštine.  

– Nastojimo od zaborava spasiti vještine među koje spada i ručni rad pa je prva radionica bila posvećena vezenju i heklanju. Druga je namijenjena školarcima koji uče kako izraditi cvijeće od prirodnih materijala. Naime, nekada ljudi u zimskom razdoblju nisu imali mogućnost kupnje živog cvijeća. Stoga su se radi ukrašavanja domova snalazili na različite načine i sami izrađivali ruže, đurđice, ljubičice i karanfile – Rekla je Kovačić.

Za izradu takvih ukrasa potrebni su znanje i vješte ruke.

– Članice KUD-a Vinica koje djeluju u sekciji Fijolica, naučile su izrađivati cvijeće od svojih majki i baka, te ovu vještinu rado prenose na mlađe naraštaje. Nadamo se da ova lijepa tradicija neće pasti u zaborav, a za izradu cvijeća uglavnom koristimo drvene štapiće i žicu, dok se latice i lišće izrađuju od raznobojnog papira – naglasila je Josipa Pižeta.

Sve što njezine oči vide – ruke će sigurno napraviti i bolju instruktoricu školarci nisu mogli ni zamisliti.

– Super nam je, bolje nego na nastavi likovnog odgoja. Predavačice su nas naučile kako izrezati i zalijepiti latice, a ja ću izraditi crvenu ružu u roku pola sata. Poklonit ću je svojoj baki i iznenaditi je jer ona ne zna izrađivati ovakve ukrase – rekla je učenica 6. razreda Leonarda Dubovečak.

Inače, ovaj osebujan projekt koji je vezan uz očuvanje i prezentaciju bogatstva kulturne baštine provodi se i financira iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Programa suradnje Interreg V-A-Slovenija Hrvatska.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u fotogaleriji Ivana Agnezovića:

Izvor: Foto: Ivan Agnezović

Život i društvo

Podravka za rad u Varaždinu traži čak 15 vozača viličara, laborante, operatore…

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prehrambena kompanija Podravka raspisala je nekoliko natječaja putem kojih traži dvadesetak novih radnika različitih struka.

Priliku za zapošljavanje u ovoj tvrtki dobit će čak 15 vozača viličara u Podravkinoj tvornici i skladištu u Varaždinu. Početna je plaća 940 eura bruto, uvjet je osnovna škola, a radno iskustvo nije važno.

Podravka osigurava ugovor o radu na 12 mjeseci uz probni rok od dva mjeseca uz mogućnost stalnog zaposlenja.

Uz osnovnu plaću, radnici dobivaju dodatke za smjenski rad, fiksni mjesečni dodatak na plaću, naknadu za troškove prijevoza, uplatu u treći mirovinski stup, isplatu regresa, božićnice i uskrsnice…

Traže se i četiri električara na neodređeno za rad u tvornicama u Koprivnici i Varaždinu i još toliko tehničara u laboratoriju u Varaždinu, pa dvoje operatera u Kalnikovom pogonu…

Nastavite čitati

Život i društvo

U subotu podjela certifikata OPG-ovima koji svoje proizvode prodaju na varaždinskom placu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gradska tržnica Varaždin i Udruga hrvatskih tržnica i ove su godine u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede i Varaždinskom županijom provele certificiranje domaćih proizvođača hrane.

Dodjela certifikata ‘Proizvodi hrvatskog seljaka’ bit će upriličena na varaždinskome placu, u subotu 4. svibnja, u 10 sati.

Certifikate „Proizvodi hrvatskog seljaka“ ove će godine ponovno primiti više od pedeset poljoprivrednika iz Varaždina i okolice, prodavača na varaždinskom placu, čime Gradska tržnica potvrđuje status certificirane seljačke tržnice već devetnaestu godinu zaredom.

Projekt certificiranja varaždinska Gradska tržnica provodi od 2006. godine, u suradnji s Udrugom hrvatskih tržnica, te lokalnom i regionalnom upravom. Certifikati su jamstvo prodaje vlastitih proizvoda, uzgojenih i proizvedenih na domaćem tlu. Kupujući ‘Proizvode hrvatskog seljaka’ izravno od proizvođača, posjetitelji tržnice kupuju zdravo i lokalno, te ujedno potiču razvoj malih obiteljskih gospodarstava i domaće poljoprivrede.

Za odličnu atmosferu pobrinut će se tamburaški sastav ‘Sedef’, a program će voditi  Krunoslav Čolo.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje