Povežite se s nama

U fokusu

Rade od 0 do 24: uz održavanje cesta, saniraju kritična klizišta

Objavljeno:

- dana

Županijska uprava za ceste

Nepredvidive kiše koje su uzrokovale brojne poplave i klizišta diljem županije nisu poremetile redoviti rad Županijske uprave za ceste. Iako je riječ o milijunskim štetama na cestama u ingerenciji ŽUC-a, uprava za ceste intenzivno ulaže u saniranje, popravak, asfaliranje… na 950 kilometara županijskih cesta.

– Spomenimo neke: asfaltirano je petnaestak kilometara novih dionica cesta, s jedinicama lokalne samouprave je riješena odvodnja u sklopu čega su se izgradili i nogostupi – nabrojio je samo neke od radova ravnatelj Županijske uprave za ceste Tomislav Osonjački.

Elementarna nepogoda

Iako je zbog poplava i klizišta župan Predrag Štromar proglasio stanje elementarne nepogode, to nije spriječilo ŽUC da u otežanim uvjetima nastavi s redovnim poslovanjem. Osim što su se s asfaltiranja ili izgradnje nogostupa prvo orijentirali na saniranje županijskih cesta od poplava i klizišta.

Unatoč otežanim uvjetima, redovno održavanje cesta uredno se odvija

– Ovo ljeto neplanski je došlo do urušavanja tla. Zašto neplanski? Zato što se takve stvari obično očekuju u proljeće. Kiše u rujnu nanijele su višemilijunsku štetu lokalnim i županijskim cestama – priča Osonjački.

Bez stanke

Radovi su konstantno u tijeku. Početkom i tijekom godine sanirana su neka klizišta i manji odroni.

Radovi su konstantno u tijeku.

– U prvoj fazi se išlo na otklanjanje odrona u smislu osiguravanja prometa u skladu s mogućnostima. Glavni kriterij je osiguranje sigurnosti na cestama. Rješenja za klizišta projektirat će se tijekom zime kako bi se u proljeće moglo početi s radovima – govori Tomislav Osonjački.

Najveća šteta na Haliću

Cijeli brdski dio županije ugrožen.

Na pitanje o prioritetu kojim će se sanirati ceste, Osonjački veli da će se prvo sanirati najkritičnija područja gdje su ceste, što je najgora varijanta, zatvorene. Ravnatelj ŽUC-a ističe da je cijeli brdski dio županije ugrožen. Riječ je o općinama i gradovima u zapadnom dijelu Varaždinske županije – Lepoglavi, Bednji, Vinici, Cestici, Varaždinskim Toplicama, čak i u dijelovima ludbreškog vinogorja. Klizišta su svugdje, veli Osonjački, no kao klizište koje je uzrokovalo najveću štetu, vezanu za cestu, ali i okolni teren izdvaja ono na Haliću, u općini Kneginec Gornji.

Višemilijunske štete

 Ovo ljeto neplanski je došlo do urušavanja tla. Zašto neplanski? Zato što se takve stvari obično očekuju u proljeće.

– Riječ je o klizištu u neposrednoj blizini kuća. Zbog konfiguracije terena ondje je već godinama nestabilno i opasno. Samo šteta na cesti procjenjuje se na milijun kuna, dok vrijednost kuća nije poznata – govori Tomislav Osonjački. S obzirom na sveukupne višemilijunske štete, unatoč proračunu od 53 milijuna kuna, Županijska uprava za ceste morat će poslati molbe i drugim institucijama za pomoć.

Najveće klizište, ono u Topličkom Hrastovcu, gdje je zemlja doslovno progutala veliki dio ceste, ne pripada ŽUC-u već potpada pod nerazvrstane ceste.
Na pitanje kad se očekuje finalizacija saniranja klizišta, Osonjački je realan.

– Klizišta ima na jako puno cesta. Najkritičnija se rješavaju, manje kritična se prate, odrađuju se manje sanacije kako bi se spriječio dovod vode u klizišta. Jednostavno – pokušava se djelovati preventivno kako ne bi došlo do urušavanja cesta. Ima klizišta koja godinama stoje na neki način načeta, ali još nisu krenula, dok nekoliko desetaka metara dalje nema nikakvih naznaka klizišta, pa u roku od nekoliko minuta nestane pola ceste. Kao što se dogodilo lani u Voći. Takvih je primjera puno, ali to su elementarne nepogode koje je nemoguće predvidjeti – zaključuje Tomislav Osonjački.

Dobra vijest – besplatan prilaz na županijske ceste

Uz klizišta, poplave i druge nepogode koje su ih snašle, pravni subjekti u prometu donedavno su morali plaćati i naknade za priključak na županijske ceste. Odluka je ukinuta na inicijativu Varaždinske županije i ŽUC-a.
– Pričalo se kako se to provodi samo u našoj županiji što svakako nije točno, već se radi o ažurnosti, a zakonska naknada se morala provoditi u cijeloj državi. Zadovoljni smo da se ukinula ta naknada i barem u tom dijelu olakšali obrtnicima i svima koji su morali plaćati – zadovoljan je Tomislav Osonjački.

Pripreme za zimsku sezonu : Naručeno tri tisuće tona soli

Dok se klizišta rješavaju svojim tempom, valja se pripremiti za zimsku sezonu.

– Pripreme su u tijeku. Nadamo se da zima neće biti niti slična onoj od prije dvije godine. Zimska služba je veliki trošak, a naša je obaveza zimsko održavanje prometnica. Moramo uskladiti uobičajeno održavanje cesta s dodatnim, neplanskim troškovima. Planovi su gotovi. Svake se godine usklađuju prema stanju na prometnicama, naručuje se sol – govori Osonjački, koji iz jednog velikog posla doslovno preko noći uskače u drugi.

– Naručili smo tri tisuće tona soli, što je lani bilo više nego dovoljno dok je preklani bilo premalo…

Tri tisuće tona je više od prosjeka, a ukolikom se veća količina potroši ranije, uvijek nam ostaje mogućnost dodatnog naručivanja – mirno će Tomislav Osonjački, koji na pitanje o tome ima li saznanja kakvu zimu očekivati, odgovara da je teško reći.– Oduvijek, a osobito u zadnje vrijeme, pokazalo se da je vrijeme nemoguće predvidjeti. Ovih prvih devet mjeseci je bilo vrlo intenzivno – s puno problema na cestama, odronima i poplavama koje zatvaraju ceste. To smo riješili i ceste su prohodne. Trenutno se radi na područjima Novog Marofa, Jalžabeta, Ljubešćice, Kameničkoa Podgorja – sanira se klizište, u Ludbregu su u suradnji s Gradom krenuli radovi u Frankopanskoj ulici. Radi se intenzivno i radit će se dok vrijeme bude dozvoljavalo – zaključio je Tomislav Osonjački, ravnatelj Županijske uprave za ceste kojega, prema svemu sudeći, ne očekuje nimalo miran period.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Varaždin je europski grad stabala: “Ovo smo postigli kao tim”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varaždin, hrvatski grad baroka, glazbe i cvijeća, od sada ponosno nosi i titulu – europski grad stabala 2024.! Varaždin se ovom nagradom pridružio elitnom društvu zelenih europskih metropola, što je veliko priznanje ovom gradu, a posebno gradskoj komunalnoj tvrtki Parkovi, koja brine o održavanju gradskog zelenila.

The European City of the Trees Award (ECTA) je nagrada koju European Arboricultural Council dodjeljuje od 2007. godine onim gradovima koji se sukladno pravilima arborističke struke, ističu po iznimnoj kvaliteti rada s urbanim stablima. Tako se Varaždin našao u društvu Beča, Antwerpena, Amsterdama, Praga, Krakova, Tallina, Merana, Apeldorna, Trnave, Winterthura i Frankfurta na Majni.

Priznanje

Iako će sama nagrada biti uručena u lipnju na godišnjoj skupštini European Arboricultural Council, ovih je dana na adresu varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja stigla službena potvrda o dodjeli nagrade.

Tim povodom u petak, 26. travnja održana je konferencija za medije u jednom od najmlađih varaždinskih parkova, Parku mladih, kako bi se poslala simbolična poruka da sve što danas činimo u namjeri očuvanja zelene gradske panorame, ostavljamo u nasljeđe budućim generacijama.

– Ovu nagradu ostavljamo u zalog današnjoj djeci, da ih podsjeća kako nikad ne smiju odustati od brige za zeleni okoliš i za stabla jer ona su nam ključan saveznik u borbi protiv klimatskih promjena i onečišćenja istaknula je direktorica Parkova Jelena Sekelj i zahvalila svim zaposlenicima Parkova na angažmanu.

– Ovu nagradu postigli smo zajedno kao tim. Zahvaljujem gradskoj upravi na dijeljenju zajedničke vizije o održivom upravljanju gradskim stablima i zelenom i zdravom gradu, te na njihovoj volji za suradnjom. Zahvaljujem na suradnji i našim cijenjenim partnerima – komunalnim i privatnim poduzećima, fakultetima, institutima, javnim i obrazovnim ustanovama te pojedincima s kojima surađujemo u radu sa stablima. Hvala i našim sugrađanima koji nas podržavaju, kao i onima čije nas konstruktivne kritike potiču da budemo još bolji. Zajedno možemo učiniti puno za naš grad. Ponosimo se što smo Europski grad stabala jer je to potvrda naše stručnosti te predanosti održivosti i stvaranju grada ugodnog za život – dodaje Sekelj.

Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj čestitao je direktorici i svim djelatnicima gradske tvrtke Parkovi na ovom značajnom priznanju koje je još jedan dokaz koliko Varaždin djeluje po pitanju zelenila.

Zahvala

– Prošle je godine ovo priznanje dobio Antwerpen u Belgiji, a ove godine Varaždin. U užoj konkurenciji s nama je bio Zadar. Svečano uručenje bit će u lipnju. Nagrada potvrđuje zelenu agendu koju provodi Gradska uprava zajedno s Parkovima. Zahvaljujem vrijednim djelatnicima Parkova koji svaki dan uređuju naš grad i brinu o urbanom zelenilu. Ovih dana završili smo i nove drvorede, u Ulici Tina Ujevića, na Dravskoj poljani, zatim pored autobusnog kolodvora, u jesen kreće sadnja tisuću stabala iz projekta Varaždin pod krošnjama i možemo reći da je grad Varaždin zaista predvodnik i s razlogom je dobio ovu značajnu europsku titulu – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je na povijesnu činjenicu kako je Varaždin imao zaposlenog gradskog vrtlara tri godine prije Beča, a tridesetak godina prije Zagreba.

– To je kontinuirani rad, nasljeđe koje smo naslijedili od prijašnjih generacija, a projekte koje sada radimo, radimo za buduće generacije. Sve to doprinosi tituli koju Varaždin osvaja u posljednje tri godine – grada s najvišom kvalitetom života u Hrvatskoj – zaključio je gradonačelnik Neven Bosilj.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje