Povežite se s nama

Život i društvo

Dan kada se slavi ljubav i tičeki ženiju

Objavljeno:

- dana

VALENTINOVO, DAN ZALJUBLJENIH

Što vam znači Valentinovo?  Hoćete li uživati u romatnici i poklonima ili biste danas najradije preskočili zbog silnih srčeka, ružica i medeka koji će vrebati iz svakog izloga i iza svakog ugla?

Iako se Valentinovo smatra danom ljubavi i poštovanja prema dragim osobama, tog dana ipak su u središtu pažnje svi zaljubljeni, mladi, no i oni s nešto više godina na leđima. A početak obilježavanja današnjeg Dana zaljubljenih seže još u vrijeme staroga Rima.
Car Klaudije naredio je svim vojnicima da se ne smiju ženiti ili zaručivati jer je smatrao da se oženjeni ili zaručeni muškarci neće htjeti boriti u njegovim ratovima, već će radije ostajati kod kuće sa svojim obiteljima.

 

Početak obilježavanja Dana zaljubljenih seže u doba starog Rima

Svi su svećenici poštovali njegovu odluku, osim svećenika Valentina koji je potajno je vjenčavao vojnike koji su se htjeli ženiti. To je trajalo tako dugo dok ga vlasti nisu ulovile i strpale u tamnicu, a to što je radio iza leđa caru Valentina je koštalo glave. Nakon njegove smrti narod ga je proglasio svecem, a 14. veljače počelo se obilježavati Valentinovo.
Riječ je o najpoznatijoj legendi o tome kako je nastalo Valentinovo, iako postoje i druge.
Tako prema nekim vjerovanjimasmatra se da Valentinovo potječe od poganskih obreda, no poznata je i legenda koja potječe iz doba srednjeg vijeka.
Tada se  vjerovalo da se 14. veljače ptice počinju pariti. Od tog vjerovanja potječe i običaj slanja valentinovskih čestitki i poruka zaljubljenih na Valentinovo.  

Tak je bilo nekad: Tičeki se ženiju na Valentinovo

Najpoznatije vjerovanje koje se vezuje uz blagdan Svetog Valentina je vjerovanje da se toga dana žene tičeki. Ujutro na sam blagdan roditelji su djecu slali u šumarke kako bi tražili ostatke hrane s ptičje svadbe. Uz ostatke hrane djevojčice bi znale pronaći i kakav mali tanjurić ili šalicu, a dječaci kakvu drvenu igračku. U okolici Varaždina vjerovalo se kako djeca u potragu za ostacima ptičje svadbe moraju ići bosa, a ostatke će pronaći tek onda kada im se na nožicama pojave crvene čizmice. O pticama u tradicijskoj kulturi postoje brojna vjerovanja. Najraširenija su ona u kojima se na temelju glasanja ptice proriču neki događaji. Glasanje sove ili ćuka bio je predznak skore smrti, dok je graktanje vrane pretkazivalo neko zlo. Vranu se također krivilo i za iznenadni nestanak malih pilića u rano proljeće. Pjev kukavice u neprolistaloj šumi pretkazivao je godinu slabog uroda. Kada bi putnika tijekom putovanja pratio pjev ptica vjerovalo se da ono neće dobro završiti. Dolazak sjenica u blizinu kuća i na seoska dvorišta nagoviještao je skori dolazak zime i snijega, a svetom pticom drži se lastavica. Ona donosi blagoslov onoj obitelji na čijem imanju podigne svoje gnijezdo. Također se vjeruje da nosi crninu za Gospodinom. Pticu koju se držalo kao kućnog ljubimca bila je grlica, no one su također znale slobodno živjeti na seoskom dvorištu, a bio im je dopušten i ulazak u kuću. U pučkoj meteorologiji blagdan Svetog Valentina povezan je sa naglim zahladnjenjem i snježnim oborinama, pa je tako nastala izreka: Ak’ Valentin sneg najde onda ga pomlati, ak’ ga ne najde onda ga namlati! Sveti Valentin smatrao se i zaštitnikom zdravlja. (pripremio Tibor Martan)

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Varaždin je bio domaćin Domijade sjeverne Hrvatske

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Učenički dom Varaždin u subotu, 27. travnja bio je domaćin 47. regionalne Domijade sjeverne Hrvatske, natjecanja učeničkih domova u sportu i kulturi.

– Na Domijadi za regiju sjever sudjeluje 450 učenika iz 11 učeničkih doma iz sedam županija, a natječu se u šest različitih sportova, u likovnom stvaralaštvu te u glazbeno-scenskom i filmskom stvaralaštu. Natjecanja se održavaju na osam lokacija, u tri srednje škole, Areni Varaždin i u Graberju, pa zahvaljujem Varaždinskoj županiji na podršci, kao i Gradu Varaždinu. Najbolji, najspretniji, najkreativniji i najsretniji će izboriti nastup na državnoj Domijadi, koja će biti održana od 6. do 8. svibnja u Rovinju – rekla je ravnateljica Učeničkog doma Varaždin Katarina Vusić.

Regionalnu Domijadu otvorila je zamjenica župana Silvija Zagorec.

– Domijada se održava od 1975. godine, a ta tradicija govori o pola stoljeća želje da se djeca iz svih krajeva Hrvatske druže, upoznaju i natječu u onome što posebno vole, ali rekla bih, najvažnije je da ostvare poznanstva pa i prijateljstva za cijeli život. U vrijeme odrastanja zasigurno nije lako preseliti se u drugi grad, no niz je učenika koji u vrijeme svojeg srednjoškolskog obrazovanja žive u učeničkim domovima. Zato je važna uloga ravnateljice te cijele uprave i zaposlenika doma, pa i Županije kao osnivača. Varaždinska županija kao osnivač kontinuirano ulaže u Učenički dom Varaždin, a prošle godine je u potpunosti rekonstruiran restoran, za što je iz županijskog proračuna izdvojeno gotovo 48.000 eura. Takvim ulaganjima u dom osiguravamo sigurno mjesto za rast, učenje i druženje, dok su događaji poput Domijade prilika da učenike naučimo kako se nositi s pobjedama, nastupima, ali i porazima – rekla je zamjenica Zagorec.  

Pozdrave je u ime Grada Varaždina uputila pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Danijela Vusić.

Korisnici Učeničkog doma Varaždin i učenici Glazbene škole u Varaždinu Marija Klara Hodić i Emanuel Kontrec izveli su hrvatsku himnu u instrumental verziji u vlastitom aranžmanu.

I sve je bilo spremno – učenici su s osmijehom na licu i istaknutim transparentima krenuli na „borilišta“.

Uz domaćine iz Učeničkog doma Varaždin, najvećeg u regiji sjever, te korisnike Učeničkog doma Srednje škole u Maruševcu s pravom javnosti, na Domijadi se natječu i učenici iz domova iz Međimurske, Bjelovarsko-bilogorske, Koprivničko-križevačke, Virovitičko-podravske, Sisačko-moslavačke i Zagrebačke županije.

Natjecanje u likovnom stvaralaštvu održalo se u dvorani Srednje strukovne škole Varaždin, natjecanje u glazbeno-scenskom i filmskom stvaralaštu u HNK Varaždin, a u sportskim disciplinama (stolni tenis, badminton, košarka, odbojka, nogomet i šah) na šest lokacija, u dvoranama Prve i Druge gimnazije, Gospodarske i Elektrostrojarske škole, dvorani Graberje te Areni Varaždin.  

Za sigurnost svih natjecatelja brinuli su se volonteri – studenti sestrinstva Sveučilišta Sjever i članovi Gradskog društva Crvenog križa Varaždin.

Nastavite čitati

Život i društvo

Novo Selo Podravsko moglo bi postati hrvatsko “Selo ruža”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Za dobru organizaciju potrebno je malo motivacije, dobre volje, nešto vremena, ali puno zajedništva. Govore nam tako u Udruzi Slobodnjaki iz Novog Sela Podravskog, mjesta u sastavu Općine Mali Bukovec.

Oni su se nedavno primili organizacije jedinstvene manifestacije ˝Rikićevo proljeće˝, koja je posvećena hrvatskom glumcu Rikardu Brzeski, rodom upravo iz tog mjesta.

On je ostvario zapažene uloge u Mejašima, Gruntovčanima te u filmu legendarnog Žnidaršića Tko pjeva zlo ne misli.

Stoga su Slobodnjaki odlučili, ne samo odati počast svom poznatom sumještaninu, već očuvati taj dio kulture i stvaralaštva od zaborava.

– Riki Brzeska ostvario je značajne uloge u našim legendarnim filmovima, a želja nam je da i mlađe generacije upoznaju taj dio naše kulture – kažu nam u Udruzi.

Manifestaciji je prisustvovao i župan Anđelko Stričak.

– Novo Selo Podravsko, koje se nalazi u Općini Mali Bukovec je poznato po proizvodnji ruža. Međutim, sad je bogatije i za jednu manifestaciju “Rikićevo proljeće” u spomen na glumca Rikarda Brzesku. Pretpostavljam da se svi ili barem mi stariji sjećamo nezaboravnih Gruntovčana, a on je u njima utjelovio lik Gabera Požgaja. Scene bakice koja je umrla pa se predomislila, proslave obljetnice vatrogasnog društva, licitaža trstike, Dudeka uposlenog u HŽ-u, njihovog pjevanja “… tihe noći moje zlato spava….” ostaju nezaboravne. Uvijek ih je ponovo lijepo gledati. To su scene koje uz seriju Velo misto zasigurno ulaze u najbolja djela hrvatske kinematografije. Ali, osim podsjetnika na njih potrebno je i prisjetiti se svih tih velikana hrvatske povijesti – rekao je Stričak.

Pritom je dao podršku Udruzi Slobodnjaki, njihovom predsjedniku Daliboru Horvatu i načelniku Malog Bukovca Darku Markoviću da Novo Selo Podravsko brendiraju kao hrvatsko ˝Selo ruža˝.

– Udruga je zaista aktivna, članovi organiziraju predstave, mnogobrojne sportske aktivnosti i izlete, uređuju i održavaju vanjske prostore poput igrališta i prostora oko društvenoga doma, pomažu i uveseljavaju malim gestama one kojima je to potrebno – rekao je načelnik Marković te dodao kako uz sve to Novo Selo Podravsko ima najveći rasadnik ruža u Republici Hrvatskoj pa je želja da se kompletni centar naselja zasadi sa stotinama sadnica ruža te da se mjesto pretvori u hrvatsko ˝Selo ruža”.

Što se pak tiče ostalih aktivnosti, Slobodnjaci imaju puno planova.

– U lipnju je planirano obilježavanje obljetnice izgradnju društvenog doma u Novom Selu Podravskom, potom je u planu Seoski mali nogometni turnir i druženje mještana Novog Sela Podravskog. Također, planiramo sadnju drvoreda-parka na jesen. Spremamo se i na edukacijski izlet u Volčji Potok radi projekta sadnje spomenutog parka u Novom Selu Podravskom – kažu nam u Udruzi. Naravno, pred kraj godine pripremaju i Adventsko druženje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje