Povežite se s nama

Sport

Počeo s radom Regionalni centar u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

STOLNI TENIS

U Varaždinu je počeo s radom Regionalni stolnoteniski centar uz podršku Varaždinske županije, Grada Varaždina, TTS sportskog centra kao pilot projekt Hrvatskog stolnoteniskog saveza u cilju povećanja kvalitete rada s mlađim uzrasnim kategorijama.

 

Ideja

Voditelj varaždinskog centra Ronald Ređep za prvo okupljanje pozvao je Nevena Karkovića, izbornika reprezentacija mlađih uzrasnih kategorija, kadeta i kadetkinja te juniora i juniorki. Na to okupljanje, koje je održano u TTS sportskom centru odazvalo se četrdesetak mladih perspektivnih stolnotenisača s područja sjeverozapadne Hrvatske. Mladi stolnotenisači tri su dana radili s izbornikom Karkovićem koji je tako dobio detaljan uvid u njihove trenutne mogućnosti te im sugerirao na čemu bi u narednom periodu trebali više poraditi. Osim mladih igrača na okupljanje došli su i njihovi treneri i to iz STK Igea trener Zvonimir Gašparac, STK Sračinec trener Božidar Križanec, iz MSTC Nostro trener Samir Kučević, STK Mihovljan trener Nino Bujan, SRU Sudovčina voditelj Dejan Valdec, STK Ljubeščica trener Anita Tomašić, STK Starr trener Dražen Borovec, STK Kotoriba te STK Drava i trener Velimir Šagi.
Izbornik Neven Karković pojasnio je ideju regionalnih stolnoteniskih centara.
– HSTS ima ideju da pojača rad u regijama, da se dodatno educiraju treneri te da se omasovi stolni tenis. Ja sam dobio zadatak da obilazim regionalne centre i klubove u kojima se radi na ostvarenju tog ciljai. Bio sam i u Osijeku, Zaboku, Ljubeščici, Dugom Selu, a nakon Varaždina slijedi Dalmacija i Istra. Do kraja godine ću obići sve centre i pojedine klubove.
Kakav je program rada Regionalnog centra?
– Ideja je da se u svakom centru nađe osoba koja bi u ostalim manjim klubovima, u mjestima gdje nisu otvoreni klubovi, u školama radila na animaciji da se potakne djecu da se bave stolnim tenisom. Onda HSTS daje nadgradnju na edukaciji trenera i voditelja, a s vremena na vrijeme se organiziraju regionalni kampovi na kojima se sva ta djeca okupe i svi treneri. Onda je moguće napraviti dodatnu edukaciju kako bi svi išli zajedno naprijed.
Koliko često bi se održavali kampovi?
– S obzirom da za sada samo ja obilazim sve kampove, a kako sam i izbornik kalendar mi je kroz cijelu godinu popunjen. Tako da ću jednom do dva puta godišnje održavati kampove pod ingerencijom HSTS-a, ali očekujemo da će se ti kampovi održavati i češće i bez prisustva nekoga iz HSTS-a. Svaka regija će sama odrediti koliko puta je potrebno. Voditelj regionalnog centra obilazit će klubove i također vršiti dodatnu edukaciju, da kontrolira da li se ostvaruje sve onako kako se zacrtalo.
Koji je daljnji cilj nakon ovog rada po regijama?
– Primarni cilj je otvaranje novih stolnoteniskih mjesta i omasovljenje. Mi danas imamo oko dvije tisuće registriranih igrača i igračica, dok npr. u Frankfurtu ih je deset tisuća. Zatim iz te mase želimo dobiti više potencijalno dobrih igrača, reprezentativaca. Slijedi nadgradnja u centru u Zagrebu. Moguće je da se takvi jači centri za mlađe uzrasne kategorije otvore i negdje drugdje. Zatim moramo napraviti jedan zajednički seniorski centar. Znači raditi po manjim mjestima, zatim regionalnim centrima, te najbolje slati u centar u Zagreb ili gdje će već biti, te seniorski reprezentativci što je krajnji cilj.

Treneri

Kako je organizirana edukacija trenera za ovakav sustav rada?
– Treba biti vrlo realan. Kad pogledate taj problem u globalu vidite da u svakom sportu u Hrvatskoj vrhunskih trenera imate jednog do dva. Da se netko ne nađe uvrijeđen, mislim na trenere europskog ili svjetskog renomea. Što je i logično za ovako malu zemlju, kao i kod sportaša. Svugdje je ključni faktor čovjek. Ako imate nekog ambicioznog trenera, koji želi nešto napraviti, educira se i još je talentiran za to sigurno će nešto napraviti. U posljednjih petnaestak godina puno je bilo ljudi koji su prošli trenerske tečajeve i koji su željeli biti treneri. Međutim, oni se u nekim trenutku u svojim lokalnim zajednicama izgube. Nemaju podršku, nešto pokrenu pa se to ugasi i uglavnom nemaju priliku za dalji razvoj. Ono što će se sada pokrenuti a to je licenciranje trenera raznih razina i još će se one morati obnavljati. Što znači da će se morati dodatno educirati ali će moći i napredovati. Kad se na taj način uvede red u trenerski sustav dobit ćemo sigurno i više djece.
Kako će se organizirati te edukacije trenera?
– Do sada je to organizirala Hrvatska olimpijska akademija. Međutim, tu je došlo do nekih problema tako da HSTS od ove godine surađuje s Agencijom za sport. Oni su nam ponudili da organiziraju tečajeve za stolnoteniske trenere. Početkom lipnja kreće generacija 2015. Prijavilo se četrdesetak kandidata. Zatim ćemo vidjeti koliko među njima ima mladih ambicioznih trenera.
Kakvi su vaši dojmovi nakon prvog kampa u Varaždinu?
– Prvi kamp Regionalnog stolnoteniskog centra u Varaždinu je odlično organiziran. Za to je najzaslužniji moj kolega Ronald Ređep koji se potrudio da sve klubove u okolici animira da dođu i vide kako ćemo raditi. Teško je naći idealan termin jer se u stolnom tenisu svaki vikend negdje nešto igra. Ovaj vikend imali smo kvalifikaciju za popunu prve lige, tamo igra puno mladih igrača ali bez obzira na to uspjelo je.Odlična organizacija i uvjeti garancija su da će uspjeti ovaj projekt i vjerujem da će ubuduće biti još i bolje.

Izvor:
Foto:

Sport

Prije 20 godina napustio je Božidar Kanoti, legenda, rekorder i šampion varaždinskog sporta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Piše: Marin Čubrić

Na današnji dan prije 20 godina napustio nas je Božidar “Boško” Kanoti, istinska sportska legenda ovih prostora.

Božidar “Boško” Kanoti bio jedan od najboljih varaždinskih, hrvatskih i najboljih tenisača na prostoru cijele bivše Jugoslavije, rođen je 15. veljače 1952. godine u Varaždinu i već kao dječak najavljivao je blistavu tenisku karijeru. Bio je peterostruki državni prvak u mlađim kategorijama bivše Jugoslavije. Odigrao je niz odličnih mečeva i u starijim uzrasnim kategorijama, a pogotovo za TK Varteks za koji je godinama nastupao. Bio je učitelj tjelesne kulture i svestran sportaš koji se također bavio rukometom i košarkom, iako je njegova najveća ljubav bila tenis u kojemu je ostavio i najdublji trag.

– Boško je imao tri stvari izvanserijske. Njegov dominantni forhend koji je bio preteča današnjeg forhenda jer se u ono vrijeme igralo više sa kontinentalnim zahvatom, a on je imao top spin s kojim je dominirao na terenu. Druga stvar je njegova pokretljivost i lakoća promjena pravca, danas to zovemo agilnost. I treća stvar je bila samopouzdanje, danas to zovemo psihološka priprema. Imao je toliko tog samopouzdanje nikad nije prerastalo u aroganciju i on je na terenu dao 110 posto od sebe – rekao je Marijan Dugandžić, njegov dugogodišnji prijatelj i teniski suvremenik.

Kanoti je bio dio generacije odličnih i vrhunskih sportaša te državnih prvaka koji su proizašli iz Varteksovog naselja, a čak se i među njima isticao.

– Boško Kanoti je izdanak jednog izvorišta sportaša, a to je bilo Varteksovo naselje. Nije bilo kuće u tom naselju u kojoj nije netko bio sportaš. To je bilo slojevito bavljenje sportom. Klinci su se bavili tenisom, dječaci do 15-16 godina su se bavili nogometom, a iznad 25 godina su se bavili kuglanjem. Zvonko Vupora koji je igrao desnog beka za Varteks je u simultanki pobijedio Roberta Fischera u šahu, a taj valjda u 200 simultanki nije izgubio ni jednu partiju. Vidite što je to bilo Varteksovo naselje – rekao je cijenjeni g. Krunoslav Kruljac, varaždinski pisac i novinar.

  1. godine Kanoti je zaigrao u mađarskoj teniskoj ligi kao igrač Nagykanisze. Iako mu je tenis uvijebio broj jedan Boško Kanoti volio je i košarku, a posebno uspješan bio je kao rukometaš.

Naime, igrajući za varaždinske klubove Mladost i Vamu bio je uvijek među najistaknutijima, a na utakmici između Mladosti i ludbreške Podravine (1971.) postigao je čak 54 pogotka, što je i danas ne samo varaždinski, već i hrvatski rukometni rekord.”

Nastavite čitati

Sport

Kajak kanu klub Varteks organizirao 27. Memorijal Siniša Razlog

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kajak kanu klub Varteks organizirao je 27. Memorijal Siniša Razlog u kajak kanu spustu. Na stazi dužine 3,5 kilometra voženoj po kanalu HE Varaždin nastupilo je 55 posada iz Hrvatske, Slovenije i Bosne i Hercegovine.

Prva mjesta od Varaždinaca osvojili su Borna Valjak polaznik škole kajaka, Marin Bjeliš kod kadeta u kajaku, Hana Valjak u kajaku kod kadetkinja, Matija Novak u kajaku kod juniora, Emil Milihram u kajaku kod seniora, Mate Bijeliš u turističkom kajaku, Danijel i Ervin Mijatović u kanu dvosjedu i Davorin Šestanj i Patrik Rauš u turističkom kanu dvosjedu.

Na drugo mjesto plasirali su se u kajaku Neo Vugrek kod kadeta, Leona Habek u kajaku kod kadetkinja, te Robert Rauš i Mario Peček u turističkom kanu dvosjedu.

Na treća mjesta plasirali su se Lucija Plantak u kajaku kod mlađih kadetkinja, Andrija Novak u kajaku kod mlađih kadeta, Domagoj Cerovečki u kajaku kod kadeta, Nikola Novosel u kajaku kod seniora, Veljko Milihram u kanu jednosjedu i Nikola Novak u turističkom kajaku.

Matija Novak bio je 4. kod kadeta u kajaku, kao i Dina Stanković kod mlađih kadetkinja i Darko Tomašek i Igor Krajcar u turističkom kanu dvosjedu.

Na 5. mjesto plasirali su se Viktor Žmegač u kajaku kod kadeta, Dino Šimek  u kajaku kod veterana i Damian Kukec u kajaku kod seniora.  

Goran Vugrek u bio je 7. u kajaku kod seniora, a Michel Ivić 9. u kajaku kod veterana. Kajak kanu klub organizira Kup mladih Varaždin i Otvoreno seniorsko prvenstvo Varaždina u kajak slalomu koji će se održati u nedjelju 5. svibnja kod mostova na rijeci Dravi s početkom u 11:00.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje