Povežite se s nama

Međimurje

Atraktivna parcela pokraj Termi Sveti Martin pripada Sindikatu, a ne državi

Objavljeno:

- dana

BORBA ZA ZEMLJIŠTE

Vlasnik atraktivne parcele u Gradišćaku u Općini Sveti Martin, koja se nalazi tik uz LifeClass Terme Sveti Martin, nije Republika Hrvatska, nego Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika sa sjedištem u Zagrebu.

Utvrdio je to Trgovački sud u Varaždinu u nepravomoćnoj presudi donesenoj ovog mjeseca.

Nevaljali upis

Riječ je o nekretnini površine 6.751 četvornog metra, koja je u naravi šuma. Sud je naložio da se briše pravo vlasništva Republike Hrvatske, a da se kao vlasnik uknjiži Sindikat. Republika Hrvatska ujedno Sindikatu mora podmiriti parnične troškove u iznosu od 10.250 kuna.

Sindikat je tužbu podnio još u svibnju 2013. radi nevaljanog upisa u zemljišnu knjigu, i to nakon što nije uspio pokušaj mirnog rješenja spora. Isticali su da su parcelu kupili 1959. godine, prije uvođenja instituta društvenog vlasništva.

Napomenuli su da se RH kao vlasnik upisala neposredno nakon njih, a na temelju rješenja iz 1999. godine. U svibnju 2004. nekretnina je bila podijeljena na tri čestice, a RH je dvije čestice u veljači 2005. prodala Toplicama Sveti Martin, dok je treća čestica i danas upisana kao vlasništvo države.

Sindikat je naveo da je upis vlasništva proveden protivno Zakonu o udrugama: ta nekretnina, naime, nije bila uknjižena kao društveno vlasništvo, nego ju je Sindikat kupio još 1959., prije uvođenja instituta društvenog vlasništva.

Republika Hrvatska, koju je zastupalo Županijsko državno odvjetništvo u Varaždinu, u cijelosti je osporavala tužbu. Naveli su da je Sindikat kao zemljišnoknjižni vlasnik upisan u veljači 1995., ali da je to bila samo zabilježba promjene imena. Naime, vlasništvo je bilo upisano u korist Kotarskog odbora Sindikata Čakovec, prednika današnjeg Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika.

Kotarski odbor Sindikata Čakovec, prednik današnjeg Sindikata, je zemljište kupio još 1959., prije uvođenja instituta društvenog vlasništva. Prva presuda donesena je 2013., ali ju je Visoki trgovački sud RH ukinuo 2016. i vratio na ponovno suđenje.

Ponovljeni postupak

Državno odvjetništvo je tvrdilo da je riječ bila o društveno-političkoj organizaciji, koja se 1976., kada je na snagu stupio Ustav tadašnje SFRJ, preoblikovala u društveno-političku osobu. Time se, naveli su, njezino vlasništvo pretvorilo u društveno. Također su istaknuli da je RH vlasništvo stekla u siječnju 1998., šest mjeseci nakon stupanja na snagu Zakona o udrugama, i to zato što nije postojao dogovor udruga sindikata o pravu vlasništva na toj nekretnini.

Sud je u ovom predmetu prvu presudu donio još u listopadu 2013. i utvrdio da je tužba Sindikata osnovana. Međutim, Visoki trgovački sud RH je u listopadu 2016. presudu ukinuo i vratio je na ponovljeni postupak. U novom postupku varaždinski Trgovački sud ponovno je utvrdio da je zahtjev Sindikata u cijelosti osnovan.

Republika Hrvatska mora platiti 10.250 kuna parničnih troškova Sindikatu

– Uvidom u kupoprodajni ugovor od 31. lipnja 1959. utvrđeno je da su prodavatelji M. K. i J. K. prodali i predmetnu česticu Kotarskom odboru Sindikata državnih službenika Čakovec, knjižnom predniku tužitelja. U konkretnom slučaju ovaj sud smatra da nisu bile ispunjene pretpostavke (…) za upis prava vlasništva RH (…) na temelju rješenja Općinskog suda u Čakovcu od 13. svibnja 1999. Ovo zato što je u trenutku zaprimanja prijedloga za upis RH, Sindikat bio upisan kao vlasnik predmetne nekretnine, a ne kao korisnik, te predmetna nekretnina nije uopće bila upisana kao društveno vlasništvo, posebno uzimajući u obzir da je tužitelj vlasništvo nad predmetnom nekretninom stekao 1959., dakle, prije uvođenja instituta društvenog vlasništva – istaknuto je u presudi.

Protiv presude Županijsko državno odvjetništvo može se žaliti Visokom trgovačkom sudu Republike Hrvatske.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje