Povežite se s nama

U fokusu

Avar: “Da je po Bosiljevom, smijenjeni čelnici gradskih tvrtki imali bi direktorske plaće do mirovine“

Objavljeno:

- dana

Bivši zamjenik varaždinskog gradonačelnika Zlatan Avar je na današnjoj presici vijećnika Nezavisne liste Ivana Čehoka pojedine novinarske članke o ugovoru o radu donedavnog šefa varaždinske Čistoće okarakterizirao nečuvenom medijskom hajkom.

Avaru je, naime, nepojmljivo da se javno proziva čovjeka koji je rukovodeći spomenutom gradskom komunalnom tvrtkom od njenog osnutka osnutka do 2021. godine, povečao prihode s 23 na 40 milijuna kuna.

– Riječ je o tvrtki u čiju je imovinu uloženo 35 milijuna kuna i u kojoj je tijekom mandatnog razdoblja Davora Skroze otvoreno 50 novih radnih mjesta. To je bilanca koju je on ostavio novom direktoru. Ako taj ostvari barem pola onoga što je napravio njegov prethodnik – bit ću zadovoljan. Međutim, meni je nevjerojatno da su se medijskoj hajci pokrenutoj u Jutarnjem listu pridružili i pojedini varaždinski „novinarski bardovi“. Tu mislim na one koji objavljuju samo informacije koje im dostavlja SDP, bez da objektivno izvještavaju uvažavajući argumente jedne i druge strane – ističe Avar.

Potom se osvrnuo na uvjete iz ugovora o radu koje su imali pojedini direktori gradskih tvrtki u razdoblju od 2013. do 2017. godine, odnosno u onom koji je prethodio zadnjem gradonačelničkom mandatu Ivana Čehoka.

– Prvi indikativan primjer su Parkovi, u kojima je prije Alena Runca (HDZ), njegov prethodnik (Marin Bašić) zadržao svoju plaču i pravo korištenja službenog automobila. Sve je bilo u skladu s ugovorom kojeg je imao i s utvrđenim pravima. Dolaskom na vlast, pokazali smo da smo legalisti a ne avanturisti koji ulaze u sporove. Odnosno, plaća direktora je korigirana na niže uz dogovor Uprave i Bašića. Drugi primjer je ugovor o radu direktora Varkoma, u kojem je postojala klauzula u kojoj se govorilo da se nakon opoziva direktoru mora osigurati radno mjesto u skladu s njegovom stručnom spremom i stažem. No, moralo je biti u „rangu 10“ po sistematizaciji poslova, što drugim riječima znači da mu opet pripada direktorska pozicija. I to smo ispoštovali, a treba znati da je upravo Neven Bosilj u to vrijeme sjedio u Nadzornom odboru Varkoma i tada takve ugovore nije javno blatio i proglašavao ništetnima ili nezakonitima – ukazuje Avar, te dodaje da su i direktorski ugovori u drugim gradskim tvrtkama imali podjednake klauzule.

Pritom je naglasio da su takvi bili u Vartopu, Zoni sjever i drugdje, a imao ih je i Davor Skroza u svome ugovoru.

– Čistoća i Varkom imaju Skupštinu od 26 članova iz JLS-a, a ugovor o kojem govorim ima samo jednu klauzulu u kojoj stoji da mu se ne omogućava da radi na određenoj poziciji do mirovine, već se taj period ograničava na najviše 5 godina od završetka mandata. O tome je riječ, a svi oni koji danas pričaju da je takav ugovor ništetan, od 2013. do 2017. godine sjedili su u Nadzornim odborima i Skupštinama i nisu vidjeli nikakav problem da direktori do mirovine uživaju nevjerojatne povlastice iz ugovora u radu – rekao je Avar.

I dodao:

– Smatram da medijska hajka ne služi ničem drugome nego da se skrene pozornost s drugih stvari koje se događaju u Čistoći. Napominjem da je u ugovorima o radu postojala i klauzula da se mora dati jako valjana argumentacija za opoziv bilo kojeg direktora. To je još jedna činjenica koju aktualna vlast i pojedini mediji prešućuju. Baš kao i onu da su ti ugovori bili na snazi puno prije mandata prethodne gradske vlasti. Bila je to klasika Grada Varaždina i Varaždinske županije. Nažalost, gospodin Skroza uopće nije smijenjen jer je nešto pogrešno napravio u Trgovačkom društvu, već zbog animoziteta Nevena Bosilja i Vjerana Strahonje. Smijenjen je jer nije želio raditi nezakonito po nalozima predsjednika Nadzornog odbora i gradonačelnika Bosilja, a o tome ćemo opširnije uskoro govoriti detaljnije – rezolutan je Avar.

Ponovio je da bivša Čehokova vlast nimalo ne sliči aktualnoj koja po njemu u svojoj većini okuplja „avanturiste i ekstremiste“.

– Njihov modus operandi dobro se vidio na primjeru avanture koju je napravio tada SDP-ov predsjednik Upravnog vijeća JU Gradski stanovi na jednoj od sjednica. Naime, umjesto da razriješe ravnatelja, dali su mu otkaz i  to je rezultiralo dugogodišnjim sudskim sporom koji je na kraju JUGS koštalo 400.000 kuna. A takav rezultat imat će i hajka na gospodina Davora Skrozu i bit će to njegova zadovoljština za sve što su mu priredili, jer on nije član niti jedne političke stranke i nema ničije zaleđe – zaključio je Zlatan Avar.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje