Povežite se s nama

U fokusu

Avar: “Da je po Bosiljevom, smijenjeni čelnici gradskih tvrtki imali bi direktorske plaće do mirovine“

Objavljeno:

- dana

Bivši zamjenik varaždinskog gradonačelnika Zlatan Avar je na današnjoj presici vijećnika Nezavisne liste Ivana Čehoka pojedine novinarske članke o ugovoru o radu donedavnog šefa varaždinske Čistoće okarakterizirao nečuvenom medijskom hajkom.

Avaru je, naime, nepojmljivo da se javno proziva čovjeka koji je rukovodeći spomenutom gradskom komunalnom tvrtkom od njenog osnutka osnutka do 2021. godine, povečao prihode s 23 na 40 milijuna kuna.

– Riječ je o tvrtki u čiju je imovinu uloženo 35 milijuna kuna i u kojoj je tijekom mandatnog razdoblja Davora Skroze otvoreno 50 novih radnih mjesta. To je bilanca koju je on ostavio novom direktoru. Ako taj ostvari barem pola onoga što je napravio njegov prethodnik – bit ću zadovoljan. Međutim, meni je nevjerojatno da su se medijskoj hajci pokrenutoj u Jutarnjem listu pridružili i pojedini varaždinski „novinarski bardovi“. Tu mislim na one koji objavljuju samo informacije koje im dostavlja SDP, bez da objektivno izvještavaju uvažavajući argumente jedne i druge strane – ističe Avar.

Potom se osvrnuo na uvjete iz ugovora o radu koje su imali pojedini direktori gradskih tvrtki u razdoblju od 2013. do 2017. godine, odnosno u onom koji je prethodio zadnjem gradonačelničkom mandatu Ivana Čehoka.

– Prvi indikativan primjer su Parkovi, u kojima je prije Alena Runca (HDZ), njegov prethodnik (Marin Bašić) zadržao svoju plaču i pravo korištenja službenog automobila. Sve je bilo u skladu s ugovorom kojeg je imao i s utvrđenim pravima. Dolaskom na vlast, pokazali smo da smo legalisti a ne avanturisti koji ulaze u sporove. Odnosno, plaća direktora je korigirana na niže uz dogovor Uprave i Bašića. Drugi primjer je ugovor o radu direktora Varkoma, u kojem je postojala klauzula u kojoj se govorilo da se nakon opoziva direktoru mora osigurati radno mjesto u skladu s njegovom stručnom spremom i stažem. No, moralo je biti u „rangu 10“ po sistematizaciji poslova, što drugim riječima znači da mu opet pripada direktorska pozicija. I to smo ispoštovali, a treba znati da je upravo Neven Bosilj u to vrijeme sjedio u Nadzornom odboru Varkoma i tada takve ugovore nije javno blatio i proglašavao ništetnima ili nezakonitima – ukazuje Avar, te dodaje da su i direktorski ugovori u drugim gradskim tvrtkama imali podjednake klauzule.

Pritom je naglasio da su takvi bili u Vartopu, Zoni sjever i drugdje, a imao ih je i Davor Skroza u svome ugovoru.

– Čistoća i Varkom imaju Skupštinu od 26 članova iz JLS-a, a ugovor o kojem govorim ima samo jednu klauzulu u kojoj stoji da mu se ne omogućava da radi na određenoj poziciji do mirovine, već se taj period ograničava na najviše 5 godina od završetka mandata. O tome je riječ, a svi oni koji danas pričaju da je takav ugovor ništetan, od 2013. do 2017. godine sjedili su u Nadzornim odborima i Skupštinama i nisu vidjeli nikakav problem da direktori do mirovine uživaju nevjerojatne povlastice iz ugovora u radu – rekao je Avar.

I dodao:

– Smatram da medijska hajka ne služi ničem drugome nego da se skrene pozornost s drugih stvari koje se događaju u Čistoći. Napominjem da je u ugovorima o radu postojala i klauzula da se mora dati jako valjana argumentacija za opoziv bilo kojeg direktora. To je još jedna činjenica koju aktualna vlast i pojedini mediji prešućuju. Baš kao i onu da su ti ugovori bili na snazi puno prije mandata prethodne gradske vlasti. Bila je to klasika Grada Varaždina i Varaždinske županije. Nažalost, gospodin Skroza uopće nije smijenjen jer je nešto pogrešno napravio u Trgovačkom društvu, već zbog animoziteta Nevena Bosilja i Vjerana Strahonje. Smijenjen je jer nije želio raditi nezakonito po nalozima predsjednika Nadzornog odbora i gradonačelnika Bosilja, a o tome ćemo opširnije uskoro govoriti detaljnije – rezolutan je Avar.

Ponovio je da bivša Čehokova vlast nimalo ne sliči aktualnoj koja po njemu u svojoj većini okuplja „avanturiste i ekstremiste“.

– Njihov modus operandi dobro se vidio na primjeru avanture koju je napravio tada SDP-ov predsjednik Upravnog vijeća JU Gradski stanovi na jednoj od sjednica. Naime, umjesto da razriješe ravnatelja, dali su mu otkaz i  to je rezultiralo dugogodišnjim sudskim sporom koji je na kraju JUGS koštalo 400.000 kuna. A takav rezultat imat će i hajka na gospodina Davora Skrozu i bit će to njegova zadovoljština za sve što su mu priredili, jer on nije član niti jedne političke stranke i nema ničije zaleđe – zaključio je Zlatan Avar.

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje