Povežite se s nama

Kultura

Bit će teško, ali ne i nemoguće nadmašiti ovogodišnje izdanje VBV-a

Objavljeno:

- dana

Završene Varaždinske barokne večeri

Dodjelom Festivalskih nagrada Ivan Lukačić i Jurica Murai te promocijom dva CD-a u varaždinskoj Gradskoj vijećnici održana je završna svečanost Varaždinskih baroknih večeri.

Nagradu Ivan Lukačić, za etnomuzikološki rad i očuvanje hrvatske glazbene baštine, Festivalski žiri, predvođen muzikologinjom dr. sc. Zdenkom Weber, etnomuzikološki rad i očuvanje hrvatske glazbene nagradio je Ansambl narodnih pjesama i plesova Lado. Istoimenom nagradom, ali za najviši izvodilački domet ansambla nagrađen je talijanski ansambl La Magnifica Comunita.
Nagrada Jurica Murai za najbolju interpretaciju pripala je sopranistici Francesci Lombardi Mazzuli.

Sveta duhovna baština

Lado je nagradu dobio za program nazvan Gospin plač kroz stoljeća, izveden posljednjeg koncertnog dana Varaždinskih baroknih večeri. Žiri je svoju odluku objasnio riječima – Izuzetno dirljivi primjeri oplakivanja Kristove muke u sjajnom, vokalno specifičnom, tehnički sigurnom i predanom izvođenju pjevačica i pjevača Lada, nizanje bisera hrvatskih varijanti Gospinog plača, predstavili su nam doista svetu duhovnu baštinu koju ne smijemo zanemariti, a zahvaljujući upravo Ansamblu LADO taj se zaborav neće dogoditi,  stoji u obrazloženju odluke Festivalskog žirija.

Nagrada Jurica Murai

Francesca Lombardi Mazzulli opisuje najljepše stranice baroknog stvaralaštva

Talijanska sopranistica Francesca Lombardi Mazzulli nastupila je na dva koncerta u sklopu Festivala i to s Pera ansamblom iz Istanbula i talijanskim ansamblom Le Musiche Nove, a žiri je ocijenio da –  Francesca Lombardi Mazzulli pjeva s lakoćom, pogađa sve tonove intonacijskom pouzdanošću ona glasom opisuje najljepše stranice baroknog stvaralaštva, bez da u bilo kojem trenutku upadne u operne manire kasnijih razdoblja. Stilski vjerodostojna, glasovno nadasve sigurna i izražajno izuzetno dojmljiva Francesca Lombardi Mazzulli umjetnica je koja kao solistica s punim pravom zavrjeđuje Nagradu Jurica Murai za najbolju interpretaciju.

La Magnifica Comunita

Virtuozna prezentirano sviranje

Nagrada za ansambl

U Italiju odlazi i nagrada za ansambl La Magnifica Comunità, koji je u Crkvi svetog Nikole izveo program «La Venezia». Festivalski žiri pohvalio je glazbenike i njihovog umjetničkog voditelja Enrica Casazzu , koji je, kako se ističe u obrazloženju Žirija:- Istaknuo je svoje posebne sposobnosti naglašavanja vrijednosti glazbenog sadržaja podatnim i nabujalom osjećajnošću virtuozno prezentiranim sviranjem. Upravo su te značajke estetskog i emocionalnog spoja muziciranja u osnovi odluke da La Magnifica Comunità bude ovjenčana ovogodišnjom Nagradom Ivan Lukačić za najviši domet ansambla.

Lombardi u Krapini

Kad Lado kao folklorni ansambl dođe među profesionalne glazbenike koji su dobri poznavatelji baroka pa dobije nagradu, možemo samo biti presretni .

Predsjednica dr. sc. Zdenka Weber odluke žirija naziva, vrlo teškim –  Odlučili smo se za La Magnifica Comunita upravo zbog Enrica Casazze, violinista i soliste u Vivaldijevim koncertima jer je to bio taj spoj osjećajnosti i virtuoznosti, jednog načina interpetiranja koji Vivaldijevu glazbu čini živom i nama danas pristupačnom, a istovremeno udovoljava svim zahtjevima tehnike i svega ostaloga što gudački instrumenti znače. Francesca Lombardi Mazzulli se nametnula s dva različita repertoara i s velikim umijećem interpretiranja i mislim da smo dali nagradu umjetnici koja će znati proslaviti Varaždinske večeri činjenicom da je dobila tu nagradu i možemo pratiti jednu sasvim sigurno uspješnu karijeru. Lado- to su plesači koji pjevaju, mješoviti zbor plesača koji odlično pjevaju. Gospin plač, ta stoljećima njegovana melodija, različita u različitim hrvatskim krajevima je dobila ovim programom jedno dopunjenje, umjetničku crtu koju su dali etnomuzikolozi i onda smo tu nagradu dodijelili i za muzikološki rad i za prikupljanje, obrađivanje i doistu sjajnu izvedbu,  naglasila je Weber.

Ravnatelj Varaždinskih baroknih večeri Davor Bobić ovogodišnje je festivalsko godište nazvao-najboljim godištem. 

– Razlog za to zasigurno je Italija, koljevka barokne umjetnosti. Ono što smo čuli u ovih 12 dana festivala je nešto posebno i nešto što ćemo dugo pamtiti. Doživjeli smo jedan prekrasan glazbi san i nešto što smo planirali dvije-tri godine, rekao je Bobić. Ravnatelj VBV-a otkrio je i kako je već pripremljen program 45. Varaždinskih baroknih večeri u dogovoru s zemljom partnerom – Francuskom i kako Varaždinske barokne večeri ulaze u finale Dana francuske kulture u Hrvatskoj. – Velika je čast kad selektorica francuskog Ministarstva kulture dođe u Varaždin i naš program ocijeni s čistom «desetkom». Na nama organizatorima je ustrajemo  na daljnjem podizanju festivala i ja vjerujem da ćemo iduće godine imati najspektakularnije otvorenje festivala. Napravit ćemo otvorenje kod Starog grada i bit će dostupno svakom građaninu, zaključio je Davor Bobić, aludirajući na to da su dosadašnja otvorenja održavana ui Katedrali s ne baš previše mjesta.

Potpuni doživljaj

već pripremljen program 45. Varaždinskih baroknih večeri.

Dobitnicima nagrada čestitao je i gradonačelnik Goran Habuš koji je naglasio:- Očekivanja od ovih Varaždinskih baroknih večeri bila su velika i ono što me posebno veseli je da su ispunjena. Imao sam priliku biti na tri koncerta i zaista je bilo vrijedno gledanja i slušanja, zapravo potpuni doživljaj. Moram reći da organizatorima neće biti lako nadmašiti samog sebe, kao što to uspjevaju iz godine u godinu ali ipak se nadam se da će to uspjeti i iduće godine. Ove 44. Varaždinske barokne večeri ostat će upamćene i kao jedne od najboljih, zaključio je gradonačelnik.

Spoj mladosti i iskustva

«Dva glasa» nosač je zvuka posvećen dvijema rođenim Topličankama-svjetski poznatoj mezzospranistici Ruži Pospiš Baldani i njenoj mlađoj kolegici sopranistici Jeleni Štefanić

Uz dodjelu nagrada u vijećnici su predstavljena i dva CD-a. «Dva glasa» nosač je zvuka posvećen dvijema rođenim Topličankama-svjetski poznatoj mezzospranistici Ruži Pospiš Baldani i njenoj mlađoj kolegici sopranistici Jeleni Štefanić, koja uspješno gradi svoju karijeru, a dok je drugi promovirani dvostruki CD iz ciklusa “Veliki hrvatski interpreti” izdan u čast Varaždinki, uglednoj čembalistici Višnji Mažuran.
 Nakon podjele nagrada i promocije CD-a gosti su  j nazočili koncertu nagrađenih učenika varaždinske Glazbene škole uz Varaždinski komorni orkestar.
Istovremeno u Krapini je održan posljednji gostujući koncert 44. VBV-a na kojem je nastupila nagrađena Francesca Lombardi Mazzulli uz ansambl Xarabande, dok je 15. listopada na programu i posljednji koncert u sklopu ovogodišnjeg Festivala, kada će u Bratislavi nastupiti Hrvoje Jugović na fortepianu.

Izvor:
Foto: Siniša Sović

Kultura

Dani folklora u Maruševcu iz godine u godinu oduševljavaju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu programa obilježavanja Dana Općine, u školsko-sportskoj dvorani Osnovne škole Gustav Krklec u Maruševcu održani su 21. Dani folklora u Maruševcu, u organizaciji Kulturno-umjetničkog društva Klaruš te uz pokroviteljstvo Općine Maruševec.

Uz Povorku Jure Zelenog, Dani folkora u Maruševcu tradicionalna je kulturna manifestacija koja iz godine u godinu oduševljava ljubitelje folklora. U ovogodišnjem je izdanju ugostila Kulturno-umjetničko društvo Bjelovar iz Bjelovara koji su se publici predstavili koreografijama „Ajde cure u kolo igrati“ i „I ja jesam posavačko dete“ i Kulturno-umjetničko društvo Tomislav iz Svetog Ivana Žabno s koreografijama „Kolovođo, kolovođo daj kolo povedi“ i „Žabničari, milo lane“ uz domaćine Kulturno-umjetničko društvo Klaruš iz Maruševca.

-Svoje ime, običaje i vrijedne ljude KUD Klaruš s ponosom predstavlja na folklornim manifestacijama diljem Lijepe naše, s nacionalno prepoznatljivom Maruševečkom nošnjom i Jurom Zelenim – istaknuo je na početku programa najznačajnijeg kulturnog događaja u Općini Maruševec tajnik KUD-a Klaruš Zlatko Peharda, dodavši kako su od prvog izdanja 2002. godine na manifestaciji nastupila 94 gostujuća društva s preko 3000 folkloraša koji su izveli više od 200 plesnih točaka u preko 60 sati programa.

Načelnik Općine Maruševec Mario Klapša naznačio je pritom kako ova manifestacija preko dvadeset godina obogaćuje kulturni život Općine Maruševec i slavljenički program u povodu obilježavanja Dana Općine i blagdana svetog Jurja.

Osim velikog broj proba koje su nužne za brojne smotre i nastupe širom Lijepe naše ali i izvan njenih granica u Sloveniji i Mađarskoj gdje su predstavljali našu tradiciju i kulturu ovoga kraja, u KUD Klaruš su unazad godinu dana za sav taj uloženi trud, vrijeme i pokoju ozljedu stigle i vrijedne nagrade i priznanja. Nagradu Varaždinske županije, odnosno Priznanje Župana Varaždinske županije u povodu obilježavanja Dana Varaždinske županije primio je Zlatko Peharda, plaketu Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Varaždinske Županije za izniman cjeloživotni doprinos na unapređivanju i promicanju vrijednosti kulturno-umjetničkog amaterizma Varaždinske županije uručena je pak predsjednici KUD Ani Rehvald, a KUD-u Klaruš je prije nekoliko dana, za iznimno djelovanje na promociji kulturne baštine Općine Maruševec, a povodom 25. obljetnice rada i postojanja dodijeljena i nagrada, odnosno Plaketa Općine Maruševec – istaknuo je načelnik Klapša te zaključio kako je sve navedeno pravi dokaz da je Općina Maruševec svojevrsni brend kad se govori o očuvanju tradicije i promociji kulture zahvaljujući najboljem KUD-u u Varaždinskoj županiji – KUD-u Klaruš.

Uz koreografije „Šečem, šečem drotičko“ mlađe dječje grupe, „Pod mostec“ starije dječje grupe, „Oj divojko Bunjevko“ prve folklorne postave KUD-a, „Dajte Juri vina da mu nebu zima“ grupe odraslih folkoraša, na 21. Danima folklora u Maruševcu KUD Klaruš je premijerno izveo koreografiju Pjerina Hrvaćanina uz glazbenu obradu Franje Plantaka – „Maruševečki majpan“ u kojoj su predstavljeni davno zaboravljeni svibanjski folklorni običaji maruševečkog kraja. Uvodnu pjesmu, Marijo svibnja kraljice, otpjevala je Danijela Kundija, dok je završna stara pjesma zapisana u Donjem Ladanju, Shajala nam zvezdica.

U raznolikom i nadasve bogatom folklornom programu izvedene su koreografije Hrvatskog zagorja (maruševečki kraj i okolica), Međimurja, Bilogore, Posavine, Moslavine te bunjevačkih Hrvata.

Pucanjem iz kubura Kuburaške udruge Maruševec najavljen je početak manifestacije, dok je kao popratni program pripremljena izložba Etnografske sekcije KUD-a Klaruš s fotografijama iz obiteljskih albuma mještana iz svih naselja Općine Maruševec koje su vrijedno prikupljali Anica Šimunec, Davor Gregur i Sanja Kolenko.

Nastavite čitati

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje